טיוטה:המטבח הליטאי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search


המטבח הליטאי
ביגוס המאכל הלאומי של ליטא

המטבח הליטאי מורכב בעיקרו מסוגי מאכלי תערובות, רוב ככל המאכלים הליטאים היהודיים מבוססים על תרכובות שונות.

צפליניאיי[edit source]

צפליניאיי מורכב ממאכלי תפוח האדמה המשתלב במנות רבות. מנה מפורסמת שנחשבת כמאכל הלאומי היא – צפליניאיי (Cepeliniai) על שום צורתו הדומה לצפלין. המאכל מורכב מתערובת של תפוחי אדמה טריים מגוררים יחד עם פירה היוצרים יחדיו בסיס בצקי אשר ממולא בבשר. ובא יחד עם קינוח פירות.

צימעס מאכל יהודי ליטאי טיפוסי[edit source]

צימעס עם בשר ואורז

בניגוד לתפיסה שהתקבעה במטבח המהגרים הישראלי, צימעס הוא לא בהכרח תבשיל גזר. הליטאים, למשל, נהגו להכין צימעס של תפוחי אדמה ופירות יבשים. צימעס הוא המקבילה היהודית לקונפי: ירקות המתבשלים בישול איטי עם שפע שומן, בדרך כלל שומן אווז. המנהג בליטא היה שאת האווזים שחטו בסוף חודש כסלו בחג החנוכה (בחודש שבט לא שחטו אווזים כפי צוואת רבי יהודה החסיד לא לשחוט אווזים בשבט כי יש בכך סכנה), אז הכשירו את המטבח לפסח והכינו את מלאי שומן האווז שישמש לחג. במשך החורף השתמשו בשומן אווז, בחמאה צמחית ובשמנים צמחיים כמו שמן פרגים באזורים הצפוניים, ושמן חמניות ותירס באזורים הדרומיים. בפסח לא השתמשו בהם כלל בגלל איסור קטניות - מה שהפך את שומן האווז לשומן הכמעט יחיד שהיה בשימוש בפסח[1]. מאכל הצימעס עם הבשר נעשה ומוכן במיוחד אצל קהילות אשכנז לכבוד סעודות שבת קודש סעודת הלילה וסעודת היום וכן סעודה שלישית וסעודה רביעית מלווה מלכה.

ביגוס[edit source]

ביגוס מכיל כרוב כבוש ובשר

ביגוספולנית: Bigos) הוא נזיד אופייני למטבח הפולני ולמטבח הליטאי המקובל על רבים כמאכל הלאומי של ליטא ופולין.

ביגוס הוא נזיד מתובל של כרוב, כרוב כבוש ובשר. אין מתכון מקובל יחיד להכנת מאכל זה שכן המתכון משתנה מאוד בין אזור לאזור ואף בין משפחה למשפחה. המרכיבים הטיפוסיים כוללים: כרוב לבן טרי וכבוש (בפולנית: kapusta kiszona), נתחים שונים של בשר ונקניקים, לעיתים קרובות עגבניות שלמות או רסק עגבניות, דבש ופטריות. בעיקר מבוסס על בשר בקר, בשר עגל, קילבסה (kielbasa - סוג של נקניק פולני), ומכיוון שביגוס נחשב כנזיד ציידים, בשר צבי או בשר ציד אחר, גם שיירי בשר מוצאים את דרכם לסיר. נוהגים לתבל את הנזיד בפלפל שחור, בקימל, בעלי דפנה, במיורן, בפימנטו (סוג של פלפל), בשזיפים מיובשים או מעושנים, ביין אדום ובמרכיבים נוספים.

קישורים חיצוניים[edit source]

לקריאה נוספת[edit source]

הערות שוליים[edit source]

  1. ^ כתבתה של רונית ורד, (הארץ 17.10.2011)Foodlogo.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מזון. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

מהויקיפדיה העברית