אנציקלופדיה:חשיבות אנציקלופדית

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

חשיבות אנציקלופדית היא מאפיין של נושא המצדיק את הופעתו באנציקלופדיה היהודית, כערך עצמאי או כפסקה בערך. ישנם נושאים, כגון "מתמטיקה" או "כדורגל", שחשיבותם ברורה ואין אנציקלופדיה מכובדת שאינה כוללת אותם, כשם שישנם נושאים שקל לקבוע שאין מקומם באנציקלופדיה. עמידה בקריטריונים להיכלל באנציקלופדיה היהודית אינה קלה להגדרה, ולכן ישנם נושאים שעמידתם בקריטריונים מוטלת בספק ודורשת בירור.

קריטריונים להיכלל באנציקלופדיה היהודית[edit | edit source]

לאורך השנים התפתחה בוויקיפדיה העברית מדיניות לגבי הנושאים הראויים לערך (אומנם המדיניות ברוב הוויקיפדיות זהה ברובה, אך ההתנהלות בכל קהילת עורכים שונה. זאת בהתאם לחבריה, מספר העריכות בה ודוברי השפה. כך, גם מדיניות ההכללה באנציקלופדיה היהודית אינה זהה למדיניות בוויקיפדיה העברית ובוויקיפדיה האנגלית). עמידה בקריטריונים להיכלל באנציקלופדיה היהודית אינה קבועה ויכולה להשתנות עם הזמן (אם למשל התברר, לאחר גילוי מידע נוסף ובפרספקטיבה של שנים שנושא הערך היה משמעותי). ניתן להגדיר ערך כעומד בקריטריונים אם למשל ימשיכו להתעניין בנושא שנים רבות ולא לתקופה מוגבלת של חודש (למשל אלבום של זמר - האם הוא השפיע לאורך זמן? האם היה משמעותי בקריירה של אותו זמר?) או האם אפשר לקשר אליו מכמה ערכים.

מעצם היותה אנציקלופדיה, תפקידה של האנציקלופדיה היהודית הוא לאסוף תוכן ולא ליצור אותו מאפס בעבודת מחקר מקורי. כאשר אנו באים ליצור ערך חדש, כדאי לראות אם נושא הערך וסקירתו מופיעים במקומות אחרים נחשבים: ספרים מוכרים ונחשבים, ועדיף שהמידע יהיה נגיש ככל הניתן. יש להשגיח שאותם מקורות יהיו בעלי מעמד ואמינות ולא פרסומיים וזולים, וכן לא בלוגים ופורומים חופשיים. ערך שהנושא שלו אינו עומד בקריטריונים אלו, עשוי להיות גבולי בחשיבותו; שכן אם היה בעל חשיבות אנציקלופדית, לכאורה היו מסקרים אותו יותר מחוץ לאנציקלופדיה היהודית, ואין לאנציקלופדיה היהודית סיבה לקדם אותו יותר מאשר אחרים. להפך, תפקידה של האנציקלופדיה היהודית זה לבוא אחר אותם מקורות ולאסוף את התוכן לכדי ערך. יתר כל כן, ערכים שאין לנו יכולת אימות מידע לגביהם מהסיבות הנ"ל, הם עשויים להיות מסוכנים ומתקילים עבורנו.

בנושאים אחדים נקבעו קריטריונים ברורים לקביעת עמידת ערך בקריטריונים להיכלל באנציקלופדיה היהודית:

מידע על הלוך הרוח המביא למחיקת של ערכים בנימוק שהם לא עומדים בקריטריונים להיכלל באנציקלופדיה היהודית ניתן לקבל מרשימת ערכים שנמחקו בנימוק זה.

כתיבת ערך חדש[edit | edit source]

מומלץ לעורכים חדשים ואף לוותיקים להתייעץ קודם כתיבת ערך חדש שעמידתו בקריטריונים להיכלל באנציקלופדיה היהודית עלולה לעורר ספק. זאת על מנת להימנע מבקשות להבהיר את עמידתו בקריטריונים ומעוגמת נפש. אפשר לעשות זאת באנציקלופדיה:חממה או באנציקלופדיה:דלפק ייעוץ. אם נמחק הערך, צריך להציג שינוי מהותי, לחכות שנה ולהשיג תמיכה של חמישה עורכים לפחות כדי להציע לפתוח בהצבעה להחזירו - מה שכמובן איננו מחסן את הערך מהצבעות מחיקה נוספות בעתיד.

להלן המלצות אחדות לכתיבת ערך כך שעמידתו בקריטריונים תהיה ברורה מתוך תוכנו, ללא שיהיה צורך בדיון בדף השיחה.

