ג'יימס קונולי (פוליטיקאי)

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
ג'יימס קונולי

ג'יימס קונוליאנגלית: James Connolly, באירית: Séamas Ó Conghaile ; ‏ 5 ביוני 1868- 12 במאי 1916) היה מנהיג המפלגה הסוציאליסטית האירית. הוא נולד באזור Cowgate של אדינבורו, סקוטלנד, להורים מהגרים אירים ודיבר במבטא סקוטי לאורך חייו. הוא עזב את בית הספר בגיל 11, אבל הפך לאחד התאורטיקנים המרקסיסטים המובילים עד היום. עקב מנהיגותו הוצא להורג על ידי כיתת יורים בריטים בערב הפסחא 1916.

שנותיו הראשונות[edit | edit source]

קונולי נולד בשכונת עוני אירית באדינבורו בשנת 1868. הוריו היגרו לסקוטלנד ממונאהן והתיישבו Cowgate, הגטו האירי שבו אלפי אירים התיישבו. הקהילה הקתולית אליה נולד, אשר הייתה ידועה בתור "אירלנד הקטנה". אביו וסבו היו פועלים. למד בבית הספר המקומי הקתולי עד שמלאו לו כ-10 שנים. לאחר מכן הוא עזב ועבד במספר מקומות עבודה, אך בשל קשיים כלכליים, בגיל 14 התגייס לצבא הבריטי תוך זיוף גילו ושמו. באירלנד שרת בצבא 7 שנים.

תקופת חייו זו השפיעה רבות על דרך מחשבתו ותפיסת עולמו. הוא ראה את אי הצדק שהיה קיים באירלנד. וכאשר היחידה שבה שרת הועברה להודו - נטש את הצבא. קונולי חזר לאדינבורו, התחתן והקים משפחה שם. במקביל החל את פעילותו בתנועה הסוציאליסטית.

אירלנד עצמאית[edit | edit source]

קונולי לא שתף פעולה עם התנועה לעצמאות אירלנד ולא סבל את מנהיגיה הוא ראה בתנועה הזו תנועה בורגנית שאינה בעצם מעוניינת באירלנד עצמאית. הוא טען שהם אינם מעוניינים לנקוט עמדה תקיפה נגד הבריטים. הדבר גרם להתעוררות רבה בתוך התנועות האיריות וניסיון להרגיע את קונולי.

במרידת חג הפסחא של שנת 1916 היה קונולי מפקד חטיבת דבלין ונפצע אנושות בזמן הכניעה של החטיבה לבריטים. בעת כניעת החטיבה לבריטים ניסה להרגיע את חבריו ולהסביר כי לא יירו על ידי הבריטים. קונולי עצמו לא הוחזק בכלא אלא בחדר שהיום הוסב על שמו. לאחר מכן נלקח משם להוצאה להורג. את אשתו שאל אם האזרחים מדברים עליו ובוודאי "ישכחו שהוא היה למעשה אירי".

עקב פצעיו האנושים לא נלקח להוצאה להורג אלא נורה על ערש הדווי. הדבר עורר זעם רב גם בקרב האמריקאים ותשומת לב רבה בקרב הקהל הבריטי.

מורשתו[edit | edit source]

קונולי היה סוציאליסט והוגה דעות מרקסיסטי. הוא נלחם נגד המעמד הבורגני בחורמה ובתוך זה גם בתנועת ההתנגדות האירית הוא וחבריו הסוציאליסטים התנגדו למלחמת העולם הראשונה.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'יימס קונולי בוויקישיתוף

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +18377 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png