ההסתערות על הקפיטול (2021)

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

דף זה יובא לאתר על ידי רובוט, ולא עבר בקרה אנושית

תוצאת סריקה אוטומטית: מצב הדף: הטקסט בלבד בדף זה נבדק ואושר מדיה לצפייה: נמצאו תמונות או קבצי מדיה.

עדכן דיווח: מדיה מוסתרת זמנית נבדק ואושר  •  מדיה מוסתרת זמנית נבדק ואושר מסווג  •  אישור טקסט בלבד • אישור תמונות בלבד | הוראות טיפול

מדיה מוסתרת זמנית אשר דף: והמשך לדף אחר || והישאר בדף || וסגור כרטיסיה  •  סווג דף: סווג  •  מדיה מוסתרת זמנית דחה דף: סיבה: מדיה מוסתרת זמנית
שגיאות פרמטריות בתבנית:מאבק אזרחי

פרמטרים [ שם בשפת המקור ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

ההסתערות על הקפיטול (2021)
מדיה מוסתרת זמנית
אחד מתומכי הנשיא דונלד טראמפ מניף דגל תמיכה בטראמפ מחוץ לבניין הקפיטול
חלק מההפגנות נגד הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2020
תאריך התחלה 6 בינואר 2021, 13:10
תאריך סיום 17:40
מקום מחוז קולומביהמדיה מוסתרת זמנית  מחוז קולומביה, ארצות הברית
עילה ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות ארצות הברית 2020 ואישור קולות חבר האלקטורים בידי הקונגרס של ארצות הברית
מטרה הכחשת הפסדו של הנשיא דונלד טראמפ לג'ו ביידן ועצירת הישיבה המשותפת של בתי הקונגרס, הסנאט ובית הנבחרים, בה נספרו קולות האלקטורים
שיטת המאבק מחאות המוניות, הסתערות על משכן הקפיטול
הצדדים במאבק
מפגינים רפובליקנים, ארגוני ימין קיצוני ולאומנות לבנה[1]
 • הנערים הגאים
 • משתתפי העצרת "הצילו את אמריקה"
 • מפגינים תומכי טראמפ
 • ארגונים נאו-נאציים[2][3]
ארצות הבריתמדיה מוסתרת זמנית הממשלה הפדרלית של ארצות הברית
דמויות בולטות
דונלד טראמפ
רודי ג'וליאני
ג'ו ביידן
מייק פנס
ננסי פלוסי
מיוריאל באוזר
לארי הוגאן
ראלף נורתם
נפגעים
4 הרוגים
לפחות 68 עצורים
לפחות 50 שוטרים נפצעו

ההסתערות על הקפיטול התרחשה ב-6 בינואר 2021 אחר הצהריים (שעון החוף המזרחי) כאשר התכנסו תומכיו של נשיא ארצות הברית היוצא דונלד טראמפ בוושינגטון הבירה כדי למחות על תוצאות הבחירות לנשיאות ארצות הברית ולתמוך בתביעתו של טראמפ מסגן הנשיא מייק פנס לדחות את ניצחונו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן. בתחילה התכנסו מפגינים לעצרת בשם "הצילו את אמריקה", אירוע מתוכנן מראש באליפסה שבו האזינו המפגינים לנאומים שנשאו טראמפ ומקורבו רודי ג'וליאני.

בצוהרי יום רביעי, 6 בינואר, בטרם הסתיימו הנאומים, החלו מאות מפגינים לצעוד לעבר הקפיטול (משכן הקונגרס) ולהסתער עליו. באותה העת התכנסו שני בתי הקונגרס (הסנאט ובית הנבחרים), וחבריו ניהלו את ספירת הקולות של חבר האלקטורים. במהלך אישור הקולות התפזרו חברי הקונגרס, כדי לדון בערעור על מתן האלקטורים של אריזונה לדמוקרטים. בניינים אחדים במתחם הקפיטול של ארצות הברית פונו בידי משטרת הקפיטול, והמפגינים חדרו אל מליאות הקונגרס, כולל להיכל הפסלים הלאומי[4]. כתגובה, כל הבניינים במתחם הקפיטול ננעלו באופן מידי. אישה שהייתה בין המפגינים נורתה למוות בתוך בניין הקפיטול, והוצבו שומרים חמושים בדלתות הכניסה למליאת בית הנבחרים[5].

הפגנות אלה היו הפעם הראשונה שבה חדרו אל הקפיטול מאז שהאימפריה הבריטית שרפה אותו במלחמת 1812[6]. הן תוארו בידי ידוענים, עיתונאים וחברי קונגרס במונחים של התקוממות והמרדה[7][8][9][10].

רקע

בבחירות לנשיאות ארצות הברית 2020, שנערכו ב-3 בנובמבר 2020, ניצח המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן, את הנשיא המכהן מטעם המפלגה הרפובליקנית, דונלד טראמפ. עוד לפני ספירת קולות הבוחרים, במהלכן ואחריהן, הנשיא טראמפ ותומכיו ערערו על אמינות תוצאות הבחירות בטענות להונאת בחירות רחבה, וקראו לבטל את התוצאות[11]. טענות אלה נקבעו כלא-מבוססות, בין היתר, על ידי הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה[12].

