אריך אוארבך

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
אריך אוארבך
Erich Auerbach
ErichAuerbach.jpg
לידה 9 בנובמבר 1892
פטירה 13 באוקטובר 1957 (בגיל 64)
ענף מדעי בלשנות
ארצות מגורים גרמניה, ארצות הברית
הערות יהודי
תרומות עיקריות
פרסום ספר "מימזיס", היסטוריה של הייצוג מהספרות הקדומה ועד לספרות המודרנית

אריך אַוּאֶרבך (Erich Auerbach;‏ 9 בנובמבר 1892 - 13 באוקטובר 1957) היה פילולוג גרמני-יהודי, חוקר ספרות השוואתית, היסטוריון ומבקר ספרות. עבודתו הידועה ביותר היא "מימזיס", על היסטוריה של הייצוג מהספרות הקדומה ועד לספרות המודרנית.

חייו

אוארבך נולד בברלין למשפחה יהודית מהמעמד הבינוני העליון. למד באוניברסיטאות של ברלין, פרייבורג ומינכן, ובשנת 1913 קיבל תואר דוקטור למשפטים מאוניברסיטת היידלברג.

במלחמת העולם הראשונה שירת אוארבך בצבא הגרמני, ולאחר מכן אומן במסורת הפילולוגיה הגרמנית (ואף הפך, בסופו של דבר, יחד עם לאו שפיצר, לאחד מהידועים שבחוקריה). הוא קיבל דוקטורט ב-1921. בשנים 1923 עד 1929 היה ספרן בספריית מדינת פרוסיה בברלין, וב-1929 נעשה חבר בפקולטה לפילולוגיה באוניברסיטת מרבורג, ופרסם ספר על דנטה אליגיירי.

עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה אולץ אוארבך, שהיה יהודי, לפנות את משרתו ב-1935. הוא גלה מגרמניה, והתיישב באיסטנבול, שם לימד באוניברסיטת איסטנבול וכתב את "מימזיס", הספר שנחשב ליצירת המופת שלו (הספר יצא לאור ב-1946; ראה אור בעברית ב-1958).

ב-1947 עבר לארצות הברית, לימד באוניברסיטת פנסילבניה, ועבד במכון למחקר מתקדם בפרינסטון. לבסוף הוא נעשה פרופסור לפילולוגיה של שפות רומאניות באוניברסיטת ייל ב-1950, והחזיק במשרה זו עד למותו ב-1957, בוולינגפורד שבקונטיקט.

מספריו

לקריאה נוספת

  • אביהו זכאי, דוד ויינשטיין, גלות ופרשנות: עיצובה של ההיסטוריה האינטלקטואלית המודרנית בעידן של נאציזם וברבריזם, הוצאת רסלינג, 2014.
  • אביהו זכאי, אריך אוארבך ומשבר הפילולוגיה הגרמנית: גלות ומאבק בעידן של עריצות וברבריות נאצית, תרגם יוסי מילוא, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2015.

קישורים חיצונייםP vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1094 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png