אנדרואיד (מערכת הפעלה)

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Android
Android robot 2014.svg
Android logo (2014).svg
Android L Develpment Preview.png
צילום מסך מ- Android Lollipop 5.0
מפתח Open Handset Alliance
Android Open Source Project
משפחה מערכת הפעלה דמוית יוניקס, לינוקס
מודל קוד קוד פתוח
גרסה אחרונה Android 8.1 Oreo ב־5 בדצמבר 2017
סוג ליבה לינוקס
סוג רישיון רישיון אפאצ'י גרסה 2.0 והרישיון הציבורי הכללי של גנו גרסה 2
מצב עבודה נוכחי
דף בית דף הבית (באנגלית)
Google Pixel XL
Google Pixel - מכשיר הדגל של חברת גוגל לשנת 2016, מבוסס אנדרואיד 7.1

אנדרואידאנגלית: Android) היא מערכת הפעלה המיועדת לסמארטפונים, טאבלטים, טלויזיות חכמות, שעונים חכמים ולמכוניות ומבוססת על ליבת לינוקס. היא מופצת על ידי חברת גוגל בשיתוף פעולה עם Open Handset Alliance. מערכת הפעלה זו מעוצבת במיוחד לשימוש בטלפונים חכמים מבוססי מסך מגע ומחשבי לוח (טאבלטים). לקראת סוף שנת 2010, אנדרואיד הפכה למערכת ההפעלה הנפוצה ביותר בעולם לטלפונים חכמים. על פי IDC, ב-2012 היא החזיקה נתח של 70% מכלל שוק הטלפונים החכמים העולמי (ביחס לכ-20% למתחרה המרכזית iOS של חברת אפל) ובמהלך השנה נמכרו כמעט 500 מיליון מכשירים חדשים מבוססי אנדרואיד. סמארטפונים מפורסמים עם אנדרואיד הם מכשירים בסדרת "גלקסי" של סמסונג ושל חברת LG, סוני או של חברות סיניות וגם חברת מוטורולה ו-HTC[1].

Google Nexus

אנדרואיד פותחה לראשונה בידי חברת הזנק בשם Android Inc שנוסדה ב-2003, ובשנת 2005 נרכשה על ידי Google. הגרסה הראשונה של מערכת ההפעלה הוכרזה ב-5 בנובמבר 2007 עם הקמתו של Open Handset Alliance, תאגיד של 86 חברות חומרה, תוכנה ותקשורת, שהוקדש למטרת קידום סטנדרטים פתוחים עבור מכשירים ניידים. המכשיר הראשון מבוסס אנדרואיד נמכר באוקטובר 2008. אנדרואיד נועדה בתחילה למצלמות חכמות.

גוגל מפיצה את הקוד של אנדרואיד כקוד פתוח, תחת רישיון אפאצ'י. פרויקט הקוד הפתוח של אנדרואיד (Android Open Source Project AOSP) שמובל על ידי Google, הוא הפרויקט האחראי לתחזוקה ולפיתוח של מערכת ההפעלה. בנוסף, לאנדרואיד יש קהילה גדולה של מפתחים אשר כותבים אפליקציות המגדילות את הפונקציונליות של המכשירים והן נכתבות בדרך כלל בשפה מותאמת אישית של Java. את האפליקציות ניתן להוריד דרך Google Play או אתרי צד שלישי. נכון ליולי 2013, ישנן יותר ממיליון אפליקציות זמינות לאנדרואיד, וסך ההורדות מחנות האפליקציות Google Play מוערך בכ-50 מיליארד[2].

היסטוריה[edit | edit source]

ביולי 2005 רכשה גוגל את חברת אנדרואיד (Android inc), חברת הזנק קטנה שנוסדה ב-2003 ופעלה בפאלו אלטו, קליפורניה. מייסדי החברה, אנדי רובין, ריץ' מינר, ניק סירס (סמנכ"ל T-Mobile לשעבר) וכריס וויט, עברו לעבוד בגוגל. באותה תקופה, מעטים הכירו את פעילות החברה, חוץ מאלו שפיתחו תוכנות לטלפונים סלולריים. מכיוון שכך, החלו שמועות כי גוגל הולכת להיכנס לשוק הטלפונים הסלולריים.

בגוגל, צוות בראשות אנדי רובין פיתח פלטפורמה לטלפונים ניידים המבוסס על ליבת לינוקס ושיווק את הפלטפורמה ליצרני טלפונים סלולריים וספקיות, מתוך הנחה שהם יפתחו מערכת הפעלה גמישה וניתנת לשדרוג. דווח, כי לגוגל כבר הייתה סדרת שותפים לייצור מכשירים מבוססי אנדרואיד ותוכנות למערכת ההפעלה, וגוגל מסרה למשווקות טלפונים סלולריים תוך שהם מוכנים לדרגות שונות של שיתוף פעולה מצדם.

