אנציקלופדיה:דף משתמש

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
משתמש חדש

האנציקלופדיה היהודית מספקת דפי משתמש כדי לסייע לתקשורת בין החברים במיזם. אם שם המשתמש שלך הוא, למשל, ישראל ישראלי:

אופן הגישה לדפי המשתמש האישיים

ניתן לגשת לדף המשתמש ודף השיחה האישיים מחלקו העליון של חלון הדפדפן. כך ייראה חלק זה למשתמש רשום:

 • דף המשתמש
 • שיחה
 • העדפות
 • רשימת מעקב
 • תרומות
 • יציאה מהחשבון

לעורכים אנונימיים (לא רשומים) אין דף משתמש קבוע ולכן לא יופיע קישור לדף המשתמש. לגבי דפי משנה, ראה את הסעיף המתאים בהמשך הדף.

מה ניתן לכתוב בדף המשתמש?

דף המשתמש הוא מקום מצוין לספר על עצמכם: מהם תחומי העניין והידע שלכם, אזור (וארץ) המגורים, אתרים אחרים שבהם אתם פעילים וכן הלאה. תוכלו לכלול אף דרכים לתקשורת (כמו כתובת דואר אלקטרוני). אינכם מחויבים לחשוף אף אחד מפרטים אלה - תוכלו לאזן בין הקלת שיתוף הפעולה עמכם לבין שמירה על פרטיותכם, באיזו דרך שתבחרו.

באנציקלופדיה היהודית קיימות תיבות משתמש, בהן ניתן להיעזר כדי להציג את המשתמשים ואת תחומי העניין שלהם מזוויות נוספות. תוכלו לאסוף ציטוטים שמצאו חן בעיניכם, תמונות או ערכים שאתם מחבבים במיוחד, וכל דבר נוסף שעולה על דעתכם.

אפשר להיעזר בדף המשתמש כדי לארגן את פעילותכם באנציקלופדיה היהודית: הדף יכול להכיל "רשימת מטלות", דפים עליהם אתם עובדים, מזכרים, קישורים שימושיים וכדומה. רבים נוהגים לשמור בדף המשתמש רשימה של הערכים שכתבו. דף המשתמש או דפי המשנה שלו, הם גם מקום טוב להתאמן בכתיבת ויקי. תוכל לפתוח בדף משנה דף טיוטה פרטי באמצעות לחיצה על הקישור "דף הטיוטה שלי" שנמצא בראש כל דף. אם, נאמר, תצאו לחופשה ומכיוון שכך לא תוכלו לערוך באנציקלופדיה היהודית, תוכלו להשאיר הודעה על כך בדף המשתמש, כדי ליידע את שאר העורכים.

דף המשתמש הוא המקום המתאים להציג את משנתכם האנציקלופדית: מדוע אתם כותבים כאן? מהי לדעתכם הדרך הנכונה לשלב בין "אנציקלופדיה" ו"חופשית"? אילו דברים יכולים לדעתכם לקדם את המפעל הזה? אולי תרצו להציע תוכניות עתידיות, או את דעתכם על ערכים ונהלים שאתם חושבים שיש לשנות.

יש להימנע מעריכת דפי משתמש של עורכים אחרים ללא רשותם. דף המשתמש נתפס כשטח פרטי, ואין לערוך דפי משתמש של אחרים ללא בקשה מפורשת, אפילו אם זיהיתם שגיאת־כתיב או קישור שבור. כדי ליצור קשר עם משתמשים אחרים, היעזרו בדף השיחה שלהם. במקרים חריגים, עשויים מפעילים לערוך ואף למחוק דפי משתמש שיש בהם תוכן לא ראוי (כמפורט בהמשך דף זה).

מה ניתן לכתוב בדף השיחה?

