חבורת p

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

בתורת החבורות, חבורת-p היא חבורה שהסדר של כל איבר בה הוא חזקה של p. קיימת מחלקה כזו של חבורות לכל מספר ראשוני p, והן נקראות, בהתאמה, חבורות-2, חבורות-3, חבורות-5, וכן הלאה. לפי משפט קושי, חבורה סופית היא חבורת-p אם ורק אם הסדר שלה הוא חזקה של p.

התאוריה של חבורות-p היא מרכיב חשוב בתורת החבורות הסופיות, משום שתת-חבורות סילו של חבורה הן כולן חבורות-p. מאידך, בעיית המיון של חבורות-p קשה, ומבחינות מסוימות היא בלתי אפשרית.

מבנה[edit | edit source]

שוויון המחלקות מראה שהמרכז של חבורת p הוא לא-טריוויאלי. מכאן נובע (באינדוקציה על סדר החבורה) שהמנרמל של כל תת-חבורה אמיתית של חבורת-p, מכיל אותה ממש.

כל מכפלה ישרה של חבורות-p סופיות (גם לערכים שונים של p) היא חבורה נילפוטנטית, וגם ההפך נכון: כל חבורה נילפוטנטית סופית מתפרקת למכפלה ישרה של חבורות-סילו שלה.

מספרן של חבורות-p[edit | edit source]

עבור מספרים מאותו סדר גודל, מספר החבורות (עד כדי איזומורפיזם) מסדר n הוא הגדול ביותר כאשר n הוא חזקה של ראשוני. לדוגמה, יש 15 חבורות לא איזומורפיות מסדר 16 (לעומת 28 מכל הסדרים עד 15 גם יחד), 2328 חבורות מסדר 128 ו-56092 מסדר 256. Graham Higman (1960) ו-Sims (1965) הוכיחו שמספר החבורות מסדר גדל כמו .

יש חבורה יחידה מכל סדר ; 2 חבורות מסדר ; 5 חבורות מסדר ; ו-15 חבורות מסדר . מספר החבורות מסדר הוא 2p ועוד גורם בגודל חסום התלוי ב-p; מספר החבורות מסדר הוא ועוד גורם ליניארי התלוי ב-p; מספר החבורות מסדר הוא ועוד גורם ממעלה רביעית התלוי ב-p. חישובים אלה, שנערכו בדייקנות, הביאו את Higman לשער השערה שנודעה בשם "The PORC conjecture" (על-שם ראשי התיבות Polynomials On Residue Classes), שלפיה לכל n יש N גדול מספיק כך שמספר החבורות מסדר (עבור p גדול מספיק) הוא פולינום מסוים של p, התלוי ב- בלבד.

החבורות מכל סדר , עבור (וכאשר , עבור ) מויינו באופן מלא. יש חבורות מסדר .

אוטומורפיזמים[edit | edit source]

משערים שאם P חבורת-p מסדר שאינו p או p^2, אז הסדר של חבורת האוטומורפיזמים מתחלק בזה של P. חבורת האוטומורפיזמים החיצונית של חבורת-p תמיד כוללת איבר מסדר p.

חבורת פרטיני והצגות לפי יוצרים ויחסים[edit | edit source]

חבורת פרטיני של חבורת-p היא תת-החבורה הנוצרת על ידי תת-חבורת הקומוטטורים וכל חזקות-p של אברי החבורה. לכן היא מהצורה עבור d מתאים. במקרה זה, אפשר ליצור את החבורה על ידי d איברים, אבל לא פחות. את מספר היחסים בהצגה לפי יוצרים ויחסים אפשר לקרוא מחבורת ההומולוגיה השנייה : גם זו חבורת-p אבלית אלמנטרית, שהדרגה שלה היא מספר היחסים המינימלי בהצגה של החבורה. משערים שתמיד יש לחבורה הצגה עם d יוצרים ו-r יחסים.

אלגברת החבורה[edit | edit source]

לא ידוע אם אלגברת החבורה , כאשר P היא חבורת-p, קובעת את P עד-כדי איזומורפיזם.

ראו גם[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +796 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png