חות'ים

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from חותים)
Jump to: navigation, search
החות'ים
الحوثيون
Houthis Logo.png
לוגו חות'י ובו הכיתוב: "אללה הוא הגדול מכול, מוות לארצות הברית, מוות לישראל, קללה על היהודים, ניצחון לאסלאם"
 
שנות פעילות 1994 - הווה (מ-2004 באופן צבאי)
אידאולוגיה זיידים
אנטישמיות ואנטי-ציונות
אנטי-אימפריאליזם
אנטי-אמריקניזם
קבוצות אתניות חות'ים, שבטים שיעים במחוז צעדה
מנהיגים חוסיין באדר א-דין אל-חות'י
עבד אל-מלכ אל-חות'י
מטה צעדה, תימן
אזורי פעילות צפון תימן ודרום-מערב ערב הסעודית
חברים 100,000
בעלי ברית איראןאיראן איראן
סוריהסוריה סוריה
חזבאללהחזבאללה חזבאללה
צבא המהדי
מתנגדים המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית המדינה האסלאמית
ערב הסעודיתערב הסעודית ערב הסעודית
אל-קאעידהאל-קאעידה אל-קאעידה בחצי האי ערב
קרבות ההתקוממות השיעית בתימן

החוּתִ'יםערבית: الحوثيون, תעתיק: אל-חוּתִ'יוּן) הוא ארגון מיליטנטי שיעי-זיידי הפועל בתימן. הארגון מכונה גם הצעירים המאמינים (בערבית: الشباب المؤمن, אַ-שבַּאב אל-מוּאמִין).

החות'ים, פלג של השיעה הזיידית, המהווה כ-30% מאוכלוסיית תימן, נקראים על שמו של חוסיין באדר א-דין אל-חות'י, מנהיגם הראשון, שדווח כי חוסל על ידי כוחות תימן בספטמבר 2004. מאז מפקדים נוספים נהרגו על ידי כוחות הביטחון, כולל עלי אל-קטוואני, אבו היידר, עבאס עיידה ויוסוף אל-מדאני.

עקב האופי השיעי של הארגון, החות'ים בקשרי ידידות עם איראן ועם חזבאללה ורואים בגופים סונים שונים כגון ערב הסעודית ואל-קאעידה בחצי האי ערב אויבים, אך במשותף לסונים, רואים במערב ובמיוחד ארצות הברית וישראל, אויב.

אידאולוגיה[edit | edit source]

הארגון משויך לענף מהאסלאם השיעי הידוע גם כ"חמישיים" או "זיידים", קבוצה אסלאמית הקיימת כמעט רק בתימן. הארגון מתנגד לפעילות סונית ורואה בה אויב האסלאם כפי שהוא תופס אותו. בשל כך הארגון נלחם בערב הסעודית, בממשל התימני ובארגונים סונים מובהקים כגון "אל-קאעידה בחצי האי ערב". כמו כן הוא עוין את העולם המערבי ובמיוחד את ישראל וארצות הברית. לטענת הארגון הוא הוקם כדי להגן על האוכלוסייה שלו מאפליה שיטתית נמשכת מצד המשטר בתימן. לאחר שהארגון הצליח באופן יוצא דופן במאבקיו בשלטונות ובפלגים סונים הפועלים בתימן, החל לכוון לקראת הפיכה של ממש בתימן וכינון ממשל חדש.

היסטוריה[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ההתקוממות השיעית בתימן

ארגון החות'ים החל כארגון "הצעירים המאמינים" (BY) שנוסד בשנת 1992 במחוז צעדה, על ידי או מוחמד אל-חות'י או אחיו חוסיין אל-חות'י. BY ייסדו מועדוני בתי ספר ומחנות קיץ במטרה "לקדם החייאת התנועה הזיידית" בצעדה. כשנתיים לאחר מכן כבר השתתפו 15,000-20,000 תלמידים במחנות הקיץ שלהם.

לאחר הפלישה של ארצות הברית לעיראק בשנת 2003, BY החלו בקריאות הטפה אנטי-אמריקאיות ואנטישמיות במסגד סאלח שבצנעא, לאחר תפילות יום שישי. דבר זה הוביל לחיכוכים עם השלטון אשר בהם אף נעצרו כ-800 מחברי BY בשנת 2004. בשנה זו הזמין הנשיא עלי עבדאללה סאלח את חוסיין אל-חות'י להיפגש בצנעא, אך הלה סירב. ב-18 ביוני 2004 שלח סאלח כוחות ביטחון לעצור את חוסיין. פעולה זו הביאה את חוסיין לפתוח במערכה מזוינת כנגד השלטון, הוא עצמו נהרג ב-10 בספטמבר 2004, אך פעילות הטרור של הארגון החלה לפרוח והתמשכה עד להסכם הפסקת האש שנחתם ב 2010.

החות'ים השתתפו בהפיכה בתימן (2011) אולם הם דחו את החלטות "November 2011 Gulf Cooperation Council" אשר כללו חסינות עבור הנשיא סאלח וכן סירבו להשתתף בקואליציה יחד עמו.

דרך התנגדות אלימה הצליחו החות'ים להשיג שליטה מלאה על מחוז צעדה וב 2011 גם על חלקים נרחבים ממחוזות עמראן, אל-ג'וף וחג'ה.

בספטמבר 2014 השתלטו על חלקים מעיר הבירה צנעא וכן על משרדי ממשלה ותחנת רדיו. המאבקים נמשכו כאשר לחות'ים הייתה התנגדות עזה גם מכוון פלוגות אל-קאעידה סוניות בתימן, אולם השליטה שלהם הלכה וגברה עד שבפועל בפברואר 2015[1] כבר הצליח המרד על כדי כך שהחות'ים הודיעו כי הם שולטים למעשה על תימן כולה ויכוננו ממשל "בזמן הקרוב" וכן כי "ידם מושטת לשיתוף פעולה ... לשותפות ולאחווה פתוח לכל מי שמעוניין לסייע בבנייה ולא בהריסת המדינה". הם פזרו את הפרלמנט והכריזו על כינון מועצת המהפכה כגוף השולט על תימן.

להערכות ארצות הברית וסעודיה, המורדים החות'ים קיבלו סיוע מאיראן, אשר איפשר להם את הניצחונות במערכות אותם ניהלו.

במרץ 2015 החל מבצע סופה נחרצת, של קואליציית מדינות ערביות ומוסלמיות בהובלת ערב הסעודית, שנועד לסייע למשטר הסוני לחזור למקומו ולמגר את החות'ים מההפיכה שביצעו.

אנטישמיות[edit | edit source]

החות'ים, על אף שאין להם קשר כלשהו לארגונים יהודיים או לישראל, רואים ביהודים גורם לצרותיהם וקוראים בהזדמנויות שונות להשמדת היהודים ברחבי העולם. הלוגו הרשמי של הארגון הוא: "מוות לאמריקה, מוות לישראל, קללה על היהודים וניצחון לאסלאם". עקב הסכנה הגוברת בשנים האחרונות, בוצעו מספר מהלכים להגברת ביטחונה של הקהילה היהודית: עשרות יהודים הועברו ממחוז סעדה החות'י אל מתחם מאובטח בעיר צנעא, וכן עזיבה מדורגת של יהודים את המדינה אל ישראל, ארצות הברית ואירופה[2].

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +2228 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png