הסכם איחוד האמירויות הערביות–ישראל

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

דף זה יובא לאתר על ידי רובוט, ולא עבר בקרה אנושית

תוצאת סריקה אוטומטית: מצב הדף: הטקסט בלבד בדף זה נבדק ואושר מדיה לצפייה: נמצאו תמונות או קבצי מדיה.

עדכן דיווח: מדיה מוסתרת זמנית נבדק ואושר  •  מדיה מוסתרת זמנית נבדק ואושר מסווג  •  אישור טקסט בלבד • אישור תמונות בלבד | הוראות טיפול

מדיה מוסתרת זמנית אשר דף: והמשך לדף אחר || והישאר בדף || וסגור כרטיסיה  •  סווג דף: סווג  •  מדיה מוסתרת זמנית דחה דף: סיבה: מדיה מוסתרת זמנית
שגיאות פרמטריות בתבנית:הסכם

פרמטרים [ מתווכים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

הסכם איחוד האמירויות הערביות–ישראל
United Arab Emirates–Israel Agreement
מדיה מוסתרת זמנית
נושא הסכם מדיני
מטרה שלום, כינון יחסים דיפלומטיים ונורמליזציה מלאה בין:
ישראלמדיה מוסתרת זמנית  ישראל לבין
איחוד האמירויות הערביותמדיה מוסתרת זמנית  איחוד האמירויות הערביות
חותמים איחוד האמירויות הערביותמדיה מוסתרת זמנית עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן
ישראלמדיה מוסתרת זמנית בנימין נתניהו
תאריך יצירה 15 בספטמבר 2020
תאריך הצגה 13 באוגוסט 2020
מדיה מוסתרת זמנית
ישראל (בצבע ירוק) ואיחוד האמירויות הערביות (בצבע כתום) במפת המזרח התיכון.
מדיה מוסתרת זמנית
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מודיע לתקשורת על ההסכם מהחדר הסגלגל בבית הלבן, 13 באוגוסט 2020
מדיה מוסתרת זמנית
מטוס בואינג 737 של אל על הנושא את חברי המשלחת הישראלית-אמריקאית לאיחוד האמירויות בנמל התעופה הבינלאומי אבו דאבי. מחלון תא הטייס מתנוססים דגלי איחוד האמירויות, ארצות הברית וישראל ומימין לחלון תא הטייס עוטרה המילה "שלום" בעברית, ערבית ואנגלית, 1 בספטמבר 2020
מדיה מוסתרת זמנית
חברי המשלחת הישראלית-אמריקאית לאבו דאבי בנמל התעופה הבינלאומי אבו דאבי

הסכם איחוד האמירויות הערביות–ישראל הוא הסכם לנורמליזציה מלאה בין איחוד האמירויות הערביות למדינת ישראל בתיווך ארצות הברית, שהוצג לציבור ב-13 באוגוסט 2020[1][2][3].

ההסכם נחתם ב-15 בספטמבר 2020 בבית הלבן, במסגרת הסכמי אברהם, הכוללים גם את הסכם בחריין–ישראל. ממשלת ישראל אישרה את ההסכם ב-12 באוקטובר 2020, וב-15 באוקטובר אישרה הכנסת את ההסכם.

רקע

מדיה מוסתרת זמנית ערך מורחב – יחסי איחוד האמירויות הערביות–ישראל

במהלך השנים שקדמו להסכם התחממו היחסים בין שתי המדינות (אם כי לא בצורה רשמית), תהליך אותו ניתן לראות במספר אירועים, ביניהם השתתפות נבחרת ישראל בג'ודו בטורניר הגראנד סלאם באבו דאבי באוקטובר 2018 - במסגרת אירוע זה הוצג דגל ישראל באיחוד האמירויות, נוגן לראשונה המנון התקווה באבו דאבי ואף הוזמנה לתחרות, לצד הנבחרת, שרת התרבות והספורט מירי רגב[4][5]. מלבד השרה רגב, בשנים אלו ביקרו מספר שרים ישראלים בשטח האמירויות לרגל כנסים בינלאומיים - ביניהם שר האנרגיה יובל שטייניץ ב-2016, שר התקשורת איוב קרא ב-2018 ושר החוץ ישראל כץ ב-2019[6]. מלבד זאת, ביוני 2020 נחת לראשונה בנתב"ג מטוס של חברת התעופה איתיחאד איירווייז מאבו דאבי, כשהוא מעוטר בסמלי חברת התעופה ואיחוד האמירויות[7].

ב-28 בינואר 2020 הוצגה תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. בעקבות תוכנית זאת, הודיע נתניהו על כוונתו לספח חלקים מיהודה ושומרון, בפרט בבקעת הירדן ובהתיישבות היהודית בהן. איחוד האמירויות הערביות בירכה על תוכנית השלום, אך הביעה התנגדות לסיפוח[דרוש מקור]. ב-12 ביוני 2020 פורסם בעיתון ידיעות אחרונות מאמר בו צוטט יוסף אל-עותייבה, שגריר איחוד האמירויות בארצות הברית (המשמש גם כשר המדינה של האמירויות), ואמר כי קיים פוטנציאל ענק לקשרים חמים יותר בין ישראל לאיחוד האמירויות, פוטנציאל אשר יהיה עלול להיפגע משמעותית במקרה שיבוצע הסיפוח.

שושביני ההסכם

ההסכם סוכם על ידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ושייח ח'ליפה בן זאיד אאל נהיאן, נשיא איחוד האמירויות הערביות והאמיר של אבו דאבי.

