ויקיפדיה האנגלית

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
ויקיפדיה האנגלית
סוג אנציקלופדיית אינטרנט חופשית
הרשמה לא חובה
[{{#property:P856}}/w/index.php?title=Special:Statistics&uselang=he הסטטיסטיקה של ויקיפדיה האנגלית]
סטטיסטיקת צפיות של ויקיפדיה האנגלית ב-30 הימים האחרונים

ויקיפדיה האנגליתאנגלית: English Wikipedia) היא הגרסה בשפה האנגלית של אנציקלופדיית האינטרנט החופשית ויקיפדיה, המנוהלת ומתופעלת בידי קרן ויקימדיה. ויקיפדיה זו היא הראשונה והגדולה מבין כלל הוויקיפדיות, והיא גדולה פי 2 בערך מהוויקיפדיה השנייה בהיקפה, ויקיפדיה השוודית.[1] החומר שנכתב עבור ויקיפדיה מציית לרישיון ה-CC-BY-SA. ויקיפדיה האנגלית נוסדה ב-15 בינואר 2001 והגיעה לשני מיליון ערכים בספטמבר 2007, ולארבעה מיליון ביולי 2012. ב-1 בנובמבר 2015 נחצה הרף של חמישה מיליון ערכים. נכון ליולי 2013, הערכים בוויקיפדיה האנגלית מהווים 15.3% מכלל הערכים בוויקיפדיות בשפות השונות. חלק יחסי זה יורד בהתמדה בשל התפתחות ויקיפדיות בשפות השונות.

מקומה בין הוויקיפדיות[edit | edit source]

ויקיפדיה האנגלית הייתה המהדורה הראשונה של ויקיפדיה ועד היום היא הגדולה ביותר בהיקפה ביחס לשאר מהדורות ויקיפדיה בשפות האחרות. בוויקיפדיה האנגלית גובשו לראשונה מוסכמות, מדיניות ומאפיינים אשר אומצו בהמשך על ידי מהדורות אחרות של ויקיפדיה. גם ויקיפדיה האנגלית אימצה חלק מהמאפיינים שלה מוויקיפדיות אחרות, בפרט מוויקיפדיה הגרמנית. אלה כוללים את "ערכים מומלצים", מדיניות נקודת המבט הנייטרלית, תבניות הניווט, מיון של ערכים "קצרמרים" לתת קטגוריות, מנגנונים להשגת רזולוציה כגון תיווך ובוררות, ושיתופי פעולה שבועיים.

גם מבחינה תוכנית קיימת ירושה מוויקיפדיה האנגליות לויקיפדיות אחרות ולהפך. ערכים רבים בשפות רבות נוצרו על בסיס תרגום של הערך האנגלי, בפרט בשפות שרבים מדובריהן דוברים גם אנגלית.

רבים מהמשתתפים הפעילים בקרן ויקימדיה ומפתחי תוכנת המדיה-ויקי אשר עליה פועלת ויקיפדיה, החלו דרכם כמשתמשי ויקיפדיה האנגלית.

משתמשים ועורכים[edit | edit source]

נכון ל-23 במאי 2017 לוויקיפדיה האנגלית 5,411,523 ערכים.

ויקיפדיה האנגלית מושכת גם משתמשים ועורכים רבים אשר אנגלית איננה שפת אמם, בעיקר משום שאנגלית נמצאת בשימוש בהיקף נרחב כשפה שנייה, וזו אחת הסיבות שוויקיפדיה האנגלית היא כיום המהדורה הגדולה ביותר של ויקיפדיה. גם קוראים ששפת אמם איננה אנגלית, מחפשים לעיתים מידע בוויקיפדיה האנגלית במקום בוויקיפדיה בשפתם, משום שוויקיפדיה האנגלית מכילה לרוב את המידע המקיף ביותר.

החשכת ויקיפדיה האנגלית[edit | edit source]

צילום מסך של ויקיפדיה האנגלית, ביום ההחשכה, ב-18 בינואר 2012.
הדיון בישיבת קרן ויקימדיה על החשכת ויקיפדיה האנגלית, ערב ה-17 בינואר 2012.

ויקיפדיה האנגלית הוחשכה למשך 24 שעות ב-18 בינואר 2012,[2][3][4] ובמקום ערכים הוצגה רק הודעת האתר על התנגדותו לחוק SOPA וחוק PIPA, שתי חקיקות שהוצעו בקונגרס של ארצות הברית שמטרתן להיאבק בהפרת זכויות יוצרים באינטרנט והענקת סמכויות למשרד המשפטים האמריקאי להוריד אתרים שפוגעים בזכויות יוצרים ולאסור על אתרים מלהציג במנועי החיפוש את האתרים שמפירים זכויות יוצרים, חקיקות שספגו ביקורת נוקבת והתנגדות מצד מפעילי האתר של ויקיפדיה האנגלית, שטענו שהדבר פוגע בחופש הביטוי.

ב-16 בינואר, ההחשכה הוכרזה על ידי מייסד ויקיפדיה ג'ימי ויילס ומנכ"ל קרן ויקימדיה סו גרדנר, לאחר ביצוע סקר בן 72 שעות של חברי קהילת העורכים. התאריך נבחר יחד עם אתרים נוספים שהכריזו כי יחשיכו את האתר באותו יום, כדוגמת אתר Reddit.

נוסף לכך היו תוכניות להחשיך גם את גרסת הסלולרי של האתר, אך לבסוף הוחלט שלא לעשות כך. בצעד של סולידריות והזדהות מספר ויקיפדיות בשפות אחרות, כדוגמת ויקיפדיה הערבית, ויקיפדיה הבולגרית, ויקיפדיה הרוסית, ויקיפדיה הסינית, ויקיפדיה הגרמנית ואחרות הציבו מודעה בראש כל הערכים בדבר הפגיעה האפשרית בזרימת חופש המידע עקב חוק SOPA.

קרן ויקימדיה דיווחה כי מעל 162,000,000 אנשים ביקרו בגרסה המואפלת של ויקיפדיה במהלך תקופת 24 השעות שבהן הוחשך האתר, לפחות 4 מיליון מהם השתמשו בעמוד הראשי של האתר כדי לחפש מידע על יצירת קשר עם נציגיהם האזוריים בקונגרס של ארצות הברית.

בעקבות ההחשכה ובעקבות צעדים אחרים של חברות נוספות (כמו גוגל), ששה חברי קונגרס הכריזו כי יסירו את תמיכתם בהצעות החוקים.[5]

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +783 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png