אנציקלופדיה:למה ליצור חשבון?

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
משתמש חדש

אין צורך ליצור חשבון כדי לקרוא ערכים באנציקלופדיה היהודית, ואף לא כדי לכתוב בה – כולם יכולים לערוך כמעט כל דף באנציקלופדיה היהודית, אפילו בלי ליצור חשבון. עם זאת, הרשמה היא תהליך מהיר, חופשי ושומר על אנונימיות מלאה, ויש סיבות רבות לעשותה: הרשמה גורמת להסתרת כתובת הIP של המכשיר שלך, ובכך תורמת לביטחונך. הרשמה מאפשרת למנוע בלבול בינך לבין עורכים אנונימיים אחרים. הרשמה מאפשרת תקשורת ארוכת טווח בדף השיחה האישי שקיים לכל משתמש רשום. הרשמה כוללת רשימת מעקב, בה אפשר לעקוב אחרי שינויים בערכים שערכת. הרשמה היא הבסיס להשתתפות התהליכים הדמוקרטיים שבהם נפתרות מחלוקות על ערכים ונקבעת מדיניות. אלו רק חלק מיתרונות ההרשמה.

כדי להירשם כבר עכשיו, היכנסו לדף ההרשמה.

שם משתמש

שם משתמש הוא כינוי שהאדם הנרשם לאנציקלופדיה היהודית בוחר לעצמו. הכינוי הזה נרשם במאגר הנתונים בצמוד לכל פעולה אקטיבית שהמשתמש עושה. תוכלו לצפות בכל התרומות שלכם על ידי לחיצה על הקישור "התרומות שלי", המופיע רק כאשר אתם מחוברים (כשאינכם רשומים, הפעולה נרשמת לזכות כתובת ה-IP שלכם).

תוכלו ליצור גם דף משתמש משל עצמכם, שבו תוכלו לכתוב מה שתרצו, פרט לדברים המנוגדים למדיניות האנציקלופדיה היהודית. בעוד שאנציקלופדיה היהודית איננה משמשת לאחסון אתרים פרטיים, אתם עדיין רשאים לכתוב מעט על עצמכם, על תחביביכם, להציג מספר תמונות וכדומה. עורכים רבים משתמשים בדף המשתמש שלהם כדי לנהל רשימה של ערכים שהם חשים שתרומתם להם הייתה גדולה, או כדי לאחסן במקום אחד מידע חיוני אחר על האנציקלופדיה היהודית (קישורים שימושיים, רשימות וכדומה).

בנוסף, יהיה לכם גם דף שיחת משתמש, שבו יוכלו משתמשים אחרים ליצור עמכם קשר. בכל פעם שמישהו יכתוב לכם הודעה בדף השיחה, תקבלו על כך הודעה מיוחדת. כיוון שאין דף קבוע כזה למשתמשים אנונימיים (דף השיחה של כתובת IP אחת עלול להיות משותף למספר משתמשים שונים), עבודתם עלולה להימחק בשל בעיות של חוסר בהירות שאין אפשרות ללבן אותן איתם. אם תרצו להזין למערכת כתובת דואר אלקטרוני, משתמשים אחרים יוכלו לשלוח לכם הודעות דואר אלקטרוני בלי לצפות בכתובתכם באופן ישיר, ויהיה באפשרותכם לבקש שליחת סיסמה חדשה לדואר האלקטרוני באם שכחתם את סיסמתכם.

הכינוי יהיה מוגן בסיסמה, על מנת למנוע מאנשים אחרים להתחזות אליכם. הסיסמה צריכה להיות אישית. אם אתם חושבים שמישהו גילה את הסיסמה, החליפו אותה מיד. אם כבר אינכם יכולים להיכנס לחשבון, הודיעו על כך בדף הבקשות ממפעילים.

הנחיות לבחירת שם משתמש

  1. אין לכלול בשם המשתמש תווים מיוחדים, כגון ניקוד, תווים בלתי נראים או תווים שאינם מופיעים במקלדת הסטנדרטית.
  2. אין לבחור שמות פוגעניים. מומלץ להימנע משמות בעלי הקשר פוליטי, צבאי, דתי או מיני.
  3. אין לבחור שמות ארוכים או חסרי משמעות (לדוגמה: "מכחצ", "254צונגלבFG58", "זבלLK4251", "ךיעון" וכדומה), או שמות ארוכים מאוד הכוללים חזרה על אותה אות (כך שהם מקשים על התקשורת), למשל Hhhhhhhhhhhhhhhhhhhkatherine או SsSssSssSSsss.
  4. אין לבחור שמות שמהווים פרסומת למוצר, לאדם, לארגון או לגוף כלשהו, או לדת כלשהי.
  5. אין להתחזות לאישים מוכרים (לדוגמה: "דנה פרידר", "יונית לוי2000", "גדות גל" וכדומה) או לעורכים אחרים.
  6. אין לבחור שמות מסוג "אליהו המלך", "שמעון שולתתתת", "יוסי המלךךךך", "Yossitheking",‏ "orihayafyuf", "גדליהו השולט", "תותיהמלכה", "BennyHatotah", "רחל המתוקה", "הסמיילי המהממת" וכיוצא באלה.

שינוי שם משתמש

לשינוי שם משתמש יש לפנות לדף הבקשות.

