ג'וזף קנדי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
ג'וזף קנדי האב

ג'וזף פטריק "ג'ו" קנדי האבאנגלית: Joseph Patrick "Joe" Kennedy, Sr; ‏6 בספטמבר 1888, בוסטון - 18 בנובמבר 1969) היה איש ציבור ודיפלומט אמריקאי. אביה של "שושלת קנדי", אשר הוציאה מקרבה נשיא, מועמד לנשיאות, סנאטורים וחברי בית הנבחרים.

אביו היה פטריק קנדי, איש ציבור ממוצא אירי מהעיר בוסטון במדינת מסצ'וסטס בארצות הברית. כאביו הפך ג'וזף לדמות מובילה במפלגה הדמוקרטית בעיר, ולאחר שסיים לימודיו באוניברסיטת הרווארד ב־1912 נישא לרוז פיצג'רלד, בתו של ראש העיר הדמוקרטי של בוסטון.

כאביו, היה ג'וזף איש עסקים, והפך למיליונר. ג'וזף החל לצבור את עושרו בזמן מלחמת העולם הראשונה. הוא עבד במספנה שבה פיקח על בניית צוללות ואוניות מערכה. הוא גם פיקח על בניית בתים לעובדי המספנה ומתקנים שישרתו אותם. בשנת 1920 רכש ג'וזף שני אולפני קולנוע, ואף הפיק מספר סרטים בטרם מכר את האולפנים ברווח גדול. לאחר מכן החל להשקיע בבורסה, ולבסוף מונה לנשיא הבורסה. ב"תקופת היובש", שבה נאסרה מכירת משקאות חריפים בארצות הברית, היה ג'וזף בעל הרישיון הבלעדי לייבוא אלכוהול ממספר מפיצים באנגליה "לצרכים רפואיים". כאשר הסתיימה תקופת היובש בשנת 1933, מכר את הסחורה שהצטברה במחסניו ברווח ניכר. הוא השקיע כספים אלו בנדל"ן.

לראשונה נחשף ג'וזף לפוליטיקה הלאומית באמצעות פרנקלין דלאנו רוזוולט, אשר ג'וזף היה פעיל מאוד בבחירתו לנשיאות. רוזוולט גמל לו במינויו לנשיא הבורסה והוועדה האמריקאית לניירות ערך. לאחר מכן, לבקשת רוזוולט, התמנה ג'וזף לשגריר בבריטניה. קנדי תמך במדיניות בדלנית ונחשב כבעל השקפה חלשה ולא עמידה אל מול עליית כוחה של גרמניה הנאצית. בין השאר התנגד לסיוע שנתנה ארצות הברית לבריטניה באמצעים צבאיים וכלכליים. בשנת 1940 פרש מתפקידו עקב התבטאויותיו בגנות הסיוע ובגנות הלחימה בגרמניה, שעוררו עליו את רוזוולט ואת דעת הקהל האמריקאי. בנוסף, מעדויות שמיעה ואף מכמה התבטאויות ישירות הועלו טענות כי היה אנטישמי.

ג'וזף היה בעל שאיפות להשפעה פוליטית באמצעות בניו, וטיפח את בנו, ג'וזף קנדי הבן, כמועמד לנשיאות. ג'וזף קנדי הבן נהרג בקרב במלחמת העולם השנייה, ותשומת לבו של האב הופנתה אל בנו השני, ג'ון פיצג'רלד קנדי. באמצעות קשריו וההון שצבר (ובאמצעות אישיותו של ג'ון קנדי) הצליח ג'וזף קנדי להביא את בנו עד לבית הלבן, והוא זכה בבחירות לנשיאות והחל לכהן בתפקיד בינואר 1961.

רציחתו של ג'ון פיצג'רלד קנדי בשנת 1963 ניפצה את תקוותיו של ג'וזף, והוא היסס אם לתמוך בבנו רוברט קנדי כאשר העלה את מועמדותו לנשיאות בשנת 1968 מחשש שיאבד עוד בן. חשש זה התממש כאשר רוברט נרצח על ידי סירחאן סירחאן, בשנת 1968, בעת המירוץ לנשיאות.

ג'וזף פ. קנדי האב מת שנה לאחר מכן ב־18 בנובמבר 1969, בביתו שבמסצ'וסטס.

אילן יוחסין[edit | edit source]

להלן האישים הבולטים במשפחה שהקים קנדי:

 
 
 
 
 
 
 
 
ג'וזף קנדי
(שגריר
ארצות הברית
בבריטניה)
 
רוז קנדי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'וזף קנדי, הבן
(טייס)
 
ג'קלין לי בובייה
 
ג'ון פיצג'רלד קנדי
(נשיא
ארצות הברית)
 
יוניס קנדי
(מייסדת
ספיישל אולימפיקס)
 
 
 
רוברט קנדי
(התובע הכללי
וסנאטור)
 
אתל קנדי
 
טד קנדי
(סנאטור)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קרוליין קנדי
(שגרירה)
 
ג'ון קנדי ג'וניור
(עיתונאי)
 
מריה שרייבר
(עיתונאית
וסופרת)
 
ארנולד שוורצנגר
(שחקן
ופוליטיקאי)
 
ג'וזף קנדי השני
(חבר קונגרס)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פטריק שוורצנגר
(שחקן)
 
 
 
ג'וזף קנדי השלישי
(חבר קונגרס)
 
 
 
 
 
 

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'וזף קנדי בוויקישיתוף

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +408 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png