היועצים האמריקאים הם אבי ברקוביץ' וג'ארד קושנר. מטעם ישראל ראש המוסד יוסי כהן היו מהמתווכים[8]. מעורבים נוספים היו איש העסקים הישראלי-אמריקאי חיים סבן[9][10], שגריר ישראל בוושינגטון די. סי. רון דרמר ושגריר איחוד האמירויות בוושינגטון יוסף אל-עותייבה[11][12]. סוכנות הידיעות AP דיווחה שהמגעים על כינון היחסים החלו בוועידת ורשה (אנ') בפברואר 2019 שעסקה בעיקר בנושא האיראני[13].

פרטי ההסכם

ההסכם כולל 12 סעיפים, מבוא ונספח. סעיפים 10- 12 הם סעיפים פרוצדורליים העוסקים במועד כניסת ההסכם לתוקף, כללי יישוב מחלוקות בהסכם והודעה על רישום ההסכם באו"ם.

עיקרי ההסכם:

 • כינון יחסים דיפלומטיים מלאים בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות ו"נורמליזציה מלאה של קשרים דו-צדדיים"[14].
 • "הצדדים יחליפו שגרירים-תושבים מהר ככל שמתאפשר אחרי החתימה על חוזה זה"[15].
 • "הצדדים מכירים בחשיבות להבטיח טיסות ישירות סדירות בין ישראל לבין איחוד האמירויות הערביות, לנוסעים ולמטענים, כאמצעי חיוני לפיתוח ולקידום היחסים ביניהם"[16].
 • "הצדדים מחויבים למנוע כל פעילות טרור או פעילות עוינת זה כנגד זה"[17].
 • שיתופי פעולה ישירים בין המדינות בתחומי התיירות, הביטחון, התקשורת, הטכנולוגיה, האנרגיה, הבריאות, התרבות והסביבה[18].

חתימת ההסכם

מדיה מוסתרת זמנית
מסלול טיסת LY-971 של אל על לאיחוד האמירויות

ב-31 באוגוסט 2020, יצאה בשעות הבוקר מנמל התעופה בן-גוריון הטיסה המסחרית הגלויה הראשונה מישראל לאיחוד האמירויות הערביות שבוצעה במטוס של אל על. על שם קידומת הטלפון של איחוד האמירויות, הטיסה נקראה "LY 971". כמו כן, על המטוס הוטמעה המילה "שלום" בשפות עברית, אנגלית וערבית. את המשלחת הדיפלומטית הישראלית הוביל ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, ואליה נלוותה משלחת אמריקאית בראשות ג'ארד קושנר. באופן תקדימי, המטוס הישראלי עבר מעל שמי ערב הסעודית[19], ונחת בשעות הצהריים בנמל התעופה הבינלאומי אבו דאבי[20]. משלחת זו ומשלחות שבאו אחריה סיכמו את פרטי ההסכם, שנחתם בטקס חגיגי ב-15 בספטמבר 2020, על מדשאת הבית הלבן במעמד ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושר החוץ של איחוד האמירויות הערביות, עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן. ההסכם הוגדר על ידי הצדדים כהסכם השלום.

מדיה מוסתרת זמנית
טקס חתימת הסכמי הנורמליזציה. מימין לשמאל: שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות, שייח' עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו ושר החוץ של ממלכת בחריין, עבד א-לטיף א-זיאני

באותו טקס, נחתם גם הסכם בחריין–ישראל, במעמד שר החוץ הבחרייני עבד א-לטיף א-זיאני. בעת הטקס שיגרו הפלסטינים מטח רקטות לעבר אשדוד ואשקלון, 8 מהן יורטו על ידי כיפת ברזל אך רקטה אחת שפגעה באשדוד פצעה מספר אזרחים ישראלים[21].

בטרם נחתם ההסכם בבית הלבן, התברר כי על פי החוק הישראלי, שר החוץ הוא שמוסמך לחתום על ההסכם. מאחר ששר החוץ גבי אשכנזי כלל לא הוזמן לאירוע ונשאר בארץ, העניק אשכנזי לראש הממשלה בנימין נתניהו ייפוי כוח מתאים[22].

ההסכם שנחתם טעון את אישור הכנסת בישראל ואת אישור הפרלמנט באיחוד האמירויות, בטרם ייכנס לתוקף. הממשלה אישרה את ההסכם ב-12 באוקטובר[23]. בעקבות אישור ההסכם בממשלה, הוא הוגש לאישור מליאת הכנסת ב-15 באוקטובר[24] שם אושר ברוב של 80 תומכים מול 13 מתנגדים[25].

סוגיות הקשורות בעקיפין להסכם

הקפאת התוכנית להחלת ריבונות ביהודה ושומרון

כחלק מהמגעים לכריתת ההסכם, הסכימה ישראל להקפיא את התוכנית לסיפוח שטחים ביהודה ושומרון.

עם זאת, בהסכם עצמו אין כל התחייבות לאי-סיפוח בעתיד.

מכירת מטוסי F-35 לייטנינג II מארצות הברית לאיחוד האמירויות

לפי דיווחים עיתונאיים בישראל ובארצות הברית, תפשיר ארצות הברית עסקת מכירת נשק מתקדם לאיחוד האמירויות, ובפרט מטוסי F-35 לייטנינג II ומל"טים, שישראל התנגדה לה בעבר בתקיפות כדי לשמר את יתרונה הצבאי-איכותי במזרח התיכון[26]. בדיווח נוסף נטען שראש ממשלת ישראל הסכים לכך[27].

בתגובה הודיעו ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ כי הם מתנגדים לכך, במטרה לשמור על "היתרון האיכותי" של חיל האוויר הישראלי[28][29][30][31][32].

