בית העלמין היהודי הישן של חיפה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
מראה כללי של בית העלמין
הבניין מעל קברו של האמורא רבי אבדימי דמן חיפה
קברים ישנים לאחר שהמצבות נצבעו
המצבה המחודשת, על פי המסורת על קברו של רבי אבדימי
גלעד לנרצחי פרעות תרפ"ט בחיפה בסמוך לקבריהם
מתחם הקבר של שמואל יוסף פבזנר.

בית העלמין כנסת ישראל הוא בית העלמין היהודי הישן של העיר חיפה. בית העלמין ממוקם בדרך יפו בסמוך לציון קברו של האמורא אבדימי דמן חיפה.

היסטוריה

קבורה יהודית בבית העלמין החלה עוד בתקופת היישוב היהודי הקדום בעיר חיפה המוזכרת כבר במשנה ובתלמוד. המפורסם בנקברים במקום הוא האמורא רבי אבדימי[1]. בסמוך לקברו מצויות מצבות נוספות ללא כתובת. על פי המקורות[2] רבי אבדימי ורבי יצחק נפחא, נקברו זה ליד זה, בשני כוכים[3]. כיום מצוי קברו של רב אבדימי בגבולו הדרומי של בית הקברות, אך החוקרים מניחים שקברו היה במרכזו של בית הקברות שהמשכו נהרס בעת סלילת דרך יפו-חיפה[4]. יש הסוברים שקברי רבי אבדימי וקדמונים אחרים היו במקומות אחרים בחיפה הקדומה[דרוש מקור].

במשך הדורות נטמנו בבית העלמין אישים שונים שעלו לארץ ישראל ונקברו בסמוך לקברי הצדיקים במקום. בשל עתיקותן של המצבות טרם זוהו רבים מדמויות אלה. אישים נוספים מהיישוב היהודי בעכו שצויין כי נקברו בחיפה הם רבי שמשון משאנץ ורבי יוסף בנו של רבי יחיאל מפאריס מבעלי התוספות שעלו לארץ ישראל בימי הביניים[5].

עיקר השימוש בחלקה החדשה של בית העלמין נעשה בשנים 1935-1860 ונקברו בה רבים ממייסדי העיר ומתושביה. וכן מחלוצי המושבות החדשות באזור שטרם היה עבורם בית עלמין. קבורים בבית העלמין בני משפחות כלפון, לסקוב, רוטנברג, אלפסי, פבזנר (בהם שמואל יוסף פבזנר ואשתו שהייתה בתו של אחד העם), גדליהו וילבושביץ ומבני משפחתו, ד"ר אלברט (אברהם) וונדרליך, מראשוני הכירורגים בארץ ישראל, נמצאים בו קבריהם של הרוגי מאורעות תרפ"ט, ושל הרוגי מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט, ושל הנספים באסון מחצבת סולל בונה בעתלית. בין הקברים ניכרות מצבות של תלמידי חכמים מהפזורה היהודית באימפריה העות'מאנית שביקשו שיעלו את עצמותיהם ויקברו אותם בארץ ישראל.

אישים נוספים שקבורים במקום הם: הרב חביב חיים דוד סתהון ראב"ד העיר טבריה (בעל "תקפו של נס", "כרסיא דאליהו"), הרב אברהם רפאל כלפון, הרב דוד כלפון, הרב יוסף ניסים אלנקוה, רבי יוסף אלטר הגר מראדוביץ[6], הרב אברהם הכהן אב"ד חיפה, הרב בנימין חמוי שד"ר קהילת המערבים בירושלים, רב קהילת קהיר הרב אהרון מנדל בהר"ן, הרב שמואל ישראל בנו של האדמו"ר לוי יצחק גוטרמן מסורוטין, הרב יצחק פרפלוציק מרבני קרלין ועיירות נוספות, בן רבה של קהילת העיר דמשק ר' יעקב אהרון, המקובל רבי ישראל נהורי. התעשיין ליאון שטיין, התעשיין ד"ר שמעון פרידמן מייסד יקב פרידמן, ד"ר יוסף כהן, בבית הקברות נקבר גם אחד מבין חללי האימפריה הבריטית בארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה היהודים שנפלו בקרבות באזור.