ראיה נוספת כי גוגל הולכת להיכנס לשוק הטלפונים הסלולריים, הגיעה בדצמבר 2006 - בדיווח של BBC והוול סטריט ג'ורנל לפיו גוגל מעוניינת בהנגשת שירות החיפוש שלה ואפליקציות נוספות שלה לטלפונים סלולריים. זמן קצר לאחר מכן, כלי תקשורת דיווחו כי גוגל מפתחת מכשיר סלולרי תחת המותג גוגל. השמועות המשיכו כאשר דווח כי גוגל מנסחת דרישות סף ומפרטי חומרה למכשירים סלולריים ומציגה לחברות תקשורת אבות-טיפוס אפשריים. בספטמבר 2007 דיווח מגזין אמריקאי כי גוגל הגישה בקשות לפטנטים בתחום התקשורת הסלולרית.

ב-5 בנובמבר 2007 הוקמה ברית Open Handset Alliance שכללה חברות בולטות בתחומי האלקטרוניקה והתקשורת הסלולרית. מטרת הברית הייתה לפתח סטנדרטים פתוחים עבור התקנים ניידים, ויחד עם הקמתה, חשפה את המוצר הראשון שלהם, אנדרואיד, הבנוי על בסיס ליבת לינוקס.

מאז 2008 הושקו עדכונים רבים למערכת ההפעלה אנדרואיד.

גרסאות אנדרואיד לטלפונים חכמים (סמארטפונים) ומחשבי לוח (טאבלטים)[edit | edit source]

מערכות אנדרואיד השונות מזוהות על ידי מספר גרסה וכן על ידי שם קוד שהוא שם של מאכל מתוק. ראשי התיבות של שמות הקוד הם אותיות האלפבית האנגלי בסדר עולה.

אנדרואיד 1.5 (Cupcake)[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנדרואיד קאפקייק

מבוסס על ליבת לינוקס 2.6.27, יצא ב-30 באפריל 2009. נוספו הקלטה וצפייה בקטעי וידאו באמצעות מצלמת וידאו, העלאה של סרטונים ליוטיוב ותמונות לפיקאסה, מקלדת חדשה רכה עם יכולת חיזוי טקסט, תמיכת A2DP ו-AVRCP לבלוטות' במכשיר, אפשרות להתחבר אוטומטית לאוזניית בלוטות' ממרחק מסוים, וידג'טים ותיקיות במסכי הבית, אנימציית מסכי מעבר.

אנדרואיד 1.6 (Donut)[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנדרואיד דונאט

מבוסס על ליבת לינוקס 2.6.29, יצא ב-15 בספטמבר 2009. שופרו המרקט, המצלמה, החיפוש הקולי וחיפוש גוגל. נוספו תמיכה ב-CDMA/EVDO, 802.1x, VPN, מחוות, וגם מנוע טקסט-לדיבור, תמיכה לרזולוציית WVGA.

אנדרואיד 2.0/2.1 (Éclair)[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנדרואיד אקלר

מבוסס על ליבת לינוקס 2.6.29, יצא ב-26 באוקטובר 2009. הממשק כלל תמיכה ב-HTML5, רשימת אנשי קשר חדשה, יכולת עבודה מול שרת Exchange, תמיכת מבזק מובנית למצלמה דיגיטלית, זום דיגיטלי.

אנדרואיד 2.2 (FroYo)[edit | edit source]

מבוסס על ליבת לינוקס 2.6.32, יצא ב-20 במאי 2010. הממשק כלל שילוב של מנוע V8- JavaScript של הדפדפן גוגל כרום, סנכרון יישומים באמצעות האינטרנט, חיוג קולי, שיפור התמיכה ב-Microsoft Exchange, קישוריות USB ופונקציונליות של WiFi Hotspot. כמו כן נוספה אפשרות של ביטול העברת נתונים דרך הרשת הסלולרית, שופרה חנות האפליקציות ונוספו לה עדכונים אוטומטיים ואפשרות לשמירת אפליקציות על כרטיס הזיכרון, מעבר מהיר בין שפות המקלדת והמילונים שלהן, תמיכה בסיסמאות מספריות ואלפאבתיות ותמיכה בהעלאת קבצים באפליקציות רשת. לדפדפן נוספו היכולת להציג אנימציות GIF ותמיכה באדובי פלאש 10.1.