נסחו את הפתיח היטב[edit | edit source]

רצוי לקרוא את המדריך לכתיבת ערכים כדי לנסח את הערך כך שעמידתו בקריטריונים תהיה ברורה מתוכנו.

החלק החשוב ביותר בערך הוא הפתיח. הוא חייב לעמוד במשימה הקשה של מתן מענה תמציתי לחמשת המ"מים (מי? מה? מתי? מדוע? מקום?) ולהיבנות כך שמי שיקרא רק את הפתיח יצליח להפיק ממנו את המידע הבסיסי והחשוב ביותר שעליו ללמוד. הפתיח צריך לענות גם על השאלה הנסתרת - מה חשיבותו של נשוא הערך? מה מייחד אדם זה מאחרים? במה שונה הספר או המחזה מאלפי ספרים אחרים היוצאים לאור מדי שנה? מדוע טרחו הכותבים על הערך, ומדוע הוא עשוי להיות חשוב לקוראים? הימנעו מהתייחסות מפורשת לשאלה ("חשיבותה של רפורמת הפרמזן בכך שהביאה למרד איכרי גורגונזולה") - אם התשובה לשאלה אינה מובנת מאליה בתום הפסקה הראשונה, כנראה שהערך באמת לא ראוי להיכתב.

קחו לדוגמה את הפסקה הפותחת בערך מאו דזה-דונג:

מָאוֹ דְזֶה-דוּנְג (מבוטא כמאו צה טונג, סינית: 毛泽东‏, 26 בדצמבר 1893 - 9 בספטמבר 1976), מדינאי סיני, שליטהּ של סין בין השנים 1949 - 1976. בתפקידו כיושב ראש המועצה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית הסינית משנת 1943 ואילך היה גורם מרכזי בעליית המפלגה הקומוניסטית לשלטון בסין אחרי מלחמת האזרחים הסינית ונחשב אבי "הקפיצה הגדולה קדימה", תוכנית פיתוח שגרמה למותם ברעב של עשרות מיליוני סינים.

הפתיח מעניק לקוראים באופן מסודר את התשובה לשאלות המתבקשות: מי (מאו), מתי (שנות חייו, ממתי שירת בתפקיד מסוים), היכן (סין), מה (מה היה תפקידו, מה עשה שמצדיק כתיבת ערך אנציקלופדי העוסק בו) ומעניק רמז מסקרן לגבי ההמשך לשאלה "מדוע" – היינו, הקשר בין תוכנית הפיתוח למותם ברעב של עשרות מיליוני סינים.

סימוכין[edit | edit source]

לעיתים עשויות לעלות תהיות באשר לעמידתו בקריטריונים או אף על עצם קיומו של מושא הערך. הביאו סימוכין, מקורות חיצוניים מצדדים שלישיים ופריטי קריאה נוספת כדי לגבות את חשיבות הערך. ערך בנושא שנכתבו אודותיו ספרים שונים, שהתפרסמו אודותיו כתבות רבות בעיתונות או שיש בנושא שלו עושר של פרסומים אקדמאים יתקבל באופן שונה מערך חסר סימוכין.

ערך בעבודה[edit | edit source]

לעיתים מעלים תבנית הבהרת חשיבות על ערך חדש שטרם הסתיימה העבודה עליו. ערך חצי אפוי, ללא סימוכין וללא פסקת פתיח טובה עלול להיראות לא טוב, ומשתמשים עלולים לתהות האם הנושא עומד בקריטריונים. כדי להימנע מכך באפשרותכם:

  • להוסיף בתחילת הערך {{בעבודה}} עד לסיום כתיבתו. יש לשים לב כי הוספת התבנית אינה מקנה חסינות מפני מחיקה, וכי במקרה שיהיה ניצול של {{בעבודה}} לרעה, הערך יימחק בכל זאת.
  • כתבו את הערך בטיוטה פרטית במרחב המשתמש. לצורך כך יש להירשם. דף טיוטה פרטית אינו חלק ממרחב הערכים ותוכלו לעבוד עליו בנחת, ובסיום העבודה העבירו את הערך למרחב הראשי. העברת הערך למרחב הראשי נעשית באמצעות לשונית "העברה". אם אתם משתמשים חדשים ולשונית "העברה" אינה מופיעה, תוכלו לבקש שיעשו זאת עבורכם.

דיון עמידה בקריטריונים והצבעת מחיקה[edit | edit source]

במקרה של ערך שבברור לא עומד בקריטריונים, כגון ערך על אדם אלמוני לחלוטין, או ערך מועתק תוך הפרת זכויות יוצרים, או ערך פרסומי באופן מובהק, או ערך שעצם כתיבתו מהווה עבירה פלילית כגון הסתה לרצח - הערך נמחק במחיקה מהירה.

