דתות אברהמיות

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
סמליהן של הדתות האברהמיות בימינו: היהדות מיוצגת על ידי מגן דוד (למעלה), הנצרות מיוצגת על ידי צלב (משמאל) ודת האסלאם מיוצגת על ידי קליגרפיה של שמו של אללה.

הדתות האברהמיות הן דתות מונותאיסטיות המדגישות ומזהות את מקורן עם אברהם או שהמסורת הרוחנית שלהן מזוהה עמו.[1] הדתות האברהמיות הן חטיבה אחת מתוך שלוש החטיבות הדתיות המרכזיות בתחום הדת ההשוואתית, יחד עם דתות דהרמיות ודתות מזרח אסיאתיות.

שלוש הדתות האברהמיות הגדולות, לפי סדר הופעתן, הן היהדות, הנצרות והאסלאם. נוסף על דתות אלו, ישנן עוד דתות אברהמיות רבות אחרות, קטנות יותר, כגון הדת הדרוזית, הדת השומרונית ועוד רבות אחרות. היהדות מתייחסת לעצמה כדתם של צאצאי יעקב, נכדו של אברהם. הנצרות החלה כפלג של היהדות במאה הראשונה לספירה (פלג הידוע כנצרות יהודית) והיא התפצלה לזרמים שונים. האסלאם נוסד על ידי מוחמד במאה השביעית לספירה בהתבסס על הקוראן.

קיים דמיון בין שלוש הדתות והן קשורות האחת בשנייה מבחינה תאולוגית: שלושתן הן מונותאיסטיות, ולפי הגותן א-לוהים הוא דמות נעלה ומקור חוקי המוסר.[2] נרטיב הקדושה בשלוש הדתות כולל דמויות רבות זהות כמו גם מוטיבים היסטוריים ומקומות, על אף שהם מוצגים לעיתים באופן ובמשמעות שונה.

נכון למאה ה-21, מספר המאמינים בדתות האברהמיות עומד על 3.8 מיליארד איש, והוא מוערך בכ-54% מאוכלוסיית העולם. 30% אחוזים נוספים מאמינים בדתות אחרות, ו-16% אינם מאמינים באף דת.[3][4]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דתות אברהמיות בוויקישיתוף

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ "Philosophy of Religion". Encyclopædia Britannica. 2010. בדיקה אחרונה ב-24 ביוני 2010. 
  2. ^ "Religion: Three Religions — One God". Global Connections of the Middle East. WGBH-TV Educational Foundation. 2002. בדיקה אחרונה ב-20 בספטמבר 2009. 
  3. ^ Hunter, Preston. "Major Religions of the World Ranked by Number of Adherents". 
  4. ^ Worldwide Adherents of All Religions by Six Continental Areas, Mid-2002. Encyclopædia Britannica. 2002. בדיקה אחרונה ב-31 במאי 2006. 
P religion world.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא דת. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1035 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png