אנדרואיד 2.3 (Gingerbread)[edit | edit source]

אנדרואיד 2.3 (Gingerbread)

מבוסס על ליבת לינוקס 2.6.35, יצא ב-6 בדצמבר 2010. שיפורים בגרסה זו כוללים: ממשק מעודכן, תמיכה ב-VoIP, תמיכה בתקשורת טווח אפס (לגעת בחפצים עם המכשיר ולקנות אותם דרך האינטרנט, תקשור בין מכשירים באמצעות מגע ביניהם וכו') תמיכה בפורמט WebM של גוגל, שיפור פונקציונליות ה"העתק-הדבק", מקלדת רב מגע (Multi Touch) מעוצבת מחדש, תמיכה משופרת בפיתוח קוד, שיפור השמע, גרפיקה והקלט למפתחים, תמיכה בחיישנים נוספים (כמו גירוסקופ וברומטר), שיפור ניהול צריכת החשמל ושליטה באפליקציות, תמיכה במצלמות מרובות, ושיפור התמיכה ברשת דור 4.

אנדרואיד 3.0/3.1 (Honeycomb)[edit | edit source]

מבוסס על ליבת לינוקס 2.6.36, יצא ב-22 בפברואר 2011 ומיועד לטאבלטים בלבד[3]. גרסה זו כוללת ממשק חדש[4], שולחן עבודה תלת ממדי עם וידג'טים מעוצבים מחדש, ריבוי משימות משופר (שורת משימות בחלק התחתון של המסך), דפדפן משופר (גלישה פרטית, סנכרון מועדפים עם גוגל כרום ועוד), תמיכה בשיחות וידאו בGoogle Talk, האצת חומרה, תמיכה במעבדים מרובי ליבות. העדכון 3.1 הוצג בכנס Google I/O ב-10 במאי 2011 ומכיל שיפורים רבים, ביניהם- ליטושי ממשק, חיבור לאביזרי USB נלווים, רשימת יישומים חדשים מורחבת, אפשרות לקבוע את גודל הווידג'טים בדף הבית, תמיכה במקלדת, שלטים ואביזרים חיצוניים אחרים, ביצועי WiFi טובים במיוחד כאשר מסך המכשיר כבוי.

אנדרואיד 3.2 (Honeycomb)[edit | edit source]

מבוסס על ליבת לינוקס 2.6.36, יצא ב-15 ביולי 2011 ומיועד לטאבלטים בלבד. גרסה זו של אנדרואיד הוסיפה לראשונה התאמה לטאבלטים בגודל 7 אינץ', גישה מהירה יותר ליישומים המאוחסנים בכרטיס הזיכרון, התאמה של אפליקציות לגודל של מסך המכשיר (עשיית "זום" לאפליקציה), אפשרויות תצוגה חדשות שנותנות למפתחים יותר שליטה במראה ובתחושה במכשירי האנדרואיד השונים.

אנדרואיד 4.0 (Ice-Cream Sandwich)[edit | edit source]

יצא ב-19 באוקטובר 2011. גרסה זו היא מעין שילוב בין Gingerbread ו-Honeycomb והיא תומכת הן בטאבלטים והן במכשירים סלולריים, היא הוצגה ויצאה ב-19 בנובמבר 2011.

שיפורים בגרסה זו כוללים:

עיצוב חדש בשם Holo Design, כפתורים מובנים במסך (אופציונלי), תפריט ווידג'טים ליד תפריט האפליקציות, מנהל משימות חדש שמאפשר סגירה מהירה של היישומים הפתוחים, יצירת תיקיות קלה- גרירת אייקון אחד על אחר, תמיכה בצביטה לזום בלוח השנה, החלקת האצבע ימינה ושמאלה למעבר בין הודעות בGmail, צילום מסך מובנה, שיפור התיקון האוטומטי במקלדת, תמיכה בהפעלת אפליקציות ממסך הנעילה (כמו בHTC Sense 3.0 ומעלה), שיפור בשימושיות העתק-הדבק, שילוב טוב יותר של חיפוש ושימוש בפקודות קוליות, פתיחה באמצעות זיהוי פנים, דפדפן שתומך עד 16 לשוניות פתוחות, סנכרון אוטומטי עם המועדפים של המשתמש בGoogle Chrome, פונט Roboto חדש, הצגה של נתוני שימוש בחבילת הגלישה בהגדרות, שיפור באפליקציית המצלמה המאפשר צילום מהיר יותר, מצב פנורמה מובנה, זום בזמן צילום וידאו, עריכת תמונות מובנית, עיצוב חדש לגלריית התמונות, אפליקציית אנשי קשר חדשה בשם People הכוללת אינטרגרציה עם רשתות חברתיות מקוונות, תוכנה בשם Android Beam לסינכרון מועדפים, אנשי קשר ועוד בין שני מכשירי אנדרואיד, האצת חומרה על ידי ממשק המשתמש, הגדלה והקטנה של הווידג'טים, טכנולוגיית WiFi Direct מובנית במערכת ההפעלה, צילום וידאו באיכות HD 720p, בכל מכשירי האנדרואיד.