במקרה של ערך שעמידתו בקריטריונים מוטלת בספק, יכול ויקיפד בעל זכות הצבעה לפתוח בדיון עמידה בקריטריונים שבסופו (לאחר שבוע) יוחלט האם למחוק את הערך או להשאירו. אם במהלך השבוע תומך עורך אחד לפחות שיש לו זכות הצבעה (מלבד כותב הערך) באופן מנומק בהשארת הערך - התבנית תוסר בתום השבוע. אחרת - הערך יימחק.

ככלל, תבנית עמידה בקריטריונים אנציקלופדיים מוצבת על הערך עצמו, אולם במקרה של דיון אודות חייל צה"ל, חלל צה"ל, נפגע פעולת איבה או קורבן רצח יש להוסיפה לדף השיחה ולא לערך עצמו, על מנת לצמצם את האפשרות לפגיעה ברגשות.

כאשר ערך עבר בהצלחה דיון עמידה בקריטריונים, אך יש עורך בעל זכות הצבעה הסבור שראוי למחוק אותו, ניתן לפתוח בהצבעת מחיקה. רוב של 55% של תומכים (בעלי זכות הצבעה) במחיקת הערך יביא למחיקתו.

אם אתם כותבי הערך, רצוי שתרחיבו את הערך באופן שיבהיר את עמידתו בקריטריונים להיכלל באנציקלופדיה היהודית, וייתן מענה לספקות שעלו בדף השיחה. אם מהערך לא ברורה עמידתו בקריטריונים (בעיני מניח התבנית), נסו לדון עימו גם לאחר עריכתכם. אם אין לכם די זמן פנוי או רצון להרחיב את הערך כך שעמידתו בקריטריונים תהיה ברורה, תוכלו להעביר את הערך למרחב המשתמש שלכם ולעבוד עליו מאוחר יותר. בסיום העבודה אל תשכחו להחזיר את הערך למרחב הערכים (המרחב הראשי). על דפים במרחב המשתמש מונחת התבנית {{טיוטה פרטית}}.

האנציקלופדיה היהודית היא אנציקלופדיה, ועיקר התוכן בה הוא ערכים אנציקלופדיים. מלבד ערכים קיימים באנציקלופדיה היהודית גם דפים אחרים, כדוגמת קטגוריות שמאפשרות ניווט בין דפים ותבניות שמאפשרות להציג תוכן חוזר בדפים שונים. לעיתים כאשר לא ברורה הנחיצות או התרומה של דף באנציקלופדיה היהודית עשוי להתקיים עליו תהליך בירור עמידה בקריטריונים המזכיר באופיו ובנוהליו את אלו של ערך. במקרים של קטגוריות חדשות שלגביהן מתקיים התהליך ניתן להוסיף __קטגוריה_מוסתרת__ על מנת שהקטגוריה השנויה במחלוקת לא תופיע לקוראים במהלך הדיון.

שחזור ערך שנמחק[edit | edit source]

לאחר שערך נמחק בעקבות דיון עמידה בקריטריונים להיכלל באנציקלופדיה היהודית או הצבעת מחיקה, לעיתים רחוקות עולה הדרישה ליצירתו מחדש, אם באמצעות שחזור הערך שנמחק ואם באמצעות כתיבתו מחדש. ערך כזה לא יחזור למרחב הערכים, אלא אם יתקיים קודם לכן דיון חשיבות נוסף בדף השיחה, שבו יינתן נימוק לשינוי נסיבות מהותי שחל מאז הדיון הקודם, ותושג הסכמה רחבה (אין צורך בהסכמה פה אחד) לכך שנימוק זה מצדיק את יצירת הערך מחדש. במהלך הדיון החוזר ניתן לשחזר את הערך זמנית לדף טיוטה, שיימחק אם לא תושג הסכמה לשחזור הערך.

דוגמה: ערך על חוקר מתחיל נמחק בנימוק של אי עמידה בקריטריונים, אך במשך השנים החוקר מונה לפרופסור או הגיע להישג מחקרי בולט, כך שנוצרה הצדקה לכתיבת ערך עליו.

ערך שלא אושר לשחזור על בסיס דיון עמידה בקריטריונים עשוי להיות מאושר לשחזור על בסיס הצבעת שחזור שרשאים לפתוח בכפוף למספר תנאים כמצוין באנציקלופדיה:מדיניות המחיקה#הצבעת שחזור.

ראו גם[edit | edit source]