במדבר רבה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

במדבר רבה הוא מדרש אגדה על ספר במדבר. המדרש מחולק לעשרים ושלושה פרקים. המדרש מורכב משני חלקים הראשון עוסק בפרקים א'-ז', שבספר במדבר והשני - בפרקים ח'-ל"ו. שם התואר 'רבה' שנוסף למדרש נבע מהעתקה משותפת של מדרשי אגדה על התורה באותם כתבי היד, הכוללים את מדרש רבה.

זמן כתיבת המדרש[edit | edit source]

המדרש מוזכר בשמו בפעם הראשונה בידי רבי יהודה בן יקר, מורו ורבו של הרמב"ן וגם אצל הרמב"ן. ככל הנראה נערך המדרש בסביבות המאה ה-12 בפרובאנס. שמו של המדרש מוזכר גם אצל רבי עזריאל מגירונה ומצוטט אצל חכמים מן המאה ה-13, מכאן למדים, שהמדרש נערך עשרות שנים קודם כלומר במאה ה-12. עריכת המדרש וצורת הכתיבה משווים למדרש אופי של מדרשים אחרים במדרש רבה כמו בראשית רבה וויקרא רבה. מדרש במדבר רבה מורכב משני חלקים. חלקו הראשון של המדרש מאופיינת בדרך כתיבתו של רבי משה הדרשן, וחלקו השני של המדרש זהה למקבילות שלו במדרש תנחומא[דרוש מקור].

לשון המדרש וסגנונו[edit | edit source]

לשונו של המדרש היא ברובה עברית מתקופת המשנה ומעט עברית מימי הביניים, ארמית ומילים בשפות אירופאיות. סגנון כתיבת המדרש ארוך וארכאי, ובכך הוא שונה ממדרשי חז"ל הקדומים, אשר מצמצמים בכתיבה. אריכות הכתיבה גורמת מעט לחוסר הבנה ביחס לכוונת כותב המדרש. המדרש על שתי פרשות ספר במדבר, פרשת במדבר ופרשת נשא ארוך כפליים משאר המדרשים בקובץ זה על שאר פרשות ספר במדבר. מקורות נכבדים מהמדרשים הם ממקורות קדומים יותר,אך בהם נערכו שינויים כדי שיתאימו לרוח כתיבת מדרש רבה. בנוסף לדרשות, מכיל המדרש סיפורים המרחיבים את הסיפור המקראי על כל גווניו וכן משלים ופתגמים.

חלוקתו של המדרש[edit | edit source]

המדרש מחולק לעשרים ושלושה פרקים. המדרש מורכב משני חלקים הראשון עוסק בפרקים א'-ז', שבספר במדבר והשני - בפרקים ח'-ל"ו.

אבי תנועת "חכמת ישראל", יום-טוב ליפמן צונץ טען כי לא מחבר אחד חיבר את שני החלקים. לשיטתו שני החלקים היו שווים, כאשר נכתבו ונערכו בפעם הראשונה. בתחילה כל הפרקים החלו בהלכה, בסדר המקראות או העניינים. לאחר זמן מה, מחבר אחר ערך מחדש את שתי הפרשיות הראשונות, עד פרשת נשא. בשתי הפרשות הראשונות האריך ואת שאר הפרשות השאיר כפי שנערכו בראשונה. שלמה בובר בעקבותיו טוען אף הוא ששני החלקים חוברו על ידי מחברים שונים. לשיטתו מחבר אחד התחיל לערוך את המדרשים המיוחסים לספר במדבר, על פי הדוגמה של בראשית רבה, וכאשר החל לערוך את המדרש על פרשת נשא הפסיק, ומחבר אחר השלים קובץ המדרשים.

חלוקת המדרש[edit | edit source]

 1. מניין בני ישראל - פרשת במדבר
 2. סדר החנייה; מספר בני ישראל; מות בני אהרן
 3. שבט לוי.
 4. הבכורים, כיסוי כלי המשכן.
 5. בני קהת.
 6. מפקד הלוויים - פרשת נשא
 7. שילוח הטמאים מן המחנה.
 8. גרים.
 9. פרשת סוטה.
 10. פרשת הנזיר.
 11. ברכת כהנים.
 12. הקמת המשכן.
 13. קרבנות הנשיאים.
 14. קרבנות הנשיאים; נבואת משה.
 15. בהעלותך את הנרות; החצוצרות; שבעים הזקנים. פרשת בהעלותך.
 16. המרגלים. פרשת שלח לך
 17. מצוות בכניסה לארץ.
 18. פרשת קורח. פרשת קורח.
 19. פרשת חוקת. פרשת חוקת.
 20. פרשת בלק. פרשת בלק.
 21. פרשת פינחס. פרשת פנחס.
 22. מלחמת מדין, עושרם של בני גד וראובן. פרשת מטות.
 23. פרשת מסעי. פרשת מסעי.

לקריאה נוספת[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +383 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png