חסידות אוטיניא

מתוך האנציקלופדיה היהודית, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חסידות אנטניא)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי חיים הגר, האדמו"ר הראשון

חסידות אוטיניא (מכונה גם אנטניא או אטיניא) היא חצר חסידית שפעלה בגליציה המזרחית לפני השואה, ענף מחסידות ויז'ניץ. הוקמה בעיירה אוטיניה בסוף המאה ה-19, ולאחר מלחמת העולם הראשונה עברה לסטניסלב. האדמו"ר הראשון היה רבי חיים הגר, בנו של רבי ברוך מויז'ניץ. כיום מכהן הרב ברוך הגר כאדמו"ר מאוטיניא בבני ברק.

תולדות החסידות[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרב ברוך הגר, האדמו"ר מאנטניא, בעת טיש יארצייט לרגל ההילולא של הנפש יש"י, כ"ד אייר תש"פ

בשנת תרנ"ג נפטר רבי ברוך מויז'ניץ. בנו השני, רבי חיים, רכש שטח בעיירה אוטיניה והקים שם את חצרו[1]. על אף שאחיו הגדול, רבי ישראל ירש את חצרו של אביהם ורוב החסידים הלכו אליו, חלק מהחסידים פנו לרבי חיים, בהם תלמידי חכמים וגבירים רבים. חסידיו נמנו באלפים. בתי כנסת של החסידות היו נפוצים ברחבי גליציה, כמו בלייפציג ולבוב. אף בקראון הייטס נבנה בית מדרש של החסידות (קיים עד היום ברשות חסידי חב"ד).

לאחר מלחמת העולם הראשונה עברה החצר לסטניסלב הסמוכה, שם הקים רבי חיים בית מדרש גדול. בנו, רבי מנחם מנדל, חזר לאוטיניא ושיקם שם את החסידות. כעבור מספר שנים חלה בטיפוס, ונפטר בחיי אביו.

בשנת תרצ"ב נפטר רבי חיים, ועל מקומו עלה בנו רבי ישראל שלום יוסף ה"נפש ישי". נרצח באייר ה'תש"ד, יחד עם ילדיו. החסידות נכחדה בשואה כמעט כליל.

לאחר השואה[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרב ברוך הגר, האדמו"ר מאנטניא

שרידים ממשפחות חסידי אנטניא הקימו לאחר השואה בית כנסת בתל אביב[2] ובחיפה.

רבי חיים מאיר מוויז'ניץ הכתיר את רבי משה הגר (? - כ"ה באב תשנ"ד) נינו של רבי חיים מאנטניא (אביו הרב ברוך הגר, היה בנו של רבי יחיאל מיכל מהורודנקה - אחיו וחתנו של רבי חיים), לאדמו"ר מאנטניא. הוא פתח בית מדרש ברחוב הושע בבני ברק, והתאספו סביבו כמה משפחות מחסידי אנטניא. בתשכ"ט הקים את ישיבת טל חיים על שם האדמו"ר רבי חיים בתל אביב, אולם הישיבה נסגרה כעבור שנים אחדות.

לאחר פטירתו, הוכתר בנו הרב ברוך הגר (ייד'), משפיע חסידי בחסידות ויז'ניץ, לאדמו"ר בבית מדרשו של אביו. אחיו הרב אריה פתח בית מדרש בשנת תש"פ בבני ברק, בו הוא החל לכהן כאדמו"ר. חצרו מכונה "אוטיניא-הורודנקה" על שם רבי חיים מאנטניא ואחיו-חתנו רבי יחיאל מיכל מהורודנקה.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים[עריכה | עריכת קוד מקור]

  1. ^ רבי חיים בחר בעיירה זו עקב מעשה שהיה לו עם סבו הצמח צדיק, שפעם נסעו ועברו בעיירה זו וסבו הצביע לו על שטח ואמר לו:"אפשר להקים פה סאלאש (אוהל) גדול". רבי חיים הבין שרמז לו שיקים את חצרו במקום זה בבוא היום.
  2. ^ הודעה על סעודת הילולא לרבי חיים מאוטיניא בבית המדרש בתל אביב, באתר הספריה הלאומית.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -89 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png