ויקיטקסט

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
ויקיטקסט
הלוגו של ויקיטקסט העברי
Hebrew wikisource main page.png
העמוד הראשי של ויקיטקסט העברי
(19 בספטמבר 2013)
סוג מאגר טקסטים חופשי
תאריך ההקמה 6 בדצמבר 2003 (אנגלית)
2 באוגוסט 2004 (עברית)
בעלות קרן ויקימדיה
הרשמה לא חובה
wikisource.org

ויקיטקסטאנגלית: Wikisource) הוא מיזם של קרן ויקימדיה ומיזם-אחות לוויקיפדיה. הפרויקט מיועד להיות ספרייה הכוללת מאגר חופשי של טקסטים.

היסטוריה[edit | edit source]

המהדורה הרב-לשונית של ויקיטקסט החלה את דרכה ב-6 בדצמבר 2003 (תחת שמה הנוכחי; הייתה קיימת לפני כן תחת השם Project Sourceberg).

המהדורה העברית נפתחה ב-2 באוגוסט 2004 (ט"ו באב תשס"ד). הייתה זו המהדורה הראשונה של ויקיטקסט המיוחדת לשפה אחת, בגלל הקשיים לערוך טקסט מימין לשמאל בממשק האנגלי (הפועל משמאל לימין).

ב-12 במאי 2005 אושרה בהצבעה הקמתן של מהדורות מיוחדות בכל השפות. הקמתן בפועל של אתרים בשפות רבות החלה בחודשים אוגוסט-ספטמבר 2005, ומאז ויקיטקסט הוא פרויקט רב-לשוני בדומה לרוב הפרויקטים של קרן ויקימדיה.

ויקיטקסט העברי[edit | edit source]

מכיוון שעל טקסטים שמחברם נפטר לפני פחות משבעים שנה יש זכויות יוצרים, בוויקיטקסט ניתן למצוא בעיקר ספרי קודש. ספרי חול שפגו עליהם זכויות יוצרים ניתן למצוא בפרויקט בן יהודה.

במהלך שנת 2007 הסתיימה יצירת מהדורת המקרא (התנ"ך) בוויקיטקסט, בשלוש מהדורות: כתיב, מנוקדת ועם טעמים. נוצר דף לכל פרק בנפרד ולכל פסוק בנפרד. תוכן לכל ספרי התנ"ך ניתן למצוא בדף "מקרא" בוויקיטקסט ופרטים לגבי הנוסח ואופן הצגתו בדף המתאר את אופן ההצגה של המקרא.

במקביל נפתח מרחב שם חדש בשם "ביאור" המשמש לכתיבת פירושים על טקסטים המופיעים בוויקיטקסט. לדוגמה אפשר למצוא פירוש על חלק ניכר מהתנ"ך, על המשנה וכן התחלה של פירושים על טקסטים נוספים.

במאי 2009 הגיע ויקיטקסט העברי ל-10,000 יחידות טקסט, תוך העלאת הספר משנה תורה לרמב"ם לאתר. הדף העשרת-אלפים היה רמב"ם הלכות מלוה ולוה יז. לאחר מכן, תוך פחות מחודש, ויקיטקסט הגיע ל-25,000 יחידות טקסט עם סיום העלאת כל הלכות משנה תורה לרמב"ם.

בספטמבר 2013 הגיע האתר לכמות של 100,000 יחידות טקסט.

במידת האפשר, יש בו גם טקסטים חדשים. ואף כאלו שהעניין בהם הוא שימושי, ולא רק אמנותי, אקדמי, דתי, היסטורי, או פילוסופי. כך למשל, ספר החוקים הפתוח. הקושי העיקרי עם טקסטים אלו הוא זכויות יוצרים מגבילות, וכן הזמן הנדרש להכנסתם.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ויקיטקסט בוויקישיתוף


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -83 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png