אנציקלופדיה:תבנית

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
עריכת ערכים

מדריכי עריכה

שילוב מרכיבים בדף:

אחרים:

תבנית משמשת ליצירת טקסט (או קוד) משותף לדפים רבים, ובכך מבטיחה אחידות של טקסט/קוד זה בכל מופעיו, וקלות תחזוקה של שינויים בטקסט. לעיתים הטקסט בתבנית סטטי (כלומר, זהה בכל המופעים של התבנית), ולעיתים הוא משתנה, בהתאם לפרמטרים שהוזנו לתבנית.

מקובל להשתמש בתבניות להצגת הודעות אחידות בערכים בעלי מאפיינים דומים, הצבת טבלאות ניווט כדי לקשר מספר ערכים בעלי מאפיינים דומים, והצגת מידע מעובד, על פי פרמטרים ייחודיים שהוזנו לתבנית. בנוסף, משמשות תבניות 'אבני בניין' להרכבת דפים מיוחדים, כדוגמת העמוד הראשי ועמודי פורטלים.

קיומן של תבניות שקוף לקורא – הקורא אינו יודע האם הטקסט שלפניו נוצר באמצעות תבנית או הוזן כך באופן ישיר. התבניות גלויות רק במצב עריכה, שבו הן מהוות כלי עזר לכותבים.

באנציקלופדיה היהודית יש אוסף נרחב של תבניות שימושיות, וכמעט בכל ערך נעשה שימוש בתבניות. לתבניות מרחב שם משלהן, המזוהה במילה "תבנית".

כל התבניות מקוטלגות ב"קטגוריה:תבניות".

שילוב תבנית בערך

לשם שילוב תבנית בערך יש לכתוב את שמה, כשהוא מוקף בזוג סוגריים מסולסלים מכל צד ("{{ }}"). לדוגמה: כתבו "{{נשיאי אוניברסיטת תל אביב}}", לשם שילוב תוכן הדף "תבנית:נשיאי אוניברסיטת תל אביב" בערך הרצוי – תיבת ניווט עם שמותיהם של נשיאי אוניברסיטת תל אביב. אם לא ידוע שם התבנית שיש להוסיף, ניתן לאתרה באמצעות מנוע החיפוש או באמצעות קטגוריה (ראו סעיף "רשימת התבניות באנציקלופדיה היהודית").

כאשר מדובר בתבנית עם פרמטרים, לאחר שם התבנית יירשמו הפרמטרים שלה, כאשר הם מופרדים באמצעות התו "|" (קו ניצב).

דוגמאות:

  • {{הארץ|אור קשתי|מדוע אולץ נשיא אוניברסיטת תל אביב להתפטר?|1.1272806|23 ביולי 2009}} – תבנית לשילוב קישור לכתבה ב"הארץ". הפרמטרים בתבנית זו מזוהים לפי מיקומם (דהיינו, הסדר חשוב (הם מהווים n-יה סדורה)) (תוצאת התבנית: אור קשתי, מדוע אולץ נשיא אוניברסיטת תל אביב להתפטר?, באתר הארץ, 23 ביולי 2009).
  • {{אידיבי כותר|קוד=t0027831|כותרת=כוח משיכה}} – תבנית לקישור לדף באתר "אידיבי". הפרמטרים בתבנית זו מזוהים לפי שמותיהם (המופיעים לפני סימני השווה ("=")). מסיבה זו, אין חובה לשמור על סדר כתיבתם, אך מומלץ לעשות כן (תוצאת התבנית: תבנית:אידיבי כותר).

הערה: לעיתים קיימות גם תבניות שבהן יש שילוב בין השניים – תבניות שבהן חלק מן הפרמטרים (לרוב - הראשונים), אינם מזוהים בשם, אלא לפי סדרם, ויתר הפרמטרים מוכנסים ומזוהים לפי שם.

כדי להקל על הוספת תבניות, ניתן להיעזר בשני כלים הנמצאים בחלון העריכה (המצויים בסרגל הכלים, שייפתח כאשר לוחצים על הכפתור "מתקדם"): הרשימה הנפתחת "תבניות להוספה", הכוללת מספר מצומצם של תבניות נפוצות, או "אשף התבניות" (מופיע בחלון העריכה ככפתור Vector toolbar template button.png).

לרוב, קיים לתבנית תיעוד, המסביר את אופן השימוש בה. אם לא קיים תיעוד, ניתן לשאול בדף השיחה של התבנית או לפנות אל יוצר התבנית (חפשו את שמו בדף "גרסאות קודמות") בבקשה שיכתוב תיעוד.

הוספת "ס:" לפני שם התבנית גורמת להטמעת הטקסט המלא של התבנית במקום שבו הונחה. בעריכה חוזרת של אותו דף, כבר לא תופיע בו התבנית, אלא התוכן שלה, ושינוי של התבנית המקורית כבר לא ישפיע על דף זה. בדרך כלל לא משתמשים בתכונה זו, אך יש תבניות מעטות שמחייבות שימוש בתכונה זו, כדוגמת {{הבהרת חשיבות}} או {{ציר זמן}}, אשר בהיעדר שימוש בתכונה זו לא יוצגו כראוי.

במידה והוספת תבניות לערך מפריעה בהצגתו – למשל, תבניות ארוכות מאוד או ריכוז של תבניות מרובות – ניתן לצמצמן תוך שימוש במסגרות מוסתרות.

