בידוד (בריאות)

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
לבוש שמגן על הצוות הרפואי מהידבקות ומהעברת מזהמים.
התעטשות - דרך נפוצה להעברת מזהמים. אדם זה היה יכול להגן על הסביבה מפני מזהמים אם היה לובש מסיכה כירורגית. זוהי דוגמה לזיהום טיפתי.

בתחום הבריאות, בידוד היא דרך שנועדה למנוע התפשטות זיהומים בין מטופל למטופלים אחרים, עובדי בריאות ומבקרים. אמצעי הבידוד נחלקים לשניים: אמצעי זהירות שגרתיים, שמיועדים ליישום בכל החולים, וכן אמצעי זהירות בבידוד עבור חולים חשודים או מאובחנים במחלות זיהומיות המועברות דרך האוויר, בצורה טיפתית או על ידי מגע.

משרד הבריאות מפרסם נוהל אמצעי זהירות שגרתיים במוסדות רפואיים שמחייב את מוסדות הבריאות השונים בישראל להקצות משאבים לקידום יישומו במוסדם. אמצעי הזהירות המפורטים בערך מתייחסים לסטנדרט הנהוג בישראל.

רקע כללי[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זיהום (רפואה)

זיהום מוגדר כחדירה והתרבות של מיקרואורגניזמים ברקמות הגוף, עם הופעת ביטויים קליניים אצל החולה. נשאות היא נוכחות והתרבות של מיקרואורגניזמים במאכסן, ללא סימנים קליניים או תגובה אימונית. מחוללים עלולים לעבור על ידי הצוות הרפואי גם מהחולים וגם מהנשאים, וכדי למנוע מצב זה נוקטים באמצעי זהירות שונים.

אמצעי זהירות שגרתיים[edit | edit source]

באמצעי זהירות אלו יש לנקוט בעת טיפול בכל החולים, ללא קשר למחלתם או לסוג הזיהום שלהם, אם קיים. אמצעים אלו יינקטו לפני, אחרי ובכל מגע עם דם, נוזלי גוף והפרשות (למעט זיעה), רקמות ריריות, עור לא שלם וחפצים מזוהמים של חולה בחומרי גוף.

אמצעי זהירות אלו כוללים רחצת ידיים, כפפות, מסיכה, משקפי מגן, מגן פנים וחלוק.

על פי משרד הבריאות,

הפעולה החשובה ביותר למניעה של העברת זיהומים ממטופל למטופל היא הקפדה על היגיינת ידיים – רחיצת ידיים או חיטוין בתכשיר אלכוהולי לחיטוי ידיים מהיר – לפני ואחרי כל מגע עם מטופל, סביבתו המיידית או ציוד רפואי.

סוגי בידודים[edit | edit source]

בידוד אויר[edit | edit source]

בידוד אויר (Airborne precautions), מתייחס לחולים הידועים או חשודים במחלות שמועברות על ידי חלקיקים הקטנים מ-5 מקרון. חלקיקים אלו נישאים באוויר למרחק רב מהחולה עצמו.

חולים אלו מאושפזים בבידוד, חדר עם לחץ שלילי עם דלתות סגורות, והמטפלים בהם משתמשים במסיכת N95. העברת החולה מוגבלת להכרחית, וכשהוא ממוגן במסיכה כירורגית.

דוגמאות להתוויות לבידוד אויר:

בידוד טיפתי[edit | edit source]

בידוד טיפתי (Droplet precautions), מתייחס לחולים הידועים או חשודים במחלות שמועברות על ידי חלקיקים הגדולים מ-5 מקרון. טיפות אלו מועברות בזמן שיעול, עיטוש, דיבור, סקשיין (שאיבה) וכן ברונכוסקופיה. חלקיקים אלו אינם נשארים באוויר והם עוברים רק מרחק קצר.

חולים אלו מאושפזים בבידוד, במידה ולא ניתן להקצות להם חדר בנפרד - הם יאושפזו יחד עם חולים בעלי פתוגן זהה. אין צורך לשמור על דלתות סגורות בבידוד זה. המטפלים בהם משתמשים במסיכת Nas. העברת החולה מוגבלת להכרחית, וכשהוא ממוגן במסיכה כירורגית.

דוגמאות להתוויות לבידוד טיפתי:

בידוד מגע[edit | edit source]

בידוד מגע (Contact precautions), מתייחס לחולים הידועים או החשודים במחוללים המועברים במגע ישיר - מגע מעור לעור, או בלתי ישיר - מגע בפריטים ובמשטחים שהיו במגע עם החולה. מתייחס לחולים ולנשאים כאחד.

חולים אלו מאושפזים בבידוד, במידה ולא ניתן להקצות להם חדר בנפרד - הם יאושפזו יחד עם חולים בעלי פתוגן זהה. לפני כל מגע אתם או חפצים שהיו במגע איתם יש לרחוץ ידיים ולעטות כפפות נקיות, אך לא סטריליות. בנוסף, יש לעטות חלוק, ולחטא את הציוד שהיה בשימוש עם החולה. העברת החולה מוגבלת להכרחית.

דוגמאות להתוויות לבידוד מגע:

בידוד מניעתי[edit | edit source]

בידוד מניעתי (Protective precautions) נועד כדי למנוע חשיפתם של חולים נויטרופנים לזיהומים. חולים אלו מתקשים להתמודד עם זיהומים בגלל רמה נמוכה מאד של נויטרופילים בגופם.

בבידוד זה יאושפז החולה בחדר נפרד ובדלתות סגורות. כל אדם שנכנס לחדר יעטה מסכה, יירחץ את ידיו וכן ילבש חלוק חד-פעמי. אנשים עם חשד לזיהום, כולל זיהום בדרכי הנשימה - לא ייכנסו לחדר. ככלל, חשיפתו של החולה לאנשים תוגבל, כאמצעי זהירות. בהעברת החולה הוא יעטה מסכה.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הבהרה: המידע באנציקלופדיה היהודית נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1689 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png