ביום חמישי, 31 בדצמבר 2020, ראשת עיריית וושינגטון הבירה מיוריאל באוזר דרשה כי חיילי המשמר הלאומי של מחוז קולומביה יחלו בשירות פעיל לשם תמיכה במשטרה המקומית לקראת המחאות הצפויות. בבקשתה להציב את חיילי המשמר הלאומי בוושינגטון הבירה, כתבה כי חיילי המשמר לא יהיו חמושים וכי הם יהיו האחראים העיקריים ל"ניהול ההמונים" ולכיוון תנועת הקהלים, מה שיאפשר למשטרה להתמקד בבעיות ביטחוניות. ביום שני, 4 בינואר 2021, מזכיר ההגנה של ארצות הברית בפועל, כריסטופר מילר, אישר את הבקשה באורח רשמי[13]. אישורו של מילר את בקשתה של באוזר הציב כ-1,100 חיילים ברחובות וושינגטון[14].

בימים הראשונים של 2021, טראמפ פנה בהצעות חוזרות ונשנות לסגנו, מייק פנס, שיפסול את נצחונו של ביידן בבחירות, צעד שאינו בסמכותו החוקתית של פנס על פי קביעת היועץ המשפטי של הבית הלבן[15]. טראמפ חזר על קריאה זו בנאומו בבוקר של 6 בינואר. באותו יום אחר הצהריים פרסם פנס מכתב ציבורי לקונגרס ובו הודיע כי אין בכוונתו לערער על ניצחונו של ביידן[16].

אירועים בוושינגטון הבירה

ב-5 בינואר 2021, ביום שלישי, אלפי משתתפים התכנסו בפלאזת החירות לקראת הפגנות עצרות שתוכננו למשך השבוע. ביום שלישי בלילה וביום רביעי בבוקר נעצרו לפחות עשרה בני אדם, שניים מהם באשמת החזקת נשק ללא רישיון[17].

עצרת "הצילו את אמריקה"

מדיה מוסתרת זמנית
מפגינים בעד טראמפ מתאספים לקראת עצרת "הצילו את אמריקה, 6 בינואר 2021

בבוקר יום רביעי, 6 בינואר, הקיפו המפגינים את אנדרטת וושינגטון כדי להתכנס. מספר אישים נשאו דברים באליפסה, בהם יועצו הקרוב של טראמפ רודי ג'וליאני, והנשיא טראמפ עצמו. ג'וליאני נאם בפני הקהל וחזר על תיאוריות קשר לפיהן מכונות הצבעה אשר נעשה בהן שימוש בבחירות לנשיאות היו "מוטות". טראמפ נשא נאום מאחורי מחסום זכוכית, תקף את התקשורת וקרא לסגן הנשיא פנס לבטל את תוצאות הבחירות. טראמפ דחק בתומכיו לצעוד על הקפיטול, שם התכנס הקונגרס:

לעולם לא תיקחו בחזרה את ארצנו באמצעות חולשה. עליכם להפגין כוח ולהיות חזקים. באנו לדרוש מהקונגרס לעשות את הדבר הנכון ולספור רק את האלקטורים אשר יועדו כראוי. אני יודע שבקרוב כולם כאן יצעדו אל בניין הקפיטול, כדי להשמיע בשלווה ובפטריוטיות את קולכם היום.

ברנדון קורנדיס, Trump attacks Pence as protesters force their way into Capitol, באתר The Hill‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)

במהלך העצרת הצהיר טראמפ שלא יכיר בהפסדו לביידן. גם בניו של טראמפ, דונלד טראמפ ג'וניור ואריק טראמפ, נשאו דברים במהלכם תקפו את חברי בית הנבחרים והסנאטורים הרפובליקנים שמיאנו להצטרף למאמצי עמיתיהם לערעור על התוצאות, והבטיחו לערוך נגדם תעמולה במערכות הבחירות המקדימות שלהם בעתיד[18].

ההסתערות על הקפיטול

החל מסביבות השעה 14:15 (שעון החוף המזרחי) החלו מתפרעים להסתער על בניינים בקומפלקס הקפיטול של ארצות הברית. מבנים אחדים פונו, והמתפרעים חדרו את שורות האבטחה במטרה להיכנס למשכן הקפיטול, כולל היכל הפסלים הלאומי. ההסתערות על הקפיטול אורגנה ברשתות חברתיות המזוהות עם גורמי ימין קיצוני, קבוצות נוספות שאורגנו היו מוכרות בציבור כקבוצות בהן חברים תומכי טראמפ, שהציגו קריאות לאלימות נגד חברי הקונגרס אשר שימשו במשך שבועות כמרכזי גיוס לחברי הנערים הגאים וחוגים קיצוניים אחרים. אף על פי שרוב הפורעים נכנסו באופן רגלי אל הקפיטול, אחרים השתמשו בחבלים ובסולמות מאולתרים כדי לפלוש לבניין[19].

