הרב איתם הנקין

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
הרב איתם הנקין
הרב איתם הנקין.jpg
תמונה זאת מוצגת באנציקלופדיה היהודית בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה ד' באדר א' ה'תשמ"ד
פטירה י"ט בתשרי ה'תשע"ו (בגיל 31)
ליד בית פוריכ
השתייכות ציונות דתית
תחומי עיסוק הלכות כשרות, היסטוריה הלכתית, הלכות שבת
תפקידים נוספים עורך כתבי עת (אסיף, עלוני ממרא); מחנך במדרשת נשמת; חוקר תולדות ישראל
רבותיו הרב יהודה הרצל הנקין (אביו); הרב דוב ליאור, הרב אליעזר ולדמן
חיבוריו "לכם יהיה לאכלה", "להכות שורש", "אש תמיד"

הרב איתם שמעון הנקין (ד' באדר א' ה'תשמ"ד, 6 בפברואר 1984י"ט בתשרי ה'תשע"ו, 1 באוקטובר 2015) היה חוקר תורני, עורך ספרותי, היסטוריון ומחבר ספרי הלכה. ערך את כתבי העת "עלוני ממרא" ואסיף. בחג הסוכות ה'תשע"ו, נרצח יחד עם אשתו, נעמה, בפיגוע ירי סמוך לבית פוריכ שבשומרון.[1]

ביוגרפיה

נולד לרב יהודה הרצל הנקין, פוסק הלכה ציוני דתי ולרבנית חנה, מייסדת מדרשת נשמת בירושלים והעומדת בראשה. הוא נינו של הרב יוסף אליהו הנקין, פוסק בולט בארצות הברית במאה ה-20. אחיו הוא ההיסטוריון הצבאי ד"ר יגיל הנקין. אחיו אליהו היה אלוף הארץ בהרמת משקולות בשנים 2013–2014[2]. למד בישיבת ניר קריית ארבע. את שירותו הצבאי עשה בחטיבת גולני. נישא לנעמה, מעצבת ובעלת הסטודיו "המעבדה".[3] בני הזוג התגוררו בפדואל, בירושלים, בדולב, ואחר כך בנריה שבהרי בנימין.

הרב הנקין פרסם עשרות מאמרים העוסקים בהיסטוריה של היהדות ובפסיקת ההלכה במאה ה-19 ובמאה ה-20, וכן במחלוקות הלכתיות ביישוב הישן וביישוב החדש. ספרו "לכם יהיה לאכלה" עוסק ביחס ההלכתי להימצאות תולעים במזון. הוא כתב אותו במסגרת לימודיו במכון לרבני יישובים בקריית ארבע, במסגרתו ערך מספר ספרים. במקביל לימד במדרשת "נשמת" לנשים. יחד עם הרב אברהם וסרמן כתב את הספר "להכות שורש: הראי"ה קוק והקרן הקיימת לישראל". הספר מציג את המורכבות שמאחורי קשריו של הרב קוק עם חלוצי ההתיישבות וההנהגה הציונית. בספר פורסמו כשלושים אגרות חדשות של הרב קוק. ספרו "אש תמיד", העוסק בהלכות שבת, יצא לאור לאחר הירצחו.

ב-2007 התמנה לערוך את כתב העת "עלוני ממרא" של ישיבת ניר, לצד שמריה גרשוני. הם הפכו את הגיליון לשנתון והכניסו לתוכו גם מחקרים וביקורות ספרים במטרה לייעד אותו לקהל רחב יותר.[4] נמנה עם עורכי כתב העת "אסיף" של איגוד ישיבות ההסדר. היה פעיל בפורומים תורניים שונים באינטרנט.[5] ב-2011 נמנה עם צוות עורכי כרך בנושאי השקפה וענייני אמונה מתוך סדרת ספרי "דבר חברון" של הרב דוב ליאור.

יחד עם לימודיו בישיבה החל בלימודיו באקדמיה. הוא למד באוניברסיטה הפתוחה בשנים 2009–2012, וסיים תואר ראשון בהצטיינות. הוא המשיך לתואר שני בהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל אביב בהנחיית פרופסור דוד אסף וכתב תזה בנושא "מחיבת ציון לאנטי-ציונות: תמורות באורתודוקסיה המזרח-אירופית – הרב דוד פרידמן מקרלין (1828–1915) כמקרה מבחן". הוא המשיך ללימודי דוקטורט בהנחייתו של אסף וזכה במלגת רוטנשטרייך. נושא העבודה המיועד היה ביוגרפיה ביקורתית של "החפץ חיים".

ב-1 באוקטובר 2015 נרצחו הרב הנקין ורעייתו נעמה (בת חנן והילה ערמוני) בפיגוע ירי ליד בית פוריכ, בין היישובים איתמר ואלון מורה. ארבעת ילדיהם, שהיו עמם ברכב, לא נפגעו מהירי.[6] בני הזוג נטמנו למחרת בהר המנוחות בירושלים. הרוצחים, מחבלי חמאס משכם, נלכדו כעבור ימים אחדים,[7] וארבעה מתוכם נידונו למאסר עולם.[8]

בשנים שלאחר הירצחו יצאו לאור ספריו "אש תמיד" על הלכות שבת ו"תערוך לפני שולחן" על הרב יחיאל מיכל הלוי אפשטיין, וכן עשרה מאמרים בכתבי עת תורניים.

מפרסומיו

בעריכתו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ עוזי ברוך, הנרצחים: הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד, באתר ערוץ 7, 1 באוקטובר 2015.
  2. ^ דביר עמר, יד אליהו, עיתון שביעי
  3. ^ נעמה הנקין, בדף "אודות" של אתר סטודיו "המעבדה". הסטודיו הוקם ב-2008.
    יעל חסיד, ‏"הקולגות קראו לה סופרוומן", באתר ‏mako‏‏, ‏6 באוקטובר 2015‏
  4. ^ ר' יחיאל מיכל עפשטיין וה'צמח צדק' בעדשת הספר 'מקור ברוך', מאמר של איתם הנקין בגליון 2011 של עלוני ממרא, עמ' 189 ואילך, באתר HebrewBooks
  5. ^ כדוגמת פורום "אוצר החכמה", תחת הכינוי "תוך כדי דיבור"
  6. ^ אלישע בן קימון, איתי בלומנטל ורותם אליזרע, גבר ואישה נרצחו בפיגוע ירי בשומרון, באתר ynet, 1 באוקטובר 2015.
  7. ^ יואב זיתון, נעצרו רוצחי הזוג הנקין, בפשיטה על בי"ח בשכם, באתר ynet, 5 באוקטובר 2015
  8. ^ אלישע בן קימון ואיתי בלומנטל, מאסרי עולם לארבעה מרוצחי בני הזוג הנקין, באתר ynet, 22 ביוני 2016

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +8 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png