גיבור-על

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from גיבור על)
Jump to: navigation, search

גיבור-על הוא דמות בדיונית, בדרך כלל אנושית, לרוב בעל יכולות על-אנושיות בהן הוא עושה שימוש לטובת הכלל. ברוב המקרים הגיבור נפגש בסכנות ונבלי-על. האבטיפוס לגיבורי העל הוא סופרמן, שהופיע לראשונה בספרי קומיקס בשנת 1938. מאז מופיעים גיבורי העל לרוב בקומיקס, ומהווים את הסוגה הבולטת בתחום בארצות הברית; אך מופיעים גם בתחומי תקשורת אחרים.

היסטוריה של גיבורי-העל

דמויותיהם של גיבורי-על מושפעים רבות מדמות הגיבור לאומי בפורקלור ובתרבות שלדמותם אנשים רבים ייחסו תכונות משותפות. דוגמה בולטת של גיבורים עממים שכאלו כרובין הוד וז'אן ד'ארק הם דוגמה מובהקת למוטיב המודרני של גיבורי-העל[1]. בספרות העת החדשה, ניתן למצוא את השורשים של גיבורי-העל עוד בספרות הוויקטוריאנית, שם התגבש הרעיון של גיבור בודד שמצליח להתגבר על קשיים עצומים בקלות ובאלגנטיות. בין הדוגמאות הבולטות ביותר אפשר למצוא את הבלש שרלוק הולמס. גם בתחילת המאה ה-20 הופיעו דמויות בעלות יכולות מופלאות, אם כי אנושיות. באותה תקופה נכתבו הסיפורים על זורו, טרזן ועוד. אלו היו אנשים פשוטים שעקב הנסיבות נעשו לגיבורים, ותמיד עמדו כנגד אויב אכזר וגדול מהחיים.

גיבורי-העל בצורתם הנוכחית החלה עם הופעתם ברצועות קומיקס בעיתונות היומית בתקופת השפל הגדול בארצות הברית של שנות השלושים. בין גיבורי-העל שהופיעו אז ניתן למנות את דיק טרייסי, זורו, הצל והפנטום. דמויות אלו הופיעו גם בחוברות קומיקס "מלאות". דמויות ראשונות אלו של גיבורי-העל היו בעלות אחד משני מאפיינים של גיבור-על: יכולת על-אנושית או זהות מוסתרת. עם הופעתו של סופרמן ב-1938 אוחדו שני המאפיינים: גיבור בעל כוחות על-אנושיים המסתתר מאחורי זהות מושאלת. בשנים הבאות הופיעו בזה אחר זה: באטמן, וונדר וומן, ספיידרמן ועוד.

בעלילותיהם של הרבה גיבורי-על אנושיים יש הסבר לכוחות העל שלהם. פעמים רבות (בעיקר בגיבורי-על שהומצאו באמצע המאה ה-20) מדובר בתאונה בה מעורבים חומרים רדיואקטיביים, תאונה שלפי ההיגיון הייתה אמורה להרוג את הגיבור, אך מסיבה מסתורית במקום להרגו העניקה לו כוחות על. אלמנט סיפורי זה משותף גם לרבים מהארכי-נבלים שמופיעים בעלילה, אלא שבמקרה שלהם לתאונה יש כמעט תמיד גם תוצאה נוספת - עיוות צורתם עד לבלי הכר. הנדסה גנטית ומוטציות (כחלק מניסוי מדעי או כתוצאה מחשיפה לקרינה רדיואקטיבית) הם מקורות נפוצים לכוחות-על (דבר הנפוץ במיוחד בסדרת האקס-מן של מארוול קומיקס). מקורות נוספים נפוצים לכוחות העל הם מפגשים עם ישויות קוסמיות (כגון חייזרים) או מכושפות/קסומות (כגון אלים, שדים ומכשפים).

קיימים גם גיבורי-על לא-אנושיים או אנושיים למחצה כמו צבי הנינג'ה. סופרמן עצמו אינו בדיוק אנושי, מאחר שמוצאו מכוכב אחר. קבוצה נוספת של גיבורי-על הם המוזחים או "מוטנטים", שמוטציה כלשהי העניקה להם את כוחות העל שלהם.