לאחר ההסתערות, כל הבניינים במתחם ננעלו בדיעבד, ללא יוצא או נכנס. השוהים בתוך המבנים התבקשו להתבצר במשרדיהם ולנעול את דלתותיהם וחלונותיהם, בעוד שלשוהים מחוץ למבנים הומלץ "לחפש מחסה". חברי הקונגרס במליאת בית הנבחרים נצטוו לעטות מסכות גז לאחר שגורמי אכיפת החוק החלו להשתמש בגז מדמיע בתוך הבניין[20]. במהלך ההסתערות, חדשות ABC News דיווחו כי נורו יריות בתוך בניין הקפיטול, וכי ישנם מיגונים מפני ירי על דלתות מליאת בית הנבחרים[21].

שוטרי משטרת הקפיטול שלפו את האקדחים שלהם בתוך בית הנבחרים, ואדם אחד נורה בתוך הקפיטול בנסיבות שטרם התבהרו. המפגינים פרצו למשרדיה של יושבת ראש בית הנבחרים של ארצות הברית ננסי פלוסי, הפכו שולחנות ותלשו תמונות מהקירות, גרמו נזק לריהוט ולמסמכים, וביצעו מעשי ונדליזם וביזה ברחבי המשכן[22]. אכסדרות הושחתו וחלונות זכוכית נותצו בהיכל הפסלים הלאומי. כמו כן, מספר שוטרים נפצעו כתוצאה מאלימות ההמון בתוך הקפיטול[23].

לפחות שני מטעני צד, כולל מטען צינור, נמצאו בוושינגטון הבירה. על פי דיווחים שונים, נמצא מטען חבלה מאולתר במטה הוועדה הרפובליקנית הלאומית, ומטה הוועדה הדמוקרטית הלאומית פונה לאחר שנמצא בקרבת מקום חפץ חשוד. שני המטות שוכנים רחובות אחדים ליד הקפיטול[24].

הצבת המשמר הלאומי ופינוי הקפיטול

בסביבות השעה 14:31 בוושינגטון הבירה, ראשת העיר מיוריאל באוזר הורתה על עוצר החל מהשעה 18:00 שיהיה תקף לאותו לילה[25]. העוצר הורחב גם לעיר אלכסנדריה הסמוכה ולמחוז ארלינגטון בצפון וירג'יניה[26].

מושל וירג'יניה ראלף נורתם צייץ כי הוא ישלח את חיילי המשמר הלאומי של וירג'יניה ו-200 שוטרי מדינתו לתמוך בגורמי אכיפת החוק בוושינגטון הבירה[27]. גם מושל מרילנד לארי הוגאן הצהיר כי ישלח את משטרת מדינת מרילנד ואת המשמר הלאומי של מרילנד לסייע בוושינגטון הבירה[28]. מזכיר הצבא ראיין מקארתי ומזכיר ההגנה בפועל כריסטופר מילר החליטו לפרוס את כל 1,100 חיילי המשמר הלאומי של מחוז קולומביה כדי להרגיע את האלימות. בסביבות השעה 15:45, מילר שוחח עם מייק פנס, ננסי פלוסי, מיץ' מקונל וצ'אק שומר, והנחה את המשמר הלאומי לצד כוחות אכיפה נוספים להגיב להתפרעויות. פנס אישר את הפריסה במקומו של טראמפ[29]. הסנאטור ג'ף מרקלי מאורגון דיווח כי סגל הסנאט רשם את קולות חבר האלקטורים על נייר בטרם פרצו המפגינים אל מליאת הסנאט[30].

באזור מליאת הסנאט שבמתחם הקפיטול הושלכו רימוני עשן על ידי משטרת הקפיטול לשם הרחקת פולשים למבנה. סוכנים עם אמצעים לפיזור הפגנות של לשכת החקירות הפדרלית (FBI) והמחלקה לביטחון המולדת של ארצות הברית נכנסו בשעה 16:30 אל בניין המשרדים של הסנאט דירקסן כדי לפנות בכוח מפגינים שחדרו למתחם. בשעה 16:57 הודיע מושל ניו ג'רזי פיל מרפי כי גורמים במשטרת ניו ג'רזי ייפרסו במחוז קולומביה על פי בקשת העירייה בוושינגטון הבירה, וכי המשמר הלאומי של ניו ג'רזי יהיה מוכן להפעלה במידת הצורך[31]. קצת לפני השעה 17:00, פונו מנהיגי הקונגרס אל פורט מקנייר (אנ'), בסיס צבאי סמוך לקפיטול. רק בסביבות השעה 17:40 הודיע קצין משמר הסנאט כי הקפיטול מאובטח במלואו.

