האיחוד האפריקאי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
האיחוד האפריקאי
Flag African Union.svg
דגל האיחוד האפריקאי
מיקום האיחוד האפריקאי
יו"ר נקוסזנה דלמיני-זומה
שפה רשמית אנגלית, אמהרית, סווהילית, ספרדית, פורטוגזית, צרפתית
הקמה
- ארגון אחדות אפריקה
- האיחוד האפריקאי
1 בינואר 2001
25 במאי 1963
9 ביולי 2002
שטח
- סה"כ
ללא דרוג
29,797,500 קמ"ר

האיחוד האפריקאיאנגלית: African Union או בקיצור AU) הוא ממשיכו של ארגון אחדות אפריקה. הארגון נבנה במודל של האיחוד האירופי (אולם בפועל השפעתו היא בדומה לחבר העמים הבריטי). האיחוד הוא ארגון התנדבותי של המדינות האפריקאיות השונות, ומטרותיו העיקריות הן לקדם דמוקרטיה, זכויות האדם, ופיתוח בכל יבשת אפריקה, בעיקר על ידי הגברת השקעות החוץ דרך תוכניות ההשקעות של הארגון. כיום חברות בארגון כל המדינות ביבשת אפריקה מלבד סומלילנד (מדינה שנויה במחלוקת חסרת הכרה בין-לאומית) והמדינות האירופאיות השולטות בשטחים ביבשת (ספרד המחזיקה באיים הקנריים ובמובלעות סאוטה ומלייה; הממלכה המאוחדת המחזיקה באסנשן, בטריסטן דה קונה וסנט הלנה; פורטוגל המחזיקה במדיירה; צרפת המחזיקה במיוט וראוניון).

מטה הארגון נמצא באדיס אבבה. מדינות האיחוד פועלות בהדרגה למיסוד של מטבע משותף (המכונה "afro") עד לשנת 2023, במטרה ליצור גוש כלכלי חזק, בדומה לגוש האירו.

היסטוריה[edit | edit source]

האיחוד האפריקאי הוא ממשיכו של ארגון אחדות אפריקה אשר הוקם ב-25 במאי 1963 כדי לקדם את האחדות והסולידריות של מדינות אפריקה ולשמש קול קולקטיבי ליבשת כולה על מיליארד תושביה. הארגון שם דגש גם על סילוק הקולוניאליזם משטחו ויצירת קהילה ליברלית שתעזור לתנועות עצמאיות באפריקה, ואולם בפועל עשה הארגון מעט כדי להגן על הזכויות והחירויות של אזרחי אפריקה.

ב-9 בספטמבר 1999 הוציאו ראשי מדינות אפריקה הכרזה משותפת בדבר רצונם להקים ארגון חדש בשם האיחוד האפריקאי על בסיס ארגון אחדות אפריקה. ההכרזה התקבלה בפסגת לומה (טוגו) בשנת 2000. ובהמשך, בפסגה לוסקה (זמביה) בשנת 2001 התקבל "חוק יסוד האיחוד האפריקאי", ואומצה התוכנית להקמת האיחוד האפריקאי. האיחוד החדש התבסס ברובו על מודל האיחוד האירופאי ביבשת אירופה, השכנה מצפון, אולם ישנם הבדלים משמעותיים רבים בין שני האיחודים.

האיחוד האפריקאי החל לפעול בדרבן (דרום אפריקה) ב-9 ביולי 2002 על ידי היושב ראש הראשון שלו תאבו מבקי הדרום אפריקאי.

המדינות החברות בארגון[edit | edit source]

מפת חברות האיחוד האפריקאי

האיחוד האפריקאי מאגד את כל מדינות אפריקה. מרוקו פרשה מארגון אחדות אפריקה בשנת 1985, בתקופה שהאיחוד האפריקאי עדיין לא היה קיים (הפרישה היא מארגון אחדות אפריקה). הסיבה לפרישה הייתה צירוף סהרה המערבית כחברה בארגון בשנת 1982 - למרות טענת מרוקו לבעלות על סהרה המערבית, ולכן כשהאיחוד החדש הוקם ב-2002 מרוקו נשארה בחוץ. בשנת 2017, מרוקו הצטרפה לאיחוד.

(*)- בהשעיה/תחת סנקציות.

האיחוד וישראל[edit | edit source]

בעבר ישראל הייתה משקיפה באיחוד, אך הושעתה ממנו.

ביולי 2016, כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו נסע לסבב ביקורים באפריקה, הוא הגיע גם לקניה. בביקור זה הצהיר נשיא קניה כי יפעל להחזרת ישראל כמשקיפה באיחוד. ראש ממשלת ישראל הגיב בחיוב.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האיחוד האפריקאי בוויקישיתוף


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +2123 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png