ממשל טראמפ אישר כי הוא אכן מקדם מכירת מטוסי F-35 וכטב"מים מתקדמים לאיחוד האמירויות, אך לא כחלק רשמי בהסכם[33][34]. שר החוץ של האמירויות אמר שבקשת הקנייה קדמה להסכם אברהם, אך הם מצפים שההסכם יגדיל את הסיכויים לאישור הבקשה[35]. למעשה, לפי החוק האמריקאי אספקת המטוסים לאיחוד האמירויות טעונה את אישור הקונגרס, וספק אם אישור כזה יינתן.

תגובות

תגובות המערכת הפוליטית בישראל

בעד
מעורב
 • הליכוד: חלק מהח"כים בירכו על ההסכם ללא סייגים, כמו סגנית יו"ר הכנסת שרן השכל. עם זאת, חלק מהשרים ומהח"כים בירכו אך מתחו ביקורת על הוויתור על סיפוח יהודה ושומרון, כמו שרת התחבורה מירי רגב, שר הבריאות יולי אדלשטיין וחבר הכנסת גדעון סער[36][37].
 • דרך ארץ: שר התקשורת יועז הנדל ראש דרך ארץ בירך על ההסכם, אך הסתייג מהוויתור על ההתיישבות והגבול המזרחי של ישראל[38].
 • מתוך ימינה:
  • הימין החדש: נפתלי בנט ראש ימינה והימין החדש מצד אחד בירך על הסכם הנורמליזציה בין ישראל ואיחוד האמירויות, אך מנגד תקף את דחיית או ביטול החלת הריבונות הישראלית על ההתיישבות היהודית ביהודה ובשומרון כחלק מההסכם[39].
  • האיחוד הלאומי - תקומה: בצלאל סמוטריץ' ראש האיחוד הלאומי אמר ש"נרמול היחסים עם איחוד האמירויות הוא צעד חשוב, אבל הוא אינטרס של איחוד האמירויות מול איראן כאויב משותף, לא פחות משהוא אינטרס שלנו, ולכן לא יעלה על הדעת שאנחנו נידרש "לשלם" בתמורתו בהקרבה של אינטרס חיוני כמו החלת הריבונות ביהודה ושומרון והורדת איום הקמת מדינת הטרור הפלסטינית מסדר היום"[40].
 • תל"ם: משה יעלון ראש תל"ם אמנם בירך על כינון היחסים החשוב בין המדינות, אך מנגד טען שנתניהו עשה שימוש בסיפוח כספין פוליטי לטובתו, תוך כדי מערכות הבחירות בשנה האחרונה, מה שמביא לשפל ביחסים עם ירדן[41].
נגד