אנדרואיד 4.1 (Jelly Bean)[edit | edit source]

אנדרואיד 4.1 (Jelly Bean) במכשיר גוגל נקסוס

הוכרז ב-27 ביוני 2012 באירוע "Google I/O". בין השאר, נוספה תמיכה ב-18 שפות נוספות, ושיפורים בתמיכה בשפות הנכתבות מימין לשמאל.

השיפור העיקרי בגרסה זו הוא Project butter שמטרתו הייתה "להחליק" ולשפר את כל האנימציה במערכת וליצור חווית שימוש מהנה, חלקה, ורציפה יותר במערכת.

הכרזה גדולה נוספת היא כי החל מגרסה זו, ההקלדה הקולית שמאפשרת להכתיב למכשיר הודעות טקסט תהיה זמינה גם ללא צורך בחיבור לאינטרנט ואף תתמוך בעברית ושפות אחרות חוץ מאנגלית. בנוסף, נוספו תוספות קטנות כגון אפשרות גישה ישירה לאפליקציה דרך ה"Notification Bar" ללא צורך להפעיל את האפליקציה עצמה, שיפורים קטנים במצלמה המאפשרים בחירה ומחיקה של תמונות שצולמו, שיפורים לחנות של גוגל - Google Play. גוגל התחילה ב"פרויקט החמאה" שבו האנימציות יותר חלקות, הדפדוף יותר מהיר, סגירה ופתיחה של אפליקציות יותר מהירים וחלקים ועוד שיפורים למהירות של מערכת ההפעלה,

מלבד שיפורים אלו, גוגל הציגה שירות חיפוש קולי חדש, בעל קול טבעי, הבנה טובה של השאלות ותשובות מדויקות ומעוצבות בעיצוב מחודש. החיפוש הקולי הוא חלק מהמערכת Google Now הקולטת מידע על המשתמש במכשיר וכך "לומדת" אודותיו ומספק לו מידע מותאם אישית, כמו תחזית מזג האוויר בהתאם לאזור, תוצאות ותאריכי משחקים של קבוצות ספורט אהודות על ידי המשתמש, טיסות היוצאות ליעד שהמשתמש מעוניין לטוס אליו וכדומה.

אנדרואיד 4.2 (Jelly Bean)[edit | edit source]

יצאה ב-13 בנובמבר 2012. כוללת שיפורים שונים, כמו למשל תמיכה במספר חשבונות משתמש שונים (בגרסת הטאבלטים בלבד), תמיכה ב"gestures" ("מחוות") במקלדת, אפשרות להשתמש בליבת SELinux (גרסת לינוקס עם רמת אבטחה גבוהה יותר) ועוד. ב-27 בנובמבר 2012 יצאה גרסת תיקונים, 4.2.1, וב-11 בפברואר 2013 יצאה גרסת תיקונים נוספת 4.2.2

עוד שיפור בגרסה זו היא האפשרות לגשת למצלמה ממסך הנעילה וכן דפי ווידג'טים במסך הנעילה.

אנדרואיד 4.3 (Jelly Bean)[edit | edit source]

יצאה ב-24 ביולי 2013. כוללת תמיכה בחיסכון בחשמל בעת שימוש בבלוטות', תמיכה בגרסה החדשה של ממשק פריסת התצוגה ES 3.0 OpenGL ולראשונה, מערכת ההפעלה הציגה יישור מימין לשמאל כאשר השפה המוגדרת במכשיר היא מימין לשמאל (כגון עברית וערבית), וכן השלמה אוטומטית מובנית של מספרי טלפון. כמו כן יש ממשק מצלמה משופר, תיקוני אבטחה, שיפורים במערכת ניהול הזכויות הדיגיטלי, ושיפורים קוסמטיים קלים. ב-5 באוקטובר, יצאה גרסת תיקונים, 4.3.1.

אנדרואיד 4.4 (Kit Kat)[edit | edit source]

תמונה ממסך הבית של אנדרואיד קיטקט בגרסה 4.4.2 במכשיר נקסוס 5

פורסמה ב-31 באוקטובר 2013. מציגה שיפור בביצועים, ניהול זיכרון טוב יותר, תמיכה במכשירים יותר חלשים (בעלי פחות מ 512 מגה-ביט RAM), עיצוב חדש לממשק. ניתן להשתמש בשירות ה-Google Now של גוגל על ידי אמירת "OK, google" בעמוד הבית. תמיכה בכתוביות לכבדי שמיעה בסרטונים, חייגן חדש, יישום אנשי קשר חדש ועוד. הגרסה הוצגה ביחד עם מכשיר Nexus 5 שהוא הראשון שמגיע עם גרסה זאת.

