אוצר החכמה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
אוצר החכמה
OH logo.jpg
גרסת הדיסק הקשיח 19.0
מפתח ארז סלע
תאריך השקה 2002
גרסה אחרונה 19.0 (אפריל 2021)
קטגוריה מאגר תורני

אוצר החכמה הוא מאגר תורני המכיל מעל מאה ועשרה אלף ספרים תורניים וספרי מחקר סרוקים בפורמט זהה לצורת עמודי הדפוס המקורי שעברו זיהוי תווים אופטי, שמאפשר אחזור מידע באמצעות מנוע חיפוש שמוטמע במערכת.

בגרסה 19.0 (קיץ 2021) של המאגר ישנם 112,749 כותרים, קצב העדכון של המאגר עומד על כ-5,000 ספרים מדי שנה. המאגר מאפשר חלוקה של הספרים לפי קטגוריות, כמו: תנ"ך ופרשניו; משנה ומפרשיה; תלמוד בבלי ומפרשיו; תלמוד ירושלמי ומפרשיו; קבלה; מוסר; חסידות; היסטוריה; פולמוסים; כתבי עת; ספרי קהילות, ספרי יובל וספרי זיכרון. כתבי יד ודפוסים ראשונים.

המאגר נמכר במחיר מלא על גבי דיסק קשיח לשימוש לא מקוון, או בתשלום מנוי חודשי דרך אתר המאגר המקוון. המאגר מציע גם מנויים יומיים ודרכים שונות לשימוש בו. החיפוש באתר וכל הספרים זמינים לעיון חופשי במגבלת עמודים (נכון ל-2021 עד עמוד 150, למעט בספרי המכונים השונים בהם ההגבלה היא עד עמוד 40), כך שספרים רבים המופיעים במאגר זמינים לעיון חופשי בשלמותם בצורה זו.

בזמן מחלת נגיף קורונה 2019 נפתח האתר המקוון באופן חופשי ללא תשלום.

המאגר פועל בשיתוף פעולה עם כמה מכוני הוצאה לאור תורניים וחלקם מציעים את ספריהם בתשלום נפרד כחלק מהמאגר. בין המכונים שספריהם נמצאים במאגר: יד הרב נסים, מוסד הרב קוק, מכון ירושלים, עוז והדר וקה"ת.

יוצר המאגר הוא ארז סלע, בעלי המאגר הם ארז ובשמת סלע.

לצד המאגר מפעילה מערכת אוצר החכמה פורום אינטרנט שבו מתנהלים דיונים בענייני ספרות תורנית, הלכה, היסטוריה יהודית וביוגרפיות של אישים רבניים.

באדר ה'תש"ף השיק האתר את מיזם "מפרשי האוצר". על כל דף מדפי הש"ס לוקטו המפרשים העוסקים בגמרא ברש"י ובתוספות, והקלקה על קטע מסוים מראה את הפרשנים העוסקים באותו הקטע.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +613 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png