דולר

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
מטבע יואכימסטאלר משנת 1525

דולר הוא שמו של ההילך החוקי במספר מדינות. הידוע מביניהם הוא הדולר האמריקני. מדינות נוספות שמשתמשות בדולר הן קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד ורבות אחרות.

מקור השם[edit | edit source]

מקור השם "דולר" אינו אמריקני, אלא גרמני, ואילו מקור השימוש בשם הוא ספרדי. המקור הגרמני לשם המטבע הוא "יואכימסטאלר" (Joachimsthaler), מטבע כסף במשקל של כ-27 גרם אשר היה בשימוש באירופה במשך מאות שנים, בין היתר באימפריה הרומית הקדושה. המטבע נקרא בשם זה היות שלצורך הטבעת המטבעות הראשונים, שהוטבעו החל מ- 1518, השתמשו בכסף שנכרה במכרות הכסף של עמק יואכימסטאל בבוהמיה, כיום יאכימוב (Jáchymov) בצ'כיה. (Thal פירושו "עמק" בגרמנית; כיום נהוג הכתיב Tal).
העמק היה באותה תקופה תחת שלטון האימפריה הרומית הקדושה, והשימוש במטבע החדש התפשט לרחבי האימפריה. השם יואכימסטאלר היה ארוך מדי, ועד מהרה קוצר ל"טאלר" (Taler או Thaler). בחלקים מסוימים של גרמניה נקרא המטבע Reichsthaler (הטאלר של הרייך). השם "טאלר" היה בשימוש הן בהולנד כ"דאלדר" (rijksdaalder) והן בסקנדינביה כ"דאלר" (דנית: rigsdaler, שוודית: riksdaler). לא ברור כיצד בדיוק הפך הטאלר לדולר. ייתכן כי בהשפעת השמות ההולנדיים והסקנדינביים נקרא המטבע באנגלית "דולר".

דולר ספרדי מ-1739

הסבר אפשרי אחר הוא בקשר שהיה במאה ה-16 בין האימפריה הרומית הקדושה לבין ספרד. המלך קרל החמישי עלה לשלטון בספרד בשנת 1516. בשנת 1519 קיבל לידיו גם את השלטון על האימפריה הרומית הקדושה. ייתכן כי שמו של מטבע הטאלר, שהיה בשימוש באימפריה הרומית הקדושה, התגלגל גם לספרד בשל השלטון המשותף, תוך שינוי שמו לדולר. הספרדים, החלו לטבוע מטבעות בני שמונה ריאל (Real de a ocho) החל משנת 1497, אשר מאוחר יותר כונו גם בשם "דולר ספרדי". במטבעות אלו השתמשו הספרדים גם במושבותיהם אשר מעבר לים, בין היתר גם ביבשת אמריקה. בשנת 1535, תחת מלכותו של קרל החמישי, בנו הספרדים במקסיקו את המטבעה הראשונה בצפון אמריקה.

מסיבות היסטוריות, נעשה הדולר הספרדי להילך חוקי גם בארצות הברית הצעירה. הגם שבחוק המטבע משנת 1792 הוכרז הדולר האמריקני כהילך חוקי, ואף הוקמה מטבעה לשם כך, לא בוטל מעמדו החוקי של הדולר הספרדי עד לשנת 1857, אז הפך הדולר האמריקני להילך החוקי היחיד באיחוד המדינות. השם "דולר" אמנם שרד בארצות הברית, אך דווקא בספרד ובקולוניות שלה השתרש החל מהמאה התשע-עשרה השם "פסו" כשמו של ההילך החוקי, והוא נפוץ עד היום במדינות שהיו בעבר קולוניות ספרדיות (כמו ארגנטינה, צ'ילה, קולומביה ועוד).

מקור הסימן $[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סימן הדולר

הסימון הבינלאומי המקובל לדולר הוא $. סימון זה משמש לדולרים של מדינות שונות, וגם למטבעות שאינם נקראים "דולר". כשרוצים להדגיש שמדובר בדולר אמריקני, משתמשים בסימון $US או בקיצור התקני USD ‏(United States Dollar).

מקורו של הסימן הוא מן הפסו הספרדי, שהוא כינוי אחר למטבע ה-Real de a Ocho הספרדי. לפי גרסה זו, הסימן $ התפתח מקיצור השם על ידי כתיבת שתי האותיות P ו-S ביחד. ראיות לתאוריה מראות כי הדולר הספרדי סומן בצירוף ps, וכן ישנן ראיות לכך שאף הדולר האמריקני סומן בצורה זו, אך כשה-p נכתבת "בתוך" ה-s.

גרסה זו נראית בעייתית עקב העובדה שהשם פסו ("משקל" בספרדית) הוטבע על המטבעות רק מ-1864. אולם הכינוי "פסו" קיים כבר מ-1537.

העובדה שסימן הדולר לא נובע מהאות הראשונה של שמו, בניגוד לרוב מטבעות העולם, מהווה כר פורה לתאוריות רבות.

מדינות שהמטבע הלאומי שלהן נקרא דולר[edit | edit source]

המדינה/טריטוריה   המטבע  
אוסטרליה דולר אוסטרלי
איי קיימן דולר קיימן
איי שלמה דולר איי שלמה
אל סלוודור דולר אמריקני
אנגוילה דולר מזרח קריבי
אנטיגואה וברבודה דולר מזרח קריבי
אקוודור דולר אמריקני
ארצות הברית דולר אמריקני
בהאמה דולר בהאמי
בליז דולר בליזאי
ברבדוס דולר ברבדיאני
ברוניי דולר ברוניי
ברמודה דולר ברמודה
גיאנה דולר גיאני
ג'מאיקה דולר JMD
גרנדה דולר מזרח קריבי
דומיניקה דולר מזרח קריבי
הונג קונג דולר הונג קונגי
הרפובליקה של טרינידד וטובאגו דולר טרינידדי
זימבבואה דולר זימבבואי
טאיוואן דולר טאיוואני חדש
ליבריה דולר ליברי
מונסראט דולר מזרח קריבי
ניו זילנד דולר ניו זילנדי
נמיביה דולר נמיבי
סורינם דולר סורינאמי
סינגפור דולר סינגפורי
סנט וינסנט והגרנדינים דולר מזרח קריבי
סנט לושה דולר מזרח קריבי
סנט קיטס ונוויס דולר מזרח קריבי
פיג'י דולר פיג'י
קנדה דולר קנדי

שערי חליפין[edit | edit source]

שער חליפין נוכחי עבור USD
מהאתר Google Finance: AUD CAD CHF EUR GBP HKD ILS JPY
מהאתר Yahoo! Finance: AUD CAD CHF EUR GBP HKD ILS JPY
מהאתר XE.com: AUD CAD CHF EUR GBP HKD ILS JPY
מהאתר OANDA.com: AUD CAD CHF EUR GBP HKD ILS JPY

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +440 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png