המשא ומתן בין ישראל ללבנון

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
האזורים הכלכליים הבלעדיים של ישראל ושכנותיה.

המשא ומתן בין ישראל ללבנון[1] הוא משא ומתן שהחל ב-14 באוקטובר 2020, והוא למעשה הפעם הראשונה מזה כ-30 שנים שהמדינות יושבות יחדיו בשולחן המשא ומתן[2]. השיחות עוסקות בקביעת הגבול הימי-כלכלי בין המדינות, ובמחלוקת על שטח שגודלו הוא כ-550 ק"מ רבוע[3]. המשא ומתן מתקיים במפקדת יוניפי"ל בעיירת החוף הדרומית א-נאקורה בנוכחותם של עוזר מזכיר המדינה האמריקאי דייוויד שנקר, שתיווך בין הצדדים, נציג האו"ם בלבנון, יאן קוביש, יו"ר הפרלמנט של לבנון, נביה ברי ושר האנרגיה הישראלי, יובל שטייניץ.

המשא ומתן נקבע לאחר משברים רבים שחוותה לבנון, בהם הפיצוץ בנמל ביירות, המשבר הכלכלי שקיים במדינה והמחאות שבאו בעקבותיו ודברים רבים נוספים. יחד עם זאת שנקר אמר כי אינו יודע מה גרם דווקא כעת לממשל הלבנוני להסכים לפתוח בשיחות עם ישראל. בהמשך הוסיף כי הדבר בא אחרי תהליך של תיווך מתמשך שארך כשלוש שנים.

על פי התכנון אם ולאחר שיושג ההסכם יחתמו עליו נציגים מטעם לבנון, ישראל וכן מכוח יוניפי"ל ובנוסף לאחר מעורבות של שליח ארצות הברית למזרח התיכון.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

 1. ^ אריק בנדר, ‏שר החוץ אשכנזי: "המשא ומתן עם לבנון מגיע לאחר שלוש שנים של מאמץ דיפלומטי", באתר מעריב השבוע, 1 באוקטובר 2020
 2. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:ישראל היום

  לא נמצא templatedata תקין
  אריאל כהנא, ‏"המו"מ בין ישראל ללבנון - אחרי סוכות", באתר ישראל היום, 1 באוקטובר 2020
 3. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:ישראל היום

  לא נמצא templatedata תקין
  שחר קליימן, ‏דיווח: לבנון הסכימה על מו"מ עקיף עם ישראל, באתר ישראל היום, 25 בספטמבר 2020P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -6 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png