חסידות בישטינא

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

הרחבות או שכתובים לערך זה התבצעו בעבר באתרים שונים. סקירת השינויים. הסר


התוועדות י"ט כסלו אצל האדמו"ר מבישטנא

חסידות בישטינא היא חצר חסידית, ענף מגזע נדבורנא ופרמישלן. האדמו"ר הראשון ששימש בעיר זו הוא האדמו"ר רבי מרדכי מנדבורנא בישטינא, אחריו שימש בה נכדו האדמו"ר רבי איתמר לייפער .

תולדות החסידות

חסידות נדבורנא מקורה מרבי מאיר הגדול מפרמישלאן תלמידו של הבעל שם טוב. בן נינו של רבי מאיר היה רבי מרדכי מנדבורנא. רבי מרדכי עבר באמצע חייו לבישטינא שבחבל מרמרוש שם המשיך לנהל את חצרו.

רבי אתמר מבישטינא

לאחר פטירת רבי מרדכי מנדבורנה בט"ו בתשרי תרנ"ה מילא את מקומו בבישטינא נכדו רבי איתמר לייפער, בן בנו רבי ישכר בער מסאטמר. רבי איתמר נודע כגאון גדול בתורה. היה חתנו של רבי ישראל חיים פרידמן רבה של ראחוב ובעל החיבור ההלכתי ליקוטי מהרי"ח. פתח בעיר בישטינא ישיבה לבחורים ושימש שם כמורה הוראה לכל עיירות הסביבה. בימי חייו כתב רבי איתמר חידושי תורה ותשובות בהלכה לרוב, אשר רובם אבדו בשואה. נהרג על ידי הנאצים בח' בסיוון תש"ד. חתנו היה רבי ישכר בער לייפר מזאלינא (נכדו של רבי יוסף מנירדהז-דברצין).

רבי מרדכי לייפר מבישטינא

בנו רבי מרדכי לייפר נישא לפני מלחמת העולם השנייה והיה לעזר לאביו בהנהגת העיר. רבי מרדכי ניצל מהמלחמה ועבר לדור בברוקלין שבניו יורק. רוב ימיו סירב לנהוג כאדמו"ר על אף שהיה עני ועל אף בקשותיו של האדמו"ר רבי אהרן רוקח מבעלזא שימשיך את הנהגת אבותיו באדמורו"ת והבטחותיו שתהיה לו פרנסה וחסידים. רבי מרדכי חי בפשטות והתייגע בעבודת ה' ובלימוד התורה. בסוף ימיו כשהוקשתה עליו היציאה מהבית נעתר לבקשת מעריציו ופתח בביתו בית המדרש. נפטר בכ"ה בטבת תשנ"ב ועל פי בקשתו הועלתה מיטתו לקבורה בארץ ישראל בבית הקברות העתיק שבעיר טבריה לא הרחק מחלקת תלמידי הבעל שם טוב.

רבי ישכר בער מבישטינא

בנו של רבי מרדכי הוא רבי ישכר בער לייפר. לאחר פטירת אביו קיבל עליו את המשך האדמורו"ת. בתחילה התגורר בבני ברק ובשנת תשנ"ט עבר לשכונת עמישב שבפאתי העיר פתח תקווה, שם פתח את בית מדרשו. נודע כאוהב ישראל ובבית מדרשו מתפללים ונמצאים מכל גוני החברה הישראלית, גם כאלה שאינם דתיים. רבי ישכר בער היה חתנו של רבי נפתלי מוסקוביץ ממעליץ אשדוד, לאחר פטירת אשתו נישא לבתו של רבי משה חיים מקובר חסיד אלכסנדר-ארצות הברית. רבי ישכר בער דבק במשנתה החסידית של חסידות חב"ד, ורואה עצמו תלמיד של האדמו"ר מחב"ד, הרב מנחם מנדל שניאורסון. הוא נוהג לערוך התוועדויות בחגי חב"ד. בימי חייהם, היה חסידם של רבי צבי הירש רוזנבאום מקרעטשניף ורבי משולם פייש לאווי מטאש בקנדה.

אחיו של רבי יששכר בער, רבי איתמר מתגורר בירושלים וגם הוא מכנה את עצמו אדמו"ר מבישטינא אך אין לו חסידים. אח נוסף הוא רבי חיים ברוך שמתגורר בטאהש שבקנדה מכהן שם כמשפיע חסידות טאהש.


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -29 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png