קיטקט הוא מוצר מסחרי של נסטלה. כל שמות הקוד הקודמים של מוצרי גרסאות אנדרואיד נקראו על שם מאכלים גנריים. הפרסומים המקוריים היו ששם הקוד של הגרסה יהיה Key Lemon Pie (עוגת לימון). בהמשך פורסם ששם הקוד יהיה קיט קט. שם הקוד נבחר תוך שיתוף פעולה עם חברת נסטלה, יצרנית המוצר ועם חברת הרשי, המשווקת שלו בארצות הברית[5]. ב-7 בדצמבר 2013 יצא עדכון הכולל שיפור למצלמת ה-Nexus 5 ותיקוני באגים, 4.4.1.

ב-9 בדצמבר 2013, יצאה גרסת 4.4.2 שמכילה תיקונים בהודעות הקוליות, תיקוני באגים, ותיקוני אבטחה.

בתחילת מאי 2014, שוחררה גרסה 4.4.3 הכוללת תיקוני באגים, בין השאר בכל הקשור בניהול חיי סוללה, יציבות קישוריות בלוטות' ו-WIFI. גרסה זאת שוחררה בשלב ראשון למכשירים בעלי מערכת הפעלה 'נקיה' כגון סדרת Google Nexus ומכשירי סמסונג ו-HTC בגרסת Google Play Editions.

ב-19 ביוני, יצאה גרסת 4.4.4, שכוללת מספר תיקונים, ביניהם תיקון פרצת אבטחה קריטית.

אנדרואיד 5.0 (Lollipop)[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנדרואיד לוליפופ

הוכרזה במהלך אירוע ה-Keynote שבכנס המפתחים Google I/O 2014, בתאריך ה-25 ביוני 2014. העדכון הוא הגדול ביותר מאז אנדרואיד 4.0, Ice-Cream Sandwich.

המערכת כוללת שינוי נרחב בעיצוב שלה בשם Material design, הכולל עיצוב חדש ללחצני הניווט שעל מסך המכשיר, למרכז ריבוי המשימות, למקלדת, לאייקונים, לוילון ההתראות שכעת משולב עם תפריט הגישה המהירה, לחייגן, לדפדפן ה-Chrome, ליישום ה-Gmail, ליישום ה-Google Keep, להגדרות ולכלל יישומי המערכת. בנוסף לכל, נוסף מצב 'חיסכון בסוללה' חדש, בוצע שיפור כללי בחיי הסוללה - project Volta, בוצע המעבר הסופי לסביבת ההרצה ART, נוספה תמיכה במעבדי 64 ביט, מסך הנעילה שופר ונוספו לו קיצורים חדשים ותצוגת התראות, ועוד רכיבי API חדשים רבים ושיפורים נוספים

מסך דף הבית באנדרואיד מרשמלו

בהמשך יצאו הגרסאות 5.0.1, 5.0.2, 5.0.3, 5.1 ו-5.1.1.

אנדרואיד 6.0 (Marshmallow)[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנדרואיד מרשמלו

הגרסה הוכרזה במאי 2015, ויצאה ב-6 באוקטובר 2015. הגרסה כללה שיפור חיי הסוללה, מצב "נא לא להפריע" וחסימת הרשאות לאפליקציות. ב-7 בדצמבר 2015 שוחררה הגרסה 6.0.1, אשר כללה עדכוני אבטחה ורגשונים (אימוג'ים) חדשים.

אנדרואיד 7.0 (Nougat)[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנדרואיד נוגט

ב-9 במרץ 2016 שוחררה גרסה מוקדמת למפתחים הזמינה למכשירי Nexus[6]. הגרסה הרשמית יצאה ב-22 באוגוסט 2016. גרסת המפתחים כוללת מספר אפשרויות חדשות, כגון מילוי פרטים רפואיים (כגון אלרגיות וסוג דם) ושמירתם בסמארטפון לצורכי חירום, כך שבעת הצורך לא יהיה אף צורך לדעת את הסיסמה עבור מידע זה.

אנדרואיד 8.0 (Oreo)[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנדרואיד אוראו

ב-21 במרץ 2017 שוחררה גרסה מוקדמת למפתחים הזמינה למכשירי למכשירי Nexus ו־Pixel[7]. הגרסה הסופית יצאה בתאריך 24 ביולי 2017. הגרסה כוללת שינויים כללים בעיצוב ותכונות חדשות כגון קטגוריות להתראות, נודניק להתראות, הצגת יישומים בתוך חלון, הגבלת היישומים הרצים ברקע וסמלים מונפשים[8].

