גאורגיוס אגריקולה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
גאורגיוס אגריקולה
Georgius Agricola
Georgius Agricola.jpg
לידה 24 במרץ 1494
פטירה 21 בנובמבר 1555 (בגיל 61)
ענף מדעי מינרלוגיה
ארצות מגורים גרמניה
הערות רופא
תרומות עיקריות
חקר המינרלים, נחשב לאבי התורה של חקר המינרלים - המינרלוגיה.

גאורגיוס אגריקולה (Georgius Agricola) ‏ (24 במרץ 1494 - 21 בנובמבר 1555) היה רופא מחוזי באחד מאזורי המכרות החשובים בגרמניה. בשל גישתו המדעית נחשב אגריקולה לאבי התורה של חקר המינרלים - המינרלוגיה.

שמו האמיתי היה גאורג באואר (Georg Bauer), ואגריקולה הוא כינויו בלטינית (Bauer בגרמנית פירושו איכר, מילה המקבילה למילה אגריקולה בלטינית). הוא גילה שמחלות מסוימות, הנפוצות אצל הכורים, נגרמות מתנאי העבודה הגרועים ששררו באותם הימים במכרות. תגלית זו הטרידה אותו מאוד, אך לא היה באפשרותו לעשות דבר לשינוי המצב.

בהיותו קרוב כל כך למכרות, החל אגריקולה להתעניין בסלעים ובמינרלים, מתוך כוונה למצוא ביניהם חומרים שיוכלו לשמשו למטרות רפואיות. במהלך חיפושיו אחר סלעים ומינרלים ערך אגריקולה ביקורים רבים במכרות, נפגש עם כורים ולמד להכיר את בעיותיהם. הוא פרסם ספרים אחדים על סלעים ומינרלים, שאחד מהם שימש מקור מידע עיקרי לחוקרים, לכורים ולמעבדי מתכות במשך כמאתיים שנה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גאורגיוס אגריקולה בוויקישיתוף   המזהה לא מולא ולא נמצא בוויקינתונים, נא למלא את הפרמטר.P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +40 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png