אירועים מחוץ לוושינגטון הבירה

ערי הבירה של מדינות ארצות הברית

לאחר ההסתערות של הקפיטול, מספר בתי קפיטול בערי הבירה של מדינות ארצות הברית נסגרו מטעמי בטיחות[32][33]. כמו כן, במדינות אחדות אירעו הפגנות ומחאות.

11 אנשים נעצרו בסקרמנטו, בירת קליפורניה, בגין החזקת תרסיס פלפל שלא כדין. לא דווח על נפגעים, אם כי דווח על תקיפה אחת לפחות[34]. כבישים אחדים נחסמו בידי כוחות אכיפת החוק במרכז העיר ומספר קווי אוטובוס הושבתו, כאשר למעלה מ-200 שוטרים הוצבו לטיפול בהפגנות. מספר מפגינים לבשו חולצות ועליהן תמיכה בארגון הימין הקיצוני "הנערים הגאים"[35]. חברי מיליציה בג'ורג'יה ניסו להסתער גם על קפיטול מדינת ג'ורג'יה, מה שהוביל לפינויים של מזכיר המדינה בראד ראפנספרגר (אנ') ופקידי ממשל אחרים[36]. בסביבות השעה 15:15 דווח על שוך ההפגנה מחוץ לקפיטול המדינה.

בקנזס, התחוללו מחאות בתוך משכן בית המחוקקים של המדינה[37]. מאבטח במשטרת הקפיטול של קנזס הצהיר כי מותר למפגינים להיכנס אל פנים הרוטונדה, מכיוון שיש להם היתר למחות שם[38]. בסיינט פול, בירת מינסוטה, התקיימה עצרת שלווה בשם "הסתערו על הקפיטול", אשר הייתה נתונה לפיקוח 30 שוטרים בפטרול המדינתי של מינסוטה ולא פלשה אל קפיטול המדינה. מאוחר יותר מפגינים החלו לצעוד אל מעונו של מושל המדינה טים וולז[39]. חלק מהמפגינים הריעו וצהלו לאחר שנודע להם כי המפגינים בוושינגטון פלשו אל קומפלקס הקפיטול של ארצות הברית[40].

בקולומבוס, בירת אוהיו, מפגינים קיימו מחאה בקפיטול המדינה שבעיר. שם דווח על תקרית אלימה זניחה בודדה[41]. מפגינים בלינקולן, בירת נברסקה, התכנסו מחוץ לקפיטול המדינה במהלך פתיחת המושב החדש בית המחוקקים שנבחר בבחירות 2020[42].

הקפיטול של מדינת אוקלהומה באוקלהומה סיטי היה מוקד למחאות נוספות. מעצר אחד בוצע באשמת ניסיון הצתה וכן תקיפה והכאה בגין ניסיון להצית דגליהם של מפגינים נגדיים[43]. המחאה מנתה מאות אנשים, כשמקביל התקיימה הפגנה שלווה. כמו כן, גם בקרסון סיטי בירת נבדה התאסף קהל להפגין[44].

בנאשוויל שבטנסי, שני מחוקקים ערכו תפילה המונית ברחבת קפיטול מדינת טנסי[45]. מפגינים באולימיפיה, בירת מדינת וושינגטון, עשו את דרכם אל המדשאה הקדמית של אחוזת המושל ג'יי אינסלי[46].

תגובות

דונלד טראמפ

מדיה מוסתרת זמנית
סרטון התגובה של טראמפ להסתערות על הקפיטול, אשר הוסר על ידי טוויטר, פייסבוק ויוטיוב

בשעה 14:38 העלה טראמפ את הציוץ הבא בטוויטר: "אנא תמכו במשטרת הקפיטול ובגורמי אכיפת החוק שלנו. הם באמת בצד של ארצנו. הישארו שלווים!". טראמפ קידם את העצרת "הצילו את אמריקה" מספר שבועות קודם לכן. ב-15:13 צייץ: "אני מבקש שכולם בקפיטול ארצות הברית יישארו שלווים. ללא אלימות! זכרו, אנחנו מפלגת החוק והסדר - כבדו את החוק ואת השוטרים והשוטרות האדירים שלנו. תודה לכם!"[47]. בשעה 16:22 פרסם טראמפ סרטון וידאו בו לצד חזרה על טענותיו נגד תוצאות הבחירות קרא למתפרעים לשוב אל בתיהם בשלום, תוך הרעפת דברי שבח עליהם: "אנחנו צריכים שתהיה שלווה. חזרו לבתיכם, אנחנו אוהבים אתכם, אתם מיוחדים מאוד". מאוחר יותר צייץ: "זכרו את היום הזה לנצח".

זמן קצר לאחר פרסומו, סרטון הווידאו של טראמפ הוגבל ובהמשך הוסר לגמרי על ידי טוויטר, יוטיוב ופייסבוק, בגין הפרת מדיניות האתר בנושא הפצת דיסאינפורמציה בנוגע לבחירות[48]. גיא רוזן, בכיר בהנהלת פייסבוק, הצהיר כי הסרטון הוסר משום ש"הוא תורם לסיכון לאלימות מתמשכת ולא מפחית אותו"[49].

