חגי לוין

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
חגי לוין
לאום ישראלישראל  ישראל
תפקידים פרופסור לאפידמיולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, רופא בכיר בהדסה עין כרם, לשעבר יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, ההסתדרות הרפואית בישראל

חגי לוין (נולד ב-28 ביולי 1978) הוא יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור לשעבר, מדען הפועל לקידום בריאות הציבור בישראל ובעולם, פרופסור ורופא ישראלי, אפידמיולוג ומומחה בבריאות הציבור. לוין משמש כפרופסור לאפידמיולוגיה האוניברסיטה העברית בירושלים, כרופא בכיר בבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה וכ-Adjunct Assistant Professor במחלקה לבריאות הציבור, הפקולטה לרפואה בבית החולים מאונט סיני, ניו-יורק.

ביוגרפיה

פרופ' לוין נולד וגדל בעיר רחובות ומתגורר בה כיום. הוא בוגר בית הספר התיכון ע״ש אהרון קציר ברחובות. במסגרת מסלול עתודה אקדמית, למד בין השנים 1996–2003 בבית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים והשלים את התארים .B.Med.Sc (בהצטיינות) ו-.M.D. במקביל ללימודי הרפואה, השלים גם תואר ראשון (.B.A) בהצטיינות בתוכנית הבין-תחומית למצטיינים ״אמירים״ במדעי הרוח. בנוסף הוא מחזיק בתואר שני בהצטיינות יתירה בבריאות הציבור (.M.P.H) מאוניברסיטת תל אביב. לוין התגייס לצבא כרופא צבאי ושירת בבסיס האימונים של חטיבת הצנחנים (בא״ח 35). הוכשר כרופא מומחה בבריאות הציבור בענף בריאות הצבא בצה״ל, שם שימש גם כראש מדור אפידמיולוגיה. במהלך ההתמחות הושאל ללשכת הבריאות אשקלון, למרכז הרפואי סורוקה ולהנהלת משרד הבריאות. במסגרת השאלתו למשרד הבריאות ריכז את המענה לשפעת הפנדמית ("שפעת החזירים"). לאחר שחרורו מצה״ל בשנת 2012 (בדרגת רס״ן), נקלט לסגל בית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. הקים את מסלול ההתמחות בבריאות וסביבה ועמד בראשו עד שנת 2019. בוגר תוכנית עמיתים למנהיגות סביבתית של מרכז השל. משמש כעורך בעיתון המדעי "Human Reproduction".

פרופ' לוין נשוי ואב לשלושה ילדים. אביו הוא פרופ׳ עלי לוין, מומחה לאנטנות במכללת אפקה להנדסה, אמו עליזה לוין, היא עורכת דין, ולו חמש אחיות.

תחומי מחקר והישגים מחקריים

מחקריו[1] של פרופ' לוין עוסקים בתחומים החשובים ביותר בבריאות הציבור - מחקרים מדעיים בעלי השלכות ישירות על מדיניות. הוא נחשב לחוקר בולט בתחום אפידמיולוגיה של מחלות מידבקות, ופרסם עשרות מחקרים בנושא גורמי סיכון למחלות מידבקות, מגמות תחלואה ומדיניות חיסונים, כולל מחקרים בתחום הקורונה - Covid-19.[2] [3] הוא פרסם מאמרים רבים בנושא השפעת הסביבה על בריאות האדם, לרבות השפעות של כימיקלים במוצרי צריכה, חומרי הדברה, זיהום אוויר ואקלים.

איכות הזרע

הוביל מאמר בעל חשיבות היסטורית שזיהה ירידה של כ-50% בספירות הזרע של גברים בעולם המערבי. המאמר צוטט רבות גם בספרות המדעית וגם בתקשורת העולמית כולל על ידי האו"ם כדוגמה להשפעות סביבתיות על בריאות האדם, שיש הטוענים שעלולה להוביל להכחדת המין האנושי.[4][5]

מניעת עישון

פרופ' לוין הנו חוקר בעל שם עולמי בתחום השפעות מוצרי טבק על הבריאות ואסטרטגיות מניעה. הוא זכה כחוקר ראשי בתקציב מחקר של המכונים הלאומיים לבריאות בארצות הברית (NIH) (יחד עם פרופ' קרלה ברג), בנושא אסטרטגיות שיווק סיגריית האייקוס בישראל ובארצות הברית.[6]

הוא פיתח תוכנית חדשנית לגמילה מעישון בעזרת הודעות טקסט - סמס הפסק, בעברית ובערבית ואף תוכנית ייעודית לחיילים.[7]


תפקידים ציבוריים

יו״ר איגוד רופאי בריאות הציבור

מאז שנת 2008 פעיל במסגרת ועד איגוד רופאי בריאות הציבור בתפקידים שונים. בשנת 2019 הוא נבחר כיו״ר האיגוד. במסגרת תפקידיו היה שותף משמעותי במאבק למען חיזוק טיפות החלב, הגנה על מעמד רופאי בריאות הציבור, חוק איסור פרסום טבק, השוואת המס על הטבק לגלגול, חקיקת סימון תזונתי על מוצרי מזון, ועוד.

תפקודו במשבר הקורונה

מראשית המשבר היה לאיגוד רופאי בריאות הציבור בראשות פרופ׳ לוין תפקיד מרכזי בהצגת עמדה מקצועית ביחס לאופן בו יש להיערך ולטפל במשבר הקורונה. האיגוד הדגיש את חשיבות אמון הציבור וסולידריות. בין השאר הצביע פרופ׳ לוין על ליקויים במערך הבדיקות בראשית התפרצות המגפה ועל הצורך בהשקעה במערך בריאות הציבור ובמערכת הבריאות. האיגוד ופרופ׳ לוין קראו למענה מבוסס ראיות תוך התמקדות במניעת הדבקה בהתקהלויות ולא בצעדים רוחביים שאינם יעילים כדוגמת מגבלת תנועה כללית. לוין גם הדגיש את הצורך בנקיטת צעדים לצמצום נזקי הסגר לבריאות הנפשית והגופנית ולהשפעותיו המזיקות על החברה והכלכלה.

פרופ' לוין חבר בקבינט המומחים של מגן ישראל ואחד ממקימי הקבינט האזרחי, קבוצת מומחים א-פוליטית הפועלת ממרץ 2020. בזכות פעילותו בכנסת הורחבה מגבלת 500 מטר ל-1000 מטר.

ב-9 בינואר 2021 התפטר מתפקידיו כיו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור וחבר הוועדה המייעצת למטה "מגן ישראל". למחרת הודיע על הצטרפותו למפלגת תל"ם – תנועה לאומית ממלכתית בראשות משה יעלון[8].

תפקידים ציבוריים נוספים

מאז 2013 מרכז את הוועדה הלאומית לביעור החצבת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +186 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png