התעמלות מכשירים

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
מתעמלים על מגוון מכשירים
התעמלות מכשירים - קורה

התעמלות מכשירים הוא אחד מענפי ההתעמלות. זהו ספורט אולימפי בו מתחרים בנפרד גברים ונשים. חוקת הענף, והחלטות רשמיות אחרות נקבעות על ידי הפדרציה הבינלאומית להתעמלות (Federation Internationale de Gymnastique, בראשי תבות FIG). הענף נחשב לאחד משלושת הענפים האולימפיים החשובים, לצד האתלטיקה והשחייה.

הגברים מתחרים בשישה מכשירים: קרקע, סוס סמוכות, טבעות, קפיצות, מקבילים ומתח, נשים מתחרות בארבעה מכשירים: קפיצות, מקבילים מדורגים, קורה וקרקע. כן נערכות תחרויות קרב-רב, בהן מתחרים המתעמלים בכל המכשירים ומדורגים על פי הניקוד המצטבר שלהם, ותחרויות קבוצתיות, בהן מתחרה מכל קבוצה או נבחרת מתחרה מתעמל אחד על כל מכשיר.

היסטוריה

ההתעמלות כשיטה לאימון גופני או אימון צבאי רווחה כבר ביוון העתיקה והיא נזכרת בכתביהם של הומרוס, אריסטו ואפלטון.

הגרסה המודרנית של התעמלות המכשירים החלה להתפתח בגרמניה ובצ'כוסלובקיה בראשית המאה ה-19. פרידריך לודוויג יאן, שפעל בברלין באותה תקופה, ונחשב לאבי ההתעמלות, המציא מכשירים המהווים חלק בלתי נפרד מהענף גם כיום - המקבילים והמתח. ב-1881 נוסדה הפדרציה הבינלאומית להתעמלות. באותה העת היו חברות בה רק בלגיה, הולנד וצרפת, והיא נקראה הפדרציה האירופית להתעמלות. רק ב-1921 הצטרפו אליה מדינות מחוץ לאירופה, והיא שינתה את שמה בהתאם.

התעמלות המכשירים הייתה חלק מהתוכנית האולימפית מאז חידוש המשחקים בעת החדשה, באולימפיאדת אתונה (1896), ואולם רק באולימפיאדת אמסטרדם (1928) הוחל בקיום תחרויות גם לנשים. אליפות העולם הראשונה נערכה ב-1903 באנטוורפן, ואף היא כללה תחרויות לגברים בלבד. הנשים הצטרפו למעגל התחרויות רק באליפות שנערכה ב-1934 בבודפשט.

מכשירים

טבעות

מתעמל נורווגי על טבעות
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טבעות (התעמלות)

מתקן הטבעות מורכב משתי טבעות המשתלשלות מקורה גבוהה באמצעות כבלים, והמתעמל מבצע את התרגיל עליהן באמצעות זרועותיו. במכשיר הטבעות מתחרים גברים בלבד, על הכבלים להיות כמה שיותר ישרים.

מקבילים

מתעמל גרמני מבצע תרגיל על מקבילים
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מקבילים (התעמלות)

המקבילים הם מתקן המורכב משני מוטות עץ אופקיים מקבילים, המיוצבים באמצעות חיבור לקרקע. המתעמל מבצע את התרגיל באמצעות זרועותיו. גם במכשיר זה מתחרים גברים.

מקבילים מדורגים

מתעמלת צרפתייה מבצעת תרגיל על מקבילים מדורגים
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מקבילים מדורגים

המקבילים המדורגים מורכבים משני מוטות עץ אופקיים מקבילים, אך בגבהים שונים, המיוצבים באמצעות חיבור לקרקע. במכשיר זה מתחרות נשים בלבד.

המקבילים הם המכשיר השני מבחינת הסדר האולימפי. על המאמן להיות מחוץ לאזור המתקן במשך התרגיל.

מתח

המתעמל הגרמני פביאן המבוכן מבצע תרגיל על מתח
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מתח (מתקן)

המתח כולל מוט אופקי אחד המחובר לקרקע, וגם הוא תרגיל המתבסס על שימוש בזרועות בלבד. במכשיר המתח מתחרים גברים בלבד. מטרת המתקן לאפשר למשתמש בו להיתלות עליו ולהתרומם בעזרתו, תוך הפעלת שרירי היידים, הגב והבטן.

