אנציקלופדיה:מדיניות המחיקה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
ונדליזם
Antistub.svg

במסגרת הפעילות השגרתית באנציקלופדיה היהודית נמחקים מדי יום כמה וכמה דפים וערכים. בעוד כל אחד ואחת מהמשתמשים יכולים לרוקן דף, התוכן המקורי עדיין יימצא בהיסטוריה של אותו דף כך שאחרים יוכלו לצפות בו ולהחזירו אם רצונם בכך. כשדפים נמחקים, נמחקת לא רק הגרסה הנוכחית שלהם אלא גם כל הגרסאות הקודמות.

מחיקת דף היא צעד אותו יבצעו מפעילי המערכת במקרים חריגים, כלפי ערכים שברור מעל לכל ספק, ובאופן חד-משמעי, שאין להם מקום באנציקלופדיה היהודית.

עורכים שאינם מפעילי מערכת הנתקלים בדף הראוי בעיניהם למחיקה מהירה, יכולים לבקש את מחיקתו על ידי שימוש בתבנית:למחוק או ציונו בדף אנציקלופדיה:בקשות ממפעילים#בקשות מחיקה. עורכים (מפעילי מערכת או לא) שלדעתם אין מקום לערך, אך הוא אינו ראוי למחיקה מהירה, יכולים לבקש שתובהר חשיבותו באמצעות תבנית {{חשיבות}}.

יומן המחיקות פתוח לכל העורכים.

דף זה מפרט את המדיניות: איך, מתי ומדוע יימחקו דפים באנציקלופדיה היהודית.

אופן מחיקת דף[edit | edit source]

רק מפעילי מערכת יכולים למחוק ולבטל מחיקה של דפים במערכת. מפעילי מערכת מוכרחים להפעיל את מיטב שיפוטם בהחליטם על מחיקה. ניתן לצפות שמפעילי מערכת יפעילו את התהליך המפורט בהמשך כדי לסייע לשיפוטם וינהגו לפי ההנחיות בנושא.

אם מחיקות נעשות כלאחר יד, קשה לעקוב אחרי מה שקורה. לכן, ההחלטה למחוק ערך לצמיתות אינה נעשית בקלות ראש, ויש לפעול בהתאם לתהליך. דף זה אמור להתאים לעקרונות וקווים מנחים באנציקלופדיה היהודית, אך אם קיימת סתירה ביניהם האחרון הוא המכריע.

מפעילי מערכת יכולים לשחזר דפים מחוקים אם ורק אם יש סיבה לכך בהתאם למפורט בדף העזרה בנושא. אם דף נמחק ונוצר מחדש שוב ושוב, ייתכן וזוהי ראיה לכך שיש צורך בדף. על מפעילי מערכת לנהוג באחריות בהרשאה שבידיהם. אם יש ספק - אל תמחקו!

נוהל מחיקה מהירה[edit | edit source]

ניתן לבקש מחיקה של דפים לפי נוהל מחיקה מהירה בדף בקשות ממפעילים או באמצעות הצבת תבנית {{למחוק}} עליהם כשמדובר בטיוטה פרטית (מטעמים טכניים, עדיף לכתוב את הבקשה בבקשות ממפעילים כאשר מדובר בערכים חדשים). מומלץ לא לרוקן אותם, כיוון שפעולה כזו אינה מסמנת אותם באופן מיוחד, בעוד ערכים הכוללים את התבנית {{למחוק}} מופיעים באופן אוטומטי בקטגוריה למחיקה מהירה. מפעילי המערכת ימחקו דף שכזה מיד, אלא אם כן יש, לדעתם, הצדקה לערוך דיון חשיבות או שהבקשה למחוק לא הייתה מוצדקת כלל.

כאשר מפעילי מערכת מוחקים דף בדיקה או דף אחר שאין בו תוכן שימושי, רצוי לשים הודעה בדף שיחת הכותבים שמסבירה את העניין כדי שהדבר לא יחזור על עצמו, למשל באמצעות תבניות {{הבל}} ו-{{נמחק ניסויים}}.