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנציקלופדיה:דף שיחה

דף השיחה שלכם נועד לכך שמשתמשים אחרים יוכלו לדון עמך בנושאים הקשורים לאנציקלופדיה היהודית. אין למחוק ולהעלים דיונים מדף השיחה. אם דף השיחה התמלא וברצונכם לפנות בו מקום לדיונים חדשים, יש לארכב בדף משנה את הדיונים הקודמים שאינם עוד אקטואליים, באופן שיהיה זמין לעיון. אין לערוך דברי אחרים בדף שיחתכם, אלא אם מדובר במקרה ברור של השחתה, תוכן לא ראוי, חשיפת פרטים אישיים וכדומה. אין למחוק אזהרה של מפעיל מערכת או מנטר.

באופן כללי, תרומותיכם לדף שיחתכם אמורות להיות תגובות להערותיהם של עורכים אחרים. אנא הימנעו מתכנים שמקומם בדף המשתמש.

יש להימנע מדיונים ארוכים הנוגעים לערכים ספציפיים - יש לנהל דיונים אלה בדף השיחה המתאים. המטרה היא שכל הדיונים בנושא מסוים יתקיימו במקום אחד, ולא יהיו מפוזרים על פני דפים רבים.

יש להימנע מכתיבת הודעות זהות למשתמשים רבים בדפי השיחה שלהם, שכן הדבר עלול להיחשב כספאם. במידת הצורך יש להשתמש בלוח המודעות.

מה באשר לדפי משנה?

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עזרה:דף משנה

אם אתם זקוקים לדפים נוספים, אתם יכולים ליצור דפי משנה. אתם יכולים לכתוב בהם את כל מה שאתם יכולים לכתוב בדפי השיחה והמשתמש שלכם, פחות או יותר.

דוגמאות:

 • דפים תחת עבודה, עד שניתן לפרסמם לציבור הרחב.
 • דפי ארכיון של דף השיחה.
 • ניסויים; כדי לבחון תבנית, הפכו אותה לדף משנה.

לדפי משנה ניתן לגשת דרך סרגל הצד, מהקישור "דפי משנה" המופיע תחת הכותרת "כלים" (תיבת הכלים).

ממה יש להימנע?

באופן כללי, עליכם להימנע מתוכן שאינו קשור לאנציקלופדיה היהודית. לדוגמה:

 • בלוג שאינו קשור לפעילותכם באנציקלופדיה היהודית.
 • מאמרי פובליציסטיקה ודעות.
 • דיונים שאינם קשורים לאנציקלופדיה היהודית.
 • מידע רב מדי על עצמכם (כמה עמודים).
 • מידע הנראה בעליל כמשמש לקידום עצמי, לקידום עסק או אתר אינטרנט ויחסי ציבור.
 • שימוש במילים בוטות או בשפה לא הולמת.
 • משחקים, משחקי תפקידים למיניהם, ושאר מיני דברים ששייכים לתחום ה"בידור" יותר מאשר ל"כתיבת אנציקלופדיה", בייחוד כאשר הם כוללים אנשים שאינם משתתפים פעילים במיזם.
 • יצירת קשר עם אנשים שאינם חלק מן המיזם.
 • שירותי אחסון לאתרים פרטיים, בלוגים ודואר אלקטרוני זולים וחינמיים נפוצים ביותר, ומהווים תחליף טוב לתוכן שאינו קשור לאנציקלופדיה היהודית.
 • מכיוון שמקובל לרוב להתייחס לדף המשתמש כמעין "שטח פרטי" שאינו מתיר עריכה של משתמשים אחרים, חשוב להקפיד בו על כתיבה הוגנת.
 • אל תציגו תוכן פוגעני, מעליב או תוקפני כלפי מגזרים או פרטים באוכלוסייה.
 • אל תציגו תוכן הפוגע ברוח השיתופית ויחסי הרעות המכובדים הקיימים בין חברי הקהילה.
 • אל תפריזו במתיחת ביקורת כלפי משתמשים אחרים. דף המשתמש, שבו רק אתם יכולים לכתוב, אינו המקום ללבן חילוקי דעות.
 • אין להתחזות לאדם אחר (ובפרט לעורך אחר או לאישיות ציבורית) ואין להתחזות לבעל הרשאה באנציקלופדיה היהודית (כגון מפעיל מערכת).