גרסאות ייעודיות[edit | edit source]

Android Wear[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Android Wear
שעון חכם המריץ את מערכת ההפעלה של אנדרואיד לשעונים חכמים- Android Wear

Android Wear היא גרסה של מערכת ההפעלה אנדרואיד למוצרים לבישים (כמו: שעונים חכמים). רוב המערכת נשענת על הזיהוי הקולי של Google. כאשר אומרים 'Ok Google', ניתן לחפש במנוע החיפוש 'Google', שבאמצעותו ניתן למצוא מזג אויר, מפה ליעד מסוים ועוד. השעון ניתן לשליטה דרך יישום בפלאפונים חכמים נתמכים ממערכת ההפעלה אנדרואיד (גרסת אנדרואיד 4.3 ומעלה).

השעון הראשון עם מערכת הפעלה זאת הוא LG G Watch, לאחר מכן, באותו הכרזה של מערכת ההפעלה, הוכרז גם ה-Moto 360, שעון חכם מיוחד במינו בשל מסך המגע העגול שלו.

במהלך כנס Google I/O 2014 הוכרז השעון החכם Samsung Galaxy Gear Lite. למערכת ה Wear נוספו עוד שעונים רבים מיצרניות האנדרואיד. 2 Android Wear שמבוססת על Android 7.1.1 היא הגרסה החדשה ביותר (פברואר 2017).

Android TV[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Android TV

Android TV היא גרסה של מערכת ההפעלה אנדרואיד לטלוויזיות. מערכת זו מאפשרת לצפות בסדרות סרטים וסרטונים מ-Google Play Movies & TV, מ-YouTube, או מאפליקציות צד שלישי אחרות כמו Netflix, לשחק במשחקי וידאו מחנות ה-Google Play ובנוסף לכל זה מערכת ההפעלה תומכת גם בשידורי טלוויזיה רגילים.

המערכת יכולה, באופן אוטומטי, "לחזות" באילו תכנים רוצה המשתמש לצפות באותו רגע ולהציע תכנים מתאימים ובכל עת ניתן להגיד 'Ok Google' אל השלט (שלט משחק, סמארטפון, טאבלט או השלט הבסיסי) כדי לבצע חיפוש קולי במנוע החיפוש Google ואף לשאול את 'העוזרת הווירטואלית' google now שאלות בנוגע לדברים שונים.

מערכת ההפעלה מסתכרנת עם כל מכשיר הכולל את מערכת ההפעלה אנדרואיד בגרסאות הנתמכות.

החברות השונות הודיעו שיחלו שיווק טלויזיות עם מערכת הפעלה זו החל משנת 2015.

Android Auto[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Android Auto

Android Auto היא הגרסה של מערכת ההפעלה אנדרואיד למכוניות וכלי רכב שונים.

גרסה זו אינה מותקנת ברכב עצמו. היא נמצאת על המכשיר החכם של המשתמש ונטענת לרכב (תומך) כאשר הטלפון מתחבר למכונית. הסיבה לכך היא כדי ש"סוף סוף תהיה סביבת עבודה שניתנת לעדכון בכלי רכב".

היא כוללת את - Google Now, את יישום המפות - Google Maps, הנחשב לפופולרי ביותר בעולם וכולל גם שילוב עם היישום Waze. היא כוללת גם שילוב עם היישום Play Music, החנות של גוגל למוזיקה מקוונת. כמו כן ניתן להוריד יישומים נוספים מחנות ה-Google Play.

מספר יצרניות רכב הודיעו כי כבר בסוף 2014 יחלו לשווק כלי רכב הכוללים תמיכה לחיבור למערכת זו, אך הדבר לא התממש נכון לשנת 2015.

Google Nexus[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Google Nexus

סדרת הנקסוס (Nexus) היא סדרת מכשירי אנדרואיד שמפותחת על ידי חברת גוגל בשיתוף יצרניות חומרה שונות. מכשירי הנקסוס מהווים את מכשירי הדגל של מערכת ההפעלה אנדרואיד, לכן הם מקבלים את העדכון היישר מגוגל ומתעדכנים ראשונים לגרסאות אנדרואיד חדשות. המכשירים החדשים ביותר בסדרה כעת הם הנקסוס 5X, (סמארטפון מבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד 6), והנקסוס 6p (פאבלט בעל מסך בגודל 5.7 אינץ' ומבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד 6.0) שיצאו באוקטובר 2015, וטאבלט הנקסוס 9 (טאבלט 9 אינץ' שהוכרז באוקטובר 2014).

