הופעת אורח

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

ערך זה סווג כחלק מקבוצת ערכים העוסקים בנושא "אחר (קולנוע)". חשיבותו של הערך, ומקומו באנציקלופדיה בדרך התורה, מוטלת בספק. נשמח שתביעו את דעתכם כאן.


וין דיזל ידוע בעיקר ממשחקו בסדרה מהיר ועצבני. בסרט מהיר ועצבני 3 הוא משחק בתור דמות אורחת ולא בתפקיד ראשי.

הופעת אורחאנגלית: guest appearance) היא הופעה קצרה של שחקן כדמות בסדרה או בסרט שהוא אינו חלק משמעותי מעלילתם אלא מופיע בהם באופן חד-פעמי בתפקיד לא משמעותי, לעיתים כביט או אפילו כניצב. הופעת אורח קיימת גם בתעשיית המוזיקה, כשזמר שאינו חלק מהרכב מסוים מופיע יחד איתו. לא תמיד יש גבול מובהק בין הופעת אורח לסתם תפקיד משני זניח. היו גם מקרים בהם שחקני אורח הפכו לחלק מהסרט או הסדרה.

המטרה העיקרית בהופעות אלה היא לגרום לעלייה בצפייה או בשמיעה של הסדרה, עקב ריבוי האוהדים או לעלייה ברמת המשחק של השחקים הוותיקים.

אין לבלבל בין הופעת אורח להופעת קמע, שבה הידוען המופיע – לא בהכרח שחקן, אלא גם פוליטיקאי, זמר, ספורטאי וכיוצא בזה – אינו נכנס לתוך דמות חדשה אלא מופיע בתפקיד עצמו. הבדל נוסף הוא שבהופעת אורח ניתן למופיע קרדיט על תפקידו (שניתן בדרך כלל בקרדיט אורחים), בעוד בהופעת קמע כמעט אף פעם אינה מזכה בקרדיט והמופיע אינו נמנה עם צוות השחקנים, אפילו אם הוא עצמו שחקן.

בדרך כלל לאדם בתפקיד אורח ישנו קשר כלשהו או חשיבות מסוימת לנושא היצירה (למשל אחד מיוצרי הסרט המופיע בו, שחקן מסרט מקורי המופיע בסרט המשך, או אדם המופיע בסרט שבו אחת הדמויות מבוססות עליו). במקרים רבים הופעת הקמע נעשית בשביל קריצה למעריצים.

צורה נוספת שונה מהופעת האורח הרגילות, הן בתוכניות טלווזיה בהם מתארחים אורחים מבחוץ באופן קבוע יחד עם מגישי התוכנית. תוכניות מסוג זה מכונות תוכנית אירוח כמו "The Tonight Show" ו"הדיילי שואו" ובישראל "סיבה למסיבה" ו"גב האומה".


דוגמאות[edit | edit source]

  • שחקנים רבים מופיעים בסרטי המשך בהם הם אינם מופיעים עלילתית. בדרך כלל מדובר בשחקנים ראשיים בסדרה, למשל: השחקן וין דיזל מופיע ב"מהיר ועצבני 3", השחקן ג'יימס פרנקו מופיע ב"כוכב הקופים: השחר" והשחקן ג'ף גולדבלום ב"עולם היורה 2".
  • בקומדיות מצבים בהם העלילה לא מתקדמת מפרק לפרק, ישנם הרבה הופעות אורח של שחקנים חד-פעמיים. ביניהם: ב"סברי מרנן" הופיעו שחקני האורח כמו דור צויגנבום, תומר שרון, ציפי שביט ועוד ובסדרה "משפחה לא בוחרים" מופיעים אורי יניב, ניקי גולדשטיין ויעקב בודו. הופעות כאלה מתרחשות גם בסדרות נוספות, למשל: "פולישוק" (בהם מופיעים שחקני אורח כדביר בנדק, יובל סגל ואסי לוי). גם בסדרה "נשואים פלוס" בה אין הרבה הופעות אורח, הופיע השחק מאט לה-בלאנק.
  • גם בתוך תוכניות סאטירה ישנם הופעות אורח בהם כמה שחקנים שאינם חלק מהצוות משחקים. ב"ארץ נהדרת" למשל ישנם מופיעים בקטעים בודדים השחקנים מוני מושונוב, עדי אשכנזי ומיה דגן (חלק מהשחקנים הרגילים היו בחלק מהעונות שחקני אורח כגון ליאת הר לב, אסי כהן או אורנה בנאי).

ראו גם[edit | edit source]


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +258 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png