כאשר מפעילי מערכת מוחקים דף בעל תוכן ממשי שראוי למחיקה מהירה, אזי ניתן, לבקשת משתמשים, לשחזר את התוכן שנמחק תוך העברתו לטיוטה פרטית. כמו כן, אם מלכתחילה נדמה שמדובר בכותבים שעושים צעדיהם הראשונים באנציקלופדיה היהודית ופועלים מתוך כוונה טובה ובכוונתם להביא לשיפור הערך, ניתן להעביר את תוכן הערך (באמצעות לשונית "העברה") לטיוטה פרטית במרחב המשתמש במקום למחוק אותו. במקרים אלו, יש להציב תבנית {{טיוטה פרטית}} בראש ארגז החול.

1. תוכנו של הערך הנמחק מופיע באופן אוטומטי בתקציר המחיקה. אם התוכן כולל קללות או השמצות, הקפידו למחוק אותן מן התקציר.

2. אין למחוק במחיקה מהירה דפים שיש להם גרסאות קודמות עם תוכן משמעותי. במקרה זה יש לשחזר לגרסה השימושית האחרונה ולא למחוק.

סיבות למחיקה מהירה[edit | edit source]

הערה: רשימה זו אינה מקיפה בהכרח. ייתכנו מחיקות מהירות של דפים שאינם עונים במדויק על הקריטריונים המפורטים למטה על פי נהגים מקובלים באנציקלופדיה היהודית זה מכבר.

 1. הדף ריק.
 2. דף השחתה (ראו טיפול בהשחתה), דף המכיל "זבל" (כגון "עלגכיךלליע") או הבלים (כגון "אבי כהן שולת!!!!!1").
 3. דף בדיקה (לדוגמה, "אני באמת יכול ליצור כאן דף?").
 4. דף קצר מאוד שתוכנו דורש שכתוב או ערך שכתוב בצורה חסרת תקנה.
 5. דף המכיל רק מידע בלתי אנציקלופדי בעליל, כגון דף העוסק באדם או בנושא מסוים שבעליל אינו ראוי לערך באנציקלופדיה (בהתאם לעקרונות והקווים המנחים שהתקבלו בהקשר לערכים), או דף המתאר אירוע חסר חשיבות לחלוטין ("דנה החליקה על בננה ושברה את יד ימינה. היא נלקחה לבית החולים.").
 6. ישנה כפילות בין הדף הנמחק לבין ערך אחר, או ישנו ערך אחר המתאים יותר להכיל את התוכן שבדף, ובתנאי שכל התוכן הנמחק שולב בערך אחר, תוך מתן קרדיט ליוצריו. במקרה ששם הערך אינו תקין, יש למחוק אותו, אך אם שם הערך תקין וסביר, יש להפוך את הערך להפניה, ולא למחוק אותו.
 7. הדף משמש בעיקר לפרסומת, כלומר הוא מכיל בעיקר מידע שמטרתו עשיית פרסומת למוצר או לשירות.
 8. דף שהועתק מאתר אנציקלופדי שאינו תחת רישיון CC-BY-SA כמו מומה, ספריית מט"ח, אנציקלופדית Ynet וכך הלאה. במקרה של פגיעה בזכויות יוצרים שאינה כה חד-משמעית, יש לפעול לפי האמור בהפרת זכויות יוצרים להלן.
 9. תוכן שפורסם מחדש לאחר שנמחק בהתאם למדיניות המחיקה של האנציקלופדיה היהודית, בין אם פורסם מחדש תחת מרחב שם אחר ובין אם לאו.
 10. דפים שנוצרו ונערכו רק על ידי משתמשים חסומים לאחר החסימה, אלא אם כן החסימה הוסרה.
 11. הפניות ללא היסטוריה, שנוצרו בעת העברת דפי משתמשים ממרחב הערכים.
 12. הפניות לדף שאינו קיים (יש לבדוק קודם שאין דף שאליו ההפניה אמורה להיות, למקרה שזו שגיאת הקלדה).
 13. דף משתמש ודפי המשנה שלו, לפי בקשת בעליו.
 14. דף שיחת משתמש של משתמשים לא רשומים, כשההודעה כבר אינה רלוונטית (כדי שלא לבלבל משתמשים חדשים שבמקרה עורכים מאותה כתובת IP).
 15. דף המפרסם מידע שאינו זמין לציבור הרחב. מידע זה במהותו אינו ניתן לאימות, ועקב כך הוא לא עומד בכללים לתוכן אסור של האנציקלופדיה היהודית.
 16. ערך על להקה או זמר שלא הוציאו אלבום.
 17. דפי הפניות מיותרים בהתאם לאנציקלופדיה:דף הפניה#מתי צריך למחוק הפניה?.
 18. תמונות ברישיון שימוש הוגן שאינן בשימוש בדף כלשהו.
 19. תמונות שימוש הוגן של אנשים חיים (למעט חריגים בודדים) שהועלו בשבוע האחרון יימחקו במחיקה מהירה, לאחר שיתברר כי לא ניתן לשחרר את התמונה תחת רישיון חופשי כלשהו.
 20. תבניות ניווט בין קבוצות המשתתפות במפעל ספורט כלשהו, בהן פחות מחמישה או שליש מהקישורים (הנמוך מביניהם) כחולים, או שאינן מעודכנות למעלה מחודש לאחר תחילת העונה. במקרה האחרון יש לציין בדף השיחה, בצירוף מקור, כי העונה החלה. מומלץ לשלב את רשימת הקבוצות בערך הרלוונטי למפעל הספורט, אם זה קיים.
 21. דף המכיל תוכן שתורגם משפה זרה באמצעות תרגום מכונה. תוכן שתורגם בתרגום מכונה יכול להיות רק בטיוטה פרטית, ולאחר שייערך בהתאם למקובל באנציקלופדיה היהודית ניתן להעבירו למרחב הערכים כערך מן המניין.
 22. ערך גבולי על מועמד פוליטי למשרה ציבורית שנוצר בחודש שלפני הבחירות (לרבות בחירות מקדימות) יועבר לאנציקלופדיה:מיזמי ויקיפדיה/נבחרי ציבור פוטנציאליים.

