רבי חיים מרדכי אייזיק חדקוב

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
תבנית {{רב}} ריקה מתוכן. יש להזין פרמטרים בערך או בוויקינתונים.

הרב חיים מרדכי אייזיק חדקוב (ד' בשבט ה'תרס"ב, 12 בינואר 1902 - ג' באייר ה'תשנ"ג, 24 באפריל 1993) היה יו"ר מזכירות הרבי מליובאוויטש[1], יו"ר המרכז לענייני חינוך, הממונה על שיגור שלוחי חב"ד לכל העולם, ויו"ר אגודת חסידי חב"ד העולמית. קודם מלחמת העולם השנייה שימש כממונה על החינוך היהודי מטעם משרד החינוך הלטבי[2], חבר אגודת ישראל ומנהל בתי החינוך "תורה ודרך ארץ" במדינת לטביה.

תולדות חייו

נולד בעיירה בישנקוביץ לחוה טריינא ולרב שלום ישראל, נצר לחסידי חב"ד. בגיל שנתיים עברה משפחתו לריגה שבלטביה שם התחנך על ידי הרב יואל ברנצ'יק. בתקופת מלחמת העולם הראשונה ניהל את הארגון "תפארת בחורים", מייסודו של הרב ברנצ'יק.

בגיל 18 החל לנהל את בית הספר "תורה ודרך ארץ" בריגה, ופיתח את המוסד לרשת בתי ספר ברחבי לטביה. עבד יחד עם חבר הסיים הלטבי הרב מרדכי דובין. הפך את רשת המוסדות לרשת מוכרת ממשלתית, ונתמנה לעובד משרד החינוך הלטבי. שימש חבר הנהלת אגודת ישראל ונציגה בממשלת לטביה, שם התמנה לתפקיד השר הממונה על החינוך היהודי.

בשלהי תשרי ה'תרפ"ח (אוקטובר 1927), עבר רבי יוסף יצחק שניאורסון, האדמו"ר מחב"ד, להתגורר בריגה. אז התקרב אליו הרב חדקוב. שם גם נקשר לחתנו, הרב מנחם מנדל שניאורסון. בזמן מלחמת העולם השנייה נדד עם רבי יוסף יצחק ושימש עוזרו. רבי יוסף יצחק צירף אותו לקבוצה המצומצמת שבאה אתו לארצות הברית באדר ה'ת"ש, שם השתלב בהנהלת הפעילות של חסידות חב"ד.

בשנת ה'תש"א (1941) הקים רבי יוסף יצחק את שלושת המוסדות המרכזיים של תנועת חב"ד בתחומי החינוך והשליחות: מרכז לענייני חינוך, מחנה ישראל, וקה"ת ומינה את חתנו רבי מנחם מנדל לעמוד בראשם, ואת הרב חדקוב למנהל העובד תחתיו, וכן בגוף העל אגודת חסידי חב"ד.

לאחר התמנות רבי מנחם מענדל לתפקיד האדמו"ר מחב"ד מונה הרב חדקוב ליו"ר המזכירות וליו"ר מרכז לענייני חינוך ואגודת חסידי חב"ד. שימש יד ימינו של הרבי בכל מגוון הפעילות הענפה שבוצעה על ידו. היה גם הממונה על מסירת תשובות הרבי לשואלים הרבים ומסדר ומתאם הפגישות האישיות ("יחידות") עם הרבי.

הרב חדקוב היה ידוע כמחנך, והעלה חלק מהגיגיו בתורת החינוך על הכתב. כתביו יצאו לאור לאחר פטירתו בספר "החינוך והמחנך" (קה"ת, תשנ"ה). בנוסף היה ידוע כנואם. חלק מנאומיו פורסמו בכתבי עת שונים.

שלוחי חב"ד ברחבי תבל נשלחו רשמית על ידי ה"מרכז לענייני חינוך", והרב חדקוב בתוקף תפקידו ניהל ופיתח את מוסד השליחות של חב"ד. כמו כן היה אחראי יחד עם הרב חיים יהודא קרינסקי על הניהול הפיננסי של שלושת המוסדות המרכזיים. לאחר שהתרבתה עבודת המזכירות הוא מינה לעוזרו את הרב בנימין קליין שעבד במזכירות לצידו של הרב לייבל גרונר.

בג' באייר תשנ"ג נפטר ונטמן בבית הקברות היהודי על שם מונטיפיורי בניו יורק. ממלאי מקומו בהנהלת המוסדות הם הרב ניסן מינדל והרב יהודא קרינסקי.

משפחתו

  • אשתו, עטל צערנא שוחאט ילידת טלז, עבדה בהנהלת ארגון נשי ובנות חב"ד וחיברה ספרים ביידיש. נפטרה בכ' בסיוון ה'תשס"ו.
  • בנו הרב שלום ישראל שימש כמשב"ק של הרבי מלובביץ'.
  • בתו חיה קרמר.
  • גיסו הרב חיים יהודה בלוי, מהדיר כתבי יד הראשונים ומחבר ספרים רבים.

מספריו

  • חודקוב, חיים מרדכי איזיק, ‏השנה, ‏נ.י. תשטו, באתר HebrewBooks

לקריאה נוספת

  • מנחם זיגלבוים, סיפורים מחדר הרבי, ג' תמוז תשס"ט.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ תפקיד חברי המזכירות היה להעביר הוראות מהרבי על ידי שליחת מכתבים וטלפונים לכל מקום בעולם, לאנשים שביקשו עצה מהרבי, לסדר פגישה (יחידות) עם הרבי ועוד
  2. ^ Rabbi Chaim Mordechai Aizik Hodakov (1902-1993) אתר בית חב"דP vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +757 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png