אינקובטור

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
פג ישן באינקובטור בבית חולים
מַדְגֵּרָה עם ביצי בז אדום בגן החיות התנ''כי בירושלים

אִינְקוּבָּטוֹראנגלית: Incubator) הוא שם כולל לכמה מכשירים המשמשים בביולוגיה, ברפואה ובתחומים אחרים, ושתפקידם לספק תנאים אחידים של טמפרטורה ולחץ ליצורים שונים.

בעברית נקבעו למילה שתי חלופות – חֲמָמִית או מַדְגֵּרָה – ולכל אחת הקשר משלה.

אינקובטור (חֲמָמִית) לתינוקות

האינקובטור הוא עריסה שקופה, מעין חממה, המשמש פגים שנולדו טרם עת או תינוקות הלוקים במחלה כלשהי. מערכת החיסון של פגים ותינוקות מסוימים חלשה למדי, והוא מעוקר (סטרילי) ומונע זיהומים מלחדור למרחבם ושומר על טמפרטורה ולחות מתאימים. לעיתים מוזרם חמצן אל תוך האינקובטור כדי לסייע לריאותיו החלשות של הרך הנולד בנשימה.

אינקובטור (חממית) במיקרוביולוגיה

אינקובטור במעבדה ביולוגית

במיקרוביולוגיה, אינקובטורים משמשים למתן תנאים אופטימליים לגדילה של מיקרואורגניזמים. חיידקים, פטריות, נגיפים ופרוטיסטים נזרעים במעבדה על מצע גידול הנמצא בצלחת או במבחנה; ליצורים שונים קיימת טמפרטורה שונה שבה גידולם הוא המהיר ביותר. ההבדל נובע מהרכב וסוג החלבונים בתא של היצור. חלבונים הינם רגישים לשינויי טמפרטורה; שינוי קיצוני עלול לגרום להרס המבנה המרחבי שלהם (דנטורציה) להפסקת פעולתם, ואם תפקידם בתא חשוב—להפסקת גדילתו או למותו. החיידק הנחקר ביותר בביולוגיה, Escherichia coli, למשל, גדל בצורה מיטבית בטמפרטורה של 37 מעלות צלזיוס.

אינקובטור (מַדְגֵּרָה) באורניתולוגיה

באורניתולוגיה ובחקלאות משמשים אינקובטורים כדי להאחיד את הטמפרטורה של גלמים של דבורים או של ביצי עופות עד בקיעת המְלָכוֹת או האפרוחים, אם העוף ההורה אינו נמצא. הדבר נעשה בשני מקרים:

  • זואולוגים מוצאים לעיתים ביצי עופות נטושות בטבע. היות שלעובר המתפתח בביצה אין סיכוי לשרוד מבלי שאמו תדגור על הביצה, מניחים החוקרים את הביצים באינקובטור. התהליך מבוצע בעיקר במקרים של עופות נדירים. ההדגרה המלאכותית מבוצעת לעיתים קרובות בגני חיות, המצוידים לרוב באינקובטורים.
  • בחקלאות משתמשים במדגרות גדולות ממדים כדי לגרום לאלפי אפרוחים לבקוע מביציהם תוך זמן קצר. רוב החקלאים אינם מניחים לעופות (בעיקר: תרנגולים) להתרבות בדרך טבעית, שכן הדבר אורך זמן רב ועלול לגרום להפסד כספי. באמצעות שליטה על הטמפרטורה המסופקת לביצים יכול החקלאי לזרז או לעכב את הבקיעה; האינקובטור מאפשר הדגרה של אלפי ביצים מבלי להזדקק להורים.


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -3386 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png