מייק פנס

פנס צייץ ב-6 בינואר, בשעה 15:35, "התקפה זו על הקפיטול שלנו לא תיסבל והמעורבים יועמדו לדין במלוא היקף החוק"[50]. מאוחר יותר הוא שוחח עם הסנאט כאשר הם התכנסו מחדש בלילה של ה-6 בינואר, באומרו: "היום היה יום חשוך בקפיטול ארצות הברית [...] לאלה שזרעו הרס בקפיטול שלנו היום, לא ניצחתם [...] החופש מנצח. וזה עדיין בית העם."[51][52].

ג'ו ביידן וקמלה האריס

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, שנאם לאומה מביתו שבווילמינגטון בדלאוור, כינה את האירועים "התקוממות" ה"גובלת בהמרדה" ואמר כי "הדמוקרטיה שלנו נתונה לתקיפה חסרת תקדים"[53][54], סגניתו המיועדת של ביידן, קמלה האריס חיזקה את דבריו של ביידן והוסיפה כי האירוע הוא "תקיפה על הקפיטול ועל עובדי הציבור של ארצנו"[55].

חברי הקונגרס ופקידי ממשל

מדיה מוסתרת זמנית
תגובתו של מנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנאט, צ'אק שומר, להסתערות על הקפיטול

שרת התחבורה וכמה יועצים התפטרו[56]. מנהיג המיעוט בסנאט צ'אק שומר ויו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי קראו לטראמפ "לדרוש מכל המפגינים לעזוב את קפיטול ארצות הברית ואת מתחם הקפיטול באופן מידי"[57].

חבר בית הנבחרים אדם קינזינגר, לצד רבים אחרים, גינה את האלימות ותיאר את האירועים כ"ניסיון הפיכה"[58]. התובעת הכללית של מדינת ניו יורק, לטיה ג'יימס, תיארה גם היא את האירועים באופן דומה וטענה גם היא שמדובר בניסיון הפיכה, בהצהרה בה נאמר:" ניסיון ההפיכה שיזם הנשיא היוצא טראמפ היה בזוי". האקים ג'פריס, מבכירי הדמוקרטים בבית הנבחרים, הצהיר כי חברי הקונגרס מתכננים לשוב אל הקפיטול ולאשר את תוצאות חבר הלאקטורים. הסנאטור מיט רומני מיוטה תיאר את האירועים כ"התקוממות". בשיחה עם עיתונאי מ-C-SPAN, אמר חבר בית הנבחרים ג'יימי רסקין ממרילנד, כי לאחר שנפטר בנו ערב השנה האזרחית החדשה, הוא הביא את משפחתו לקפיטול כדי "להראות להם העברה שלווה של השלטון". חבר בית הנבחרים מייק גלאגר העיר בנוגע להתפרעויות ולדבריו הוא לא ראה דבר שכזה מאז הוצב במלחמת עיראק[59].

טרנס גאיינר (אנ'), לשעבר מפקד משטרת הקפיטול של ארצות הברית וקצין משמר הסנאט האמריקאי, תיאר את ההפגנות כחסרות תקדים בעולם אכיפת החוק, בעוד התובע הכללי של ארצות הברית לשעבר בממשל טראמפ, ויליאם בר, גינה את האלימות וכינה אותה שערורייתית ובזויה[57].

נשמעו גם קולות פחות מתונים כתגובה לאירועים. חברת בית הנבחרים קורי בוש צייצה בטוויטר את כוונתה להציג החלטה הקוראת לסילוקם של חברי קונגרס רפובליקנים אשר לטענתה הם האלו שהסיתו ל"מתקפת הטרור" באמצעות ניסיונותיהם לדחות את תוצאות הבחירות. אילהאן עומאר ולפחות שישה דמוקרטים אחרים בבית הנבחרים, בהם אייאנה פרסלי וריצ'רד ניל, קראו להדחתו המידית של טראמפ בידי הקונגרס כאשר יוכל להתכנס להתכנס מחדש. חברי בית הנבחרים טד ליו וצ'ארלי כריסט קראו לפנס ליטול את סמכויותיו הנשיאותיות של טראמפ מכוח התיקון ה-25 לחוקת ארצות הברית[60]. נוסף על כך, התאחדות התעשיינים הלאומית ביקשה מסגן הנשיא פנס "לשקול ברצינות" את עניין הפעלת התיקון ה-25.