תגובות בעולם

בעד
להצגת רשימת כל המדינות - לחצו על "הצגה" משמאל
מעורב
 • דרום אפריקהמדיה מוסתרת זמנית  דרום אפריקה: ממשלת דרום אפריקה אמרה שזו זכותה הריבונית של איחוד האמירויות לנרמל את יחסיה עם ישראל, אך הביעה צער על כך שזה נעשה בעקבות מהלך בנוגע לפלסטינים ללא מעורבות העם הפלסטיני, והביעה דאגה מהצהרתו של נתניהו שהסיפוח רק נדחה ולא בוטל[95].
 • ירדןמדיה מוסתרת זמנית  ירדן: שר החוץ איימן א-ספדי אמר: "ההשפעה של ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות תלויה במה שתעשה ישראל בעתיד"[96]. בנוסף, ירדן גינתה את ההפגנות שאורגנו על ידי מחמוד עבאס[97].
 • לבנוןמדיה מוסתרת זמנית  לבנון: בעוד מנהיג חזבאללה, חסן נסראללה גינה את ההסכם, נשיא לבנון מישל עאון אמר במהלך ריאיון לכלי תקשורת צרפתי כי איחוד האמירויות היא מדינה עצמאית וכן שהוא לא שולל הסכם שלום עם ישראל, אך על לבנון קודם כל "לפתור בעיות" איתה[98][99].
 • לוקסמבורגמדיה מוסתרת זמנית  לוקסמבורג: שר החוץ של לוקסמבורג, ז'אן אסלבורן, העניק ב-14 באוגוסט ריאיון לגוף השידור הגרמני Deutschlandfunk (אנ') ובמהלכו נשאל על ההסכם. במהלך הראיון אמר בין היתר: "אני מודע, בעקבות כך שיש לי קשרים באזור, לפחד מאיראן, אבל אני חושב שאתה לא יכול פשוט לאכזב את האחים שלך [הכוונה לפלסטינים] כדי לרדוף אחרי אינטרסים כלכליים ואפילו כדי להגביר את הביטחון שלך"; וכן "זה זמן רב נראה שהסולידריות עם הפלסטינים, בראש ובראשונה ב (מדינות) המפרץ, איננה עוד בעדיפות. טוב שה[הנושא] שווק כך שהסיפוח של הגדה המערבית אכן נמנע"[100]. לאחר שכמה גופי תקשורת הבינו את דבריו כשבירת הקו שבו הלך האיחוד האירופי שבירך על ההסכם (ובפרט הוציא הצהרת תמיכה בהסכם שגובתה על ידי ממשלת לוקסמבורג)[101], משרד החוץ הלוקסמבורגי פרסם בשם אסלבורן הבהרה[102] לפיה הוא תומך בהסכם וכוונתו לא הייתה לבקר את ההסכם אלא להדגיש את החשיבות של המשך התמיכה של מדינות ערב ומדינות המפרץ במיוחד בפתרון שתי המדינות והחשיבות של סיוען לעם הפלסטיני להקים מדינה ריבונית ובת-קיימא[103].
 • מלזיהמדיה מוסתרת זמנית  מלזיה: שר החוץ המלזי הישאמודין חוסיין (אנ') פרסם הצהרה לפיה מלזיה רואה בהסכם זכות ריבונית של איחוד האמירויות, אך הוא לא משנה את עמדתה של מלזיה, שלא מקיימת יחסים עם ישראל בעקבות הנושא הפלסטיני[104].
 • סודאןמדיה מוסתרת זמנית  סודאן: לאחר ששר המודיעין הישראלי אלי כהן העריך בריאיון לגלי צה"ל שישראל קרובה להסכם דומה עם סודאן[105], דובר משרד החוץ הסודאני התבקש להתייחס לכך בראיון ברשת סקיי ניוז ערביה (אנ') ובהקשר של ההסכם עצמו אמר כי "הצעד של איחוד האמירויות הערביות לחתום על הסכם עם ישראל הוא צעד אמיץ שסלל את הדרך הנכונה עבור יתר מדינות העולם הערבי", אך בהמשך שר החוץ הסודאני הכחיש את הדברים ואמר שלא היה בסמכותו של הדובר להצהיר על כך[106], והדובר פוטר[107].
