הפיגועים באנקרה (2015)

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
הפיגועים באנקרה


הפיגועים באנקרה התרחשו ב-10 באוקטובר 2015, בשעה 10:04 על פי שעון טורקיה. שני מחבלים מתאבדים פוצצו את עצמם מחוץ לתחנת הרכבת המרכזית בעיר אנקרה שבטורקיה. בפיגועים נהרגו 102 איש[1] ונפצעו 400.[2][3] הפצצות התפוצצו במהלך עצרת מחאה נגד הסכסוך בין צבא טורקיה למפלגת הפועלים של כורדיסטן. ההתקפה הייתה הקטלנית ביותר מסוגה בהיסטוריה של טורקיה המודרנית,[4][5][6] ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטאולו, הכריז על שלושה ימי אבל לאומי.[7][6]

אין ודאות מי עומד מאחורי מבצעי הפיגועים. גורמים כורדיים מאשימים את ממשלת טורקיה בניסיון לפגוע בהם,[5][6] בעוד הממשלה הטורקית מטילה את האחריות על ארגון הטרור המדינה האסלאמית.[8]

רקע

מקום האירוע
אזרחים מניחים זרי פרחים במקום התקיפה
שמות הנרצחים באירוע

ב-20 ביולי 2015 התרחש פיגוע קטלני בעיר סורוץ' שבטורקיה. בפיגוע נהרגו 33 בני אדם.[9][10] למחרת היום נטל ארגון הטרור "המדינה האסלאמית" אחריות על האירוע.[11] יומיים לאחר מכן, נרצחו בשנתם שני שוטרים טורקים בידי פעילים כורדים המזוהים עם מפלגת הפועלים של כורדיסטן.[12][13] דובר המפלגה הכחיש את השתייכות הרוצחים אליה, וטען שמדובר בקיצוניים שפעלו על דעת עצמם.[14][15] בהמשך בוצעו מספר פיגועים נוספים נגד מטרות טורקיות, לפיכך הגדיל חיל האוויר הטורקי את ההפצצות שלו נגד המדינה האסלאמית בעיראק, והכוחות המזוינים של טורקיה פתחו ב"מבצע מרטיר" נגד המורדים הכורדים במזרח המדינה. למאבק הצטרפו גם ארגונים כורדים ואסלאמיסטים נוספים, ובין יולי לאוקטובר 2015 נהרגו כ-2,000 חיילים, מורדים ואזרחים. פרשנים שונים העריכו שהמדינה על סף מלחמת אזרחים.[16][17]

עוד לפני האירועים הנ"ל הסתמנה ירידה בכוחה של מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), שהייתה במשך 13 שנים המפלגה השלטת באספה הלאומית הגדולה של טורקיה. בבחירות שנערכו ביוני של אותה שנה אכן איבדה המפלגה את הרוב בפרלמנט, וזכתה ב-40.9% מהקולות בלבד. עד הרכבת הקואליציה, מונה אהמט דבוטאולו כראש ממשלה זמני העומד בראש ממשלת ביניים. באוגוסט, לאחר שנכשלו כל הניסיונות להקמת קואליציה, ביטל הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן את תוצאות הבחירות, וקבע כי יתקיימו בחירות חדשות ב-1 בנובמבר.[18][19][20][21] מאוחר יותר הודה אזרח טורקי שבהתחשב במצב הפוליטי העדין במדינה, פיגוע טרור היה צפוי למדי.[5]

האירוע

הפיצוצים התרחשו זמן קצר לפני התחלתה של עצרת שלום שיזמה מפלגת העם הדמוקרטית, כמחאה על פעילות הצבא הטורקי נגד הארגונים הכורדיים. כמה שעות לפני כן, כבר התאספו מחוץ לתחנת הרכבת המרכזית באנקרה, מאות אנשים ששרו שירי מחאה.[5] הפצצה הראשונה התפוצצה בסביבות 10:04, כעבור כמה שניות התפוצצה הפצצה השנייה. זמן קצר לאחר מכן מיהרו כוחות ביטחון לפנות את כל האזרחים מהאזור מחשש להתפוצצויות נוספות,[22] ולשם כך אף ירו באוויר בכיוון המפגינים.[6] פעיל בכיר במפלגת העם אשר נכח באזור תיאר את רגעי ההתפוצצות:

נפלתי על הרצפה והיה דם בכל מקום. נעמדתי והתחלתי לרוץ. שנייה לאחר מכן כבר היה פיצוץ נוסף. כשהסתובבתי לאחור ראיתי נהר של דם וגופות. לא ניתן היה לדעת מי חי ומי מת.

