אצטדיון רולאן גארוס

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

ערך זה סווג כחלק מקבוצת ערכים העוסקים בנושא "אצטדיונים". חשיבותו של הערך, ומקומו באנציקלופדיה בדרך התורה, מוטלת בספק. נשמח שתביעו את דעתכם כאן.

מגרש פיליפ שאטרייה, המגרש המרכזי בקומפלקס
מפת קומפלקס המגרשים

אצטדיון רולאן גארוסצרפתית: Stade Roland-Garros) הוא קומפלקס אצטדיוני טניס בפריס, צרפת. האצטדיון מארח מדי שנה את טורניר הגראנד סלאם, אליפות צרפת הפתוחה שנקראת בציבור בדרך כלל על שם האצטדיון. הוא קרוי על שם רולאן גארוס, טייס קרב צרפתי ממלחמת העולם הראשונה.

הקומפלקס נבנה ב-1928 במטרה לארח את גמר גביע דייוויס 1928 והוא כולל כיום 20 מגרשים בעלי משטח חימר.


המשטח[edit | edit source]

המגרשים בנויים בכמה שכבות. השכבה התחתונה ביותר עשויה בטון ועליה כ-90 ס"מ של חול. מעליו מונחים כ-15 ס"מ של סלע געשי ומעליה כ-7.6 ס"מ של אבן גיר שעליה יוצרים את משטח החימר בשביל המשחקים. את החימר מכינים על ידי ריסוק של לבנים אדומות בעזרת מכבש עפר על המגרש עצמו. לאחר מכן שופכים מים על אבקת הלבנים וחוזרים על הפעולה עד ליצירת שכבה דחוסה בעובי של כמה מילימטרים שמכסה את כל המגרש. המטרה היא ליצור שכבה שתהיה עמוקה מספיק כך שיוותרו עליה סימני עקבות של נעלי השחקנים ופגיעת כדורים, אך לא עמוקה מדי, ברמה שעשויה לגרום להחלקת השחקנים. לפני ובמהלך משחקים, מעבירים שרשאות מתכת על גבי המשטח כדי להחליקו[1].

המגרשים[edit | edit source]

שלושת המגרשים הראשיים הם:

מגרש פיליפ שאטרייה[edit | edit source]

המגרש נבנה ב-1928 ומאז משמש כמגרש הגדול והמרכזי. הוא בעל תפוסה של 14,840 מקומות לצופים, מלבד מקומות ששמורים לעיתונות ולתקשורת. עד 2001 נקרא המגרש המרכזי, ואז קיבל את שמו החדש על שם נשיא התאחדות הטניס הצרפתית[2]. ארבעת היציעים מכונים ארבעת המוסקטרים והם קרויים על שמות ארבעה טניסאים צרפתים שזה היה כינויים: ז'אן בורוטרה, רנה לקוסט, אנרי קושה וז'אק בריניון, שבעיקר בזכותם החזיקה צרפת בגביע דייוויס מ-1927 עד 1933. מונומנט לזכר רצף הניצחונות הזה ניצב בין מגרש שאטרייה למגרש מס' 1[3].

מגרש סוזן לנגלן[edit | edit source]

המגרש נבנה ב-1994 ובו כ-10,000 מקומות ישיבה[4]. בתחילה הוא נקרא מגרש A וב-1996 נקרא על שם סוזן לנגלן, טניסאית צרפתיה שהייתה מגדולות הטניסאיות בעולם. במגרש קיימת מערכת תת-קרקעית ייחודית לשמירה על לחות המשטח.

מגרש מס' 1[edit | edit source]

המגרש נבנה ב-1980 ובו 3,800 מקומות ישיבה שמסודרים ביציע עגול סביב המגרש[5], בניגוד ליציעים המקובלים בצורת מלבן. הזירה נהרסה ב-2017 ובמקומה מוקם במקום אחר בקומלפקס זירה מלבנית חדשה שתכיל 5000 צופים ומכונה "החממה" בשל התוכנית לחפותה בלוחות זכוכית דמויי חממה וכן להקים לצידה חממה לגן הבוטני שפועל סמוך למתחם.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +414 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png