סיבות טכניות[edit | edit source]

מפעילי מערכת רשאים גם למחוק דפים למטרות הטכניות הבאות:

 1. מחיקת הפניה שאין לה שום היסטוריה שימושית, כדי לפנות מקום להעברת דף שאינה שנויה במחלוקת.
 2. מחיקה זמנית של דף כדי למזג היסטוריות לאחר ביצוע העברה באמצעות גזירה והדבקה.
 3. מחיקת תמונה שהיא עותק מדויק (כל הסיביות זהות) של משהו אחר, יתירה ואינה בשימוש.
 4. מחיקת דף שהועבר למיזם ויקימדיה אחר. מכיוון שלא ניתן ליצור הפניה מדף בוויקיפדיה זו לדף במיזם ויקימדיה אחר, יש להקפיד, בעת העברת המידע לשמור על קרדיט הכותבים. ראו הרחבה בנושא זה בדף עזרה:ייבוא.
 5. מחיקת דף שנוצר אוטומטית כתוצאה מתקלה טכנית - כגון דף מיותר שאינו מכיל מידע או מכפיל מידע קיים, שנוצר על ידי בוט (לדוגמה: בוט השנים) בשל תקלה בבוט.

מחיקת תקצירי עריכה, גרסאות ופעולות יומן[edit | edit source]

הסתרת גרסאות מסוימות או תקצירי עריכה תעשה במקרים חמורים, הנתונים לשיקול דעתם של המפעילים, בהתאם לפסקת מדיניות זו. יש לקחת בחשבון את הנזק שבהסתרת גרסה, אשר ממילא מופיעה רק בדפי הגרסאות הקודמות, והסתרתה עשויה למנוע ממנטרים אחרים להבין מדוע הוסתרה גרסה.