גם פעילויות הקשורות לבניית הקהילה שאופיין אינו "אנציקלופדי" באופן ישיר מתקבלות בסלחנות, במיוחד כאשר הן נערכות בידי עורכים מסורים עם היסטוריית עריכות מכובדת. פעילויות שכאלה מסייעות לנו לבנות את הקהילה, מה שעוזר לבנות את האנציקלופדיה.

הפיכת דף המשתמש שלך להפניה לדף אחר מפריעה לפנות אליך באופן שגרתי, ורצוי להימנע ממנה. היוצא מן הכלל הוא הפניית דף המשתמש מהחשבון הישן שלך לחשבון החדש.

בעלות ועריכת דפים במרחב המשתמשים

באופן מסורתי, האנציקלופדיה היהודית מציעה חופש פעולה רחב למשתמשים כדי שיארגנו את מרחב המשתמש שלהם ככל העולה על רוחם. אך למרות זאת, הדפים הללו עדיין שייכים לקהילה:

 • תרומות, כמו גם תמונות, חייבות להיות תחת רישיון חופשי (כמו ה-GFDL או Creative Commons מסוג CC-BY-SA), כמו הערכים. אסורות תמונות שימוש הוגן.
 • חוקי זכויות יוצרים חלים על מרחב המשתמש בדיוק באותו האופן בו הם חלים על מרחב הערכים. טקסט חייב להיות ברישיון חופשי או שהזכויות עליו פגו; אחרת רק ציטוטים קצרים ניתנים להעתקה, במסגרת שימוש הוגן. שימוש במקורות מידע המוגנים בזכויות יוצרים כבסיס ליצירת ערך תיעשה ללא שמירת העתקה מהם על שרתי האנציקלופדיה היהודית.
 • באופן עקרוני, כל המשתמשים הרשומים באתר, יכולים לערוך את כל הדפים במרחב המשתמשים.
 • כללי ההתנהגות בין חברי הקהילה, תקפים לגבי דפים במרחב המשתמשים בדיוק כמו בכל מרחב אחר.
 • במקרים מסוימים, חומר שאינו מקדם את מטרותיה של האנציקלופדיה היהודית יוסר מדף המשתמש (ראו למטה).

ככלל, אם יש לכם חומר שאינכם רוצים שאחרים יערכו, או שאינו מתאים לאנציקלופדיה היהודית בדרך כלשהי, אנא פרסמו אותו באתר אינטרנט פרטי. שירותי אחסון רבים מציעים אפשרות זו בחינם.

שימוש בהגנה בדפי משתמש

כמו ערכים, דפי משתמש הופכים לעיתים למטרה מצדם של משחיתים, ובמקרים נדירים מאוד, גם לנושאים למלחמת עריכה. כאשר מלחמות עריכה או השחתות אינן נפסקות, יש לחסום את הדף מעריכה.

השחתות של דף משתמש קורות בעיקר למפעילי מערכת, בעת שהם מנסים לטפל במשחיתים. מפעילים רשאים להגן על דפי המשתמש שלהם כשיש בכך צורך, והם רשאים לערוך דפים מוגנים במרחב המשתמשים. במקרים הנדירים בהם מושחתים דפי משתמש של עורך שאינם מפעילים, יבקש המשתמש ממפעיל שיגן עבורו על הדף, עד אשר תחלוף הסערה.

השחתת דפי שיחת משתמש היא תופעה נפוצה פחות. בדרך כלל שחזור יספיק. חסימה יכולה לעזור במקרה של השחתה חוזרת ונשנית. במקרים נדירים, ניתן להשתמש בהגנה, אך יש לראות בכך אפשרות אחרונה, בהתחשב בחשיבות דפי השיחה לפרויקט.

