טריטוריה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
הגדר שבין גבול ישראל מצרים. גבולות בין 2 מדינות עוזרות לשמור על הטריטוריה של שניהם ממשיגי גבול.
חוף ים בפיליפינים. הים הוא גבול טריטוריאלי טבעי של הפיליפינים בינה לשאר מדינות אסיה.
גם אצל חיות כמו הברדלס הבודד ישנה טריטוריה האסורה לברדלסים זרים. הברדלס בתמונה מסמן את הטריטוריה באמצעות השתנה על עץ בגבול השטח.

טריטוריה היא ההגדרה המתארת שטחים השייכים לפרט, לחברה, למדינה או לרשות מסוימת. שטחים אלה מוגדרים או מתוחמים באמצעות גבול, בין אם על ידי אמצעים פיזיים טבעיים (כמו נהרות וימים) או מלאכותיים (גדרות למשל) ובין אם על ידי אמנות, הבנות והסכמים בינלאומיים.

גם לאנשים פרטיים יש טריטוריה עצמית קטנה (כמו בית או חצר). גם להרבה בעלי חיים ישנה טריטוריה עליה הם מגוננים מחיות אחרות.

הטריטוריה המדינית[edit | edit source]

הטריטוריה המדינית מקובלת כמינוח שמציין מספר מדדים שבהם יש למדינה בלעדיות שאסור לאף מדינה אחרת להפר או לנצל ללא אישור המדינה בעלת הטריטוריה:

  • יבשה - ובכלל זה גם שטחים לא רציפים.
  • מים - כולל מים טריטוריאליים ומקורות מים תוך מדינתיים כגון נהרות ואגמים.
  • אוויר - שטח אווירי בתחום האטמוספירה.

פריבילגיות טריטוריאליות[edit | edit source]

בעלות על טריטוריה עשויה להקנות פריבילגיות וזכויות שונות. בשטחים השייכים למדינה, המדינה זכאית לקבל ולהחליט החלטות ולנהל מדינה ריבונית ולא תלותית בהתאם לחוק המדינה המקומי ובהתחשב בחוק הבינ"ל, כמו כן, אם המדובר באזרח או בחברה, זכותם לנהל בצורה בלעדית את הנעשה בשטחם, זאת תוך ההגבלות החוקיות והמשפטיות הנ"ל.

טריטוריה כמונח מדיני-גאוגרפי[edit | edit source]

במרבית המקרים, טריטוריות מגדירות שטח רציף, הנהנה מאוטונומיות מסוימת מבחינה שלטונית. דוגמאות לכך הן הטריטוריות הצפוניות של קנדה, וכן שטחים אוטונומיים שאינם מוגדרים כמדינה בארצות הברית (בעבר - שטחים שהיו מצויים ממערב לארצות הברית במהלך התפשטותה מערבה וכיום - האיים פוארטו ריקו שבים הקריבי וגואם שבאוקיינוס השקט).

עם זאת, השימוש במונח 'טריטוריה' יכול להתייחס גם לשטחים המצויים בריבונותה של מדינה מסוימת, אך אינם מהווים חלק רצוף משטחה. דוגמה לכך היא צרפת, שבריבונתה נמצאים בין השאר המחוזות/טריטוריות ראוניון, גיאנה הצרפתית, ומרטיניק וכן הטריטוריות של נורווגיה, רוסיה, ארגנטינה וארצות הברית ביבשת אנטארקטיקה.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +434 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png