אלון בצעננים

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
12 staemme israels heb.svg

אֵלוֹן בְּצַעֲנַנִּים הוא מקום בדרום נחלת שבט נפתלי, בין הירדן לבין הר תבור.

בתנ"ך

המקום נזכר לראשונה בספר יהושע[1], בתיאור גבולות נחלת שבט נפתלי: "וַיְהִי גְבוּלָם: מֵחֵלֶף מֵאֵלוֹן בְּצַעֲנַנִּים, וַאֲדָמִי הַנֶּקֶב וְיַבְנְאֵל, עַד לַקּוּם; וַיְהִי תֹצְאֹתָיו הַיַּרְדֵּן".

מקום זה נזכר גם בספר שופטים[2], כמקום בו קבע חבר הקיני את מושבו, כאשר נפרד ממקום מושב שאר בני שבט הקיני: "וְחֶבֶר הַקֵּינִי נִפְרָד מִקַּיִן, מִבְּנֵי חֹבָב חֹתֵן מֹשֶׁה; וַיֵּט אָהֳלוֹ, עַד אֵלוֹן (בצענים) [בְּצַעֲנַנִּים], אֲשֶׁר אֶת קֶדֶשׁ".

אל מקום זה נמלט סיסרא שר צבאו של יבין מלך חצור במהלך מלחמת סיסרא, ושם הרגה אותו יעל אשת חבר הקיני. אל האתר הגיע גם ברק בן אבינועם ברודפו אחרי סיסרא, ובו נודע לו על הריגתו; ובכך הושלמה נבואת דבורה לברק על העתיד להתחולל במערכה הצבאית כנגד יבין וצבאו.

זיהוי המקום

במאה ה-20 הוצע לזהות את אלון בצעננים באתר ששמו הערבי: סהל אל אחמא, ולחלופין באתר בשם שג'רת אל-כלבּ. שמורת הטבע חורשת יעלה הממוקמת ברמת יבנאל בין המושבה יבנאל למנחמיה, מנציחה את שמה של יעל אשת חבר הקיני ומציינת את מיקומה המשוער של אלון בצעננים.

יש הסוברים כי אלון בצעננים[3] ואלון בצענים[4] הם שני אתרים שונים. הם מזהים את אלון בצעננים בנחלת שבט נפתלי, בגבולה הדרומי; ואילו את אלון בצענים הם מזהים בתל אל-קדיס בבקעת מגידו, ממזרח ללג'ון.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +458 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png