 • ערב הסעודיתמדיה מוסתרת זמנית  ערב הסעודית: בשיחה לא רשמית עם כאן חדשות, נסיך בבית המלוכה הסעודי בירך על ההסכם, ואמר שהוא מקווה שזה יקרה גם שם בקרוב, אבל בגלל המשקל של סעודיה בעולם הערבי והאסלאמי זה קצת יותר רגיש; "בינתיים האמירויות תהיה הקול שלנו מול ישראל"[108]. בנוסף, הזהירה ערב הסעודית את הרשות הפלסטינית מפני תגובות מופרזות בשל ההסכם[97].
 • פקיסטןמדיה מוסתרת זמנית  פקיסטן: משרד החוץ הפקיסטני פרסם הצהרה לפיה להסכם יהיו השלכות ארוכות-טווח ושגישתה של פקיסטן בנושא תונחה לפי ההערכה שלה באשר למימוש הזכויות והשאיפות הפלסטיניות ושימור השלום, הביטחון והיציבות האזוריים[109].
נגד
 • איראןמדיה מוסתרת זמנית  איראן: משרד החוץ האיראני מסר "האמצעי המביש של אבו דאבי להגיע להסכם שלום עם המשטר הציוני המזויף מסוכן. האמירויות ושאר המדינות שתומכות בו יישאו בהשלכות"[110]. נשיא איראן חסן רוחאני נשא נאום בו התייחס להסכם: "זו בגידה מוחלטת בעם הפלסטיני, המדינה השכנה הזו הפכה את עצמה לאויב עבור מדינות האזור והעולם המוסלמי והפכה לחברה של הישות הציונית"[111]. בעקבות הנאום שגריר איראן באבו דאבי זומן לשיחת נזיפה, ומשרד החוץ האמירתי פרסם הצהרה בה אמר שהנאום היה "בלתי מקובל ומסית, ובעל השלכות מסוכנות לביטחון והיציבות במפרץ הפרסי" וכי הם רואים בו בהתערבות לא ראויה בעניינה הפנימיים של האמירויות ו"פגיעה בריבונותה"[112].
 • טורקיהמדיה מוסתרת זמנית  טורקיה: משרד החוץ באנקרה מסר כי "ההיסטוריה לא תסלח לאיחוד האמירויות על ההסכם"[110]. בהמשך אף הודיעה שתשקול לסגור את השגרירות באיחוד האמירות[113].
 • כוויתמדיה מוסתרת זמנית  כווית: בכירים בממשל הכוויתי דחו את ההסכם וטענו כי מדינות ערב והעם הפלסטיני לעולם לא יסלחו לאיחוד האמירויות הערביות על הכרתה "בכיבוש הישראלי". "אנו דוחים באופן מוחלט את הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות. אנו בחיים לא נכיר בכיבוש הישראלי או בישראל עצמה. הסכם זו הוא בגידה וההכרה בכיבוש הישראלי הוא פשע נגד העם הפלסטיני ואנשי מדינות ערב"[114].
 • תוניסיהמדיה מוסתרת זמנית  תוניסיה: אספת הנבחרים של העם (אנ'), הפרלמנט של תוניסיה, פרסמה הצהרה רשמית בה גינתה את ההסכם והגדירה אותו כהפרה של זכויות העם הפלסטיני ואיום על העמדה הערבית והאסלאמית שדוחה נורמליזציה עם ישראל[115].
 • תימןמדיה מוסתרת זמנית  תימן: שעות לאחר פרסום ההסכם, משרד החוץ התימני פרסם הודעה כי הוא תומך בעם הפלסטיני בסכסוך הישראלי-פלסטיני ומתנגד בתוקף להסכם הנורמליזציה. "אנשי תימן תומכים באחינו, העם הפלסטיני ושומרים על זכותם על ארץ ישראל"[116].
 • מקרב הפלסטינים:

יצירת הסכמים דומים

ב-13 באוגוסט הוצג ההסכם נורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, וכחודש לאחר מכן, ב-11 בספטמבר, הוצג הסכם בחריין–ישראל.

באירוע החתימה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר שעוד 5 או 6 מדינות יצטרפו להסכמים[124], כשבהמשך טען שעשויות להצטרף 7 או 8.

