אמבולנס

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

הרחבות או שכתובים לערך זה, ייתכן שהתבצעו בעבר באתרים שונים. לבדיקה. הסר


ניידת טיפול נמרץ חדשה עם ציוד רפואי, לוד, אמצע שנות ה־80
תמונה משנות ה-50 של אמבולנס, בחזית מבנה שערי צדק הישן
ניידת טיפול נמרץ של מגן דוד אדום
אמבולנסים בכוננות בעת השתלטות כוחות משטרה על מחבל מתאבד
אמבולנס צבאי ראשון, ארצות הברית, 1861
אמבולנס אזרחי ראשון, בית חולים בלוויו ניו יורק, 1869

אמבולנס הוא רכב חירום, המצויד באביזרים הנדרשים לשמר את מצבו של החולה או הפצוע ולספק לו עזרה ראשונה בסיסית עד הגעה לבית חולים.

האמבולנס מיועד להעביר חולים, יולדות ונפגעים במהירות האפשרית לבית חולים לצורך מתן טיפול רפואי מתאים. לכל אמבולנס נלווה צוות שהוסמך להעניק את הטיפול הראשוני, לו זקוק החולה או הנפגע, עד להגעתו לבית-החולים.

באמבולנס ניתן טיפול רפואי הראשוני, כגון:

אמבולנסים בישראל

במגן דוד אדום קיימים מספר סוגים של ניידות:

  • אמבולנס לבן – אמבולנס רגיל, כולל את נהג האמבולנס שהוא ראש הצוות (יכול להיות חובש, חובש בכיר או פרמדיק) ועד שלושה מתנדבים, נועד לספק עזרה ראשונה בסיסית, מכיל ציוד החייאה בסיסית (BLS), חבישה וקיבוע, דפיברילטור חצי אוטומטי (ILS) וערכות לידה, חמצן ועירוי.
  • אמבולנס 4×4 – זהה לאמבולנס הלבן אך בעל הנעה של ארבעה גלגלים (4X4), כלומר יכול לנוע בשטחי עפר, חולות ודיונות.
  • אט"ן – אמבולנס טיפול נמרץ. כולל פרמדיק הוא ראש הצוות, נהג (חובש בכיר), ועד שני מתנדבים או משתלמים, באט"ן ניתן לבצע טיפול מלא לחולה כמו בניידת טיפול נמרץ (נט"ן) כולל ניתוחי חירום ומתן תרופות לווריד- כל זאת לפי פרוטוקולים בינלאומיים-כולל טיפול חצי מתקדם ומתקדם (ALS). באט"ן יש אמצעי טיפול רפואי מתקדם כגון: תרופות, מוניטור א.ק.ג, ציוד החייאה מתקדם, ערכות מיוחדות וכן את הציוד הסטנדרטי הנמצא באמבולנס הלבן.
  • תאר"ן – תחנת אירוע רב נפגעים. מכילה ציוד עזרה ראשונה שבאירועים גדולים כגון פיגועים מיועדים לפריסה בשטח כבית חולים שדה, מכיל את כל ציוד האמבולנס בכמויות גדולות במיוחד. בעבר נקראה תער"ן (תחנת עזרה ראשונה ניידת).
  • פרמדיק סופרוויזר – רכב שטח, משמש בשביל פיקוד, מכיל בתוכו גם ציוד של אמבולנס רגיל.

ניידות שהוצאו משירות

  • נט"ן – ניידת טיפול נמרץ, שציודה זהה לאט"ן אך לצוות מצטרף רופא. אמבולנס שצוותו כולל פרמדיק, נהג (חובש או חובש בכיר), רופא המשמש כראש צוות ומתנדב או משתלם.

ניידת זו הוצאה מכלל שימוש בינואר 2015 עקב פיטורי כל הרופאים מהארגון.

כל האמבולנסים וניידות טיפול נמרץ של מד"א מצוידים במיטת אמבולנס אוטומטית FERNO מודל 28 או 28Z, כיסא מתקפל להורדת חולה FERNO מודל 42, לוח גב FERNO, מכשיר דפיברילטור חצי אוטומטי או מוניטור (תלוי בסוג הניידת), אלונקה מתקפלת וערכות להגנה לאירועים טוקסולוגיים המוניים.

בישראל ניתנים שירותי אמבולנס ציבוריים על ידי מגן דוד אדום. בנוסף, קיימות כמה חברות המפעילות שירותי אמבולנס פרטיים הניתנים בתשלום, חברות אלה מיועדות בדרך כלל לשינוע חולים, אך מספר חברות פרטיות מעניקות גם שירותי אמבולנס ונט"ן ציבורי, כמו מד"א, בעיקר בקרב המגזר הערבי.

קישורים חיצוניים


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1432 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png