הבורסה לניירות ערך בניו יורק

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
הבורסה לניירות ערך בניו יורק
NYSE logo.png
חזית בניין הבורסה, הפונה לרחוב ברוד
סימול: NYSE
שנת ייסוד: 1891
עיר: ניו יורק, ניו יורק, ארצות הברית
אנשי מפתח: דאנקן ל. ניידראואר (Duncan L. Niederauer, מנכ"ל)
מטבע: דולר אמריקני (USD)
חברות רשומות: 1,867
מדדים: Dow Jones Industrial Average

S&P 500
NYSE Composite

www.nyse.com

הבורסה לניירות ערך בניו יורקאנגלית: New York Stock Exchange ראשי תיבות: NYSE), היא הבורסה לניירות ערך הגדולה ביותר בארצות הברית ובעולם בשווי החברות הכולל, והשנייה בגודלה במספר החברות הנסחרות בה. כיום, רווח השימוש בשם הרחוב וול סטריט ככינוי לבורסה עצמה.

הבורסה נוסדה בפינת הרחובות וול סטריט וברוד שבמנהטן, ניו יורק, ב-8 במרץ 1817, על בסיס הסכם בטונווד שנחתם בוול סטריט על ידי 24 סוחרי מניות ב-17 במאי 1792. ב-4 באפריל 2007 התאחדה הבורסה עם בורסת Euronext מפריז ונהפכה בפועל לבורסה הגלובלית הראשונה בעולם.

הבורסה בבעלות חברת האחזקות IntercontinentalExchange, או בקיצור ICE, הרשומה בה בעצמה ומפעילה 23 בורסות ברחבי העולם, ביניהן NYSE ו-Euronext.

הבורסה מנוהלת על ידי דירקטוריון הבורסה המטפל בתפעול השוטף של מערכות הבורסה, טיפול בחברות הרשומות למסחר ואישורם של מועמדים חדשים כחברי בורסה.

נכון להיום, נסחרו בבורסה של ניו יורק 3,279 חברות, בעלות שווי כולל של כ-20,000 מיליארד דולר. 28 מתוך 30 החברות שמרכיבות את מדד דאו ג'ונס (החברות הציבוריות הגדולות ביותר בארצות הברית) נסחרות בבורסת ניו יורק. כמחצית מהיקף המסחר נערך באופן ממוחשב. המנכ"ל הנוכחי של הבורסה הוא דאנקן ל. ניידראואר.

הבורסה של ניו יורק נוסדה בשנת 1792. מצפון-מזרח לבניין הבורסה כיום. במבנה המזכיר במראהו מקדש יווני, שוכן ה"פדרל הול" שממנו משקיף פסלו של ג'ורג' וושינגטון אשר הוצב במקום בשנת 1789, בעקבות השבעתו כנשיא הראשון של ארצות הברית. באולם המסחר העיקרי יש 12 "תאים", שכל אחד מהם מטפל בקרוב ל-75 ניירות ערך שונים.

חברות ישראליות בבורסה[edit | edit source]

מניות חברת נייר חדרה הונפקו בבורסה בניו יורק בסוף שנות ה-50 ובכך הייתה לחברה הישראלית הראשונה שמניותיה הונפקו בבורסה. ב-1960 הונפקו מניות חברת אליאנס חברה לצמיגים[1]. חברת טבע תעשיות פרמצבטיות החלה להיסחר בבורסת ניו יורק ב-2012, עד אז נסחרה בבורסת נאסד"ק[2].

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +51 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png