מחיקת תקצירי עריכה וגרסאות
ניתן למחוק תקצירי עריכה וגרסאות מהסיבות הבאות:
 1. הפרת זכויות יוצרים.
 2. ניבול פה המופיע בתקציר עריכה, משום שניבול פה זה גלוי לכל מי שמעיין ב"גרסאות קודמות". בהתאם לשיקול דעת המפעיל ניתן להסתיר גם גרסה שכל מטרתה היא שילוב ניבול פה בערך.
 3. חשיפת פרטים אישיים של אדם, שאינם במתחם הידע הציבורי, ובכך פוגעת בפרטיותו.
 4. לפי בקשת כותב התקציר, למשל כאשר הכותב התחרט על התקציר
מחיקת פעולות יומן
ניתן למחוק פעולות יומן ביומן המחיקות (כאשר תקציר המחיקה עצמו פוגעני בלבד) או ביומן רישום משתמשים (כאשר מדובר בקללות ונאצות או חשיפת פרטים אישיים).

הבהרת חשיבות[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנציקלופדיה:חשיבות אנציקלופדית

אם הנכם בעלי זכות הצבעה ונתקלתם בערך שחשיבותו אינה ברורה (לדוגמה, צייר שאינכם מכירים, סדרת טלוויזיה שאינכם יודעים עד כמה הייתה לה השפעה וכדומה), חפשו מידע עליו בוויקיפדיה ובגוגל, ואם החשיבות עדיין לא הובהרה, סמנו אותו בתבנית {{ס:חשיבות}} (חשוב לא לשכוח את ה"ס:", שמוסיף חתימת זמן לתבנית).

לאחר הוספת התבנית יש להמתין שבוע להבהרת חשיבותו של הערך. אם במהלך השבוע הוצגה התנגדות סבירה ומנומקת של לפחות אחד או אחת מהעורכים (מלבד כותב או כותבת הערך), בעלי זכות הצבעה בהצבעות מחיקה (ראו להלן), למחיקת הערך, תוסר התבנית (אך ניתן להחליפה בהצבעת מחיקה). במקרה של ויכוח האם התנגדות שהוצגה היא סבירה ומנומקת - יכריעו בכך המפעילים. אם לא הוצגה התנגדות כזו, הערך יימחק במחיקה מהירה על פי סעיף 5 ברשימה לעיל.

אם הערך הוא ערך שיובא מוויקיפדיה, והוא סומן כערך מסווג באחד הסיווגים "מוזיקה", "ספורט", "קולנוע", או "טלוויזיה", והתברר כי הערך המקורי בוויקיפדיה נמחק על פי סעיף 5 ברשימה לעיל, ניתן למחוק אותו על פי סעיף 5, מבלי לקיים דיון חשיבות.[1]

מחיקת דף לאחר שאוחד[edit | edit source]

ראו מדיניות איחוד ערכים.

מחיקת ערך שנכתב על ידי נשוא הערך ולבקשתו[edit | edit source]

ערך המועלה לאנציקלופדיה היהודית על ידי נשוא הערך, ומונחת עליו תבנית חשיבות, ומעלה הערך מבקש את מחיקתו. ניתן למחוק את הערך בהתאם לבקשתו ואת הדיון בדף השיחה אפשר לארכב תוך הנחת תבנית {{לא לחיפוש}} על דף השיחה. המחיקה תעשה לאחר מינימום יומיים לאחר הנחת תבנית החשיבות על הערך.

הפרת זכויות יוצרים[edit | edit source]

אם מצאתם דף המועתק ממקור המוגן בזכויות יוצרים, לפניכם שתי אפשרויות:

 1. אם הדף מועתק ממקור לא חופשי והעתקתו היא הפרת זכויות יוצרים ברורה (למשל, העתקה מאנציקלופדיה לא חופשית, מקוונת או מודפסת), בקשו את מחיקת הדף בדף המתאים. במקרה כזה חובה לציין מאין הועתק הערך (עדיף URL).
 2. אם הדף מועתק ממקור מקוון או מודפס כלשהו, אך יש סיכוי, לדעתכם, שהתורם הוא גם כותב המקור, או שיש לו רשות להעתיק את החומר, החליפו את תוכן הדף בתבנית {{הפרת זכויות יוצרים}}, בהתאם להסבר בדף על בעיות בזכויות יוצרים. כשמדובר בתמונה יש להשתמש בתבנית {{תמונה חשודה}}.