תגובות בעולם

כתגובה לאירועים שפקדו את וושינגטון הבירה, עשרות מנהיגים מרחבי העולם הביעו תחושות הלם וגינו את האלימות במחוז קולומביה. בין מנהיגים אלה ניתן למנות את:

גם בישראל הביעו מספר אישים את דאגתם לגבי האירועים. ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו אמר, כעבור 17 שעות, כי "הדמוקרטיה האמריקנית תמיד היוותה מקור השראה עבורי. התפרעות אלימה היא ההפך הגמור של הערכים שאמריקנים וישראלים מקדשים[86]." גם ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ אמר כי "התמונות מוושינגטון פוצעות את ליבו של כל מי שמאמין בדמוקרטיה, לא האמנתי שאראה תמונות כאלה בדמוקרטיה החזקה בעולם"[87]. ראש האופוזיציה יאיר לפיד הביע את תקוותו לראות את הסדר שב על כנו והעברה שקטה של השלטון[86]. אליהם הצטרפו שר החוץ גבי אשכנזי וגדעון סער, יו"ר מפלגת תקווה חדשה – אחדות לישראל[86]. יו"ר מפגלת תל"ם משה יעלון טען כי התמונות והדיווחים מוושינגטון צריכים "להדאיג את כולנו"[88], ושר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן קרא למנהיגי העולם "להתייצב עתה בקול אחיד נגד השיסוי וההסתה ולצד יציבות שלטון החוק"[89]. ראש עיריית תל אביב-יפו ויו"ר מפלגת הישראלים רון חולדאי תקף את נתניהו על שבושש לגנות את האלימות בוושינגטון וכאות הזדהות עם האמריקאים האיר את בית עיריית תל אביב-יפו בצבעי דגל ארצות הברית[86]. בישראל נשמעו גם קולות פחות מתונים לאירועים, בדמות אישים כגון יו"ר מרצ ניצן הורוביץ שכינה את טראמפ "אדם נתעב"[90].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ בן סיילס, Fears as Trump supporters, including anti-Semitic groups, rally in Washington, באתר The Times of Israel‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 2. ^ אמנדה ראפייס, NeoNazi mobs disrupt Congress’ vote count, באת רThe Bridgetown Museum and New Jersey Advocate‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 3. ^ ארנו רוזנפלד, ‘G-d bless the Capitol Police’: Far-right protesters storm U.S. Capitol amid antisemitic claims over election, באתר The Forward‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 4. ^ ברנט לאנג וסינת'יה ליטלטון, Chaos at U.S. Capitol: Violence Erupts as Pro-Trump Mob Clashes With Police, באתר וראייטי, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 5. ^ Live Updates: Pro-Trump Mob Breaches Capitol, Halting Vote Certification, באתר הניו יורק טיימס, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 6. ^ ראיין בורט, Trump Supporters Successfully Storm Capitol, Temporarily Shut Down Democracy, באתר רולינג סטון, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 7. ^ צ'ארלס טרפאני, 'This is domestic terrorism': Meghan McCain, Cardi B and more react to Capitol riot, באתר USA Today‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 8. ^ דייוויד קורן, Donald Trump Is Now a Terrorist Leader, באתר Mother Jones‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 9. ^ מרטי ג'ונסון, Cori Bush introduces legislation to sanction, remove all House members who supported election challenges, באתר The Hill‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 10. ^ דייוויד ראץ, Conservative media members erupt with anger over protesters storming Capitol: 'This is domestic terrorism', באתר פוקס ניוז, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 11. ^ זיק מילר וקלין לונג, Trump tries to leverage power of office to subvert Biden win, באתר AP‏, 21 בנובמבר 2020 (באנגלית)
 12. ^ ג'יימס פרני וג'סי וינגרד, OSCE slams Trump's 'baseless allegations' of US electoral fraud, באתר דויטשה ולה, 5 בנובמבר 2020 (באנגלית)
 13. ^ ברברה סטאר, Pentagon approves DC mayor's request to deploy National Guard for upcoming demonstrations, באתר CNN‏, 5 בינואר 2021 (באנגלית)
 14. ^ הלן קופר, Live Updates: Pence and Lawmakers Evacuate as Trump Supporters Storm Capitol, Halting Count of Electoral Votes, באתר הניו יורק טיימס, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 15. ^ אלנה וייס, Pence Says He Doesn't Have Power To Reject Electoral Votes, באתר NPR‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 16. ^ פיטר ניקאס, Pro-Trump supporters have flooded DC to protest president's election loss, באתר CNN‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 17. ^ ג'מינה מקאבוי, DC Protests Live Coverage: Capitol On Lockdown As Protesters Occupy Building, באתר פורבס, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 18. ^ גרייג גרזיאוסי, Eric Trump and Don Jr declare war on Republican party at DC election protest, באתר The Independent‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 19. ^ הריסון סמית', Rioters use ropes, makeshift ladders to invade Capitol, באתר וושינגטון פוסט, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 20. ^ At least one shot, injured at Capitol, באתר WQOW‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 21. ^ Updates: Capitol breached by protesters, woman shot inside, באתר ABC News‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 22. ^ ארין שאף, Marauding protesters vandalize Speaker Pelosi’s office, באתר הניו יורק טיימס, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 23. ^ פמלה בראון, Rioters breach Capitol as Congress certifies Biden's win, באתר CNN‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 24. ^ מאגי הברמן, An explosive device is found at the R.N.C., and the D.N.C. is evacuated, באתר הניו יורק טיימס, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 25. ^ איתמר לוין, אחרי ארבע שעות: תומכי טראמפ המתפרעים עזבו את הקפיטול, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 7 בינואר 2021