Google Play Store[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Google Play

גוגל פליי סטור (Google Play Store) (לשעבר אנדרואיד מרקט) היא חנות דיגיטלית להורדת תוכן כגון סרטים מוזיקה ספרים ואפליקציות שהועלו על ידי מפתחים עצמאיים, בדומה ל-App Store של המתחרה אפל. התוכנה היא חלק משירות התוכן הדיגיטלי Google Play ומותקנת כברירת מחדל במכשירים מבוססי אנדרואיד המממשים את "חוויית השימוש של גוגל". בניגוד ל־App Store בה כל אפליקציה מאושרת מראש, גוגל מפעילה סינון כללי יותר, וכל אחד יכול להעלות אפליקציות כל עוד אינן מנוגדות למספר כללים בסיסיים[9], וזה אחד הגורמים לגודלה הגדול יחסית של החנות. נכון ליולי 2013 יש בה יותר ממיליון אפליקציות, יותר מאשר ב־App Store[2].

גוגל פליי זמינה מסביב לעולם. בחנות ניתן למכור ולקנות תוכן בתשלום, אך לא כל התוכן זמין בכל המדינות. רכישת אפליקציות בתשלום אפשרית ב-132 מדינות כולל ישראל[10]. במדינות מסוימות, כמו פולין, צ'כיה ופקיסטן, ניתן לקנות אך לא למכור, ואילו במדינות אחרות לא ניתן לקנות ולא ניתן למכור. בישראל, שתי האפשרויות זמינות[11][12].

קניית האפליקציות בתשלום נעשית באמצעות שירות התשלום של גוגל - Google Checkout, שזמין בישראל. כדי להוריד אפליקציות חינמיות אין צורך בחשבון בשירות Google Checkout.

נתח שוק[edit | edit source]

חברת מחקרים בשם Canalys העריכה ברבעון השני של 2009 שלמערכת ההפעלה אנדרואיד היה חלק של 2.8% מכלל משלוחי הטלפונים החכמים בעולם. ברבעון הרביעי של 2010 מספר זה צמח ל-33% מהשוק, מה שהפך את האנדרואיד למערכת הנמכרת ביותר בקרב טלפונים חכמים. ברבעון השלישי של 2011 חברת גרטנר העריכה שיותר מחצי (52.5%) משוק הטלפונים החכמים שייך לאנדרואיד. בשנת 2012, על פי חברת המחקר IDC, נתח זה עלה ל-70% מכלל שוק הטלפונים החכמים העולמי (ביחס לכ-20% למתחרה המרכזית iOS של חברת אפל) ובמהלך השנה נמכרו כמעט 500 מיליון מכשירים חדשים מבוססי אנדרואיד[1].

נתח שימוש של גרסאות[edit | edit source]

Circle frame.svg

נתח שימוש של הגרסאות השונות

  Nougat‏ (11.5%)
  Marshmallow‏ (31.8%)
  Lollipop‏ (30.1%)
  KitKat‏ (17.1%)
  Jelly Bean‏ (8.1%)
  Ice Cream Sandwich‏ (0.7%)
  Gingerbread‏ (0.7%)

נתח שימוש של הגרסאות השונות[13], נכון ל-6 ביולי 2017:

גרסה שם קוד תאריך שחרור רמת API חלק
7.1 Nougat 4 באוקטובר 2016 25 0.9%
7.0 22 באוגוסט 2016 24 10.6%
6.0 Marshmallow 5 באוקטובר 2015 23 31.8%
5.1 Lollipop 9 במרץ 2015 22 22.3%
5.0 3 בנובמבר 2014 21 7.8%
4.4 KitKat 31 באוקטובר 2013 19 17.1%
4.3 Jelly Bean 24 ביולי 2013 18 1.2%
4.2 13 בנובמבר 2012 17 4.1%
4.1 9 ביולי 2012 16 2.8%
4.0 Ice Cream Sandwich 16 בדצמבר 2011 15 0.7%
2.3 Gingerbread 9 בפברואר 2011 10 0.7%

רישיון[edit | edit source]

קוד המקור של אנדרואיד הוא קוד פתוח אך ללא אפשרות לתרומה חיצונית. גוגל מפרסמת את רוב הקוד (כולל רשת וערימות טלפוניה) תחת רישיון אפאצ'י, שבמסגרתו יצרנים יכולים להוסיף הרחבות קנייניות מבלי להגיש אותן חזרה לקהילת הקוד הפתוח. בדומה לפרויקט אפאצ'י, תרומת קוד לפרויקט דורשת מהתורם אישור התחייבותו (רישיון זכויות יוצרים מתירני ורישיון לשימוש בפטנטים)

פיתוח[edit | edit source]

קוד המקור של אנדרואיד זמין במאגרי גיט ציבוריים. מכיוון שהפרויקט מתפרש על־פני מספר רב של מאגרים שכאלו, גוגל כתבה כלי בשם Repo על מנת להקל על המפתחים לעבוד עם מספר רב של מאגרים[14].