הצבעת מחיקה[edit | edit source]

דפים בקטגוריית הצבעות המחיקה

מחיקה היא פעולה קיצונית באנציקלופדיה היהודית - היא מונעת גישה לגרסאות קודמות של הערך, ואינה ניתנת לביטול על ידי משתמש רגיל. לכן הצעת ערכים להצבעת מחיקה היא אופציה אחרונה, שלפני יישומה יש לשקול את כל החלופות שאינן דורשות מחיקה - שילוב תוכנו של ערך בערך אחר, אם נשואו אינו מצדיק ערך, או כתיבת קצרמר טוב במקום ערך ארוך וגרוע הדורש שכתוב, הן שתיהן פעולות שאינן דורשות הצבעה (אם כי כדאי לדון עליהן בדף השיחה), ולכן הן קלות יותר וגורמות פחות טרדה לקהילה.

ניתן להעלות ערך להצבעת מחיקה רק לאחר שהתקיים דיון חשיבות (כולל הנחת תבנית {{חשיבות}}) על הערך ותבנית החשיבות הוסרה, בתקופה של עד ארבעה חודשים שקדמו לפתיחת הצבעת המחיקה. במקרה שבו השיקולים נלקחו בחשבון ומוצו עד תום, ודיון החשיבות שהתנהל לא שינה את דעתכם, ועדיין הערך ראוי להימחק לדעתכם, אפשר להציע את הדף למחיקה. רק משתמש בעל זכות הצבעה יכול לפתוח הצבעה או להוסיף תבנית חשיבות.

פתיחת הצבעה[edit | edit source]

כדי להציע דף למחיקה:

 1. הוסיפו את התבנית {{הצבעת מחיקה}} בראשו, מבלי למחוק את תוכנו.
  • לאחר הוספת התבנית הדף יופיע בקטגורית הדפים שנערכות עליהם הצבעות מחיקה.
  • ניתן להציע למחיקה מספר דפים בהצבעה אחת. ראו כאן כיצד לבצע זאת.
  • במקרה של הצבעת מחיקה של תבנית התהליך זהה רק שיש לרשום <noinclude>{{הצבעת מחיקה}}</noinclude> כדי שרק התבנית תופיע בקטגוריית הצבעות המחיקה ולא כל הערכים שבהם היא נמצאת.
 2. מומלץ להודיע ליוצר הערך או לכותב משמעותי שלו על תחילת הצבעת המחיקה. בכך ישמרו חוקי הנימוס ותינתן לכותב הזכות להגן על חשיבות נושא כתיבתו בדיון בהצבעת המחיקה.
 3. כדי להתחיל את הדיון במחיקה ולהסביר מדוע לדעתכם יש למחוק את הדף, לכו בעקבות הקישור "בדף זה" שבתבנית, הוא עמוד הדיון במחיקה. הדף המתקבל מכיל עתה שלד של דיון מחיקה כשבו (לפני תיבת העריכה) מפורטים השלבים שעליכם לבצע על מנת להתאים את השלד להצבעת המחיקה המסוימת. אם הסיבות להצעת המחיקה כבר אינן בתוקף, ההצבעה תבוטל. מכיוון שכך, חשוב לרשום את נימוקיך להצעת המחיקה מייד עם תחילת הדיון. תוכלו ליצור את דף ההצבעה באמצעות תיבת הקלט להלן; יש להזין אחר הנקודתיים את שם הערך המוצע למחיקה. לפני יצירת הדף יופיע בסיס תוכנו בקוד מקור. נא עקבו אחר ההוראות שתוצגנה.

 4. במקרה של הצבעת מחיקה על קטגוריה יש לכתוב במפורש אילו קטגוריות משנה ימחקו יחד עם הקטגוריה שעומדת לדיון המחיקה. קטגוריות שלא יצוינו במפורש בדף ההצבעה לא ימחקו.

