ארנסט אבה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
ארנסט אבה
Ernst Karl Abbé
Abbe.jpg
לידה 23 בינואר 1840
פטירה 14 בינואר 1905 (בגיל 64)
ענף מדעי פיזיקה
ארצות מגורים גרמניה
תרומות עיקריות
פיתוח מכשירים אופטיים שונים, מספר אבה

ארנְסט קארל אבֶּהגרמנית: Ernst Karl Abbé;‏ 23 בינואר 1840 - 14 בינואר 1905) היה פיזיקאי גרמני, מחדש וממציא בתחום האופטיקה. העניק לעיצוב המיקרוסקופ ביסוס מתמטי, שאיפשר שיפור משמעותי באיכותו.

חייו

אבה נולד בסקסה-ויימאר-אייזנך שבגרמניה, למשפחה דלת אמצעים. כשרונו המדעי ניכר בגיל צעיר ולכן, על אף הקשיים הכלכליים, נשלח ללמוד באוניברסיטאות יינה וגטינגן. בשנת 1861 קיבל תואר דוקטור בגטינגן. לאחר מכן, למשך תקופה קצרה עבד במצפה הכוכבים בעיר ובשנת 1863 התמנה למרצה באוניברסיטת יינה. ב-1870 התמנה לפרופסור לפיזיקה ומתמטיקה. בין השנים 1877 ל-1900 היה מנהל השרות האסטרונומי והמטאורולוגי ביינה. ב-1886 החל בשיתוף פעולה עם קרל צייס, יצרן עדשות אופטיות וציוד אופטי. בשנת 1889, לאחר מותו של צייס, הפך לבעלים של חברת צייס. הידע הנרחב של אבה באופטיקה תאורטית יצר את הבסיס למיקרוסקופיה בימינו.

המצאות ותגליות

אבה המציא מכשיר אופטי למדידת גורם שבירת הקרניים (מקדם שבירה) של חומר מסוים, במצבי צבירה שונים.

בנוסף, נקרא על שמו מספר אבה - אבה גילה את התלות בין מקדם השבירה לבין אורך הגל של הקרן העוברת בתווך, הוא מדד לנפיצה של אור בחומר.

תגליתו המפורסמת ביותר היא התנאי הסינוס (Abbe sine condition). תנאי זה הוא הכרחי עבור עדשות או כל מערכת אופטית אחרת, לכך שתתקבל תמונה חדה בעלת רזולוציה אופטית גבוהה.

הצורה המתמטית של התנאי היא:

כאשר , הם זוויות עזיבת האובייקט של שתי קרניים ו-, הם הזויות המגיעות למישור הדמות.

תגלית מפורסמת אחרת היא גבול אבה. תנאי זה הוא התנאי לגבול הרזולוציה הניתן על ידי מערכת אופטית וניתן על ידי:

כאשר הוא אורך הגל, ו-NA הוא מפתח המערכת (numerical aperture). גבול זה ניתן לעקיפה על ידי שיטות מיוחדות של סופררזולוציה, שיטות אלו משתמשות בעקרונות אופטיים כך שייתכן לראות פרטים הקטנים מגבול זה.

רפרקטומטר של אבה

בשנת 1886 המציא את העדשה אפוכרומטית - עדשה המתקנת את עיוות (אברציה כרומטית) הצבע בעדשות (העיוות הראשון וגם את השני). בשנת 1872 המציא מערך עדשות כך שירכזו את האור במיקרוסקופ על גבי הדגימה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ארנסט אבה בוויקישיתוף   המזהה לא מולא ולא נמצא בוויקינתונים, נא למלא את הפרמטר.P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +179 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png