 26. ^ Latest: Shooting victim dies, Armed police secure Capitol complex, באתר 8news‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 27. ^ ג'ף ויליאמסון, Gov. Northam sending Virginia National Guard and 200 state troopers to Washington, DC, באתר WSLS‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 28. ^ ג'ייקוב פראמוק, National Guard heads to the Capitol to tamp down pro-Trump insurrection, באתר CNBC‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 29. ^ הלן קופר ואחרים, Army deploys D.C. National Guard to Capitol, and F.B.I. mobilizes agents., באתר הניו יורק טיימס, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 30. ^ ג'ייקוב פראמוק, Senate salvages Electoral College ballots before rioters break into the chamber, באתר CNBC‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 31. ^ New Jersey Gov. Phil Murphy Deploys State Police To Washington, D.C. After Violent Protesters Storm U.S. Capitol, באתר KYW-TV‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 32. ^ Georgia Secretary of State departs Georgia Capitol for safety, office closes, באתר WXIA-TV‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 33. ^ שונה מ. רדינג, Texas Capitol grounds in Austin closed as pro-Trump rioters storm U.S. Capitol, באתר KVUE‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 34. ^ 11 arrested for having pepper spray at Capitol demonstrations, באתר abc10.com‏, 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 35. ^ כריס הוקס וסוקט הוד, Trump Supporters, Proud Boys Converge On California’s Capitol To Protest Electoral College Count, באתר חדשות הרדיו הציבורי של הקפיטול, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 36. ^ ברדפורד בץ, Georgia’s secretary of state evacuated as protesters descend on state Capitol, באתר פוקס ניוז, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 37. ^ רגאן פורטר, About 200 Trump supporters stage rally at Kansas Statehouse, באתר WDAF-TV‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 38. ^ מארק פרבורן, Protesters hold rally inside Kansas statehouse, באתר KSNW‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 39. ^ Pro-Trump supporters gather at MN State Capitol, Gov.'s mansion, באתר KARE‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 40. ^ סטיבן מונטמיור, At State Capitol, several hundred Trump supporters decry certification, move toward governor's residence, באתר סטאר טריביון, 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 41. ^ מייק פרנצ'יק, Election results protests turn violent: Brawling erupts at Statehouse in Columbus, באתר קולומבוס דיספאץ', 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 42. ^ כריס דנקר, Hundreds gather at state Capitol to support Trump's efforts to overturn election, באתר Lincoln Journal Star‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 43. ^ One arrested as Trump supporters gather at Oklahoma Capitol, באתר AP‏, 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 44. ^ Carson City protest peaceful, filled with pro-Trump messages, באתר KLAS‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 45. ^ עזרא קפלן ואחרים, Protesters gather outside state capitols nationwide as chaos sweeps Congress, באתר NBC News‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 46. ^ האל ברנטון, Trump supporters leave lawn of Washington state governor’s mansion after standoff with law enforcement, באתר סיאטל טיימס, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 47. ^ רועי ברק ואלכס נימלמן, ‏כאוס בגבעת הקפיטול: הקונגרס פונה; המשמר הלאומי הוזעק להרגעת המהומות, באתר גלובס, 6 בינואר 2021
 48. ^ כריסטיאנו לימה, YouTube, Facebook and Twitter squelch Trump's video on Capitol breach, באתר פוליטיקו, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 49. ^ מקנה קלי, Facebook declares ‘emergency situation’ and removes Trump video, באתר The Verge‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 50. ^ Levenson, Michael (6 בינואר 2021). "Today’s Rampage at the Capitol, as It Happened". The New York Times (באנגלית). ISSN 0362-4331. בדיקה אחרונה ב-7 בינואר 2021. 
 51. ^ Capitol riot: Trump officials quit after mob storms Congress building, BBC News (באנגלית (בריטניה))
 52. ^ Pence to Rioters: ‘You Did Not Win', NBC4 Washington (בAmerican English)
 53. ^ "'Our Democracy Is Under Unprecedented Assault,' Biden Says". The New York Times. אורכב מ-המקור ב-January 6, 2021. בדיקה אחרונה ב-6 בינואר 2021.  Unknown parameter |url-status= ignored (עזרה)
 54. ^ "Watch live: Biden is speaking amid violence at Capitol – The Boston Globe". The Boston Globe (באנגלית). 6 בינואר 2021. אורכב מ-המקור ב-January 6, 2021. בדיקה אחרונה ב-6 בינואר 2021.  Unknown parameter |url-status= ignored (עזרה)
 55. ^ תבנית:Cite tweet
 56. ^ האלימות בקונגרס: שרה ויועצים התפטרו, גוברות הקריאות להדחת טראמפ - וואלה! חדשות, וואלה!News, ‏2021-01-07 (בעברית)