התייחסות לבקשת מחיקה[edit | edit source]

כאשר מתווספת לאחת הרשימות בקשת מחיקה, מתקיימת הצבעה. נהוג לקיים את ההצבעה תחת הסעיפים הבאים:

 • למחוק
 • להשאיר

כאשר כל אחד ואחת מהמשתתפים חותמים את שמם מתחת לאפשרות בה הם תומכים באמצעות #~~~~ (סולמית וארבע טילדות רצופות). במידת הצורך, אפשר להוסיף הערות לסעיף הדיון.

להלן כללי ההצבעה לדיוני מחיקה (ראו אנציקלופדיה:פרלמנט לפרטים המלאים):

 • זכות ההצבעה - ניתנת רק למשתמש רשום בעל ותק של 30 ימי פעילות באנציקלופדיה היהודית שערך 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה (עריכות של דפי שיחה, שיחות תמונות, שיחות קטגוריות, שיחות תבניות, דפי מדיניות וכדומה אינן נספרות). ניתן לבדוק את פילוח העריכות לפי מרחבים במונה מגנוס. כל קול שווה למשנהו, אלא אם כן ברור שמדובר בבובת קש או טרול. משתמש שהשתתף בהצבעה בעוד אינו בעל זכות הצבעה, הצבעתו לא תיחשב.

לבדיקת זכות ההצבעה, משמש סקריפט בהעדפות. תחת הלשונית "גאדג'טים", תחת הפסקה "שונות", יש לבחור באפשרות "סקריפט לבדיקת זכות הצבעה". לאחר השמירה, יש לרענן את הדף באמצעות CTRL + F5. לאחר מכן יש להגיע לדף המשתמש האישי, ושם ללחוץ על הקישור "בדוק זכות הצבעה" שבתיבת הכלים. לאחר הזנת התאריך המתאים (תאריך תחילת ההצבעה), יש ללחוץ על הקישור "בצע בדיקה" ולחכות להצגת התוצאה. למידע טכני נוסף ראו כאן. משתמש שמקבל תשלום עבור כתיבתו מאבד את זכות הצבעתו. ראו פרטים באנציקלופדיה:עריכה בתשלום.

 • הצבעה תארך בדיוק שבוע ובמהלכו אין למחוק את הדף ואין להסיר את תבנית הצבעת המחיקה (אלא אם כן ברור שהדף מכיל "הבל" או, לחלופין, שהצעת המחיקה הייתה קנטרנית או מיותרת לגמרי). קולות שיתווספו לאחר תום השבוע, גם אם ההצבעה עדיין לא אורכבה, לא ייחשבו במניין הקולות. קולות שיתווספו בדקה המדויקת, שבוע לאחר פתיחת ההצבעה, לא ייספרו. לדוגמה, אם ההצבעה נפתחה בשעה 15:35, רק הקולות שיישלחו עד 15:34 שבעה ימים לאחר מכן - כולל הצבעות שיישלחו בשעה 15:34 עצמה - ייחשבו. הבדיקה תיערך לפי שעון מדינת ישראל כפי שמוצג במערכת אנציקלופדיה.
 • פרק זמן מינימלי בין הצבעות חוזרות - פרק הזמן המינימלי להצבעה חוזרת הוא חודשיים (ביצירת דיון מחיקה חוזר יש לקשר לדיון המחיקה הישן).
 • הצבעות מחיקה דורשות רוב מיוחס של 55% ומעלה (הנמנעים אינם נלקחים בחשבון), למעט תבניות וקטגוריות שלמחיקתן די ברוב רגיל.

שימו לב כי אין למחוק ערך שתוכנו הועבר לערך קיים אחר כיוון שבמחיקת הערך יש משום הסתרת תורמי המידע. במקום מחיקה יש להסתפק ביצירת דף הפניה.

סיום ההצבעה[edit | edit source]

מומלץ לכתוב בתקציר העריכה בעת הסרת תבנית ההצבעה או בעת המחיקה את היחס בהצבעה (למשל: "הוחלט להשאיר: 19 בעד, 2 נגד"), ואף לצרף קישור להצבעה.