עם התפשטות הקולנוע והתפתחות הטלוויזיה הגיעו הגרסאות הקולנועיות לסיפוריהם של גיבורי-העל. בין סרטי גיבורי העל הנודעים והמצליחים בעשורים האחרונים של המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21 אפשר למנות 10 סרטי סופרמן, 7 סרטי באטמן, 7 סרטי אקס-מן, 6 סרטי ספיידרמן, 16 סרטים של קבוצת האוונג'רס והיקום הקולנועי של מארוול (אם כי בארבעת הסרטים הראשונים מופיע כל גיבור-על בסרט משלו ורק בסרט החמישי מופיעה כל הקבוצה) 3 סרטי באטמן חדשים ו-3 סרטי ארבעת המופלאים. סרטים אלו זכו להצלחה רבה ורווחים גבוהים. כיום סרט הקומיקס בעל הרווח הגדול ביותר הוא "הנוקמים" שרווחיו מגיעים ליותר ממיליארד וחצי דולר.[2]

מאפייני גיבור-העל

 • גיבור-על דבק בקוד אתי ומוסרי גבוה ושואף לטובת הכלל.
 • גיבורי-על מבצעים, כנגזר משמם, מעשי גבורה - משמע ניצבים במצבים הדורשים מהם אומץ והקרבה ומתמודדים עם כוחות אשר עולים על כוחם, מותחים את גבולות היכולת שלהם ומסכנים אותם.
 • גיבורי-העל מתקיימים בעולם לא ריאליסטי בו חוקי המציאות מטושטשים וסבוכים.
 • כשם שאורח חייו של גיבור-העל קיצוני והחורג את גבולות היכולת האנושית כך גם האיומים והסכנות מולם הם יתמודד יהיו הקצנה של הסכנות בהם יתקל האדם הממוצע. הרוע איתו יתמודד גיבור-העל יהיה מוקצן וגרנדיוזי, ולרוב יופיע בדמותו של נבל-על (אנטגוניסט לגיבור).
 • גיבורי-על מאופיינים בנטייתם להוציא עצמם מכלל החברה ולהעמיד עצמם מעל החוק ומצד שני לאכוף אותו. לעקוף את החוק כדי לאכוף את החוק.
 • גיבורי-העל אינם מוגבלים לסוג ספציפי של יכולת ויכולים להיות בעלי סוגים שונים ומגוונים של יכולות ובלבד שאילו יקנו להם עליונות על שאר בני האדם.
 • סימן הכר: לוגו ולבוש. לרוב גיבורי-העל יש לוגו ייחודי או סימן הכר (המקבת של תור, הרטייה של ניק פיורי, סמל העטלף של באטמן), רובם לבושים בחליפה ייחודית ולחלקם יש גם גלימה. חלק ניכר מגיבורי-העל לבושים בחליפות צבעוניות ההופכות אותם לבולטים בעוד שהנבלים לבושים בחליפות כהות או שחורות הנועדו להסוואה או הרתעה. עוד אלמנטים נפוצים הם מסכה, גלימה, מגפיים גבוהים וסמל על החזה.
 • ציוד: בעוד שיש גיבורי-על הפועלים ללא ציוד מיוחד, לאחרים יש פריט ציוד - בדרך כלל כלי נשק המזוהה עימם. לרוב, ציוד זה הוא מיוחד או קסום. לדוגמה: הטבעת של גרין לנטרן, הפלצור של וונדר וומן ועוד.

סוגי גיבורי-על

חוברת הקומיקס America's Best Comics

גיבורי-העל מתחלקים למספר קבוצות, לפי קריטריון סוג ומקור הכוחות שבעלותם. החלוקה לסוגים אינה מוחלטת ורוב גיבורי-העל משתייכים לשני סוגים או יותר:

 • מנטאליים – בעלי כוחות שמקורם מנטלי כגון טלפתיה וטלקינזיס.
  לדוגמה: צ'ארלס אקסבייר, ג'ין גריי, אמה פרוסט.
 • חייתיים - בעלי כוחות שמקורם בבעלי חיים כגון חושים מוגברים יכולות חייתיות ותוספות לגופם מעולם החי.
  לדוגמה - ספיידרמן, חיה, וולברין, הפנתר השחור, צבי הנינג'ה והאנימורפס.
 • בעלי יכולות משופרות - בני האדם בעלי יכולות או חושים משופרים.
  לדוגמה: דרדוויל, דדפול, קפטן אמריקה.
 • מיתולוגיים – שמקורם במיתולוגיה ובפולקלור העממי.
  לדוגמה: תור (אל הרעם הנורדי), וונדר וומן (אמזונה).
 • משני הצורה - בני אדם "רגילים " המשנים צורתם בשעת הצורך.
  לדוגמה: אטום, איש הנמלה, הענק הירוק, הי-מן, שי-רה וסדרת הטלוויזיה פאוור ריינג'רס.
 • טכנולוגיים - מצוידים במיכשור אלקטרוני מתקדם או בחליפת קרב משוכללת.
  לדוגמה: באטמן (בחלק מהגרסאות), איירון מן, וור משין, סטיל.
 • חוצניים - שמקורם או מקור כוחם בעולמות רחוקים ומופלאים. מזוהים גם עם גיבורים קוסמיים.
  לדוגמה: סופרמן, גרין לנטרן, הצייד ממאדים, קפטן מארוול (מארוול קומיקס), גלדיאטור וקבוצות שומרי הגלקסיה והבלתי אנושיים.
 • מיסטיים - בעלי כוחות קסם, כישוף ומאגיה.
  לדוגמה: הארי פוטר, דוקטור סטריינג', זטאנה, קפטן מארוול (DC קומיקס), גוסט ריידר, אלן סקוט, Spawn, דארקנס, וויצ'בלייד.
 • קיברנטייםקיבורגים או בעלי תוספים קיברנטיים מתוחכמים לגופם.
  לדוגמה: סטיב אוסטין, רובוקופ, סייבורג, קייבל.
 • כישרוניים – המצטיינים ביכולות אשר אינן חורגות מגבולות היכולת האנושית (כגון אמנויות לחימה ומדעים) ולרוב מפצים על מגבלותיהם האנושיות באמצעות גאונות נדירה, נחישות רבה ולעיתים גם משאבים אדירים.
  לדוגמה: באטמן, החץ הירוק, הוקאיי, אלקטרה, האלמנה השחורה.
 • גיבורים קוסמיים - גיבורים אשר חיים בכוכבים אחרים, אך כוחותיהם לא קשורים ממקום מחייתם. בדרך כלל בעלי תכונות וכוחות מוזרים ומיוחדים יותר מרוב גיבורי-העל.
  לדוגמה : הגולש הכסוף, הוקמן, הבלתי אנושיים, שומרי הגלקסיה, חיל הפקחים הירוקים.
 • ביקום מארוול קיימים גם גיבורי-על מוטאנטים, שנולדו עם כוחותיהם כתוצאה ממוטציה בגופם. אלו לרוב קשורים למותג האקס-מן של החברה וכוללים את סייקלופס, ג'ין גריי, וולברין, גמביט, נאמור, סטורם, נייטקרולר, חיה, קולוסוס, צ'ארלס אקסבייר, אייסמן, רוג, קייבל, שאדוקאט ועוד. מוטאנטים משמשים גם כאנטי-גיבורים ונבלי-על, כגון מגנטו (שבמהלך השנים הופך מנבל-על לדמות מורכבת ואף לגיבור), מיסטיק ואפוקליפס.

זכויות

המונח האמריקאי לגיבור-על (Superhero) הוא מונח שמור. הזכויות עליו מוחזקות במשותף בין החברות די סי קומיקס ומארוול קומיקס.

פארודיות

ז'אנר גיבורי העל זכה לפארודיות רבות. ביניהן ניתן להזכיר את סופרהירו הלועג לכל סרטי גיבורי העל של המאה ה-21 ובפרט לסרט ספיידרמן. לקורא הישראלי מוכר הקומיקס סופר שלומפר (מאת אורי פינק) המציג גיבור-על נמוך עם תלבושת טפשית, ולועג למוסכמות הז'אנר (הייצוגיות והמראה, הגלימה, הצגת הרע כמפלצת מכוערת ועוד). יש הטוענים שגם הסרט באטמן מ-1966 המבוסס על סדרת הטלוויזיה הקאמפית של שנות ה-60 של המאה ה-20 הוא פארודיה על הז'אנר.[דרוש מקור]

בסדרת הקומיקס לילדים קפטן תחתונים, גיבורי הסדרה, שני ילדים בבית ספר יסודי, ממציאים גיבור-על על סמך מאפיין מרכזי של גיבורי-על: "רוב גיבורי העל נראים כאילו הם עפים בתחתונים שלהם... אז הגיבור הזה באמת עף בתחתונים שלו!".

בחודש מרץ 2012 העלו סטארקיד הפקות מופע חדש בשם "באטמן - המחזמר" (Holy Musical B@tman). המופע מבוסס על עלילות הקומיקס באטמן של DC. לאחר שחזה ברצח הוריו, ברוס ויין מתחייב להקדיש את חייו למלחמת אדם אחד בפשע. אבל כאשר הוא מבין שהוא בודד, הוא יוצא לחפש לעצמו חבר-על.

הסדרה והווב קומיקס one punch man של יוצר הקורא לעצמו one מציגה על כל הז׳אנר בעיקר בדמות הראשית סאייטמה שיכול להביס כל אויב במכה אחת (מכאן מגיע השם)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Packer, Sharon (2009). Superheroes and Superegos: Analyzing the Minds Behind the Masks. Greenwood Publishing Group. p. 52. ISBN 978-0313355363.
 2. ^ "גיבור-על", במסד הנתונים Box Office Mojo (באנגלית)

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1185 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png