סוס סמוכות

מתעמל ספרדי מבצע תרגיל על סוס סמוכות
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סוס סמוכות

סוס הסמוכות מורכב מגוף אופקי מצופה עור, פלסטיק או חומר סינתטי אחר, ועליו שתי ידיות מתכת. את התרגיל מבצעים גברים בלבד.

קורה

המתעמלת האמריקנית נסטיה ליוקין מבצעת תרגיל על קורה
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קורה (התעמלות)

מכשיר הקורה כולל קורה מאוזנת המחוברת לקרקע. במכשיר מתחרות נשים בלבד, והן מבצעות את התרגיל הן באמצעות הידיים והן באמצעות הרגליים.

מידותיה:

גובה: 125 סנטימטר.

אורך: 500 סנטימטר.

רוחב: 10 סנטימטר.

הקורה היא המכשיר השלישי בסדר המכשירים האולימפי.

קפיצות

מתעמלת מבצעת תרגיל קפיצות
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קפיצות (התעמלות)

מכשיר הקפיצות (נקרא בעבר גם "סוס קפיצות" או "שולחן קפיצות") כולל משטח גמיש המאפשר למתעמלים לנתר. במתקן מתחרים גברים ונשים כאחד.

קפיצות הוא המכשיר הראשון בסדר המכשירים האולימפי.

קרקע

המתעמלת הברזילאית ג'ייד ברבוסה מבצעת תרגיל קרקע
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – התעמלות קרקע

תרגיל הקרקע כולל אלמנטים המתבצעים על גבי משטח קשיח. אף שאת התרגיל מבצעים הן גברים והן נשים, התרגילים שונים באופיים. תרגיל הנשים מלווה במוזיקה, והוא כולל אלמנטים כוריאוגרפיים לצד אלמנטים שנועדו להפגין שיווי משקל ואקרובטיקה. תרגילי הגברים לא מלווים במוזיקה, והם מבוססים על אקרובטיקה, גמישות וכוח.

הקרקע היא המכשיר האחרון בסדר האולימפי.

שיטת הניקוד

צוות שיפוט בוחן תרגיל קרקע של מתעמל ירדני

שיטת הניקוד בהתעמלות הונהגה בשנת 2006, בעקבות שערוריית שיפוט שליוותה את גמר תרגיל הקרקע של הגברים באולימפיאדת אתונה (2004). בכך הלך ענף ההתעמלות בעקבות ענף ההחלקה האומנותית, שגם בו הונהג שינוי דומה.

לפי השיטה הנוכחית, פועלים במקביל שני צוותי שיפוט. והניקוד הסופי של כל מתעמל הוא שילוב בין הניקוד של כל צוות.

הצוות האחד בוחן את דרגת הקושי, הרכב התרגיל והשילוב בין האלמנטים. התרגילים האפשריים מחולקים ל-7 דרגות קושי, וביצוע תרגיל ברמת הקושי הגבוהה ביותר (G), מקנה 0.7 נקודות. על המתעמלים לבצע תרגילים מחמש קבוצות אלמנטים, והניקוד המרבי בהיבט זה הוא 2.5 נקודות. כמו כן, על כל שילוב בין תרגילים הם עשויים לקבל 0.1 או 0.2 נקודות. הניקוד הכולל שנותן צוות שיפוט זה נקרא ניקוד D, ואין מגבלה על מספר הנקודות המרבי שניתן לקבל לפיו.

הצוות השני, המעניק ניקוד המכונה ניקוד E, בוחן את הביצוע. ניקוד הבסיס הוא 10 נקודות, ומפחיתים ממנו נקודות בהתאם לרמת הביצוע והטכניקה של המתעמל. חלק מהניקוד בשיטה זו הוא סובייקטיבי, אך על טעויות מסוימות יש להפחית ניקוד קבוע. נפילה ממכשיר גוררת עמה הפחתה של נקודה אחת.

סוגיית הגיל

עד שנות ה-70 של המאה ה-20 היו מרבית המתעמלות הבכירות בשנות ה-20 לחייהן. באותו עשור החלו לבלוט מתעמלות בנות עשרה, בשל אופן הניקוד באותה העת, שהקנה יתרון למתעמלות נמוכות ודקות גיזרה. המתעמלת הרומניה נדיה קומנץ', מהמתעמלות הטובות בכל הזמנים, הייתה בת פחות מ-15 כשהייתה המתעמלת הראשונה בהיסטוריה שקיבלה את הציון המושלם "10", על תרגיל המקבילים המדורגים שביצעה באולימפיאדת מונטריאול (1976). ב-1980 החליטה התאחדות ההתעמלות העולמית להעלות את הגיל המינימלי למתעמלות ל-15, אך לא היה בכך כדי לגרום לשינוי של ממש. בצל מקרים רבים של הפרעות אכילה אצל מתעמלות וחשש לבריאותן, הוחלט ב-1997 להעלות את הגיל ל-16. מאז, עלה גיל המתעמלות הבכירות, ומספר מתעמלות בנות למעלה מ-30 רשמו הישגים. אוקסנה צ'וסוביטינה זכתה במדליית כסף בקפיצות באליפות העולם שנערכה במלבורן בשנת 2005, כשהייתה בת 30 ואחרי לידה, ובאולימפיאדת בייג'ינג (2008) רשמה הישג דומה, בגיל 33.

