חוסן לישראל

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search


שגיאות פרמטריות בתבנית:מפלגה

פרמטרים [ שם נציגות1, נוצרה מתוך, שם, מספר חברי הנציגות1, שם רשמי, מייסד, צבע גופן, מספר מושבים1, תאריך ייסוד, כנסות, רשימה פוליטית, שיא כוחה, מנהיגים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים ריקים [ התמזגה לתוך ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

חוסן לישראל
HosenLeIsrael2019.png
מדינה ישראלישראל  ישראל
אידאולוגיות ציונות
ליברליזם חברתי
הפרדת דת ומדינה
מיקום במפה הפוליטית מרכז
צבעים רשמיים ירוק זית

חוסן לישראל היא מפלגה ישראלית שהקים הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. ב-21 בפברואר 2019 החליטו יו"ר מפלגת חוסן לישראל, בני גנץ, ויו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, על ריצה ברשימה משותפת שתקרא כחול לבן בבחירות לכנסת ה-21, בה חברים גם מפלגת תל"ם והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. ברית זו נמשכה גם בכנסת העשרים ושתיים ובבחירות לכנסת העשרים ושלוש. בתחילת כהונתה של הכנסת העשרים ושלוש, התפצלה בחזרה הרשימה מכחול לבן לרשימה עצמאית.

היסטוריה

ב-16 בפברואר 2015 סיים בני גנץ את תפקידו כרמטכ"ל, ונכנס לתקופת צינון של כ-3 שנים, בה לא יכול היה להתמודד לכנסת. ב-2 ביולי 2018 תמה תקופת צינון זו.[1] בספטמבר 2018 פורסם כי בכוונת גנץ להצטרף לפוליטיקה.[2]

ב-26 בדצמבר 2018 החליטה הכנסת העשרים על פיזורה ועל הקדמת תאריך הבחירות לכנסת העשרים ואחת. יום לאחר מכן, ב-27 בדצמבר, לאחר ש-109 אנשים חתמו על טופס רשימת מייסדים, נרשמה המפלגה ברשם המפלגות בשם "חוסן ישראל" (אף על פי שידועה ומפרסמת את עצמה ברשתות החברתיות ובאמצעי התקשורת כ"חוסן לישראל").

ב-29 בינואר 2019 המפלגה הכריזה על ריצה משותפת עם מפלגת תל"ם של משה יעלון שהיה רמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, שיהיה מספר 2 ברשימה של חוסן ישראל.[3] באותו ערב התקיים נאום של יו"ר המפלגה בני גנץ לראשונה מאז ההכרזה על הקדמת הבחירות באירוע בגני התערוכה.[4]

המפלגה קיבלה מימון באמצעות ערבויות שהעמידו מספר אנשי עסקים מענפי ייבוא הרכב, הנדל"ן והטכנולוגיה, בסכומים שנעו בין מאות אלפי שקלים ל-2 מיליון ש"ח לכל ערב. בסך הכל קיבלה המפלגה ערבויות בסך 12 מיליון ש"ח.[5][6]

ב-21 בפברואר 2019 הוחלט להקים יחד עם מפלגת תל"ם ומפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד, רשימה משותפת בשם כחול לבן, אליה הצטרף גם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי שצורף לחוסן לישראל. לפי הסכם האיחוד, אם הרשימה מנצחת בבחירות ומקימה את הממשלה תתקיים רוטציה בראשות הממשלה בין יו"ר חוסן לישראל בני גנץ שיכהן שנתיים וחצי בתפקיד לבין יו"ר יש עתיד שיכהן בתפקיד בשנתיים הנותרות.[7]

בבחירות קיבלה הרשימה כולה 35 מנדטים, בהם נכנסו לכנסת העשרים ואחת 15 נציגי חוסן לישראל, כולם חברי כנסת חדשים.[8]

לאחר הבחירות לכנסת ה-22 נכנסו לכנסת אותם 15 חברי כנסת, זאת אף על פי שהרשימה קיבלה פחות מנדטים. בבחירות לכנסת ה-23 נכנסו אותם חברי כנסת.

עמדות פוליטיות

על פי בקשת רישום המפלגה ברשם המפלגות מ-27 בדצמבר 2018 מטרות המפלגה הן:[9]

המשך ביסוס וחיזוק מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לאור החזון הציוני כפי שבא לידי ביטוי במגילת העצמאות תוך קביעת ושינוי סדר העדיפויות הלאומי בנושאים הבאים: חינוך, פיתוח תשתיות לאומיות, חקלאות, חוק משפט וביטחון פנים, מדיניות רווחה, שלום וביטחון.

