אילן שיף

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
אילן שיף
אילן שיף
תאריך לידה 1945 שגיאת לואה ביחידה יחידה:גיל_לערכי_אישים בשורה 20: attempt to compare table with number.
השתייכות IDF new.png  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 1970 - 2000
דרגה אלוף  אלוף
תפקידים צבאיים
תפקידים אזרחיים
סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה

אילן שיף (נולד בשנת 1945) כיהן כסגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, קודם לכן היה הפרקליט הצבאי הראשי בדרגת תת אלוף ונשיא בית הדין הצבאי לערעורים בדרגת אלוף.

ביוגרפיה

שיף למד בבית הספר ע"ש טשרניחובסקי בנתניה ובשנות ה-60 למד לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטה העברית, התמחה והורשה לעסוק בעריכת דין[1]. בשנות ה-70 מילא תפקידים שונים בפרקליטות הצבאית ביניהם סגן תובע צבאי ראשי ובסופן שימש פרקליט פיקודי של פיקוד המרכז. בשנות ה-80 שימש כסניגור צבאי ראשי, ובין השאר כיהן כסנגורו של הרמטכ"ל רפאל איתן בפני ועדת כהן. בהמשך היה סגן הפצ"ר ויצא ללימודי תואר שני במשפטים באקדמיה למשפט צבאי של ארצות הברית, כשחזר המשיך בתפקידו כסגן הפרקליט הצבאי הראשי ובשנת 1991 מונה לפרקליט הצבאי הראשי. בשנת 1996 הוא מונה לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים אותו מילא עד שנת 2001. במהלך מספר שנים לימד משפט צבאי באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל אביב. בינואר 2001 מונה שיף לשופט בבית המשפט המחוזי בחיפה ובאפריל 2008 מונה לסגן נשיא בית המשפט. ביום 1.7.2014 פרש לגמלאות. שיף נשוי ואב לשני בנים.

פרשיות בהן היה מעורב

בשנות ה-80 כתובע צבאי ראשי תבע את תת-אלוף ברוך ארבל, קצין המשטרה הצבאית הראשי בעוון קבלת שוחד. בהמשך קודם לדרגת תת-אלוף ומונה לפצ"ר. עם הכוונה לקדמו לדרגת אלוף ומינויו לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים, קמה מחאה מצד משפחות שכולות נגד המינוי עקב משקעים שהותירו החלטות שלו בעבר בעניין פרשת הכבל ואסון צאלים ב'[2].טענות המשפחות השכולות הובאו בפני הוועדה לבחירת שופטים צבאיים, ואלו נדחו על ידה. מאוחר יותר בדק מבקר המדינה את הטיפול בתיק "צאלים ב" ובמסגרת זו נדחו כל הטענות באשר לטיפול המשפטי בתיק[3].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הוסמכו 146 עו"ד חדשים, על המשמר, 2 בנובמבר 1969
  2. ^ להרחבה ראו [ http://www.the7eye.org.il/articles/Pages/article1917.aspx חורים ברשת], שחר גולדמן, העין השביעית וכמו כן - עוז אלמוג, ‏סדקים באוטופיה הלאומית, באתר "אנשים ישראל"
  3. ^ מתוך דוח מבקר המדינה: "... ניתן לומר, כללית ומערכתית, שבדיקת מבקר המדינה לא העלתה כל ממצא שיש בו להטיל דופי בתום לבם, או מקצועיותם, של כל הגורמים שהיו מעורבים בטיפול הפרשה. הבדיקה אמנם העלתה ליקויים, שיפורטו בהמשך, ושם גם יובאו הערות לגביהם, אך אין בליקויים שהועלו כדי להצדיק ייחוס חוסר תום לב אישי במהלך הטיפול בפרשה דנן, ומקל וחומר - ייחוס זדון למערכת המשפטית הצבאית ולצה"ל. במיוחד יש לציין כי לא נמצא ממש בטענות שנטענו כלפי הפצ"ר בכל הנוגע להיעדר תום לב מצידו ולשיקולים זרים בקשר לשינוי עמדתו כלפי לוין, לאחר תהליך השימוע. זאת ועוד, במהלך הביקורת נתגלה, כי יש ובקלות יתרה הוטחו האשמות חסרות יסוד והכפשות נגד בעלי תפקידים בצה"ל ללא כל בסיס, וכן הועלו השערות מהשערות שונות כבסיס להטלת דופי באנשים. יש להוקיע תופעה זו."


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1615 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png