[5]

הגופות כוסו מאוחר יותר בדגלי מפלגת העם הדמוקרטית.[5][6] עוד באותו היום דיווחו מקורות טורקיים רשמיים שמספר ההרוגים הנו 86, וכי 186 נפצעו.[23] למחרת עלה המספר ל-97 הרוגים.[24][25] ב-14 באוקטובר הצהיר ראש הממשלה על 99 הרוגים.[26] המספרים גדלו בהדרגה עקב פצועים שנכנעו למוות.[27] עוד באותו היום הודיעה הממשלה הטורקית שככל הנראה מדובר בפיגוע התאבדות.[5][28]

תגובות בעולם

 • ישראלישראל  ישראל: הנשיא ראובן ריבלין שלח מכתב תנחומים לעמיתו הטורקי ובו כתב שהוא מצטער לשמוע על ההתקפות המרושעות והביע תקווה לעתיד ורוד יותר.
 • ארמניהארמניה  ארמניה: הנשיא סרז' סרקזיאן אמר כי הוא מצטער על הפיגועים ואף גינה אותם.
 • ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית: הנשיא ברק אובמה הביע את תנחומיו לארדואן בשיחת טלפון ואמר כי העם האמריקאי תמיד יעמוד לצד העם הטורקי גם באתגרים ביטחוניים וגם במאבק בטרור.
 • יווןיוון  יוון: הנשיא אלכסיס ציפראס קרא את ארדואן להסביר את ההתקפות הרבות על העצרות הדמוקרטיות שנערכו בטורקיה בתקופה ההיא. גם הקואליציה היוונית וגם האופוזיציה היוונית גינו את הפיגוע.
 • הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת: מזכיר המדינה לענייני חוץ ולחבר העמים פיליפ המונד גינה את הפיגוע והביע תנחומים למשפחות ההרוגים, הוא אמר שממשלת בריטניה עומדת ותעמוד ליד העם הטורקי בכל מצב.
 • צרפתצרפת  צרפת: הנשיא פרנסואה הולנד גינה את הפיגוע והביע תנחומים למשפחות ההרוגים.
 • אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה: ראש הממשלה מלקולם טורנבול הביע את תנחומיו בשיחת טלפון, ראש האופוזיציה ביל שורטן הביע את תנחומיו בפני השגריר המיועד הטורקי.
 • אזרבייג'ןאזרבייג'ן  אזרבייג'ן: הנשיא אילהם אלייב טלפן אל ארדואן כדי להביע את תנחומיו למשפחות ההרוגים וקרוביהם.
 • קפריסיןקפריסין  קפריסין: הנשיא ניקוס אנסטסיאדיס הביע זעזוע ותנחומים על הפיגוע . משרד החוץ גם פרסם הצהרה המגנה את הפיגוע והביע דאגה להתפשטות מקרים כאלה באזור ונחישות להילחם באיומים כאלה.
 • צפון קפריסיןצפון קפריסין  צפון קפריסין: הנשיא מוסטפא אקינקי גינה את הפיגועים וגינה אותם "מתקפה אכזרית בזמן שהעם הטורקי צריך שלום". שלושה ימים של אבל לאומי הוכרזו על ידי ראש הממשלה עומאר קיילוסו.
 • הונגריההונגריה  הונגריה: ראש הממשלה ויקטור אורבן הביע את תנחומיו במכתב לעמיתו עליו נכתב "הטרגדיה הנוראה הזאת לא יכול לשבור את מחויבותנו לשיתוף פעולה נגד הטרור הבינלאומי".
 • הודוהודו  הודו: ראש הממשלה נרנדרה מודי הביע את עצבותו בטוויטר שם צייץ שהוא מצטער על אובדן חיי האדם, שלח את תנחומיו למשפחות ההרוגים ושלח תפילות לריפוי הפצועים.
 • גרמניהגרמניה  גרמניה: שר החוץ פרנק וולטר שטיינמאייר גינה את הפיגוע האכזרי על מפגינים שלווים ... כמו התקפה על התהליך הדמוקרטי בטורקיה.
 • גואטמלהגואטמלה  גואטמלה: הנשיא אלחנדרו מלדונאדו גינה את הפיגוע והביע הזדהות עם הקורבנות.
 • איטליהאיטליה  איטליה: הנשיא סרג'יו מאטארלה גינה את הפיגוע והביע סולידריות אל העם הטורקי.
 • וייטנאםוייטנאם  וייטנאם: דובר משרד החוץ בי הי לי גינה את הפיגוע בחריפות והביע את תנחומיו לממשלה הטורקית אנשים ומשפחות הקורבנות.
 • רוסיהרוסיה  רוסיה: הנשיא ולדימיר פוטין אמר : " זה הכרחי כדי לאחד את המאמצים במאבק נגד הרוע הזה מה קרה בטורקיה ... זה בהחלט פיגוע חצוף, פשע טרור עם עשרות קורבנות וכמובן מדובר בניסיון לערער את היציבות המצב בטורקיה.
 • אוקראינהאוקראינה  אוקראינה: שר החוץ פבלו קלימקין גינה את הפיגוע ואיחל החלמה מהירה לפצועים.
 • לטביהלטביה  לטביה: שר החוץ גינה את ההתקפות והביע את תנחומיו למשפחות קורבנות בטוויטר.
 • ליטאליטא  ליטא: גם הנשיא דליה גריבאוסקאיטה וראש הממשלה הביעו תנחומים, וציינו כי "הקהילה הבינלאומית צריכה כולה פה אחד לגנות פיגועים אלה הבוצעו נגד העם הטורקי.
 • סיןסין  סין: דובר משרד החוץ הואה צ'וניג "גינה את הפיגועים בחריפות", אישר מחדש את עמדתה של סין בנושא הטרור, וקבע מטעם העם הסיני ש"אנחנו נגד פיגועים בכל צורה שהיא".
 • קולומביהקולומביה  קולומביה:הנשיא חואן מנואל סנטוס גינה את המעשים. משרד חוץ, מטעם הממשלה, פרסם הודעת גינוי הפיגועים כשהוא טוען כי "קולומביה נגד אלימות טרוריסטית".
 • צ'כיהצ'כיה  צ'כיה: ראש הממשלה בוהאסלאב סובוטקה גינה את הפיגוע והביע את תנחומיו בפני ממשלת טורקיה ואנשים מושפעים. הוא ציין כי מבצעי חייב לתת את הדין. שר החוץ לודימיר זברולק גם הביע את תנחומיו ואמר כי להתקפות אלה אסור להפריע בבחירות הקרובות ולשים את הבסיס הדמוקרטי של טורקיה בתוך הסכנה.
 • רומניהרומניה  רומניה: הנשיא קלאוס יוהאניס גינה את הפיגוע ושלח תנחומים לעם הטורקי. הוא גם חזר על מחויבותה המלאה של רומניה למלחמה בטרור ובקיצוניות מכל סוג שהיא.
 • נפאלנפאל  נפאל: משרד החוץ הנפאלי הודיע לעיתונות כי הוא מגנה את הפיגועים שגרמו להמון נזקים, גם למוות אדם וגם להמון רכוש.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הפיגועים באנקרה בוויקישיתוף   המזהה לא מולא ולא נמצא בוויקינתונים, נא למלא את הפרמטר.

