אסיף (כתב עת)

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
עטיפת כרך תנ"ך ומחשבה בגיליון ב של אסיף

אסיף - שנתון איגוד ישיבות ההסדר, הוא כתב עת תורני שיוצא לאור על ידי איגוד ישיבות ההסדר, וייעודו "להיות בית ועד המביא לידי ביטוי את היצירה התורנית הענפה של ישיבות הציונות הדתית, בימה מזמינה ופתוחה לדיונים ומחקרים משמעותיים ויסודיים".[1]

כתב העת נולד מתוך תחושה שכתבי העת של הישיבות, שרבים מהם גם הפסיקו את הוצאתם בשנים שלפני הוצאת כתב העת, אינם מצליחים למלא את מטרותיהם: למשוך את הלומדים בישיבות לכתיבה ומחקר משמעותיים, דבר שיתרום להתפתחותם ככותבים, יוצרים וחוקרים, ויתרום להתפתחות תחומי הלימוד השונים. בנוסף מטרתו של כתב העת היא ליצור במה משותפת לבירור סוגיות המעסיקות את עולם הישיבות הדתי לאומי במקום שכל ישיבה תעסוק בנושא זה רק בתוך גבולותיה.[2]

מערכת כתב העת כוללת כחמשה עשר רבנים ואברכים מכלל ישיבות הציונות הדתית, הן ישיבות הסדר והן ישיבות גבוהות. אחד מחברי המערכת היה הרב איתם הנקין. מעורכיו הראשיים ניתן למנות את הרב מיכאל רוטנברג.

הגיליון הראשון של כתב העת יצא לאור בשנת תשע"ג (2013) והוא יוצא מאז אחת לשנה. כל גיליון מחולק לשני כרכים: כרך בנושא תלמוד והלכה וכרך בנושא תנ"ך ומחשבה.

אתר אסיף

כחלק ממגמת כתב העת לגרום לאיחוד של תורת ישיבות הציונות הדתית, הוקם על ידי עורכי כתב העת אתר אינטרנט שבו ספריית מאמרים גדולה של כתבי העת של ישיבות בית המדרש הדתי לאומי לדורותיו, כאשר מטרת העורכים היא ליצור מאגר שיקיף את כל המאמרים שהודפסו בכתבי העת של עולם התורה הדתי לאומי וכן ספרים נוספים. המאמרים מסודרים וממויינים לפי נושאים ותתי נושאים, וכן לפי פרקי גמרא ועוד. זאת נוסף לאפשרויות חיפוש. נכון ל-2017, יש באתר כ-7,500 מאמרים הניתנים לקריאה ישירה באתר.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מתוך כריכת כתב העת
  2. ^ נטעאל בנדל, ‏הישיבות הציוניות מתאגדות לכתב עת תורני משותף, באתר כיפה, 25 בנובמבר 2012

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +781 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png