השלכות מעשיות

ב־16 באוגוסט, שלושה ימים לאחר פרסום ההסכם, התפרסם כי התאפשרה באיחוד האמירויות גישה לאתרי אינטרנט ישראליים שהיו חסומים עד אז, ובנוסף התאפשרו שיחות טלפון בין שתי המדינות[125].

החברה האמירתית APEX National Investment וקבוצת Tera הישראלית חתמו על הסכם למחקר משותף על מחלת נגיף קורונה 2019, מה שמהווה ההסכם העסקי הראשון שנחתם בין חברות משתי המדינות מאז נירמול היחסים[126]. ב-29 באוגוסט ביטל נשיא איחוד האמירויות ח'ליפה בן זאיד אאל נהיאן חוק משנת 1972 שעסק בחרם כלכלי על ישראל ובעיצומים הקשורים בו. גם נחתמו צווים שאפשרו הסכמים מסחריים וכלכליים עם חברות בבעלות ישראלית[127].

ב-17 בספטמבר 2020 הודיע מרכז ההשקעות של אבו דאבי על כוונתם לפתוח משרד בתל אביב[128]. כמו כן, הודיעה חברת התעופה אמירטס כי בכוונתה להפעיל טיסות מסחריות מנמל התעופה הבינלאומי דובאי לנמל התעופה בן-גוריון החל מחודש ינואר 2021, זאת בנוסף לחברות אל על וישראייר שהגישו בקשות גם כן[129].

ראו גם

קישורים חיצוניים

מדיה מוסתרת זמנית מדיה וקבצים בנושא הסכם איחוד האמירויות הערביות–ישראל בוויקישיתוף   המזהה לא מולא ולא נמצא בוויקינתונים, נא למלא את הפרמטר.

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

 1. ^ איתמר אייכנר, דניאל סלאמה, ישראל ואיחוד האמירויות בדרך לכינון יחסים רשמיים, באתר ynet, 13 באוגוסט 2020
 2. ^ היסטוריה: ישראל ואיחוד האמירויות הערביות יכוננו יחסים מלאים, באתר ‏mako‏‏, ‏13 באוגוסט 2020‏
 3. ^ "הסכם אברהם": ישראל תחתום על הסכם נורמליזיציה עם איחוד האמירויות, כאן-תאגיד השידור הישראלי
 4. ^ יניב טוכמן‏, איחוד האמירויות אישרה: נבחרת ישראל בג'ודו תתחרה עם הדגל בגרנד סלאם אבו דאבי, באתר וואלה! NEWS‏, 3 בספטמבר 2018
 5. ^ איתמר אייכנר, הביקור של מירי רגב במסגד באבו דאבי, באתר ynet, 29 באוקטובר 2018
 6. ^ שר החוץ כץ ביקר באבו דאבי - ונפגש עם גורם רשמי בנסיכות, באתר וואלה! NEWS‏, 1 ביולי 2019
 7. ^ היסטוריה: מטוס "איתיחאד" מאיחוד האמירויות נחת בנתב"ג, ynet, ‏9 ביוני 2020 (בעברית)
 8. ^ פרסום ראשון: ראש המוסד ביקר כמה פעמים באיחוד האמירויות ותיווך בהבשלת היחסים, באתר ‏mako‏‏, ‏13 באוגוסט 2020‏
 9. ^ ניר דבורי, ‏המתווך בהסכם: איש העסקים הישראלי-אמריקני חיים סבן, באתר ‏mako‏‏, ‏13 באוגוסט 2020‏
 10. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של ברק רביד ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 11. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של ברק רביד ברשת החברתית טוויטר, 13 באוגוסט 2020
 12. ^ ברק רביד‏, הרעיון המפתיע שהביא לביטול הסיפוח: מאחורי ההסכם בין ישראל ואיחוד האמירויות, באתר וואלה! NEWS‏, 13 באוגוסט 2020
 13. ^ AP, הדיונים שהתחילו בוורשה והמשיכו בחשאי: פרטים חדשים על כינון היחסים, באתר ynet, 19 באוגוסט 2020
 14. ^ סעיף 1 להסכם השלום
 15. ^ סעיף 2 לחוזה השלום
 16. ^ הנספח להסכם
 17. ^ סעיף 4 להסכם השלום
 18. ^ סעיף 5 להסכם. בתחומים אלו יש הרחבה רבה בנספח להסכם
 19. ^ שמעון יעיש, היסטוריה כפולה: מעל שמי סעודיה, בדרך לאבו דאבי, ישראל היום, ‏31 באוגוסט 2020
 20. ^ N12 - הטיסה הראשונה לאבו דאבי: המטוס בואינג ממוגן על שם..., N12, ‏30 באוגוסט 2020
 21. ^ מתן צורי, יואב זיתון, בזמן הטקס ההיסטורי: אזעקות ויירוטים באשדוד ובאשקלון, באתר ynet, 15 בספטמבר 2020,
  מערכת אתר צה"ל, מטוסי ומסוקי קרב תקפו יעדי טרור של חמאס בתגובה לירי הרקטות, באתר צה"ל, 16 בספטמבר 2020
 22. ^ איתמר אייכנר, שר החוץ אשכנזי נתן לנתניהו ייפוי כוח לחתימה על ההסכם, כלכליסט, 15 בספטמבר 2020
 23. ^ הממשלה אישרה את הצעת ראש הממשלה להביא את חוזה השלום "הסכמי אברהם" לאישור הכנסת, Gov.il, ‏12 באוקטובר 2020
 24. ^ אריאל כהנא, שמעון יעיש, היסטוריה במשכן: הסכם השלום יובא לאישור הכנסת ביום חמישי, ישראל היום, ‏9 באוקטובר 2020
 25. ^ גדעון אלון, הסכם השלום עם האמירויות אושר בכנסת, ישראל היום, ‏15 באוקטובר 2020
 26. ^ נחום ברנע, "ידיעות אחרונות", בעקבות ההסכם: איחוד האמירויות תקבל מטוסי F-35 ומל"טים מארה"ב, באתר ynet, 18 באוגוסט 2020
 27. ^ Mazzetti, Mark; Wong, Edward; LaForgia, Michael (3 בספטמבר 2020). "Netanyahu Privately Condoned U.S. Plan to Sell Arms to U.A.E., Officials Say". The New York Times (באנגלית). ISSN 0362-4331. בדיקה אחרונה ב-5 בספטמבר 2020. 
 28. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:כלכליסט