כבר בדורות קדומים שימש בית העלמין כאתר קדוש וכמקום תפילה עבור עולי רגל. כך למשל מתאר הנוסע רבי יצחק ב"ר יוסף חילו, ממדינת ארגון שבספרד, שהגיע לארץ ישראל בשנת ה'צ"ג (1333): "מקלמון באים לחיפא. היא יושבת מול הר הכרמל והיא עיר מולדת ר' אבדימי דמן חיפא. בעיר הזאת יש קהילה מפורסמת בחסידותה. ובבית הקברות של היהודים משתטחים כל אלה העולים לארץ ישראל, כי שם קבורים רבים מחכמי ישראל מכל הארצות אשר מתו בעכו".

בית העלמין כיום

כיום (2010) מתקיימות בבית העלמין מדי ערב ראש חודש תפילות ציבוריות ובמיוחד בערב ראש חודש אלול[7]. חסידי ויז'ניץ נוהגים לפקוד את בית הקברות מעת לעת בגלל קברו של רבי יוסף אלטר הגר מראדוביץ, בנו של רבי חיים הגר מקוסוב, הנמצא במקום.

במשך שנים רבות סבל המקום מהזנחה ומונדליזם, מצבות הושחתו ובית הקברות כוסה בפסולת ועשבייה[8]. בשל העובדה שבית הקברות נסגר לקבורה עוד לפני קום המדינה לא היה גורם אחראי לתחזוקת בית העלמין, אך לאחר התעוררות מחאה ציבורית[9] ובסיועם של אישי ציבור ואנשים פרטיים, עבר המקום שיקום[10]: התבצע ניקוי כללי של המקום כולל העשבייה העבותה שגדלה פרא והחלו לצבוע את המצבות. משרד הדתות מתכנן לבצע בעתיד מיפוי של הקברים במקום ולשקם את המצבות[11]. בית הדין הרבני האזורי בחיפה מינה את עמותת "והחי ייתן אל ליבו" לפקח ולשמור על בית הקברות.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

 1. ^ ציון רבי אבדימי דמן חיפה
 2. ^ איגרת יחסותא דצדיקיא דארעא דישראל
 3. ^ על פי מחקר שנעשה המקום המצוין כיום כקברו של רבי אבדימי, הינו לא מתאים לדברי עולי הרגל, ואכן קברו של רבי יצחק נפחא לא נמצא
 4. ^ יעקב עולמי, "אתרים היסטוריים וארכאולוגיים בחיפה". בספר "חיפה ואתריה" עמ' 98.
 5. ^ זאב וילנאי, "ראשיתה של חיפה". בספר "חיפה ואתריה" עמ' 54.
 6. ^ תמונת קברו של הרב יוסף אלטר הגר מראדוביץ, באתר mytzadik.
 7. ^ נשלמות הכנות לקליטת האלפים שיעלו להתפלל בער"ח בציונו של האמורא רבי אבדימי דמן חיפה, אתר Tog
 8. ^ מיטל בן-סימון, הזנחה קשה בבית העלמין העתיק של חיפה, באתר mynet‏, 14 בספטמבר 2009
 9. ^ ניצן ארליך, הרב רוטר יוצא למלחמה נגד השר מרגי, באתר כיכר השבת, 27 באפריל 2010
 10. ^ שמעון כהן, סוף לקוצים שהסתירו את קבר האמורא, באתר ערוץ 7, 12 במאי 2010
 11. ^ הודעת משרד הדתות על שיקום המקום, הודעת עיריית חיפה

קואורדינטות: 32°49′32″N 34°59′22″E / 32.82568°N 34.98943°E / 32.82568; 34.98943

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -106 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png