בוקרשט

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
בדף זה נמצאו תכנים שאינם הולמים באופן מלא את האתר.
בעזרת ה' התכנים שבדף יותאמו בהמשך באופן מקצועי עבור הקוראים שומרי התורה והמצוות, והדף ישוחרר לקריאה מלאה. בשלב זה, לנוחותכם, מוצג בינתיים הפתיח של הערך.


Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בוקרשט
Bucureşti
מדינה / טריטוריה רומניהרומניה  רומניה
מחוז בוקרשט רבתי
חבל ארץ מונטניה
ראש העיר רזבן סבה
מושל ניקולאה פטרובאן
שטח 228 קמ"ר
  הנקודה הגבוהה 90 מטרים
  הנקודה הנמוכה 60 מטרים
תאריך ייסוד 1459
אוכלוסייה
 ‑ בעיר
 ‑ במטרופולין
 ‑ צפיפות

1,931,838‏  (נכון ל-2011)
2,272,163‏  (נכון ל-2011)
8,260 נפש לקמ"ר (נכון ל-2011)
אזור זמן UTC +2
www.pmb.ro
ולאד השלישי (המשפד) שלט לסרוגין בין 1456–1476 מבוקרשט
גן ארמון מוגושואיה, הוקם על ידי קונסטנטין ברנקוביאנו ב-1702 ליד בוקרשט

בוקַרשט (רומנית: București; אלפבית פונטי בינלאומי: [bu.ku'reʃtʲ], להאזנה (מידע · עזרה)) היא עיר הבירה והמרכז השלטונימדיני, הכלכלי, התעשייתי והמסחרי של רומניה. בתחילתה העיר הייתה בירתה של נסיכות ולאכיה, (לימים -- "המלכות הישנה" של רומניה). בוקרשט שוכנת בדרום-מזרח המדינה, בחבל מונטניה, (היא ולאכיה), על גדות נהר הדמבוביצה ופחות מ-70 ק"מ מצפון לדנובה.

בוקרשט היא עיר הבירה העשירית בגודלה, לפי מספר תושביה, בין ערי הבירה של ארצות איחוד אירופה. במטרופולין של בוקרשט נמנו ב-2011 2,272,163 תושבים. שטחה - 228 קמ"ר. לפי מספר התושבים בגוש בוקרשט רבתי המורחב הכולל גם ערי שינה מסביבה, בוקרשט היא המטרופולין השלישי בגודלו בדרום-מזרח אירופה, אחרי איסטנבול ואתונה.

העיר מוזכרת לראשונה בשנת 1459. החל ממחצית המאה ה-17 הייתה לבירת נסיכות ולאכיה, ובין השנים 18591862 שימשה יחד עם יאשי שבמולדובה כבירת "הנסיכויות המאוחדות" הרומניות. החל משנת 1862 העיר נעשתה הבירה היחידה משהוכרה רומניה כממלכה. משלב זה בוקרשט הייתה למרכז חיי התרבות, הדת, האמנות, הכלכלה והמדע של האומה הרומנית וחלון הראווה שלה כלפי העולם. הסגנון האדריכלי האקלקטי של מרכז העיר והאליטה הרומנית בעלת היומרות הפרנקופוניות בעשורים הראשונים של המאה ה-20, היו הסיבות לכך שכונתה "פריז הקטנה", או "פריז של מזרח אירופה". חלק מבנייניה ההיסטוריים המרשימים נבנו על ידי אדריכלים צרפתיים או שווייצרים: אולם הקונצרטים הייצוגי "האתנאום", ארמון הבנק לחסכונות (ראו בתצלום משמאל) וארמונות נוספים. לא זו בלבד אלא שמוטיבים ארכיטקטוניים פריזאיים שולבו בחזותה -- "שער הניצחון", וכן עיצוב השדרה המרכזית שלה בצורה המאזכרת את ה"שאנז אליזה". ליחידה המוניציפלית של בוקרשט רבתי יש מעמד מקביל לזה של מחוז נפרד והיא מחולקת לשישה סקטורים מינהליים.


קישורים חיצוניים

  • בוקרשט - אתר האינטרנט הרשמי של העיר
  • RATB - אתר חברת התחבורה העירונית


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +2892 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

Retrieved from "https://jewiki.org.il/w/index.php?title=בוקרשט&oldid=1063527"