  לא נמצא templatedata תקין
  נחום ברנע, "ידיעות אחרונות", סעיף סמוי בהסכם: איחוד האמירויות תקבל מטוסי F-35 ומל"טים מארה"ב, באתר כלכליסט, 18 באוגוסט 2020
 29. ^ טל לב רם, ‏בעקבות חשיפת מעריב: גנץ שלח מכתב זועם לרה"מ, כעס בצבא על ראש המל"ל, באתר מעריב השבוע, 20 באוגוסט 2020
 30. ^ יואב זיתון, גנץ: "נתניהו עדכן אותי לאחר ההחלטה, זה לא תקין", באתר ynet, 18 באוגוסט 2020
 31. ^ איתמר אייכנר, שר החוץ אשכנזי: "לא מכירים הבטחות ביטחוניות, אם היו - לא יודענו", באתר ynet, 18 באוגוסט 2020
 32. ^ ניו יורק טיימס: נתניהו אישר את מכירת הנשק המתקדם לאיחוד..., N12, ‏4 בספטמבר 2020
 33. ^ ynet והסוכנויות, טראמפ על עסקת המטוסים: "יש לאמירויות כסף, זה נבחן", באתר ynet, 20 באוגוסט 2020
 34. ^ קושנר: ההסכם בין ישראל לאמירויות העלה את הסיכויים למכירת מטוסי F-35, באתר וואלה! NEWS
 35. ^ שר החוץ של האמירויות: הבקשה לאף-35 קדמה להסכם, אנו מצפים שהוא יקל על כך, הארץ
 36. ^ 36.0 36.1 בכחול לבן בירכו על נרמול היחסים: "פתח להסכמים נוספים"; בימין תקפו: "ויתור על הזדמנות היסטורית לריבונות", באתר ‏mako‏‏, ‏13 באוגוסט 2020‏
 37. ^ אריק בנדר, ‏ח"כ גדעון סער: "מה שירגש אותי זה להחיל את הריבונות ביו"ש", באתר מעריב השבוע, 13 באוגוסט 2020
 38. ^ בנט: נתניהו החמיץ הזדמנות של פעם במאה שנה; לפיד: מברך על הצעד החשוב, באתר וואלה! NEWS
 39. ^ אוריאל בארי, ‏בנט: נתניהו החמיץ הזדמנות של פעם במאה שנה, באתר "סרוגים", כ"ג באב ה'תש"ף
 40. ^ רה"מ החליפי, גנץ: מברך על ההסכם החשוב והמשמעותי / נשיא המדינה, ריבלין: ההסכם הוא אבן דרך חשובה ואסטרטגית / אשכול מרוכז לתגובות נבחרי ציבור, אתר רוטר.נט, ‏13 באוגוסט 2020
 41. ^ ח"כ משה בוגי יעלון, משה יעלון: לומר לנתניהו "שלום", באתר ערוץ 7, 14 באוגוסט 2020
 42. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של איימן עודה ברשת החברתית טוויטר, 13 באוגוסט 2020
 43. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של כאן חדשות ברשת החברתית טוויטר, 13 באוגוסט 2020
 44. ^ גיא אלסטר‏, האמירויות על ההסכם עם ישראל: עצירת הסיפוח הצילה את הסיכוי לשלום, באתר וואלה! NEWS‏, 13 באוגוסט 2020
 45. ^ 45.0 45.1 Britain and France welcome UAE-Israel deal, אתר The National, ‏‏13 באוגוסט 2020 (באנגלית)
 46. ^ "UN welcomes UAE-Israel agreement". The National. 14 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-17 באוגוסט 2020. 
 47. ^ רויטרס, EU welcomes Israel-UAE relations deal as good for regional stability, ג'רוזלם פוסט, ‏14 באוגוסט 2020 (באנגלית)
 48. ^ 48.0 48.1 Global support grows for UAE-Israel peace treaty, ‏15 באוגוסט 2020 (באנגלית)
 49. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של מאריס פיין ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 50. ^ "Head of state has telephone conversation with Prime Minister of Israel". PRESIDENT OF UKRAINE | VOLODYMYR ZELENSKYY | Official website (באנגלית). 14 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-20 באוגוסט 2020. 
 51. ^ Anuncio de acuerdo entre Israel y los Emiratos Árabes Unidos para normalizar relaciones diplomáticas entre ambos países, Ministerio de Relaciones Exteriores, ‏13 באוגוסט 2020 (בספרדית)
 52. ^ "Agreement on normalisation of relations between Israel and the United Arab Emirates". Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation. 14 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-16 באוגוסט 2020. 
 53. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של אדי רמה ברשת החברתית טוויטר, 13 באוגוסט 2020
 54. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של אבי אחמד עלי ברשת החברתית טוויטר, 16 באוגוסט 2020
 55. ^ Изявление на МВнР във връзка с постигната договореност за нормализиране на отношенията между Израел и ОАЕ, Министерство на външните работи, ‏13 באוגוסט 2020 (בבולגרית)
 56. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של פיליפ גופן ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 57. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של ז'איר בולסונארו ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 58. ^ GUATEMALA DA LA BIENVENIDA A ACUERDO DE PAZ Y NORMALIZACIÓN DE RELACIONES DIPLOMÁTICAS ENTRE ISRAEL Y LOS EMIRATOS ÁRABES UNIDOS, Ministerio de Relaciones Exteriores, ‏13 באוגוסט 2020 (בספרדית)
 59. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ הגרמני ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 60. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של יפה קופוד ברשת החברתית טוויטר, 15 באוגוסט 2020
 61. ^ Statement by the Official Spokesperson on the full normalisation of relations between UAE and Israel, during the virtual weekly media briefing on 14 August 2020, אתר משרד החוץ של הודו, 14 באוגוסט 2020
 62. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של המשרד ההולנדי ליחסי חוץ ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 63. ^ "Statement on the Agreement between Israel and the United Arab Emirates". Hungarian Government. 14 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-16 באוגוסט 2020. 
 64. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של ליסנדרו רוסלס ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 65. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של בוריס ג'ונסון ברשת החברתית טוויטר, 13 באוגוסט 2020
 66. ^ "STATEMENT: ON THE NORMALIZATION OF RELATIONS BETWEEN THE UAE AND ISRAEL". Department of Foreign Affairs. 14 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-16 באוגוסט 2020. 
 67. ^ PTI / Updated: Aug 14, 2020, 22:48 Ist, China welcomes Israel-UAE accord to establish diplomatic ties - Times of India, The Times of India (באנגלית)
 68. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ של הרפובליקה הסינית (טאיוואן) ברשת החברתית טוויטר, 15 באוגוסט 2020
 69. ^ "Ministry of Foreign Affairs announcement on the historic agreement on the normalisation of relations between Israel and the United Arab Emirates". Ministry of Foreign Affairs. 13 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-16 באוגוסט 2020. 
 70. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של אדגארס רינקביצ'ס ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 71. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של לינאס לינקביצ'יוס ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 72. ^ موريتانيا تعلن دعمها للإمارات, RT Arabic, ‏15 באוגוסט 2020 (בערבית)
 73. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של אולג צולאה ברשת החברתית טוויטר, 15 באוגוסט 2020
 74. ^ 74.0 74.1 ברק רביד, גיא אלסטר וטל שלו‏, בתמורה לעצירת הסיפוח: ישראל ואיחוד האמירויות חתמו על הסכם לנירמול היחסים, באתר וואלה! NEWS‏, 13 באוגוסט 2020
 75. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של ניקולה דימיטרוב ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 76. ^ "'Normalization between Israel and United Arab Emirats positive'". Government.no. 14 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-18 באוגוסט 2020. 
 77. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של וינסטון פיטרס ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 78. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ הסלובני ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 79. ^ "Agreement between United Arab Emirates and Israel". The Ministry of Foreign Affairs, European Union and Cooperation (באנגלית). 14 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-15 באוגוסט 2020. 
 80. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:גלובס