 57. ^ 57.0 57.1 מייק הייז ואחרים, Rioters breach Capitol as Congress certifies Biden's win, באתר CNN‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 58. ^ ג'סטין קולמן, GOP lawmaker on violence at Capitol: 'This is a coup attempt', באתר The Hill‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 59. ^ GOP lawmaker on protesters storming Capitol: 'I have not seen anything like this since I deployed to Iraq', באתר The Hill‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 60. ^ אריק טינג, After Trump supporters storm Capitol, Rep. Ted Lieu calls for Trump's immediate removal from office, באתר סן פרנסיסקו כרוניקל, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 61. ^ 61.0 61.1 אנג'לה דוואן, World leaders condemn 'horrifying' riot at US Capitol building, באתר CNN‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 62. ^ 62.0 62.1 62.2 Strong condemnation from US allies as world leaders react to chaos on Capitol Hill, באתר abc7.com‏, 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 63. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של קתרין יקובסדוטיר ברשת החברתית טוויטר, 6 בינואר 2021
 64. ^ Alberto Fernández: “Manifestamos nuestro repudio a los graves hechos de violencia y el atropello al Congreso ocurridos hoy en Washington", באתר Infobae‏, 6 בינואר 2021 (בספרדית)
 65. ^ Reacciones tras la irrupción en el Capitolio de Washington en Estados Unidos, באתר לה פטריה, 6 בינואר 2021 (בספרדית)
 66. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של אלכסנדר דה קרו ברשת החברתית טוויטר, 6 בינואר 2021
 67. ^ ‘Disgraceful’: World reacts as Trump supporters storm US Capitol, באתר אל-ג'זירה, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 68. ^ Mitsotakis reacts to storming of Capitol, באתר ekathimerini.com‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 69. ^ 69.0 69.1 U.S. Capitol protests: World leaders react to violence in Washington, באתר גלובל ניוז, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 70. ^ How the world is reacting to the US Capitol riots, באתר CNN‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 71. ^ Ardern, world leaders react to chaos in DC, באתר Otago Daily Times‏, 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 72. ^ מריה סטרנוס, Presidentti Niinistö Ylelle: Bidenilla edessä kova työ maan yhdistämisessä – Suomen poliittinen johto tuomitsee tunkeutumisen USA:n kongressiin, באתר Yle‏, 6 בינואר 2021 (בפינית)
 73. ^ 73.0 73.1 73.2 73.3 World stunned by Trump supporters storming U.S. Capitol, attempts to overturn election, באתר רויטרס, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 74. ^ טום פיליפס והלן סאליבן, 'Trump blows up US democracy': the world watches on in horror, באתר הגרדיאן, 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 75. ^ Scott Morrison condemns violent US Capitol riots, באתר The Australian‏, 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 76. ^ ג'יימס וורד, Taoiseach and Foreign Affairs Minister react to Washington protests, באתר echo live‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 77. ^ Prime minister, foreign minister condemn US Capitol mob invasion, באתר Eesti Rahvusringhääling‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 78. ^ מגנה סן, 'Distressed to see news about rioting and violence': PM Modi on US Capitol clash, באתר מינט, 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 79. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של קאטלין נובאק ברשת החברתית טוויטר, 6 בינואר 2021
 80. ^ Boris Johnson condemns 'disgraceful scenes' in US, באתר BBC News‏, 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 81. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של אינגרידה שימוניטה ברשת החברתית טוויטר, 6 בינואר 2021
 82. ^ World leaders are appalled by storming of US Capitol, באתר The Post and Courier‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 83. ^ דאנג'אי דאהו, We are confident USA will soon close this ugly chapter - Bainimarama, באתר פיג'י וילג', 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 84. ^ רויטרס, Canada PM Trudeau Expresses Concern About Violence in Washington, באתר U.S. News & World Report‏, 6 בינואר 2021 (באנגלית)
 85. ^ Stefan Löfven om kaoset i Washington: ”Ett angrepp på demokratin”, באתר SVT Nyheter‏, 6 בינואר 2021 (בשוודית)
 86. ^ 86.0 86.1 86.2 86.3
  שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet
  סוג לא תואם [ 3 ]
  איתמר אייכנר ומורן אזולאי, נתניהו: "ההסתערות על בניין הקפיטול - מחפירה", באתר ynet, 7 בינואר 2021
 87. ^ תגובתו של רה"מ החליפי גנץ למהומות בווישנגטון, בעמוד הפייסבוק של בני גנץ, 6 בינואר 2021
 88. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של משה יעלון ברשת החברתית טוויטר, 6 בינואר 2021
 89. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של אבי ניסנקורן ברשת החברתית טוויטר, 6 בינואר 2021
 90. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של ניצן הורוביץ ברשת החברתית טוויטר, 6 בינואר 2021

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +8876 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.