אוצר הספרים היהודי השיתופי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
אוצר הספרים היהודי השיתופי
אוצר הספרים היהודי השיתופי
JewishBook.png
העמוד הראשי של אוצר הספרים היהודי השיתופי
(7 במאי 2020)
סוג ההדרה שיתופית של ספרים תורניים
תאריך ההקמה 1 בפברואר 2018
בעלות ללא
שירותים עיקריים מאגר ספרות תורנית שכל אחד יכול להשתתף בההדרתו
הרשמה ניתן לערוך ללא הרשמה

אוצר הספרים היהודי השיתופי הוא מיזם תרבותי יהודי-שיתופי המבוסס על עבודת מתנדבים, אשר פועל באינטרנט ומטרתו לשמר, להנגיש ולחשוף לציבור מגוון רחב ככל האפשר מארון הספרים התורני, בקלות ובאופן חופשי לעיון, תוך שאיפה להתקנת מהדורות מקושרות ומוערות באיכות גבוהה.

הפרויקט כולל, בין היתר, ספרי פרשנות לתנ"ך, ספרות הלכה, ספרי פרשנות לתלמוד ולמשנה תורה לרמב"ם. ומונגשים בו גם טקסטים קנייניים, בשיתוף פעולה עם בעלי הזכויות.

אתר האינטרנט של הפרויקט מבוסס מדיה-ויקי. גרסתו הרשמית עלתה לרשת בחודש שבט ה'תשע"ח (פברואר 2018), ונכון לאב ה'תשפ"א (יולי 2021) קיימים בו כ-140,000 דפי תוכן, ורשומים בו כ-800 משתמשים[1].

תוכן הפרויקט[edit | edit source]

במסגרת האתר, מוגשות לציבור יצירות רבות מן הספרות התורנית לאורך הדורות. חלקן כאלה שהתפרסמו בנחלת הכלל באיכות בסיסית, ומטופלות במסגרת המיזם ליצירה שיתופית של מהדורות משתפרות והולכות. וחלקן מהדורות קנייניות שהועמדו לרשות האתר באדיבות בעלי הזכויות, במטרה לאפשר גישה חינמית ללימוד הטקסטים גם למי שאינו יכול או אינו מעוניין להשקיע כסף ברכישת הכרכים המודפסים.

כל היצירות מוקלדות (ולא נסרקות) וחלקן, בעיקר טקסטים יסודיים של ארון הספרים היהודי, כמו התנ"ך וסידור התפילה, מנוקדות.

המאגר מתמקד ביצירות בעלות אופי תורני מובהק (ובמידת מה מהווה השלמה למיזמים כמו פרויקט בן-יהודה שאינו כולל יצירות כאלו) והוא האתר הראשון שמתמקד אך ורק ביצירות אלו ובההדרתן.

בתוך האתר מתאפשר למתנדבים ליצור מיזמי ההדרה ממוקדי-תחום, כמו מיזם "ספר תחת אפר" לההדרת ספרי רבנים שנספו בשואה, מתוך רצון להעניק לספרים אלו "הזדמנות שנייה" להכרה מצד קהל הלומדים, באמצעות אפשרויות החיפוש בטקסט דיגיטלי שלא היו קיימות בשעתם[2].

היסטוריה[edit | edit source]

המיזם עלה לרשת בגרסת בטא בראשית 2018, לדברי היזמים בדף ה"אודות" של האתר, לאחר מחקר והכנה מתמשכים, ובשיתוף פעולה עם בכירים בקהילת ויקיפדיה העברית.

את ההשראה לפרויקט שאבו היזמים מפרויקט השו"ת של אוניברסיטת בר-אילן ומוויקיפדיה. על חזון זה הוסיפו את רעיון הההדרה השיתופית, בתקווה ליצור ספרייה מוערת ומוהדרת מתפתחת.

נכון לשנת 2020 פעילות הפרויקט כולה מבוצעת בהתנדבות (ללא משרדים או מקבלי משכורות), וניהולו מבוצע בצורה גלויה מעל גבי האתר. התשתית הטכנולוגית של הפרויקט ממומנת בצורה פרטית והאתר אינו מקיים התרמות.

נכון לאב ה'תשפ"א (יולי 2021)[1] היו רשומים באתר כ-800 מתנדבים[3], מהם כ-50 פעילים (שביצעו לפחות פעולה אחת ב-30 יום האחרונים). והיו בו כ-140,000 דפי תוכן מתוך מאות ספרים תורניים.

קהילת האתר קורקטית, ואינה מקיימת חגיגות או פעילות חברתית מעבר לעצם העיסוק בעריכה התורנית.

אודות האתר[edit | edit source]

על פי הנכתב באתר[4], המיזם "נוצר בידי קבוצת יזמים שחברו יחד לתרום מתחומי ההתמחות שלהם כדי לאפשר את הרעיון הגדול הבא: מהדורה מדויקת ומוערת של ליבת הספרות היהודית התורנית…"

בהמשך כותבים יוצרי האתר, ש"ביצירת מיזם "אוצר הספרים היהודי השיתופי" מלווים אותנו אנשי מכוני המחקר התורני המובילים בתחומם בישראל ובעולם, לצד מתנדבים בכירים בקהילת ויקיפדיה העברית, תלמידי חכמים מהשורה הראשונה ויועצי ניהול תוכן דיגיטלי. אנחנו מקווים לגבש קהילה יציבה של תלמידי חכמים שמטרתם לשם שמים ושיהיו שותפים עמנו להגדיל תורה ולהאדירה. בבית מדרש זה נלבן יחד סוגיות ההדרה, נוסיף ציונים ומראי מקום, נציג שינויי נוסח מכתבי יד וממקורות נוספים, ובאופן כללי נביא את הטקסטים החשובים הללו לרמת ההדרה גבוהה. כזו שלא מתאפשרת בסביבה כלכלית לוחצת ובשוק ספרים קטן ודל-משאבים כמו זה שבו פועלים מכוני והוצאות הספרים התורניים."

זכויות היוצרים על התוכן[edit | edit source]

האתר מדגיש[5], שאף על פי שהתוכן באתר הוא חופשי ומותר בשימוש, אין לעשות שום שימוש מסחרי בתוכן שנוצר על ידי משתמשי האתר, וזכויות היוצרים שמורות לאתר על פי רישיון קרייטיב קומונס לשימוש פרטי ולא ציבורי או מסחרי. עורכי האתר לא מעלים אליו טקסטים מאתר ויקיטקסט ואתרים נוספים המפרסמים טקסט ברישיון המתיר שימוש מסחרי, כיוון שרישיון זה אינו תואם את הרישיון החינמי בו מתפרסמים שאר הטקסטים באתר.

לעומת זאת, באתר מפורסמים גם טקסטים ברישיון "נחלת הכלל", המיובאים מאתרים כספריא ודומיו המפרסמים טקסטים רבים ברישיון זה.

על פי הנכתב באתר[5], הסיבה שהאתר אינו מפרסם את התוכן ברישיון חופשי היא "כדי לאפשר שיתוף פעולה ותרומת טקסטים משמעותית בידי מכונים וחברות הוצאה לאור שפרנסתם תלויה בטקסטים אלו". האתר גם מזכיר בעניין זה את מאמר חז"ל במסכת נדרים[6]: "מה אני בחינם, אף אתם בחינם".

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של אוצר הספרים היהודי השיתופי

הערות שוליים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +210 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png