יש לנסות ולבטל את ההגנות על דפי המשתמשים מהר ככל האפשר.

במקרים מסוימים, ננעלים דפי משתמש באופן קבוע. לרוב, נעילה שכזו מופעלת על דפי משתמש של טרולים, בשל החדרת מידע הרסני לאנציקלופדיה היהודית (הטעיית מנועי חיפוש, הפצת דיבה, קריאה לביצוע פשע וכדומה).

משתמש רשאי לבקש הגנה על דפי המשתמש שלו (ולא על דפי השיחה), אולם דבר זה איננו מומלץ.

מחיקה

הפרה של כללי האנציקלופדיה היהודית, במיוחד של כללי "מה האנציקלופדיה היהודית איננה" עשויה להביא למחיקת דפים במרחב המשתמש שלכם, כולל דף המשתמש הראשי שלכם; יש לשים לב כי מדיניות נקודת מבט נייטרלית איננה חלה על דפי משתמש. מחיקה בשל הפרת נוהלי האנציקלופדיה היהודית תתבצע על ידי הצבעת מחיקה והשגות על המחיקה יהיו לפי הנוהל המפורט בדף הנ"ל. כמו בכל מחיקה בעקבות הצבעה, ניסיונות חוזרים ונשנים להכנסת תוכן שנפסל עלול להביא לחסימתכם.

הסתרה ממנועי חיפוש

דפים במרחב המשתמש (אך לא במרחב שיחת המשתמש) מוסתרים ממנועי חיפוש כברירת מחדל. זוהי הנחיה למנועי החיפוש, ויישומה בפועל תלוי בהם ולא באנציקלופדיה היהודית. משתמש המעוניין לעקוף הגדרה זו יכול להציב בדף במרחב המשתמש שלו את המחרוזת __לחיפוש__ (או באנגלית __INDEX__), שתאפשר למנועי חיפוש להציג את הדף.

לאיזה מידע נוסף ניתן לגשת דרך דף המשתמש?

בנוסף למידע הרגיל הנגיש מדף המשתמש, כמו היסטוריית השינויים, שיחה וכדומה, משתמשים אחרים באנציקלופדיה היהודית יכולים ללחוץ על "תרומות המשתמש" בתיבת הכלים בצד ימין, כדי לראות את השינויים שביצעת לאורך הזמן.

משתמשים שמבקרים בדף המשתמש שלך יכולים ללחוץ גם על "שלחו דואר אלקטרוני למשתמש זה" אם הזנתם כתובת דואר אלקטרוני בדף ההעדפות שלכם.

שינוי שם משתמש

באנציקלופדיה היהודית קיימת הרחבה של מדיה ויקי המאפשרת להחליף את שם המשתמש בתנאי שהעורך לא צברו יותר מ־200,000 פעולות במערכת (עריכות, מחיקות, העברות וכדומה).

החלפת שם המשתמש היא למעשה שינוי הקישור בין השם לבין המזהה הפנימי, כך שבכל ההופעות של שם המשתמש בהצגת "גרסאות קודמות" מוצג השם החדש. החלפת שם המשתמש אינה מחליפה את הכיתוב בחתימות המופיעות בדפים. פעולה זו גורמת להעברה אוטומטית של דף המשתמש ודף השיחה לשם המשתמש החדש, ואם רצונו של המשתמש בכך - הוא יכול לסמן למחיקה את ההפניות שנוצרו באופן אוטומטי. הפעולה נרשמת ביומן.

בעקבות שימוש בשמות משתמש גלובליים, שינוי שם נעשה על ידי שינוי השם בכל המיזמים. לצורך זה יש לבקש שינוי שם במיוחד:בקשת שינוי שם גלובלית.

במקרה של שינוי קל בשם (כגון עיברות שם באנגלית), ניתן לעשות שימוש בהגדרת כינוי בחתימה (בהתאם לכללים).

ראו גם

דף זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -306 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.