בתום הצבעת המחיקה יש לבצע פעולות אחדות:

 • לציין בסוף דף ההצבעה את ההחלטה שהתקבלה:
  • מחיקה - אם 55% או יותר מכלל המצביעים הצביעו בעד מחיקה, ההחלטה היא למחוק
  • השארה - אחרת ההחלטה היא להשאיר.
   • הדף יישאר ותבנית הצבעת המחיקה תוסר ממנו.
   • להוסיף תבנית {{הועמד למחיקה}} לדף השיחה של הערך: {{הועמד למחיקה|1 בינואר 2013}}
 • לארכב את ההצבעה באמצעות התבנית {{ארכיון}}.

רשימת דיונים בעבר ובהווה ניתן למצוא כאן.

מתי להעמיד להצבעה[edit | edit source]

התחשבו בהמלצות הבאות:

 • אל תעמידו להצבעת מחיקה קצרמרים שיש להם פוטנציאל, אך העמידו קצרמרים שאין בהם היגיון. השתמשו בהפניות כדי לאחד קצרמרים שסביר שלעולם לא יהיו יותר מהגדרה פשוטה. ראו אנציקלופדיה:קצרמר.
 • אל תעמידו להצבעת מחיקה ערכים שרק זקוקים לעריכה כבדה; מוטב להוסיף להם תבנית {{לשכתב}} או תבנית {{עריכה}} בהתאם למצבו של הערך.
 • דפי הפניה יימחקו רק במקרים מסוימים. למידע נוסף, עיינו בהמלצות בדבר מחיקת דפי הפניות.
 • אם לדף יש תוכן שימושי אבל מעט מדי אפילו מכדי להיות קצרמר, לעיתים קרובות ניתן להעביר את התוכן הזה לדף אחר, ולהפוך את הדף להפניה. גם אם אין תוכן שימושי אפשר להפוך את הדף להפניה.
 • העמידו להצבעת מחיקה ערכים שאתם חושבים שאין להם שום פוטנציאל להפוך לערכים באנציקלופדיה. לדוגמה, ערכים שלעולם לא יוכלו להיות יותר מהגדרה מילונית.
 • אל תעמידו להצבעת מחיקה ערכים מוטים, אפילו מוטים מאוד, אלא הוסיפו להם תבנית {{לשכתב|סיבה=הערך מוטה}}.
 • העמידו להצבעה ערכים שלא מכילים מידע הניתן לאימות באמצעות מקורות אמינים.

הצבעת שחזור[edit | edit source]

ערך שנמחק בהצבעת מחיקה, לא ניתן לשחזרו אף לא באמצעות הצבעת שחזור, אלא אם כן חל שינוי מהותי בנסיבות שהובילו למחיקתו. גם כאשר לא חל שינוי זה, על פי החלטת הפרלמנט כאן, עדיין ניתן לשחזרו באמצעות הצבעת שחזור, אך בכפוף לתנאים הבאים:

 1. חלפה לפחות שנה מההצבעה האחרונה בעניין הערך.
 2. לפחות 5 עורכים בעלי זכות הצבעה תמכו בפתיחת ההצבעה.
 3. שחזור הערך זכה לרוב מיוחס של לפחות 60% מהמצביעים בעלי זכות ההצבעה (נמנעים אינם נספרים).

במהלך הצבעת השחזור ישוחזר הערך באופן זמני לדף במרחב "טיוטה", על מנת לאפשר קיום דיון.

תשובות לשאלות נפוצות[edit | edit source]