הפיתוח של אנדרואיד וגרסאותיו החדשות נעשה על ידי עובדי גוגל בצורה פרטית. יצרני התקנים יכולים להוסיף שינויים משלהם. בפועל לחלקם שינויים גדולים יותר ולחלקם שינויים גדולים פחות. קוד המקור של ממשקי המשתמש הללו אינו גלוי[דרוש מקור]. בדרך כלל גוגל פותחת את קוד המקור של גרסה חדשה למאגרים הציבוריים רק כשהגרסה יוצאת באופן רשמי. קוד המקור של גרסה 3.0 (שמיועדת רק עבור טאבלטים ולא לטלפונים ניידים) לא נפתח בשלב זה[15].

מספר ימים לאחר Google I/O 2014 הודיעה Google כי לא תאפשר לשנות את הממשק של מערכת ההפעלה אנדרואיד בגרסאות הטלוויזיה, לכלי רכב, ולשעונים חכמים.

LineageOS[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – LineageOS

ישנם מספר פרויקטים שמספקים מערכת מותאמת אישית חלופית למכשירי אנדרואיד שונים. הבולט שבהם הוא פרויקט LineageOS. זהו פרויקט שהחל את דרכו כשינוי ("מוד") של המערכת מבוססת בעיקר על קוד המקור הזמין של אנדרואיד. במקור היא כללה גם מספר יישומים קנייניים של גוגל, אולם בעקבות תביעה מצד גוגל על הפרת רישיון השימוש בהם (השימוש בהם מותר רק בהתקנים שמממשים את מלוא הדרישות של "חוויית השימוש של גוגל") הם הוסרו מההתקנה הרגילה. וזמינים להורדה בנפרד.

הגרסה האחרונה כעת היא: LineageOS 14.1 המבוססת על אנדרואיד נוגט –7.1.

ברחבי האינטרנט קיימת כמות עצומה של מדריכים ורומים עבור מגוון רחב מאוד של מכשירים.

השם המקורי של הפרויקט היה CyanogenMod אך בעקבות סגירת החברה שהייתה המפתחת העיקרית שלו שונה שמו ל־LineageOS והוא מתוחזק על ידי קבוצת מפתחים שונים.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ 1.0 1.1 Android and iOS Combine for 91.1% of the Worldwide Smartphone OS Market in 4Q12 and 87.6% for the Year, According to IDC, ‏14 בפברואר 2013
 2. ^ 2.0 2.1 ענבל אורפז, עקפה את אפל // מעל למיליון אפליקציות בגוגל פליי, באתר TheMarker‏, 25 ביולי 2013
 3. ^ Mithun Chandrasekhar (2 בפברואר 2011). "Google's Android Event Analysis". AnandTech. בדיקה אחרונה ב-5 בפברואר 2011. I confirmed this with Google; Honeycomb, at least in the current form, will not be coming to non-tablet devices 
 4. ^ גוגל מציגה גרסה מוקדמת של טאבלט עם אנדרואיד 3.0 (חלת דבש) - דיווח מתערוכת All Things D באתר TechRepublic, 7 בדצמבר 2010
 5. ^ הגרסה הבאה של אנדרואיד תקרא "קיט קט" - ידיעה בPC Magazine, 3 בספטמבר 2013
 6. ^ גוגל מפתיעה עם גרסה ראשונה של Android N למפתחים, זמינה עכשיו להורדה, באתר גאדג'טי, 9 במרץ 2016
 7. ^ Download Android O | Android Developers, developer.android.com (בעברית)
 8. ^ "Everything new in Android O: features and changes". Android Authority (באנגלית). 25 ביולי 2017. בדיקה אחרונה ב-26 ביולי 2017. 
 9. ^ Google Play Developer Program Policies (באנגלית)
 10. ^ Paid App Availability (באנגלית)
 11. ^ מדינות מהן ניתן למכור יישומים בשוק של אנדרואיד מתוך אתר אנדרואיד
 12. ^ מדינות שבהן ניתן לקנות יישומים בשוק של אנדרואיד (אנגלית) באתר אנדרואיד
 13. ^ Dashboards | Android Developers, developer.android.com (בעברית)
 14. ^ הורדת קוד המקור של אנדרואיד - מאמר מאתר התכנות של גוגל
 15. ^ גוגל תעכב את יציאת קוד המקור של Android Honeycomb - ידיעה באתר BusinessWeek


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +7908 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png