התעמלות במשחקים האולימפיים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – התעמלות מכשירים במשחקים האולימפיים
המתעמל הגרמני קארל שומן מבצע תרגיל על סוס הסמוכות באולימפיאדת אתונה (1896)

באולימפיאדת אתונה (1896) כלל ענף ההתעמלות תחרויות לגברים בלבד, שכללו מכשירי מתח, מקבילים, סוס סמוכות, טבעות, קפיצות וטיפוס על חבל, וכן תחרויות קבוצתיות במתח ובמקבילים. באולימפיאדת פריז (1900) נערכו תחרויות קרב-רב בלבד. גם באולימפיאדת סנט לואיס (1904) נערכו תחרויות קרב-רב, אך כל תחרויות היחידים הושבו, ואליהן נוספו גם תחרות ג'אגלינג ולראשונה גם תחרות קבוצתית. בשלוש האולימפיאדות הבאות נערכו רק תחרויות קרב-רב ותחרויות קבוצתיות. באולימפיאדת פריז (1924) שוב נערכו תחרויות יחידים. באולימפיאדת לוס אנג'לס (1932) נערכו לראשונה תרגילי קרקע, ותחרויות הטיפוס על חבל התקיימו בפעם האחרונה. מאז אולימפיאדת ברלין (1936) נערכת התוכנית המוכרת כיום, והיא לא השתנתה מאז.

תחרויות הנשים נערכו לראשונה באולימפיאדת אמסטרדם (1928), והן כללו תחרות קבוצתית בלבד. באולימפיאדת לוס אנג'לס (1932) שוב לא נערכו תחרויות לנשים, ומאז אולימפיאדת ברלין (1936) הן נערכות ברציפות. באולימפיאדת הלסינקי (1952) חלה הרחבה משמעותית של התחרויות, ונוספו כל המכשירים בהן מתחרות המתעמלות גם כיום, וכן תחרויות קבוצתיות במתקן נייד (תחרויות המזכירות את תחרויות ההתעמלות האומנותית. באולימפיאדת רומא (1960) בוטלו התחרויות הקבוצתיות במתקן נייד, ומאז נערכות התחרויות לנשים במתכונתן הנוכחית.

לאורך השנים, המדינות שקצרו את המספר הרב ביותר של הישגים היו ברית המועצות (182 מדליות, מהן 72 מדליות זהב), ארצות הברית (95 מדליות, מהן 30 מדליות זהב), יפן (92 מדליות, מהן 28 מדליות זהב), רומניה (68 מדליות, מהן 24 מדליות זהב) וסין (56 מדליות, מהן 24 מדליות זהב).

התעמלות בישראל

הגוף המסדיר את ענף ההתעמלות בישראל הוא איגוד ההתעמלות בישראל. המתעמלים הישראלים המצליחים ביותר בכל הזמנים הם ארטיום דולגופיאט ואלכס שטילוב. דולגופיאט זכה במדליית כסף באליפות העולם (2017) בתרגיל קרקע, ההישג הטוב ביותר של מתעמל ישראלי. שטילוב מתמחה בתרגיל קרקע ובתרגיל מתח, הוא אלוף אירופה (2013), ופעמיים זכה במדליית ארד באליפות העולם (2009 ו-2011), וזכה בזהב על המתח בגביע העולם ובארד באותה תחרות על מכשיר הקרקע (לובליאנה 2014). באליפויות אירופה הוא זכה נוסף על מדליית הזהב גם במדליית כסף (2011) ו-3 פעמים במדליית ארד (2009, 2012 ו-2014). באולימפיאדת בייג'ינג (2008) היה שטילוב למתעמל הישראלי הראשון בהיסטוריה שמעפיל לגמר אולימפי ובאולימפיאדת לונדון (2012) סיים במקום שישי.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא התעמלות מכשירים בוויקישיתוף


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +132 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png