  לא נמצא templatedata תקין
  טל שניידר, ‏משרד החוץ של עומאן: מברכים על ההסכם בין ישראל לאמירויות, באתר גלובס, 14 באוגוסט 2020
 81. ^ "Foreign ministers of Poland and UAE held a phone conversation". Ministry of Foreign Affairs Republic of Poland. 14 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-16 באוגוסט 2020. 
 82. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ הפורטוגזי ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 83. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ הפיני ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 84. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ הפרואני ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020 (בספרדית)
 85. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ הצ'כי ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 86. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ הקולומביאני ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020 (בספרדית)
 87. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ של קוסטה ריקה ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 88. ^ "MOFA Spokesperson’s Commentary on Normalization of UAE-Israel Relations". Ministry of Foreign Affairs. 14 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-16 באוגוסט 2020. 
 89. ^ "Canada welcomes bilateral agreement between Israel and the United Arab Emirates". Government of Canada. 13 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-16 באוגוסט 2020. 
 90. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ של קפריסין ברשת החברתית טוויטר, 13 באוגוסט 2020
 91. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ הקרואטי ברשת החברתית טוויטר, 13 באוגוסט 2020
 92. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של בוגדן אאורסקו ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 93. ^ روسيا: تعليق خطط الضم الإسرائيلية بموجب الاتفاق مع الإمارات عنصر مهم, חדשות העולם הערבי, ‏14 באוגוסט 2020 (בערבית)
 94. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של אן לינדה ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 95. ^ "United Arab Emirates (UAE) and Israel Peace Agreement". Department of International Relations and Cooperation. 14 באוגוסט 2020. בדיקה אחרונה ב-16 באוגוסט 2020. 
 96. ^ דוד הכהן, ‏האויבים מקללים: "תיבלעו באש, בן זאיד חמור וחצוף", באתר כיכר השבת, כ"ג באב ה'תש"ף
 97. ^ 97.0 97.1 97.2 סעודיה לרשות הפלסטינית: "הימנעו מתגובה מופרזת להסכם בין איחוד האמירויות לישראל", N12, ‏18 באוגוסט 2020 (בעברית)
 98. ^ צבי ג'ופרה, ‏נשיא לבנון: "לא שולל הסכם שלום עם ישראל", באתר מעריב השבוע, 16 באוגוסט 2020
 99. ^ מזרח תיכון חדש - והביקורת הפלסטינית על אבו מאזן, N12, ‏16 באוגוסט 2020 (בעברית)
 100. ^ Heinemann, Christoph (14 באוגוסט 2020). "„Was sich in Belarus abspielt, ist Staatsterrorismus“". Deutschlandfunk (בגרמנית). בדיקה אחרונה ב-17 באוגוסט 2020. 
 101. ^ AHREN, RAPHAEL (16 באוגוסט 2020). "Luxembourg FM: UAE ‘let down’ the Palestinians with Israel deal". The Times of Israel. בדיקה אחרונה ב-18 באוגוסט 2020. 
 102. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משרד החוץ של לוקסמבורג ברשת החברתית טוויטר, 16 באוגוסט 2020
 103. ^ Lambert, Yannick (17 באוגוסט 2020). "Foreign minister clarifies after seeming break with EU on UAE-Israel deal". Luxembourg Times. בדיקה אחרונה ב-18 באוגוסט 2020. 
 104. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של הישאמודין חוסיין ברשת החברתית טוויטר, 15 באוגוסט 2020
 105. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של גלצ ברשת החברתית טוויטר, 16 באוגוסט 2020
 106. ^ דניאל סלאמה, איתמר אייכנר, דובר משרד החוץ של סודן בישר על שיחות שלום עם ישראל, בסודן הכחישו, באתר ynet, 18 באוגוסט 2020
 107. ^ דניאל סלאמה ואלכסנדרה לוקש, השר כהן על פארסת "השלום עם סודן": "יש התקרבות, צריך להמתין", באתר ynet,‏ 19 באוגוסט 2020
 108. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של כאן חדשות ברשת החברתית טוויטר, 13 באוגוסט 2020
 109. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של דובר משרד החוץ של פקיסטן ברשת החברתית טוויטר, 14 באוגוסט 2020
 110. ^ 110.0 110.1 ynet, טורקיה על ההסכם עם איחוד האמירויות: "לפלסטינים הזכות להגיב בעוצמה", באתר ynet, 14 באוגוסט 2020
 111. ^ דניאל סלאמה, איראן נגד ההסכם עם האמירויות: "הפכו לאויב העולם המוסלמי", באתר ynet, 15 באוגוסט 2020
 112. ^ דניאל סלאמה ורויטרס, איחוד האמירויות עונה לאיראן: "אנחנו ריבונים", באתר ynet, 16 באוגוסט 2020
 113. ^ רויטורס, Turkey may suspend ties with UAE over Israel deal, Erdogan says, אתר National Post, ‏‏14 באוגוסט 2020 (באנגלית)
 114. ^ القوى السياسية الكويتية: التطبيع خيانة وليس وجهة نظر وجريمة بحق فلسطين, ‏8 באוגוסט 2020 (בערבית)
 115. ^ al-Thabti, Adel (18 באוגוסט 2020). "Tunisian parliament slams UAE-Israeli deal". Anadolu Agency. בדיקה אחרונה ב-18 באוגוסט 2020. 
 116. ^ بعد اعلان الامارات التطبيع مع اسرائيل.. الحكومة ”الشرعية“ تعلن موقفا ثابتا وصريحا من القضية الفلسطينية, ‏13 באוגוסט 2020 (בערבית)
 117. ^ אליאור לוי, אבו מאזן: איחוד האמירויות בגדה באל-אקצה ובעם הפלסטיני, באתר ynet, 13 באוגוסט 2020
 118. ^ ציוץ, טוויטר (בעברית)
 119. ^ האם אבו מאזן בדרך לשיתוף פעולה עם חמאס?, N12, ‏16 בספטמבר 2020
 120. ^ תמיר סטיינמן, ‏בזמן חתימת הסכם השלום בארצות הברית – צבע אדום בעוטף עזה, באתר ‏mako‏‏, ‏15 בספטמבר 2020‏
 121. ^ מנחם הלפגוט, פצוע בינוני באשדוד בנפילת רקטה באשדוד, באתר ערוץ 20, 15 בספטמבר 2020
 122. ^ דור גפני, בזמן חתימת הסכם השלום: שני פצועים קל מרסיסי רקטה באשדוד, באתר כאן דרום אשדוד, 15 בספטמבר 2020
 123. ^ דור גפני, נפילת הרקטה באשדוד: החמרה במצבו של אחד הפצועים, באתר "כאן דרום", ‏15 בספטמבר 2020.
 124. ^ טראמפ: 6-5 מדינות יצטרפו במהירות להסכם הנורמליזציה, www.news1.co.il
 125. ^ 1עמית ולדמן, קרן בצלאל ובן מיטלמן, ‏ההסכם עם האמירויות: שר החוץ אשכנזי ומקבילו באמירויות שוחחו, באתר ‏mako‏‏, ‏16 באוגוסט 2020‏
 126. ^
  Elbahrawy, Farah (August 16, 2020)."UAE, Israel Companies Sign First Deal After Breakthrough in Ties"Bloomberg. Retrieved August 16, 2020.
 127. ^ לקראת הטיסה ההיסטורית: איחוד האמירויות הסירה רשמית את החרם הכלכלי על ישראל, ynet, ‏29 באוגוסט 2020
 128. ^ סופי שולמן דובאי, הסכם הנורמליזציה: מרכז ההשקעות של אבו דאבי יפתח משרד בת"א, כלכליסט, ‏17 בספטמבר 2020
 129. ^ Emily Derrick, Emirates To Launch Israel Flights In 2021, Simple Flying, ‏18 בספטמבר 2020 (באנגלית)


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +6412 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.