תקשורת עם עורכים אחרים

למשתמשים רשומים יש דף שיחה אישי. בכל פעם שעורך כלשהו יבצע עריכה בדף השיחה שלך, יתקבל חיווי בולט על כך.

אפשרות נוספת, שאיננה חובה, היא הוספת כתובת אימייל בהרשמה. הוספת הכתובת אינה חושפת אותה למשתמשים אחרים. במקום זאת, תופיע האפשרות "שליחת דוא"ל למשתמש" בתיבת הכלים בצד ימין. כל עוד התקשורת נעשית דרך קישור זה, הכתובת אינה נחשפת.

עריכת האנציקלופדיה היהודית

משתמשים רשומים זוכים להרשאות עריכה מורחבות מעט מאלה של המשמשים האנונימיים. למשל, אנונימיים מחויבים ללחוץ על כפתור "תצוגה מקדימה" לפני שמירת הדף; משתמשים רשומים אינם מחויבים לעשות זאת, אף שזה מומלץ. משתמשים רשומים יכולים לסמן חלק מעריכותיהם כ"משניות".

מאפיין נוסף שמשתמשים רשומים צפויים להשתמש בו באופן נרחב הוא רשימת המעקב. בכל דף תופיע לשונית נוספת, "מעקב", ותיבת סימון בתחתית דף העריכה, שלחיצה על אחת מהן תוביל להוספת הדף לרשימת המעקב. רשימת המעקב היא גרסה מקוצרת של רשימת השינויים האחרונים שמראה רק את השינויים האחרונים שבוצעו בדפים שהוספתם לרשימה. בנוסף, ערכים שעליהם הופעל מעקב מופיעים בכתב מודגש בדף השינויים האחרונים. בצורה זו, אתם יכולים לעקוב אחר כל הערכים החשובים לכם, בלי לבדוק את השינויים שבוצעו בכל אחד מהם בנפרד.

העלאת קבצים, העברת דפים, עריכת דפים מוגנים חלקית

רק משתמשים מחוברים לחשבון יכולים להעלות קבצים לשרת. משתמשים שרשומים ארבעה ימים או יותר מקבלים את היכולת להעביר דפים (כלומר לשנות את שם הדף), וכן לערוך דפים מוגנים חלקית.

שינויי תצוגה

משתמשים רשומים יכולים לשנות מאפיינים רבים של הדרך בה האנציקלופדיה היהודית מוצגת: כל משתמש רשום יכול לבחור מבין סקינים שונים, לשנות את תצוגת הנוסחאות המתמטיות, לקבוע את יישור הפסקאות, את רוחב תיבת העריכה ועוד.

בנוסף, משתמשים רשומים יכולים ליצור לעצמם סקין חדש לחלוטין, או לשנות מאפיינים של סקין קיים באמצעות דף CSS. לפרטים נוספים ראו: אנציקלופדיה:דפי CSS אישיים.

התראות, תודות ותיוג

האנציקלופדיה היהודית היא מיזם שיתופי, ולכן חיוני לקיים תקשורת נוחה ויעילה בין המשתמשים. כאמור, למשתמש לא רשום אין דף משתמש ודף שיחה אישיים, אך מעבר לכך, למשתמשים רשומים יש כלים טכניים המקלים על התקשורת ביניהם, ומסייעים ליצירת שיח מפרגן, יעיל וידידותי. כך, למשל, משתמשים רשומים יכולים לשלוח זה לזה דרך המערכת הודעות הערכה המכונות "ויקי-אהבה" ולהודות למשתמשים אחרים בלחיצת כפתור על עריכות ספציפיות. בנוסף, רק משתמש רשום אפשר לתייג, ומשתמש רשום מקבל התראות (למשל, על הודעה בדף שיחה או על שחזור עריכתו) מיד עם כניסתו לאנציקלופדיה היהודית דרך החשבון.

דיונים והצבעות

בדיונים העוסקים בערכים, במחיקה ובמדיניות כל המשתמשים רשאים להביע את דעתם, אך דעתו של משתמש רשום תיחשב יותר, משום שמשתמש שכזה מראה על רצון אמיתי יותר לתרום לאנציקלופדיה היהודית (ולא להשתמש בה כמנוף לשינוי בהתאם לדעותיו), וגם משום שהאנונימיות שבכתובות ה-IP מאפשרת יצירת "בובות קש".

בהצבעות אין למשתמשים אנונימיים אפשרות להצביע כלל.

עריכה כמשתמש לא רשום

כדי לערוך באנציקלופדיה היהודית אין צורך להירשם. משתמש שערך ללא כניסה לחשבון קרוי "אנונימי", אך אנונימיות זו אינה מוחלטת – העריכה נרשמת לפי כתובת IP שהיא בוצעה ממנה. באינטרנט יש כלים המאפשרים לזהות לאיזה ספק שירותי אינטרנט שייכת כתובת זו. לארגונים גדולים, כגון אוניברסיטה, יש כתובת IP משלהם, ובכך ניתן לשייך את העריכה לאדם מארגון זה (או לפחות בעל גישה לאחד ממחשבי הארגון). מידע זה אינו נחשף כאשר מדובר במשתמש רשום.

ראו גם

דף זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1778 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.