רשימת התבניות באנציקלופדיה היהודית

באנציקלופדיה היהודית נעשה שימוש רחב בתבניות. כל התבניות מצויות בקטגוריה: "תבניות" ובקטגוריות המשנה שלה. בקישור הזה ובקישורים הבאים ניתן למצוא את כל התבניות הנמצאות בשימוש, ממויינות לפי נושאים. אם אתם מוצאים תבנית שאינה מופיעה שם או שיצרתם תבנית חדשה, אנא הוסיפו אותה לקטגוריה המתאימה.

סוג תבנית תיאור רשימה
תבניות מידע אלו הן תבניות שניתן לשנות חלק מתוֹכנן בהתאם לערך. בעת שימוש בתבניות מידע, לרוב יש למלא שדות שונים של התבנית (פרמטרים). בדרך כלל אין חובה למלא את כל הפרמטרים. קטגוריה:תבניות מידע
תבניות תחזוקה תבניות בהן נעשה שימוש לצורך הטיפול השוטף בערכים באנציקלופדיה היהודית.
תבניות ניווט תבניות המוכנסות למספר מצומצם של ערכים, המאפשרות ניווט נוח בין ערכים הקשורים זה לזה באופן מסוים. קטגוריה:תבניות ניווט
תבניות לקישורים חיצוניים קישורים חיצוניים לאתרי אינטרנט שאליהם יש קישורים רבים נעשים באמצעות תבנית. בפרט, שימו לב לתבניות הכלולות ב"אנציקלופדיה:בוקמרקלטים". קטגוריה:תבניות קישורים חיצוניים
תבניות שיחה תבניות שנועדו לשמש את הועורכים הדברנים במהלך שיחותיהם ולהקל עליהם בעניינים שחוזרים על עצמם פעמים רבות ביום.
תמונות אם באנציקלופדיה היהודית לא קיימת תמונה עבור ערך מסוים, ניתן לחפש לו תמונה בוויקישיתוף, או להעלות תמונה מהערך בואתרי ויקי. אין צורך להוסיף רישיון לתמונות שנמצאות בוויקישיתוף, אך כאשר מעלים תמונה מהאנציקלופדיה היהודית, יש להשתמש באחת מתבניות הרישיון אנציקלופדיה:רשימת תבניות/תמונות
שונות תבניות שלא נכנסות תחת אף אחת מן הקבוצות שלמעלה. אנציקלופדיה:רשימת תבניות/שונות

יצירת תבנית חדשה

כיוון שתבניות משפיעות על ערכים רבים ושינויים בהן עשויים לדרוש עדכון של ערכים רבים ישנם מספר קווים מנחים ביצירה ובעיצוב של תבניות. להסבר טכני על יצירת תבנית חדשה ועריכת תבניות ראו עזרה:תבניות.

עריכת תבניות

עריכת תבניות שווה לעריכת דפים רגילה. אם כי קיימות תבניות רבות הכוללות קודים ומצריכות הכרה עמוקה יותר של קודים תכנותיים. אל תשנו תבנית אם אינכם מודעים להשלכות של השינוי. ניתן להיעזר בתצוגה מקדימה, אך לא להסתמך על כך בלא הבנת הפעולה.

תבניות המוכללות בדפים רבים, כל שינוי קטן בהן יכול להשפיע על השרתים ולהאט את האתר באופן משמעותי. על כן יש לבדוק תחילה עד כמה השינוי נחוץ לעומת מידת הכללת התבנית, ובהתייחס לעומס הקיים על השרתים. כאשר יש עומס רב על השרתים (אלפי משימות או יותר), אין לשנות כל תבנית המוכללת ביותר מכמה דפים ספורים. רק כאשר השרת פנוי ממשימות ניתן לערוך שינויים בתבניות:

  • תבניות המוכללות מעל 100,000 דפים - אין לשנות אותן כלל. אם נדרש שינוי, אפשר לבקש מעורכי ממשק שיבדקו את האפשרות ויבצעו זאת בעצמם. מדובר בפעולה שמתבצעת אחת לתקופה ארוכה, בבדיקה מעמיקה ובתיאום בין עורכי הממשק.
  • תבניות המוכללות מעל 50,000 דפים - אפשר לשנות רק אם נחוץ ביותר, בתיאום והתייעצות עם עורכי ממשק.
  • תבניות המוכללות מעל 20,000 דפים - אפשר לשנות רק אם נחוץ ביותר, אך אין צורך בתיאום והתייעצות עם עורכי ממשק.
  • תבניות המוכללות מעל 3,000 דפים - אפשר לשנות רק בדבר נחוץ, גם אם אינו נחוץ ביותר.
  • תבניות המוכללות מתחת ל-3,000 דפים - אפשר לשנות בהן חופשי.

בכל שינוי שנעשה בתבניות, יש לבצע זאת בתבנית אחת, להמתין ולראות כיצד זה השפיע על השרתים, ורק כאשר נראה כי השרתים יציבים עם השינוי ניתן להמשיך לתבנית הבאה.

בדיקת הדפים שבהן התבנית מוכללת מתבצעת בכניסה לתבנית הרצויה > דפים המקושרים לכאן. אפשר לראות את הרשימה המלאה כאן.

ראו גם

דף זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -4670 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.