ארגון אחדות אפריקה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

ארגון אחדות אפריקהאנגלית: The Organisation of African Unity, בצרפתית: Organisation de l'unité africaine) הוקם ב-25 במאי 1963, ופורק ב-9 ביולי 2002 על ידי תאבו מבקי מדרום אפריקה, יושב ראש הארגון האחרון. הארגון הוחלף בארגון חדש ושמו "האיחוד האפריקאי".

מטרתו המתוכננת של הארגון הייתה לקדם את האחדות והסולידריות של מדינות אפריקה ולשמש קול קולקטיבי ליבשת כולה. הארגון שם דגש גם על סילוק הקולוניאליזם משטחו, ויצירת קהילה ליברלית שתעזור לתנועות עצמאיות באפריקה.

המטה של הארגון ישב באדיס אבבה, אתיופיה, בהזמנת שליט המדינה היילה סלאסי. המסמך ייסוד של הארגון נחתם על ידי 32 מדינות אפריקאיות עצמאיות. בזמן התפרקות הארגון בשנת 2002, 53 מתוך 54 מדינות אפריקה היו חברות בארגון; מרוקו עזבה את הארגון בשנת 1985 לאחר הצטרפות סהרה המערבית בשנת 1982 (מרוקו טוענת לבעלות על סהרה המערבית). הארגון קיים מדי שנה ועידה של ראשי מדינות אפריקה[1].

ועדת השחרור של הארגון פעלה לסייע לארגונים שנאבקו למען עצמאות עמי אפריקה[2], כמו תנועות השחרור באנגולה[3].

מתחילתו סבל הארגון מסכסוכים פנימיים רבים ושיתוק שנבע מחילוקי דעות על דרך הפעולה הרצוי[4][5].

הארגון זכה ללעג רב עקב היותו בימת נאומים ללא שום כוח או השפעה. מזכ"ל האו"ם הקודם, קופי ענאן, שהיה מגאנה, הילל את הארגון בכך שהוא קירב את האפריקאים. למרות זאת, במשך 39 שנות קיומו המבקרים טענו כי הארגון עשה מעט מאוד להגן על זכויותיהם וחרויותיהם של עמי אפריקה מהמנהיגים הפוליטיים שלהם.

סוכנויות משנה בארגון[edit | edit source]

תחת הארגון עבדו מספר סוכנויות עצמאיות, בהן:

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ארגון אחדות אפריקה בוויקישיתוף

הערות שוליים[edit | edit source]


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +372 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png