הערות שוליים

 1. ^ Ankara Bombing death toll rises to 102: Chief Public Prosecutor’s Office
 2. ^ At least 95 killed in twin bombings near train station in Turkey's capital
 3. ^ BAŞBAKANLIK KOORDİNASYON MERKEZİ AÇIKLAMASI
 4. ^ Ankara explosions leave almost 100 dead - officials
 5. ^ 5.0 5.1 5.2 5.3 5.4 5.5 5.6 לפחות 95 הרוגים בפיגוע כפול בעצרת שלום בבירת טורקיה באתר הארץ.
 6. ^ 6.0 6.1 6.2 6.3 6.4 95 הרוגים בפיגוע הקשה שידעה טורקיה באתר ynet.
 7. ^ למחרת הפיגוע: טורקיה חידשה תקיפות הכורדים. באתר nrg.
 8. ^ הפיגוע הקטלני בטורקיה: "כל הסימנים מצביעים על דאעש" באתר וואלה! NEWS.
 9. ^ Suruç'ta ölenlerin sayısı 32'ye yükseldi
 10. ^ Suruç'ta yaralanan Vatan Budak yaşamını yitirdi
 11. ^ Suruc suicide bombing: Turkey ‘identifies suspect’ in ISIL-claimed attack
 12. ^ Turquie : 2 policiers tués dans une attaque
 13. ^ Turquie : le PKK revendique le meurtre de deux policiers suite à l'attentat de Suruç
 14. ^ KCK official says PKK not responsible for murders of 2 Turkish policemen
 15. ^ Kurdish militants claim 'revenge' killing of two Turkish policemen
 16. ^ 'Türkiye iç savaşın eşiğinde'
 17. ^ Demirtaş: Bu ülkede iç savaş çıkmasına izin vermeyeceğiz
 18. ^ בחירות בטורקיה - באחד בנובמבר באתר Mako.
 19. ^ ארדואן הכריז רשמית: בחירות חדשות בטורקיה באתר nrg.
 20. ^ טורקיה: ועדת הבחירות הציעה לקיים בחירות ב-1 בנובמבר באתר וואלה! NEWS.
 21. ^ טלטלה בטורקיה: בחירות בזק בנובמבר? באתר ynet.
 22. ^ Ankara'da 3. bomba paniği
 23. ^ Death toll nears 100 in bomb blasts at peace rally in Turkish capital
 24. ^ Ankara'da terör saldırısı: 97 ölü
 25. ^ Ölü sayısı 97'ye yükseldi
 26. ^ Turkish PM: We lost 99 in Ankara blasts
 27. ^ Ankara’daki saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 100'e çıktı
 28. ^ Başsavcı Kodalak: 2 canlı bomba üzerinde duruyoruz

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -6566 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png