א מפנה ל-ב, שמסתיר את קיומם של ג, ד ו-ה – צריך למחוק אותו
צריך להפוך את דף א' לדף פירושונים, או, באם ב אכן הפירוש הראשי, להפנות ממנו באמצעות {{פירוש נוסף}} או {{מפנה}} לדף פירושונים מתאים (בשם "ב (פירושונים)" או "א (פירושונים)"). אינכם צריכים את דף ההצבעות לשם כך - עשו זאת בעצמכם.
הסתיימה הצבעת המחיקה, האם למחוק את דף ההצבעה?
הצבעות מחיקה לא נמחקות בעצמן בשל אפשרות לשימוש עתידי (בתור אסמכתא למדיניות המחיקה או לגבי יצירה מחדש של הדף). במקרים חריגים (בעיקר ערכים שהוצעה למחוק בשל אי תוכן ממשי והערך הורחב דרמטית) ניתן למחוק את ההצבעה עצמה בשל אי היותה רלוונטית.
האם ניתן לראות את כל הצבעות המחיקה שהיו באנציקלופדיה היהודית
כן, ניתן להקליק כאן.
מה אומרות הנקודתיים המוזרות שלפני שם הערך?
הן מציינות כי מדובר בערך אנציקלופדי ולא בדף מידע או דף שמהותו טכנית (כגון קטגוריה).
האם ניתן לפתוח הצבעת מחיקה על כל דף באנציקלופדיה היהודית?
כמעט על כולם. לא ניתן לפתוח הצבעה כזאת על העמוד ראשי, דפי הודעות (ממרחב השם MediaWiki) ודפים מיוחדים. כמו כן, פתיחת הצבעה על דף שנמצא בקטגורית דיוני הקהילה או על ערך מומלץ תיחשב ככל הנראה להשחתה.
איך אני מוצא האם הייתה כבר הצבעה על הערך?
לרוב הערכים שהועלו להצבעה ישנה תבנית המציינת את מיקום ההצבעה בדף השיחה של הערך. לחלופין, ניתן ללחוץ על הקישור "דפים המקושרים לכאן" שנמצא בתיבת הכלים בצד ימין של כל דף ולחפש דף המתחיל ב"ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/".
האם כל הערכים של קטגוריה שהועלתה להצבעת מחיקה גם הם בהצבעה?
לא, הצבעת מחיקה מתייחסת לדף מסוים ואין אפשרות ליצור דף המתייחס לקטגוריה בלבד אשר מציע למחוק את כל הערכים בה.
החלטתי להפוך רשימה לקטגוריה, האם צריך הצבעת מחיקה?
לא צריך הצבעה, התקבלה החלטה גורפת להפוך רשימות מסוג א'-ב' לקטגוריות. יש לפעול לפי נוהל מחיקה מהירה ולהקפיד על טיפול בקישורים לרשימה.
האם ניתן למחוק דף משתמש שמפר את כללי ויקיפדיה?
כן, אבל יש לקחת בחשבון כי דפי משתמשים אינם מחויבים לנייטרליות ומחיקתם אפשרית רק על ידי הצבעות מחיקה. ברם, דף משתמש המכיל השחתה ברורה, תוכן לא-נאות או עבירה על חוקי המדינה (קללות, השמצות, פורנוגרפיה, הסתה וכו') יוכל להימחק במחיקה מהירה.
הוכנסה תבנית של הצבעת המחיקה אבל לא נפתחה ההצבעה עצמה, מה לעשות?
הצבעת מחיקה שלא נפתחת תוך זמן סביר (כיממה לערך) אחרי הכנסת התבנית מבוטלת לחלוטין. אם אתם רוצים ניתן לפתוח הצבעה, אחרת יש להסיר את התבנית.
דף במרחב המשתמש שלי הועלה להצבעה, מה עלי לעשות?
הצבעות מחיקה על דפי משתמש הן נדירות במיוחד ומתרחשות במקרים חמורים בלבד, אולם בהחלט ישנם מקרים כאלו. אם הדף הועלה להצבעה אין להסיר את התבנית ועליכם להסביר בדף ההצבעה מדוע אתם מתנגדים למחיקה. בכל מקרה, עצם ההעלאה מראה כנראה על בעיה בדף ויש לשקול ברצינות את מחיקתו.
האם חובה לקיים דיון הבהרת חשיבות בטרם הצבעת מחיקה?
כן. בדיון יכולים להתגלות טיעונים שישכנעו גם אתכם, או שלא תהיה כל התנגדות למחיקת הערך - ובשני המקרים הצבעת המחיקה תהיה מיותרת. גם אם לא תיחסך הצבעת המחיקה, הרי שבדיון החשיבות יכולים לעלות פרטים נוספים שיעזרו למתלבטים להכריע לכאן או לכאן.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שולים[edit | edit source]

 1. ^ מדיניות שנקבעה בהצבעה כאן.