חוזה עטיפת צלופן

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

חוזה עטיפת צלופןאנגלית: Shrink wrap contract) הוא חוזה אחיד[1] אשר נארז יחד עם המוצר, כאשר שימוש במוצר נחשב לקבלת החוזה.

Web-wrap, Click-wrap ו Browse wrap הם כולם מונחים מקבילים המתארים רשיון שימוש עבור תוכנות המורדות מהאינטרנט. רשיון תוכנה נקרא בפי רבים EULA ‏(end user license agreement).

המונח "עטיפת צלופן" מתאר את עטיפת הצלופן מפלסטיק המחפה מוצרי תוכנה או מסמך תנאים שמגיע עם מוצר או משלוח. הדפסה זו מאפשרת קריאת תנאי הרשיון של המוצר מבלי לפתוח את אריזתו. אישור Shrink-wrap הוא הבנה לא חתומה אשר מצהירה אישור מצד הלקוח לתנאים המפורטים, אשר באה לידי תוקף כאשר המשתמש מסיר את עטיפת המוצר, על ידי שימוש כלשהוא במוצר או במכשיר מוסכם אחר.

בארצות הברית[edit | edit source]

בארצות הברית, מעמד חוזה עטיפת צלופן אינו ברור כל צרכו. בשנות ה-1980, רשיון תוכנה הוחלו על ידי התקנה "Louisiana Software License Enforcement Act" בנסיון לטפל משפטית בנושא זה, אולם חלקים מהתקנה בוטלו בצו בית משפט, ו"Illinois act" נדחה[2].

היסטוריה של פסיקות בתיקים רלוונטיים גם היא אינה הולכת בקו ברור ואין ניכר ממנה מעמד הרשיון. קו אחד של פסיקה הולך אחר מקרה "ProCD v. Zeidenberg" וקובע כי הסכם שכזה תופס מבחינה משפטית (ראו לדוגמא , "Bowers v. Baystate Technologies"[3]) ומאידך, אחרים הולכים אחר פסיקת מקרה "Klocek v. Gateway, Inc." אשר קבעה כי אין לאכוף את תוכנו של הסכם כזה (לדוגמא, "Specht v. Netscape Communications Corp."[4]), אך לא פסלה את השימוש בחוזה עטיפת צלופן ככלל.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ חוזה אחיד הוא חוזה בו הרוכש אינו יכול לשנות בחוזים ולו מילה אחת. הוא חופשי רק לקבלם או לדחותם. אלה, איפוא, חוזים אחידים מובהקים, כמשמעות הדבר בחוק החוזים האחידים, תשמ"ג-1982: "חוזה שתנאיו, כולם או מקצתם, נקבעו מראש בידי צד אחד כדי שישמשו תנאים לחוזים רבים בינו לבין אנשים בלתי מסויימים במספרם או בזהותם".
  2. ^ Epstein, Michael A. (2006). Epstein on Intellectual Property. Aspen Publishers Online. עמ' 11–80. ISBN 978-0-7355-5983-7. 
  3. ^ Contracting Case Law : Brower v. Gateway 2000, 13 באוגוסט 1998, בדיקה אחרונה ב-5 במרץ 2011 
  4. ^ [1]


הבהרה: המידע באנציקלופדיה היהודית נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.


שגיאות פרמטריות בתבנית:קצרמר

פרמטרי חובה [ 1 ] חסרים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

NivdakVeushar.png