ג'יי פי מורגן צ'ייס

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
ג'יי פי מורגן צ'ייס
סוג: חברה ציבורית
שנת הקמה: 1823 כבנק הכימיקלים של ניו יורק.
משרד ראשי: ארצות הבריתארצות הבריתמנהטן, ניו יורק, ארצות הברית
אנשי מפתח: ג'מי (ג'יימס) דימון (יו"ר ומנכ"ל)
ענפי תעשייה: בנקאות
עובדים: 250,095
www.jpmorganchase.com

ג'יי פי מורגן צ'ייסאנגלית: JPMorgan Chase) הוא תאגיד בנקאי אמריקאי רב-לאומי הפעיל בתחום ניירות ערך, השקעות ובנקאות קמעונאית. זהו הבנק הגדול בארצות הברית לפי שווי נכסיו.

החברה היא ספק עיקרי של שירותים פיננסיים, עם נכסים של כ-2 טריליון דולר. ועל פי מגזין פורבס היא החברה הציבורית הגדולה בעולם. קרן הגידור של החברה היא אחת מקרנות הגידור הגדולות בארצות הברית. ג'יי פי מורגן צ'ייס הוקמה בשנת 2000, כאשר בנק צ'ייס מנהטן התמזג עם בית ההשקעות והבנק המסחרי JP Morgan & Co שהוקם על ידי ג'יי. פי. מורגן במאה ה-19.

החברה ג'יי פי מורגן צ'ייס פועלת בתחום בנקאות ההשקעות כמו גם ניהול נכסים, בנקאות פרטית, ניהול העושר הפרטי וכן בחטיבת השירותים לניירות ערך.

פעילות הנאמנות במסגרת הבנקאות הפרטית וניהול עושר פרטי נעשית באמצעות בנק JPMorgan Chase, NA - הנאמן בפועל.

תחת המותג צ'ייס החברה מפעילה בנקאות קמעונאית בארצות הברית וכן שירותי כרטיסי אשראי בארצות הברית ובקנדה, ובנקאות מסחרית.

מטה החברה הכללי שוכן בבניין צ'ייס מנהטן פלאזה 1 בפארק אווניו 270 ברובע מנהטן שבניו יורק, כאשר הנהלת הבנקאות הקמעונית והמסחרית יושבת במגדל צ'ייס, באזור הלופ שבשיקגו.

ג'יי פי מורגן צ'ייס הוא אחד מארבעת הבנקים הגדולים של ארצות הברית עם בנק אוף אמריקה, סיטיגרופ ווולס פארגו.

היסטוריה[edit | edit source]

ג'יי פי מורגן צ'ייס, במבנה הנוכחי שלה היא תוצאה של שילוב מספר גופים בנקאיים גדולים בארצות הברית בעשור האחרון, כולל בנק צ'ייס מנהטן, JP Morgan ושות', בנק ONE, בית ההשקעות בר סטרנס ובנק וושינגטון מיוצ'ואל.

למעשה, הבנק מורכב ממיזוג גופים פיננסים קדומים יותר, כגון בנק הכימיכלים, האנובר יצרנים, First Chicago Bank, הבנק הלאומי של דטרויט, הבנק המסחרי של טקסס, Providian Financial וכן Great Western Bank.

בנק הכימיקלים של ניו יורק[edit | edit source]

חברת "ניו יורק כימיקלים" נוסדה בשנת 1823 כיצרנית של כימיקלים שונים. בשנת 1824, החברה עדכנה את עיסוק החברה לפעילויות בנקאית בכך יצרה את בנק הכימיקלים של ניו יורק.

אחרי 1851, הבנק הופרד מחברת האם שלו וגדל באופן אורגני, וכן באמצעות סדרה של מיזוגים, ובעיקר עם Corn Exchange Bank בשנת 1954, Texas Commerce Bank (אחד הבנקים הגדולים בטקסס) בשנת 1986, וManufacturer's Hanover Trust Company ב-1991. בין שנות השמונים והתשעים של המאה ה-20 פרץ בנק הכימיקלים של ניו יורק כאחד המובילים במימון עסקאות רכישה ממונפות. בשנת 1984, השיקה בנק הכימיקלים של ניו יורק שותפות השקעות להשקעה בעסקאות פרייבט אקויטי לצד המממנים פיננסיים שונים. עד סוף שנות השמונים, פיתח בנק הכימיקלים של ניו יורק את המוניטין שלו עבור מימון השתלטויות על חברות, בניית קבוצות מימון ממונף וייעוץ עסקי.

בנקודות רבות לאורך ההיסטוריה, היה בנק הכימיקלים של ניו יורק הבנק הגדול בארצות הברית (גם במונחים של נכסים או נתח שוק הפקדונות).

בשנת 1996 רכש בנק הכימיקלים של ניו יורק את בנק צ'ייס מנהטן והחליף את שמו לשם המוכר יותר צ'ייס.

בשנת 2000, החברה המאוחדת רכשה JP Morgan & Co ושלבה את שני השמות כדי ליצור מה שמכונה כיום ג'יי פי מורגן צ'ייס.

בסוף אוגוסט 2014 סוכנות הידיעות בלומברג פרסמה כי שרתי חברת הבנק jp morgan נפרצו. בהמשך התברר כי במהלך הפריצה נגנבו פרטיהם של 80 מיליון לקוחות המחזיקים חשבון בבנק. הנהלת הבנק האשימה את ממשלת רוסיה כאחראית לפריצה זו. ביולי 2015 התפרסם כי החשודים העומדים מאחורי פריצה זו הם 2 אזרחי ישראל.

החברה שומרת על מטה הבנק ההיסטורי של בנק הכימיקלים של ניו יורק ב-270 פארק אווניו בניו יורק וכן על היסטוריית מחיר המניה המקורית.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'יי פי מורגן צ'ייס בוויקישיתוף

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +64 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png