ג'פרי אולמן

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
ג'פרי אולמן
אין תמונה חופשית
לידה 22 בנובמבר 1942 (78)
ענף מדעי מדעי המחשב
ארצות מגורים ארצות הברית
פרסים והנצחה פרס קנות' (2000)
תרומות עיקריות
מחקר בבסיסי נתונים וניהולם, שפה פורמלית

ג'פרי דייוויד אולמןאנגלית: Jeffrey Ullman; נולד ב-22 בנובמבר 1942) הוא מדען מחשב ופרופסור באוניברסיטת סטנפורד. הספרים שכתב על מהדרים, מבני נתונים, בסיסי נתונים וחישוביות נחשבים לנכסי צאן ברזל בתחומם.

ביוגרפיה

אולמן קיבל תואר ראשון (Bachelor of Science) במתמטיקה שימושית מאוניברסיטת קולומביה ב-1963, והשלים דוקטורט (Ph.D) בהנדסת חשמל באוניברסיטת פרינסטון ב-1966. הוא עבד שנים מספר במעבדות בל. מ-1969 ועד 1979 שימש כפרופסור בפרינסטון. החל מ-1979 הוא מחזיק במשרת פרופסור בפקולטה למדעי המחשב באוניברסיטת סטנפורד. ב-1995 התקבל כחבר לACM, ובשנת 2000 זכה בפרס קנות'. ב-2010 זכה (יחד עם ג'ון הופקרופט) במדלית ג'ון פון נוימן של ה-IEEE, על "הנחת היסודות לתורת האוטומטים והשפות, וכן על תרומות רבות לתאוריות במדעי המחשב".

מחקריו עוסקים לרוב בבסיסי נתונים וניהולם, בכריית מידע ובחינוך באמצעות תשתיות מידע (Information infrastructure). הוא היה ממייסדי תחום חקר מבני הנתונים, ויועץ דוקטורט לדור שלם של תלמידים שהפכו לאחר מכן לתאורטיקנים מובילים בפני עצמם (בין השאר, ייעץ למייסד גוגל סרגיי ברין, ושירת בצוות הייעוץ הטכני של החברה). כיום הוא יו"ר חברת Gradiance, המספקת כלים ליצירת וניהול משימות בסביבה לימודית.

קישורים חיצוניים

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -37 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png