ב-29 בינואר 2019, בנאום שנשא גנץ יחד עם יעלון, פרשו את עיקרי משנתם:[10][4]

  • ביטחון: המפלגה תפעל למען ביטחון ישראל, בהסכמי שלום אם יתאפשרו, או בכח צבאי. שמירה על גושי התיישבות, רמת הגולן, בקעת הירדן וירושלים המאוחדת.
  • שחיתות: מיגור השחיתות השלטונית. לדברי גנץ, ראש ממשלה שמוגש נגדו כתב אישום אמור לפרוש מתפקידו.
  • יוקר המחיה: הורדת מחירים בתחומי המזון והדיור. בניית דירות על ידי המדינה.
  • בריאות: הקמת בתי חולים נוספים בצפון ובדרום, והרחבת בתי החולים הקיימים במרכז. עידוד לימודי רפואה.
  • שוויון חברתי: הענקת מלוא הזכויות לקהילה הגאה. קידום ברית זוגיות גם לבעלי דת. הבטחת זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות.
  • סוגיית השבת: המפלגה תפעל להקמת מערך תחבורה ציבורית בשבת ביישובים שירצו בכך.
  • ממלכתיות: לא יהיו התקפות על נושאי משרות ציבוריות כמו שופטים, עובדי פרקליטות המדינה, מפכ"ל המשטרה והרמטכ"ל.

תקנון המפלגה

תקנון המפלגה קובע כי יו"ר המפלגה הראשון יתמנה לתפקיד למשך 5 שנים, וכי לאחר סיום הקדנציה הראשונה יוכל להמשיך לכהן בתפקיד במשך 3 קדנציות רצופות או במשך 8 שנים - המאוחר מבין השניים.

עוד קובע התקנון כי יו"ר המפלגה לבדו יקבע את רשימת מועמדי המפלגה לכנסת ואת סדר שיבוצם ברשימה, תוך התייעצות עם הנהלת המפלגה. יו"ר המפלגה גם זכאי לבלעדיות בכל הנוגע להחלטה על הצטרפות לקואליציה וקביעת הרכב הקואליציה אם יתבקש להרכיב את הממשלה.

לפי התקנון, סמכויות היו"ר כוללות גם סמכות מלאה לקבוע במקרה של הרכבת ממשלה מי יהיו השרים וסגני השרים מטעם המפלגה, אם כראש ממשלה ואם כחבר סיעה המצטרף לקואליציה.

נציגי חוסן לישראל לכנסת

ח"כים בסיעה בכנסות שבהן פעלה
כנסת חברי כנסת הערות
הכנסת ה-21 (2019) במסגרת כחול לבן 15 מנדטים (מתוך 35 לרשימה כולה): בני גנץ, גבי אשכנזי, אבי ניסנקורן, מיקי חיימוביץ', מיכאל ביטון, חילי טרופר, אורית פרקש-הכהן, מירב כהן, אסף זמיר, יזהר שי, עומר ינקלביץ', ר'דיר מריח, אלון שוסטר, רם שפע, איתן גינזבורג מועמדים בולטים שלא נכנסו לכנסת: אלון טל, יאיר פרג'ון.
הכנסת ה-22 (2019) במסגרת כחול לבן 15 מנדטים (מתוך 33 לרשימה כולה): בני גנץ, גבי אשכנזי, אבי ניסנקורן, מיקי חיימוביץ', מיכאל ביטון, חילי טרופר, אורית פרקש-הכהן, מירב כהן, אסף זמיר, יזהר שי, עומר ינקלביץ', ר'דיר מריח, אלון שוסטר, רם שפע, איתן גינזבורג מועמדים בולטים שלא נכנסו לכנסת: אלון טל, יאיר פרג'ון.
הכנסת ה-23 (2020) במסגרת כחול לבן 15 מנדטים (מתוך 33 לרשימה כולה): בני גנץ, גבי אשכנזי, אבי ניסנקורן, מיקי חיימוביץ', מיכאל ביטון, חילי טרופר, אורית פרקש-הכהן, מירב כהן, אסף זמיר, יזהר שי, עומר ינקלביץ', ר'דיר מריח, אלון שוסטר, רם שפע, איתן גינזבורג מועמדים בולטים שלא נכנסו לכנסת: אלון טל, יאיר פרג'ון.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חוסן לישראל בוויקישיתוף
  • Green globe.svg [http:// אתר האינטרנט הרשמי] של חוסן לישראל

הערות שוליים

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +4020 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png